Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
26-02-2008Zbysław ŚmigielskiIle kosztuje sprawiedliwość?

Takie sobie kawalątko z blogu Jego Eminencji Korwina, zwanego Mikkem (niektórzy wolą odwrotnie):

Opłaty sądowe powinny gwarantować dostępność do sądu. Obecnie osoba uboższa ma znacznie mniejsze szanse, niż bogatsza. Ja np. dziś podjąłem decyzję, by sprawę przeciwko "DZIENNIKOWI" (o stwierdzenie, że "wyszydziłem niepełnosprawne dziecko") przenieść na tryb karny przeciwko żurnalistce - bo znów Sąd zażądał ode mnie 10.120 zł opłaty od... wniosku o zażalenie. Poddałem się.

Zadałem sobie trud sprawdzenia tej "kaczki" sądowej. Rzeczywiście, tyle może kosztować wpis sądowy o tzw. "przywrócenie dobrego imienia". I też się poddałem.

Zarazem jednak trafił mnie szlag. Odtąd bowiem każdego mogę zwać najgorszymi słowy, bo wiem, że sprawy mi nie założy, jeśli nie ma luzem takiej kwoty. Na samym wstępie niemal półroczny zarobek przeciętnego Polaka, roczny zwykłego, emeryta nawet szkoda wspomnieć.

Cytat: "Sprawiedliwość jest jak chleb - wszyscy o niej marzą, lecz nie wszystkich na nią stać".
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
26-02-2008gurgulKosowo
Dodaję ten wątek tutaj, bo w tytule działu nie jest napisane, że musi chodzić o Polskie społeczeństwo i Polski kraj.

Co sądzicie o niepodległości Kosowa?
Czy stworzenie tego CAŁKIEM NOWEGO państwa uspokoi sytuacje w regionie? Osobiście twierdzę, że pozwolenie człowiekowi o tak niskich walorach intelektualnych jak Bush, mieszać w kotle bałkańskim to wyjątkowa głupota.
Stacje telewizyjne skandują : "Serbia nie posunie się do rozwiązań siłowych". A ja pytam: czy aby na pewno?
Przecież zabranie Serbom Kosowa, do którego są tak bardzo przywiązani, MUSI zaowocować oddaleniem się Serbii od UE i podryfowaniem tego kraju w stronę Rosji. A to oznacza, że nawet jeżeli serbskie wojska nie wkroczą do Kosowa dzisiaj, ani za rok, ani nawet za lat dwadzieścia, to i tak prędzej czy później zapewne dojdzie do wojny.

Drugim, kto wie czy nie poważniejszym problemem jest precedens, który stwarza uznanie przez świat niepodległości Kosowa. Jak wiemy, jest to akt jednostronny, wbrew woli Serbii. Teraz znacznie trudniej będzie zapanować nad tendencjami separatystycznymi różnych mniejszości.

Czy jest jakiś sposób na trwałe uspokojenie Bałkanów?
Przecież nawet masowe przesiedlenia na stalinowską modłę poskutkowałyby jeszcze większą eskalacją konfliktu...
Niestety obawiam się, że wszystkie realne rozwiązania opierają się na przelewie krwi.
Boję się że musi dojść do wojny, w której jedni wymażą nazwy pozostałych z listy narodów świata.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
25-02-2008diogenesMinistranci Marcinkiewicza
wiadomosci.onet.pl/1698337,11,item.html

W Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera lada dzień rozpoczyna się rekrutacja na podyplomowe studia liderów życia publicznego. Przedsięwzięciem kieruje były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Za dwa lata nasze życie publiczne zasili kolejna grupa liderów osadzona w katolickiej ideologii i mająca poparcie polityczne, kogo trzeba. Skuteczność odziaływania na życie społeczne jest niemalże zagwarantowana. Patron szkoły, ksiądz Tischner, ma wprawdzie opinię nowoczesnego filozofa, ale tak było zawsze z katolicyzmem: zazwyczaj znajdowali się ludzie, którzy pod pozorem nowoczesnych kierunków filozofii (w tym wypadku fenomenologii), uprawiali w gruncie rzeczy filozoficzną dewocję na potrzeby kościoła. Ma to sprawiać wrażenie, że kościół jest "na fali", że jest nowoczesny i że potrafi czytać "znaki czasu". I tak zamiast liderów życia publicznego otrzymamy kolejnych jego ministrantów.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 80 (przedawniony)
25-02-2008AtlantisPolski katolicyzm a testy dziewictwa
Ja wiem, że tego programu nie należy traktować jako przykładu rzetelnego dziennikarstwa, ja wiem, że jest robiony pod publiczkę, a ludzie zapraszani do studia mogą być niejednokrotnie podstawionymi "aktorami" - mam nawet własną teorię, wedle której jest on robiony wedle podobnego schematu jak wszystkie W-11, Anny Marie Wesołowskie i Detektywi, ale dzisiaj w ramach przerwy w lekturze włączyłem telewizor i trafiłem na Rozmowy w Toku - bo o nich mowa, temat tak mnie zainteresował, że sporą część obejrzałem, właściwie chodzi tylko o pierwsze 15 minut, ponieważ zaproszeni później goście reprezentowali już odmienne postawy.
Chciałbym myśleć, że cały odcinek był mistyfikacją, ale sama myśl, że nie był i takich ludzi jest więcej napawa mnie przerażeniem.

