 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 55 (przedawniony) | | 26-03-2011 | makuś | Złote żniwa |
hej, Jacy jesteśmy ?
Inspiracją do napisania tego tekstu są komentarze i wypowiedzi setek internatów , które przeczytałem w odniesieniu do książki pana profesora Grossa „Złote żniwa”. Wypowiedzi te są w przerażającej większości nie tyle negatywne co jawnie wrogie i agresywne . Można powiedzieć , że to nie jest przekrój polskiego społeczeństwa , że to nieznaczny i nie liczący się margines a jednak powiedzenie tego będzie nieprawdą i zakłamaniem . Niestety większość polskiego społeczeństwa nadal tkwi w oparach jakiejś narodowej aberracji , która zmusza do wyznawania prymitywnych , bogoojczyźnianych , czołobitnych okrzyków , bez cienia namysłu , refleksji i zrozumienia dla tematu .
Zacznę od banału . Polacy i żydzi żyli w jednym państwie kilkaset lat , żyli w odrębnych grupach i środowiskach Nie byli ani specjalnie ze sobą zaprzyjaźnieni ani specjalnie skłóceni . Prawdziwe przyjaźnie czy jawna i agresywna wrogość były raczej wyjątkowe i istniały na marginesie względnej obojętności . Duże grupy społeczeństwa polskiego uważały siebie samych za lepszych od żydów , natomiast duże grupy żydów uważały się za lepszych od Polaków . To jeszcze nie jest ani antysemityzm ani antypolonizm choć podstawy do takiego stosunku odwoływały się do idealizowania swojej religii , tradycji i kultury a dyskredytowania czy lekceważenia religii , tradycji i kultury innego . Wzajemna obcość i brak inicjatywy w pokonywaniu tej obcości to potencjalnie przyczynek do nieporozumień , pretensji.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 26-03-2011 | coreless | Jednokierunkowa solidarność |
Tsunami debaty o OFE wyrwało z odmętów społecznej wyobraźni koncept solidarności pokoleniowej (czy też międzypokoleniowej). Solidarność pokoleniowa polega na tym, że młodsi płacą na starszych i na jeszcze młodszych, ale na nich samych nikt nie płaci, poza nimi samymi. Ot, taka właśnie międzypokoleniowa solidarność. Czy to dobrze czy źle? I czy istnieją jakieś pomysły, by zniwelować tę asymetrię? Podatki, obniżki (podwyżki?), alimenty? Czy są jeszcze jakieś pomysły na urządzenie naszej polskiej, wiecznie zielonej Fukushimy? (jap. wyspa pomyślności) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 26-03-2011 | PanBuk | Nie tylko Króla ale i Naczelnego Wodza nam trzeba! (Po przetargu) |
Skoro KrK przejmuje co ciekawsze inicjatywy życia publicznego - niech weźmie i wojsko! Może tam - skoro logiki i przezorności nie stoi - cud jakiś? Skoro ludzkie głowy nie potrafią - niech się nasz "O Mało Co Król Wszech Polski" z tym tematem męczy! Otwieramy i czytamy: Cytat: Elitarna jednostka specjalna GROM. Na teren jej siedziby wchodzi przez ogrodzenie kilku mężczyzn (jak się potem okazuje, żołnierzy z Departamentu Kontroli MON). Nikt ich nie zatrzymuje. Obecność intruzów wykrywa dopiero elektroniczny system monitoringu. Wtedy komandosi GROM wzywają policję. Gdy ta zjawia się przed bramą główną, panowie z ochrony jej nie wpuszczają, tłumacząc, że jednostka jest tajna i nikt z zewnątrz nie może wejść na jej teren bez odpowiedniej zgody.
Tak wyglądała parę miesięcy temu inspekcja systemu ochrony obiektów i terenów wojskowych przeprowadzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Teraz przecieramy ślepia ze zdziwienia... Żart? Pryma aprilis już? Znowu zatrzęsło w Japonii i czas się kurczy? A nie... ...ta gangrena doszła i do GROMU! Elitarnej światowej sławy jedynej takiej! Cytat: Podobne scenki rozegrały się w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i kilku innych jednostkach wojskowych w kraju.
