Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kreacjonizm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
03-12-2004 00:05DrobnerKreacjonizm
Czy istnieją kryteria, według których można ustalać, która teza (teoria) jest lub nie jest naukowa?
Pytam w kontekście 'kreacjonizmu naukowego'. Kreacjoniści uznają, że ich teoria jest 'falsyfikowalna' - więc - jest naukowa!
Czy można na podstawie JEDNEGO z warunków naukowości tezy orzekać o swojej tezie?

jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
No ciekaw jestem jak można falsyfikować twierdzenie o istnieniu Boga-Stwórcy?!!!
Drobner
>No ciekaw jestem jak można falsyfikować twierdzenie o istnieniu Boga-Stwórcy?!!!
Najfajniejsze: 'kreacjonizm naukowy' NIC o stwórcy nie mówi!
Bo 'naukowy'!
(A Ty jeyesie się jakichś drugich den domyślasz, fee..)
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
"Kreacjonizm naukowy" to oksymoron
Żniwiarz (103 punktów)
Kto wie, może i nawet hiperboliczny. Pozdr
pilaster (128 punktów)
(zablokowany)
>Pytam w kontekście 'kreacjonizmu naukowego'. Kreacjoniści
>uznają, że ich teoria jest 'falsyfikowalna' - więc - jest
>naukowa!

"Kreacjonizm naukowy", jako idea, jest falsyfikowalny, podobnie jak np astrologia i dawno temu został sfalsyfikowany ze skutkiem negatywnym. Sami kreacjoniści twierdzą oczywiście co innego, ponieważ po upadku ich starych "falsyfikatorów" nieustannie wymyślają nowe. Kiedyś głosili, że ewolucja nie jest w stanie wytworzyć oka. Kiesy sie okazało, że wręcz przeciwnie, to żądają, aby wyjasnic pochodzenie tego, czy innego mechanizmu komórkowego (Behe). Teraz, kiedy i tezy Behego zostały obalone, niewatpliwie wymyślą coś nowego. Twierdzą kreacjoniści, że życie nie może istnieć na innych planetach, oraz że niemożliwe jest powtórzenie w laboratorium procesu biogenezy. Sądzę jednak, że kiedy sie okaże, że i to jest nieprawdziwe, to powstanie jakiś nowy "niepodważalny fakt". Sam kreacjonizm naukowy jest bowiem falsyfikowalny, ale jego wyznawcy już nie.

inhet (1073 punktów)
Ostatnio wymyślili pająka topika...

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365