Do studia wchodzi młoda kobieta wraz z córką - na dobrą sprawę para jak z amerykańskiego serialu dla nastolatków - mama mogłaby zagrać rolę studentki, a chociaż po twarzy córki widać, że jest jeszcze młoda to ze względu na wzrost i sylwetkę trudno stwierdzić czy mamy do czynienia z czternasto czy może osiemnastolatką. Kobieta wyraźnie spięta (chociaż to może kwestia tremy) zaczyna opowiadać o tym jaki pilnuje "cnoty" swojej córki - opowiada o metodach: kontrolowanie pamiętnika, natrętne rozmowy (ja nazwałbym to o czym tam mówiono przesłuchaniami), w trakcie programu wyszło na jaw, że kobieta ma zamiar wysłać córkę do ginekologa celem sprawdzenia, czy jest jeszcze dziewicą! W tym momencie dosłownie spadłem z krzesła - widać mentalność..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
24-02-2008keymakCzłowiek i postęp techniczny
Przeczytałem ciekawy komentarz Małgorzaty , który mnie zainspirował.

To co napisała Małgorzata jest bardzo sugestywne i generuje wiele pytań związanych z miejscem człowieka w obecnie bardzo szybko rozwijającym się świecie. Po pierwszym przeczytaniu komentarza Małgorzaty można dojść do wniosku że świat który sobie tworzy jest lepszy i że tak powiem bardziej ludzki. Niestety po zastanowieniu okazuje się że to tylko pozory. Taki sielski świat wygląda pięknie, ale do czasu gdy można w nim żyć na koszt innych, lub za wcześniej zdobyte pieniądze. Jak zaś zdobyć środki na takie sielskie życie ? Ano trzeba najpierw siebie katować ciężką pracą, narażając się przy tym na załamanie nerwowe.

Myślę że już niedługo nie będzie alternatywy w postaci takich sielskich zakamarków na ziemi. Co wtedy ? Czy ludzie uporają się ze wszystkimi złymi konsekwencjami postępu technicznego ?
Już dzisiaj ludzie zamiast się spotykać i porozmawiać ze sobą wolą użyć internetu lub telefonu komórkowego. Oczywiście nie twierdzę że te wynalazki są czymś absolutnie złym. Wydaje mi się jednak że są nadużywane i powoli zaczynami być niewolnikami swoich wynalazków.

Czy postęp techniczny musi ludzi zniewalać ?
Czy komunikacja za pomocą maszyn jest dobra dla wszystkich ludzi ?

Jestem informatykiem i choć lubię to co robię dostrzegam że moje życie zmienia się na gorsze z powodu wynalazków związanych z informatyzacją. To co miało pomagać w komunikacji jeszcze..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
23-02-2008Zbysław ŚmigielskiZ tarczą lub na tarczy.

Odnoszę wrażenie, że kwestia osławionej tarczy anty - ruskiej czy też, jak wolą niektórzy, anty - rakietowej przypomina problem żeglarza, który niezauważony wypadł za burtę jachtu gdzieś na oceanie.
Problemem jest: czy lepiej umieć, czy nie umieć pływać?

Wiadomo, że raczej utonie tak czy owak, ale umiejąc pływać będzie się dłużej męczył.
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
22-02-2008dokowskiAbsurdy dawnych sojuszy
Kolejny wrzucam kamyczek do ogródka Palikota. Drogi Panie Pośle! Właśnie przeczytałem o sojuszu, który Polska zawarła z wietnamskim reżimem w 2004 r., który gwarantuje wietnamskim oprawcom prześladowanie swoich uciekinierów na terytorium Polski. Jest to klasyczny absurd, gdyż Polska jest krajem, który dopiero co wyzwolił się spod władzy komunistycznych zbrodniarzy, takich samych, jak ci, którzy wciąż rządzą w Wietnamie. Polska nie powinna więc pomagać komunistycznym oprawcom, ale powinna w imię solidarności pomagać uciekinierom prześladowanym przez komunistów.