Cytat: Powód? W przetargach liczy się cena, a nie jakość usług świadczonych przez agencje ochrony.
I wszystko jasne POLSKA choroba - oszczędzanie! oszczędność! Nie - zaradność! O nie! Nie racjonalność! Ma być: o-s-z-c-z-ę-d-n-i-e!.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 44 (przedawniony) | | 24-03-2011 | warr | Pomocy - zmuszanie do uczestnictwa w lekcjach religii/etyki |
Witam, moja córa jest szantażowana, że będzie musiała zdawać etykę za to, że nie chodzi na religię. Znam przepisy i wiem, że nie ma takiej opcji, by zmuszać kogokolwiek do uczestnictwa w tych lekcjach. Ona nie chodzi na religię i chodzić nie będzie. Sama musiałam zgłosić do szkoły, ze nie będzie też na etyce, bo nas to nie interesuje. Nie ma obowiązku zgodnie z przepisami. Wszystko niby jasne, ale teraz doszło do tego, ze straszą ją, że na świadectwie będzie mieć 3 z etyki, żeby jej obniżyć średnią. Ja zabroniłam umieszczania oceny z tych lekcji na świadectwie. Teraz jestem wezwana do szkoły i pewnie będą próbowali mnie zastraszyć. Nie boję się, ale córa już ma problemy z jedną z fanatycznych nauczycielek. Doszło do tego, że wpisuje jej nieobecność na lekcji, na której była o czym zaświadczyli pozostali uczniowie. Do jutra nie załatwię prawnika, który mógłby mi towarzyszyć w szkole a czuję, że to będzie najlepsze rozwiązanie, żeby nie doszło do złamania prawa. Co ja mam zrobić?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 23-03-2011 | Konowal | Teraz będą wieszać! |
"Stosunkiem głosów 15: 2 Wielka Izba Trybunału uznała w piątek, że sama obecność krzyży nie ogranicza wolności religijnej uczniów ani prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Sędziowie stwierdzili, że zarzuty wniesione przez mieszkającą we Włoszech fińską matkę dwojga dzieci są wyrazem jej subiektywnych odczuć" www.rp.pl/(*)rzyz-wygral-w-Strasburgu-.htmlBardzo satysfakcjonujące to nie jest, bo co z tego wyroku wynika? Ano to że za 2 lata może być inny wyrok - i też będzie to zgodne z prawem. Ten wyrok w pełni pokazuje relatywizm jaki panuje w ustroju demokratycznym. I jak się nic nie zmieni i na sędziów zaczną być mianowani muzułmanie to ani się człowiek obejrzy jak trzeba będzie budować minarety i wieszać wszędzie półksiężyce. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 51 (przedawniony) | | 22-03-2011 | kulka_na_mole | Rząd USA wzywa Polskę |
do restytucji mienia żydowskiego.
Tak sobie myślę:
1) jaki "rząd" USA? Od kiedy w USA funkcjonuje jakikolwiek rząd? 2) jakie prawo ma "rząd" USA, aby czegokolwiek żądać od rządu polskiego w kwestii restytucji mienia żydowskiego? 3) dlaczego "rząd" USA nie zabiera głosu odnośnie prac polskiej Komisji Majątkowej, która rozpatruje wnioski o zwrot majątku należącego przed II WW do religijnych gmin żydowskich? Dlaczego "rząd" USA nie grzmi, że od żydów w Polsce KM żąda dokumentów poświadczających prawo własności do synagog?
Minister Sikorski wije się jak piskorz (jego prywatną sprawą jest dlaczego jego żydowska żona, uznana w USA dziennikarka mu nie pomaga), natomiast kwestią otwartą jest dlaczego rząd Polski nie odpowie "rządowi" USA, żeby się po prostu odpierdol...ł?
