Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
29-09-2008Zbysław ŚmigielskiJaka to różnica?

   Niewątpliwie inteligentni i dowcipni racjonaliści wyjaśnią mi niekumatemu różnice, jakie być muszą pomiędzy - z jednej strony kartkami na mięso i setkę innych towarów, oraz prostym i płatnym raczej symbolicznie zezwoleniem na działalność we własnym interesie - z drugiej zaś strony z obfitością wszelkich towarów uwolnionych z reglamentacji, lecz równoczesną koniecznością kosztownych i czasochłonnych starań o koncesje w jednej z ponad 300 rozmaitych dziedzin tak zwanej działalności gospodarczej?

   PS. Podobno ilość tych koncesji ma zostać znów zwiększona...
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
28-09-2008Mariusz AgnosiewiczJak robić Schetynówki
[cytat]Propozycja Rządu:
finansowanie :
1mld złotych w budżecie, forma finansowania dotacja proporcji 1:1
sposób naboru :
do końca roku projekty zgłaszane przez samorządy przechodzą przez pierwsze
sito na poziomie województwa, potem komisja w MSWiA
Preferowane projekty :
poprawa bezpieczeństwa w pasie drogowym, projekty zbiorowe gmin czy
powiatów
maksymalna kwota wsparcia do 3mln
Czas trwania projektu od 2009 do 2011
Szacowany efekt około 80 km dróg lokalnych każdym województwie
Koordynator programu MSWIA

Propozycja Piechocińskiego
finansowanie co roku budżet dokłada 2 mld złotych do Krajowego Funduszu
Drogowego
forma finansowania nieoprocentowana pożyczka zwracana w równych 5 ratach co
roku ,złotówka samorządowa ciągnie złotówkę budżetową
Mechanizm obsługuje tak jak dotychczas KFD Bank Gospodarstwa Krajowego(bank
ministra finansów)
sposób naboru :
samorządy zgłaszają projekty bezpośrednio do KFD gdzie powstaje wspólny z
reprezentantami samorządu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych zespól do
oceny projektów ,o przyznawaniu pożyczek decyduje kolejność zgłaszanych
spełniających wymogi formalne wniosków
Preferowane projekty :
poprawa bezpieczeństwa w pasie drogowym, projekty zbiorowe gmin czy
powiatów dopełniające dokonane modernizacje i odnowy na drogach krajowych i
wojewódzkich (budowanie systemu drogowego a nie rozproszone modernizacje )
maksymalna kwota wsparcia w pierwszych 2 latach do 2 mln złotych ,w latach
kolejnych do 5 ml zł
Czas trwania projektu od 2009 do 2019
Koordynator..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 83 (przedawniony)
28-09-2008AtlantisPowiedzcie mi prosze, że to kaczka dziennikarska...
Kilka di temu trafiłem na ten materiał:

www.onet.t(*)1,1,3978750,1,1,0,0,wideo.html

Z początku nie wiedziałem czy mam się śmiać czy płakać, potem ogarnął mnie blady strach. Uświadomiłem sobie co to może oznaczać. Przecież jakby nie patrzeć to pierwsza oznaka klerykalizacji naszego życia. Pewne kontrowersyjne zabiegi rządzących zacierające granice między państwem a kościołem obserwowaliśmy od bardzo, bardzo dawna. Ale nie nie ma się co łudzić - utrzymywanie duchowieństwa za państwowe pieniądze czy wprowadzanie religijnej symboliki do świeckich uroczystości to jedno. Wymaganie przez świecką instytucję od podlegających jej czasowo ludzi aby przestrzegali norm pewnej religii to już zupełnie inna sprawa. Bo nie wyobrażam sobie innych przesłanek, które mogłyby by tutaj stanowić przyczynę, jak tylko religijne.
Przecież jest to kompletnym absurdem, aby dwoje DOROSŁYCH ludzi, nie mieszkających już z rodzicami zmuszano do informowania ich o swoim życiu seksualnym o ile nie mają ślubu. Gdzie tutaj prawo do prywatności? Jak uczelnia może w tak brutalny sposób ingerować w intymną sferę życia tych ludzi? Czy to w ogóle zgodne z prawem? Bo na pewno nie jest zgodne z elementarnymi zasadami przyzwoitości.

Czy ktoś się orientuje czy to prawda? Może to tylko tania sensacja? Wymysł dziennikarzy? Jeśli mamy jednak do czynienia z prawdziwą sytuacją, to dlaczego mam nieodparte wrażenie, iż w sposób mniej lub bardziej bezpośredni intencjami ludzi decydujących o tym przepisie kierowała..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
27-09-2008Sławek DutkiewiczMój sąsiad... kościół.
Przypuszczam, że każdy z nas kiedyś wertował ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, domu czy działki. Argumentami na korzyść lokalizacji zwyczajowo bywały - dogodny dojazd: drogi i transport publiczny oraz infrastruktura: przedszkole, szkoła, ośrodek zdrowia, sklepy i... kościół. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że ostatnimi czasy kościół popadł w... niełaskę. Jego bliskie sąsiedztwo stało się balastem i oferenci raczej unikają eksponowania tego w ogłoszeniach. Czemu przypisać ten stan rzeczy? Zapewne przyczyny są różne: laicyzacja społeczeństwa, uciążliwość sąsiedztwa świątyni dla mieszkańców, spadek wartości mieszkań/domów w bezpośrednim sąsiedztwie kościołów.
Ciekaw jestem czy zauważyliście takie zjawisko, a jeśli tak, to gdzie upatrujecie jego przyczyn?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
27-09-2008Wojciech LefekPopowy antysemityzm
Szkoda, ze po sporej nieobecnosci zamiast udzielic sie w sprawach typowych dla Stowarzyszenia, ja pisze post dotyczacy chorego antysemityzmu.
Oczywiscie najprawdopodobniej co poniektórzy beda chcieli mnie zlinczowac, jednak podejme ryzyko i napisze co mysle o tej szopce.
Pare minut temu przeczytalem kilka zatrwazajacych newsow:
www.tvn24.(*)rytykuja-polske,wiadomosc.html
www.tvn24.(*)szkodowan-zydom,wiadomosc.html
www.tvn24.(*)grabione-mienie,wiadomosc.html
Dla tych ktorym nie chce sie czytac, badz tez otwierac w/w linkow:
>>Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła w środę projekt rezolucji wzywającej Polskę do uchwalenia ustawy zapewniającej zwrot lub rekompensatę właścicielom mienia prywatnego zagrabionego podczas wojny i w okresie PRL.
i dalej:
>>"Wzywa się rząd Polski do natychmiastowego uchwalenia sprawiedliwej i wyczerpującej ustawy , tak aby osoby lub ich spadkobiercy, których majątki prywatne zostały zabrane i skonfiskowane przez nazistów w czasie II wojny światowej lub odebrane po wojnie przez komunistyczny rząd polski (oczywiscie nie jest dodane za czyja przyczyna - WL) , mogły albo otrzymać zwrot tych majątków, albo - jeżeli zwrot nie jest możliwy - otrzymać za nie sprawiedliwą rekompensatę finansową" - głosi projekt rezolucji.
Premier Tusk, na ktorego mialem watpliwa..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
26-09-2008Zbysław ŚmigielskiPierwsza jaskółka.

   Właściwie, to nawet nie jaskółka - to pierwszy dwugłowy orzeł. A jeszcze właściwiej - Adler.

   Z Onetu: wiadomosci.onet.pl/1831462,11,item.html

   Ongiś na Szczecinie kończyło się, dzisiaj się zaczyna.
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
26-09-2008Piotrek_84Cenzura internetu w UE?
Kilka miesięcy temu znalazłem w Internecie zabawny filmik ośmieszający Hitlera.
Przedstawiał on mężczyznę przebranego za Adolfa Hitlera, który z butlą gazu, maszerując i krzycząc "ein zwei drei", wchodzi do restauracji w żydowskiej dzielnicy w Wiedniu. Krzyczy na kelnerke, żeby mu szybko podała jedzenie. Potem zaczyna jeść jak świnia, bez użycia rąk. Potem wychodzi maszerując. Idzie wzdłuż ulicy krzycząc "ein zwei drei" itd... Widać tam grupe ortodoksyjnych Żydów. Na widok tego "Hitlera" zaczynają uciekać. Jeden z nich gubi kapelusz i goni za tym kapeluszem po ulicy. Następnie "Hitler" z uśmieszkiem na twarzy daje pewnej dziewczynce balonika. A potem odchodzi w podskokach. W tle słychać zabawną muzykę. Na tym filmik się kończy.
Śmiałem się wtedy z tego, aż prawie sie kładłem na podłodze. Pokazałem to wielu osobom. Nawet znajomemu Żydowi. Też się śmiał.
No i po kilku miesiącach, chcialem ten sam filmik pokazać innemu znajomemu.