Komisjo Nadzwyczajna! Czy przejrzeliście już sojusze, jakie wciąż obowiązują Polskę, pod kątem ich zgodności z polską racją stanu i podstawowymi ideałami cywilizacji wolnego świata? Umowa z Wietnamem jest nie tylko absurdem, ale jest też hańbą dla Polski. Na razie hańba ta spada tylko na obydwa poprzednie lewicowe rządy (SLD i PiS), ale uważajcie Panie i Panowie z PO - temat został odgrzebany, więc teraz zwlekanie będzie równie hańbiące dla Was, jak akceptacja była hanbiąca dla PiS.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
22-02-2008DaredevilSkandal w planach Ministerstwa Edukacji..
Pani Minister Edukacji z rzadu Pana Tuska oglosila plan,by juz od 2009 roku w liceach na pierwszej klasie konczyla sie edukacja historii..... Skandal!! W szybko przeprowadzonej sondzie przez jedna z grup badawczych ponad 80% ekspertow wyrazilo oburzenie tym pomyslem.

Owszem, wprowadzenie fakultetow jest potrzebne i wygodne dla uczniow.. Ale w 3 klasie,tak by w ciagu 2 lat udalo sie przynajmniej powierzchownie przekazac uczniom elementarna wiedze. Jesli nie to niedlugo mozemy osiagnac przerazajacy poziom z niektorych zachodnich krajow i nasi uczniowie beda mowic o "polskich obozach zaglady" a Sobieski skojarzy sie im z pewnym "napojem" tylko. Nawet jesli ktos lubi biologie czy matematyke powinien znac swoja historie,tak samo jak historyk liczyc. A w ciagu roku bo bedzie ekstremalnie trudne.

Jeden z wiezniow obozu w Oswiecimiu powiedzial : "Narod,który nie zna swojej historii, jest skazany na jej ponowne przezycie"

Czy tego chcemy dla naszych dzieci,jesli sprawimy iz beda niedouczone?? Nie poznaja najwazniejszych kart z dziejow historii Polski?? I nasuwa sie tez pytanie,skad ten pomysl.. Czyzby ekipa PO sama chciala skosmopolitowac mlodych Polakow czy to jakies naciski z zewnatrz??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 75 (przedawniony)
21-02-2008stokrotkaKwestia ochrony prawnej płodu
Propagowany przez fanatyków religijnych projekt objęcia ochroną prawną życia płodu spowoduje, że pozbawienie zdrowia lub życia ginekologa dokonującego aborcji zasługuje nie tylko na bezkarność zabójcy, ale także na jego odznaczenie. Mam rację?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
19-02-2008plodzienSprzeczność z naturą... poglądów kościoła

Od dziecka miałem ci ja tę cechę, że stałem do ludzi otworem. Nawet księdzem chciałem zostać, by się dla ludzi poświęcić. I tak po zapoznaniu się z wątkiem p. Zbysława „Jeszcze o aborcji” wyobraziłem sobie, jakiż miałbym kłopot, jako stary proboszcz.
A oprócz aborcji sprzeczna z naturą jest jeszcze: antykoncepcja no i kontrola narodzin.

Siódmym dzieckiem będąc mamusi i tatusia za naturalne miałbym, że aborcja jest naturalnie z prawem naturalnym sprzeczna.
Toż samo też w seminarium wykładowcy i sam ksiądz prefekt przecież by mi powtarzali.
A tu masz ci los! Zjawia się Zbysław i okazuje się, że aborcja morderstwem jest nie od zarania a jeno stu lat i pół setki leciech zaledwie.
Może bym sobie jako z tym poradził jeszcze. W końcu mogłem pomyśleć: człowiek się wynaturzył.
Lecz my, księża żyjemy przecież wśród świeckich, toteż nie do uniknięcia są rozmaite interakcje. Mogłoby się więc zdarzyć, że zabrałbym na ostatniej katechezie szczeniakom kolorowe czasopismo, w które ślepili zawzięcie, zamiast słuchać com o poczęciu z ducha świętego gadał. Powiedzmy miesięcznik: „21 wiek”.
Znając moją ciekawość świata, już widzę jak po wieczornym brewiarzu ślinię palec, otwieram na chybił trafił i czytam.
O małpach.
O małpach czytam i wzdycham tak głęboko i głośno, że mało krucyfiks ze ściany nie spada, a z głębi plebani gosposia przybiega, pytając czy mi czego nie trzeba.
Małpa to przecież nie zdeprawowane niczym dziecko natury. Ani na jotę z nią nie sprzeczne, z czym..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)