PS Kto mnie zna z tego forum ten wie, że antysemitą nie jestem, więc proszę w ewentualnych odpowiedziach mi tego nie sugerować. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 22-03-2011 | Zella | " Zemsta krzyża" |
Polityka nr.11(2798), 12 marca 2011. „8 (i)1/2 (dekady)”
Chcę zainteresować Forumowiczów wywiadem Jacka Żakowskiego z Andrzejem Wajdą z okazji powstawania filmu o Lechu Wałęsie .Wajda w trakcie rozmowy wyraził się tak:”przywalę filmem o Wałęsie”, a miał na uwadze problemy polityczne, tworzone przez rządzące elity. Rządy nazwał „inteligenckim kabaretem” .Miał na uwadze elity inteligenckie , które nie wyzwoliły się z „doktrynalnych okowów” i warszawskich salonów. Istotnym, z naszego punktu widzenia, jest wypowiedź A. Wajdy po pytaniu J.Żakowskiego jaki film ma szczególną ochotę nakręcić . A.Wajda odpowiedział: „ Zemsta krzyża” . Bo kluczem do polskiej sytuacji wydaje mi się Kościół. Jego rola w Polsce. Uporczywe próby odcięcia nas od świata. Zamknięcia w tej katolicko-narodowej klatce, żebyśmy się tylko , broń Boże, nie zsekularyzowali nie przestali chodzić do kościoła. A Zachód, modernizacja, dobrobyt- to sekularyzacja, Kościół się tego boi.Więc hamuje, jak może. Za wszelką cenę odgradza nas od świata. Jeżeli to się uda, żadne pomysły Boniego, Balcerowicza, ani nawet Tuska już nam nie pomogą”
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 21-03-2011 | Au-gold | Nikt nie jest doskonały? |
Zastanawiam się czy wystarczającym usprawiedliwieniem ortograficznej wpadki Prezydenta RP jest żartobliwe stwierdzenie "nikt nie jest doskonały". www.polski(*)Nalecz-nikt-nie-jest-doskonalyCzy doskonałość wyraża się poprzez brak błędów ortograficznych w napisanym tekście? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 19-03-2011 | PanBuk | Koniec misji Tuska |
...pod takim tytułem, można dziś poczytać: Cytat: Panie premierze, gdzie wasze szumnie zapowiadane ofensywy legislacyjne? Gdzie pełne szuflady ustaw? Okazały się puste. Tak samo jak wasze obietnice - lider SLD odpowiada na tekst szefa rządu opublikowany w "Gazecie Wyborczej" z 12 - 13 marca
tuczy SLD wykorzysta sytuacje? czy jest sens walczyć - teraz - o władze dostając w spadku... to co sami w koło widzimy? Polska na PIĄTKĘ: chleb, benzyna, cukier? Czy będzie - 6-6-6? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 18-03-2011 | Medieval | Krzyż to złe tło dla minister Hall |
Kabaret we Włocławku. Minister Katarzyna Hall zgodziła się wystąpić w katolickiej szkole. Ale nie na tle krzyża. www.naszdz(*)at=20110318&typ=po&id=po12.txt"...Jednak jeszcze zanim minister zaczęła przemawiać, wicedyrektor z zaskoczeniem zauważyła, że krzyż został zasłonięty planszą z napisem "Włocławek". Bez wahania odsłoniła znak męczeństwa Chrystusa. Ale gdy tylko podeszła do drzwi, banner ponownie go zasłaniał. - W tym momencie podbiegł do mnie człowiek z otoczenia minister Hall i bardzo stanowczo zakazał mi przesuwania banneru. Zapytałam, o co mu chodzi. W odpowiedzi usłyszałam: "To ma zasłaniać krzyż!" - relacjonuje Katarzyna Zarzecka. - Nie pomogły argumenty, że jest to odwzorowanie panoramy naszego miasta. Mężczyzna skwitował je wypowiedzią: "To tylko pani to wie, a my nie jesteśmy na spotkaniu modlitewnym" - przytacza wicedyrektor.". Himalaje hipokryzji. Oj, naraziła się religiantom Pani Hall. Fronda też już o tym pieje. Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |