Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ile kosztuje sprawiedliwość?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
25-02-2008 01:10Zbysław Śmigielski (8639 punktów)Ile kosztuje sprawiedliwość?
Ocena 3 na 3

Takie sobie kawalątko z blogu Jego Eminencji Korwina, zwanego Mikkem (niektórzy wolą odwrotnie):

Opłaty sądowe powinny gwarantować dostępność do sądu. Obecnie osoba uboższa ma znacznie mniejsze szanse, niż bogatsza. Ja np. dziś podjąłem decyzję, by sprawę przeciwko "DZIENNIKOWI" (o stwierdzenie, że "wyszydziłem niepełnosprawne dziecko") przenieść na tryb karny przeciwko żurnalistce - bo znów Sąd zażądał ode mnie 10.120 zł opłaty od... wniosku o zażalenie. Poddałem się.

Zadałem sobie trud sprawdzenia tej "kaczki" sądowej. Rzeczywiście, tyle może kosztować wpis sądowy o tzw. "przywrócenie dobrego imienia". I też się poddałem.

Zarazem jednak trafił mnie szlag. Odtąd bowiem każdego mogę zwać najgorszymi słowy, bo wiem, że sprawy mi nie założy, jeśli nie ma luzem takiej kwoty. Na samym wstępie niemal półroczny zarobek przeciętnego Polaka, roczny zwykłego, emeryta nawet szkoda wspomnieć.

Cytat: "Sprawiedliwość jest jak chleb - wszyscy o niej marzą, lecz nie wszystkich na nią stać".
.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Duda (25557 punktów)
>Cytat: "Sprawiedliwość jest jak chleb - wszyscy o niej
>marzą, lecz nie wszystkich na nią stać".
Wysokie opłaty sadowe miały być zaporą przed pieniaczami ale uniemożliwiają dochodzenie swoich racji. Wysokie koszty oraz przewlekłość procesu powodują, że dłużnicy stają się bezkarni.
25-02-2008 21:43 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Wysokie koszty oraz przewlekłość procesu powodują, że dłużnicy stają się bezkarni.

Ale nie dłużnicy banków. Banki korzystają z uproszczonych procedur przysługujących im na mocy prawa bankowego.
.
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)

>Ale nie dłużnicy banków. Banki korzystają z uproszczonych procedur przysługujących im na mocy prawa bankowego.

   Oraz wszystkie podmioty, korzystające z dobrodziejstw kodeksu postępowania administracyjnego, np ZUS, bezprawnie ścigający ok. 2 mln dłużników. Jest to sytuacja, gdy wg przepisów długi te uległy przedawnieniu, ale ZUS nie przejmuje się takim drobiazgiem. KPA upoważnia organa państwowe oraz niektóre inne do bezpośredniego wystawiania nakazów płatniczych, przy czym właśnie tu obowiązuje formułka, że "odwołanie nie wstrzymuje egzekucji".

   To wszystko przy zasadzie równości wobec prawa wszystkich jego podmiotów...
.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>   To wszystko przy zasadzie równości wobec prawa wszystkich jego podmiotów...

...o ile ustawa nie przewiduje inaczej.
.
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)

>...o ile ustawa nie przewiduje inaczej.

   Bardzo słusznie! To specyficzny i częsty zwrot w polskich przepisach, z reguły zapowiadający odniesienie do równiejszych.
.
Pandorra (1289 punktów)
Nie podniecajmy się. Nalezy złożyć w sądziwe wniosek o zwolnienie z opłat sądowych. Są duże szanse, ze sąd, po zapoznaniu się z sytuacją finansową wnioskowadcy, znacznie tę kwote ograniczy badź nawet anuluje.


Nie pytaj co rząd może zrobić dla ciebie. Pytaj jak możesz temu zapobiec
26-02-2008 20:23 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Należy złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie z opłat sądowych.

Lecz skąd ma o tym wiedzieć obywatel? Bo w sądach tej informacji nie ma.

Konstytucja RP w Art.45 mówi o prawie obywatela do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy. W praktyce, jak widzimy można sobie sądowe rozpatrywanie co najwyżej kupić. Takie to i "prawo obywatelskie".
.
Pandorra (1289 punktów)
>>Należy złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie z opłat sądowych.
>Lecz skąd ma o tym wiedzieć obywatel? Bo w sądach tej informacji nie ma.

I tu mnie masz !


Nie pytaj co rząd może zrobić dla ciebie. Pytaj jak możesz temu zapobiec

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365