>Pytam w kontekście 'kreacjonizmu naukowego'. Kreacjoniści >uznają, że ich teoria jest 'falsyfikowalna' - więc - jest >naukowa!
"Kreacjonizm naukowy", jako idea, jest falsyfikowalny, podobnie jak np astrologia i dawno temu został sfalsyfikowany ze skutkiem negatywnym. Sami kreacjoniści twierdzą oczywiście co innego, ponieważ po upadku ich starych "falsyfikatorów" nieustannie wymyślają nowe. Kiedyś głosili, że ewolucja nie jest w stanie wytworzyć oka. Kiesy sie okazało, że wręcz przeciwnie, to żądają, aby wyjasnic pochodzenie tego, czy innego mechanizmu komórkowego (Behe). Teraz, kiedy i tezy Behego zostały obalone, niewatpliwie wymyślą coś nowego. Twierdzą kreacjoniści, że życie nie może istnieć na innych planetach, oraz że niemożliwe jest powtórzenie w laboratorium procesu biogenezy. Sądzę jednak, że kiedy sie okaże, że i to jest nieprawdziwe, to powstanie jakiś nowy "niepodważalny fakt". Sam kreacjonizm naukowy jest bowiem falsyfikowalny, ale jego wyznawcy już nie.
|