Turcja zmierza do przekopania kanału stambulskiego, który niezależnie od Bosforu łączyłby wody M.Czarnego oraz M.Marmara. Jeżeli dojdzie do realizacji owej inwestycji, będzie miała ona daleko idące i wielorakie reperkusje, począwszy od ekologicznych a skończywszy na geopolitycznych. Jeżeli chodzi o te ostatnie, w przypadku uruchomienia kanału, zostanie "zneutralizowana" Konwencja z Montreux (1936r.), która gwarantuje swobodny przepływ statków handlowych przez Bosfor, państw niż te które leżą nad M. Czarnym. Sytuacja jak wyżej może prowadzić do ostrego spięcia z Rosją, której szczególnie zależy na "blokowaniu" Bosforu i czynienia z M. Czarnego strefy "Mare Nostrum". Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału filmowego. www.youtube.com/watch?v=_bO5UpxdvN4 |