Podałem mu tego samego linka: www.youtube.com/watch?v=R9JHlmkhgVA

Można ten link znaleźć przez google, wpisując "muntz hitler adolf youtube"

Znajomy powiedział mi, że film nie chce mu się wyświetlić. Sprawdziłem więc u siebie.

I co zobaczyłem? Zobaczyłem takie coś: "This video is not available in your country."

Osłupiałem. Później podałem tego samego linka osobom znajdującym sie w USA i w Niemczech. W USA nie mieli żadnego problemu z obejrzeniem tego nagrania. Natomiast osoba przebywajaca w Niemczech zobaczyła dokładnie taką samą informację, czyli "This..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
26-09-2008martaCzy mamy już państwo wyznaniowe?
Mamy już krzyże w urzędach i szkołach, kaplicę w Sejmie,święcenie wszystkiego co się do i nie da, z mostami a nawet autami i zwierzętami domowymi włącznie, religię w szkołach, katechetów nad którymi nie ma władzy dyrektor szkoły, tylko biskup,mnożenie świąt religijnych obchodzonych jako państwowe, przejmowanie przez kościół co atrakcyjniejszych gruntów w miastach, teraz do religii dodaje się patriotyzm, a nawet pieśni religijne podnosi do rangi hymnu.Oto "perełka ze strony www.q4.pl "Dla upamiętnienia 69 rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 r i związanej z nim martyrologiiNaszego Narodu w niedzielę 21 września odbyła się w naszym mieście doniosła uroczystość religijno-patriotyczna(...)Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o godz 10(...)Po procesjonalnym przejściu pod pomnik ArmiiKrajowej nauczyciele z SP 14(...)posadzili Dęby Pamięci. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu "Boże coś Polskę". Głównym organizatorem uroczystości obok ParafiiNajświętszego Zbawiciela była Szkoła Podstawowa nr14 i Wydział Kultury Urzędu Miejskiego" Mamy więc za jednym zamachem kilka "kwiatków".Nie tylko współudział państwowej szkoły, która powinna być neutralna światopoglądowo, przymus udziału w karnych szeregach uczniów, traktowanie pieśni religijnej jako hymnu a na dokładkę- oficjalne uwikanie się organów władzy i samorządu, a szystko podlane patriotyczno-męczeńskim sosem. Co Wy na to? Czy mamy już oficjalnie państwo wyznaniowe?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
25-09-2008BeatusKoncepcja kształcenia ustawicznego
Czy znana jest wam ta koncepcja unijna? UE w ramach pomysłu tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy (jedno z założeń strategii Lizbońskiej) wypracowała koncepcję podejścia do problematyki kształcenia ustawicznego. W koncepcji tej obywatele już od wczesnego dzieciństwa mają być przygotowywani i ukierunkowywani na to, że aż do późnego wieku emerytalnego będą bezustannie podnosić swoje kompetencje w kontekście indywidualnym, obywatelskim, społecznym i zawodowym. Ważne jest też środowisko zawodowe i przekonanie firm, że nakłady na szkolenia są opłacalne.
Przesłankami do takiego podejścia są:
- wizja starzejącego się społeczeństwa, które nie może pozwolić sobie na niewykorzystywanie siły roboczej w postaci osób starszych
- tempo zmian wymuszające dokształcanie jak i przekwalifikowywanie się

UE domniemuje, że zwiększenie inwestycji w kapitał ludzki może okazać się efektywniejsze niż modernizacja technik produkcyjnych.
Co o tym sądzicie? A może są tu przedsiębiorcy? Lepiej kupić lepsze, szybsze i wydajniejsze xero, czy wysłać handlowca na kurs asertywności?

Dane z 2003 – w Polsce osoba pracująca średnio poświęcała na uczenie się 2h rocznie, w tzw. krajach rozwiniętych UE 50-70h
A ile wy poświęciliście czasu przez ostatni rok?

Jak się wam generalnie podoba ten program? I czy widzicie dookoła siebie jakieś zmiany świadczące o tym, że w Polsce rzeczywiście jest realizowany?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
25-09-2008youzwiakI jak forumowicze, zbieracie podpisy pod Kampanią 196 ? ;)
Ja dzisiaj zacząłem i mój cel to zebrać 30 podpisów (2 pełne blankiety) - jak się uda więcej tym lepiej Miałem pewne wątpliwość zważywszy, że dopiero 100 tys. daje "namacalny" rezultat (w co, przy najszczerszych chęciach, raczej wątpię ;p) ale w zgodzie ze swoim powiedzmy-mottem (patrz stopka) wziąłem się za to Daje satysfakcję

edit: Nie wyświetla mi stopki ? :
"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)