Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
31-10-2014diogenesMuzeum pościgu
Wczoraj nastąpiło otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie:

wiadomosci(*)rii-zydow-polskich-polin/6wn6d

Byli wszyscy co trzeba. Główne wydanie dziennika TVP1, to o 19.30, nie wspomniało jednak o tym wydarzeniu ani słowem, ani obrazem. Czy chodzi o to, że brak przekazu bywa przekazem?

A dzisiaj, w nawiązaniu do wspomnianej imprezy, kolejny news:

"Do Prokuratury Generalnej w Warszawie wpłynął wniosek rządu USA o zatrzymanie Romana Polańskiego.... Reżyser, który przyjechał do stolicy na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich, jest od 36 lat ścigany za gwałt na nieletniej"

wiadomosci(*)zymac-romana-polanskiego/1mdrf

Ten pościg, zdaje się, wart jest też Muzeum.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
30-10-2014szarleyMedia - reżyser polityki, nie recenzent - uzupełnienie
p. Mariusz Agnosiewicz założył wątek pt "Media - reżyser polityki, nie recenzent" Poświęcony roli mediów w kampanii wyborczej

Aktywny udział prasy w kampaniach wyborczych uważam za coś w pełni naturalnego, nawet pisma wędkarskie powinny wypowiadać się w kampaniach wyborczych informując wędkarzy na kogo warto głosować, aby mieć większe poparcie w sprawach upowszechniania zarybienia, czystości wód czy większych uprawnień dla wędkarskich straży. Czy wędkarz wybierze kandydata który wesprze jego hobby czy też będzie spoglądał raczej na polityczny program walki z bezrobociem, to już jego sprawa. Prasa ma prawo w wybory się angażować.

Moje uzupełnienie wątku p. Agnosiewicza dotyczy wpływu mediów na kształtowanie całej otaczającej człowieka rzeczywistości
Czy media kształtują politykę? - Tak
Czy media powinny kształować poltykę? Tak

Czy media powinny kształtować język ? Nie
Czy media kształtują język ? Tak
Niestety, jakoże poziom językowy polskich dziennikarzy bywa tak żenujący, że nawet mnie, cudzoziemcowi, popełniającemu językowe błędy robi się czasem przykro, że naród o tak wiekiej i wspaniałej kulturze, o tak pięknym i bogatym języku, kupuje gazety, słucha radia, ogląda telewizję w których to mediach błędy są na porządku dziennym, nawet tak szacowne pisma jak Polityka w swoich tekstach mają zwykłe błędy ortograficzne. O stylu, chwilami żałosnym nie wspomnę. Media internetowe biją rekordy nieznajomości ojczystego języka

Czy media kształtują język ? Tak
Powszechne zastępowanie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
29-10-2014makuśWidmo kapitalizmu
hej,
Geraltd Huther ( prof.neurobiologi w Getyndze ) : Żeby kapitalistyczny , oparty na ciągłym wzroście konsumpcji system mógł się rozwijać , potrzebuje jak najwięcej nieszczęśliwych ludzi , którzy , nie mogąc zaspokoić swych prawdziwych potrzeb , szukają substytutów . Najlepszymi klientami są ludzie nieszczęśliwi . Nabywca najszybszego modelu Porsche pokazuje , że w jego życiu brakuje czegoś ważnego . Wychowując dzieci w taki sposób , by czuły się słabe , czynimy je podatnymi na wszelkiego rodzaju manipulacje . Słabymi i nieszczęśliwymi ludźmi można łatwo manipulować.
( wypowiedż z ostatniej Polityki )

Może trochę uproszczone , zbyt daleko posunięte i ogólne lecz - według mnie trafiające w sedo ...
A sedno jest takie : Wszystkie systemy totalitarne są pasożytnicze , opresyjne i oparte na manipulacji .
Widać to wyrażnie w państwach teokratycznych , dyktaturach . Wyrażne było i w faszyzmie i komunizmie .
W neoliberalnej formie kapitalizmu ( w feudalizmie też było wyraźne ) jest to bardzo dobrze i sprytnie ukryte pod płaszczykiem hasła : Im więcej masz tym bardziej jesteś , stać cię , należy ci się , warto mieć itd. ...

Pomysły neoliberałów dobre są na prowadzenie kiosku ruchu lecz zarządzanie państwem wymaga szczególnych kompetencji , których oni ze względu na wyznawanie darwinizmu społecznego mieć nie mogą .
A tym czymś jest Dobro Wspólne - termin na który wszystkie totalitaryzmy są uczulune i którego nienawidzą - ponieważ działają odwrotnie - na zasadzie wykluczania a nie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
29-10-2014Arminiusmedialna hucpa
Klika dni temu skutkiem wybuchu gazu w jednej z katowickich kamienic zginęło małżeństwo dziennikarzy i ich dziecko. Ofiary te z miejsca zostały swoistymi celebrytami przyćmiewając swym blaskiem innych poszkodowanych w tej i innych tego rodzaju tragediach. We wszelakiego rodzaju mediach pełno było materiałów na ich temat oraz - przede wszystkim - ich wizerunków. Pojawiły się kondolencje ze strony najwyższych czynników państwowych a Prezydent RP podjąl decyzję o odznaczeniu dziennikarzy złotymi krzyżami zasługi.
Czy aby przypadkiem nie przekroczono tu pewnej granicy - także dobrego smaku? Czy owa wrzawa wokół zmarłych nie przybrała charakteru żenującego medialnego "hajpu"? Kimże byli Ci dziennikarze aby tak nagle z całkowitej anonimowości przeobrazić się w swego rodzaju celebrytów? I wreszcie - najistotniesze - dlaczegóż inni ludzie, wykonujący uczciwie swoje obowiązki - równie ważne co dziennikarskie a często i ważniejsze - względem państwa rodziny i społeczeństwa, są traktowani zasadniczo inaczej - tak jakby należeli do obywateli II kategorii.
Proszę mnie źle nie zrozumieć - nie stawiam zarzutu zmarłym. Ubolewam nad ich losem i bardzo im współczuję. Idzie o postawę odpowiedzialnych za ową hucpę.
Temat nie jest nowy. Stosunkowo niedawno zmarła w młodym wieku jakaś aktorka zamieszkująca w Gdańsku. Po jej śmierci miał miejsce identyczna - a może nawet jeszcze większa - hucpa medialna - absolutnie przekraczająca granice dobrego smaku. Dlatego też podnoszę też kwestię, bo wygląda..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
28-10-2014Alderyk OlrzykNiechciane dziedzictwo, niewykorzystany potencjał
Bitwa pod Grunwaldem kojarzy się Polakom jednoznacznie z wielkim zwycięstwem Polaków i Litwinów nad Krzyżakami w 1410 r. Niewielu jednak wie, że nieco ponad 500 lat później, w czasie pierwszej wojny światowej, miała miejsce inna bitwa pod Grunwaldem, w której siły niemieckie pod dowództwem Paula von Hindenburga pokonały siły rosyjskie.
pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Tannenbergiem
Sprawa jest nieco bardziej zawiła, ponieważ to, co się Polakom kojarzy jako bitwa pod Grunwaldem, dla niemieckich historyków jest najczęściej I bitwą pod Stębarkiem (czyli "pierwszym Tannenbergiem"), a bitwa pod Grunwaldem, w której pół tysiąca lat później Niemcy pokonali Rosjan, jest znana jako II bitwa pod Stębarkiem/Tannenbergiem (czy też po prostu "drugi Tannenberg"). Zresztą, muzeum bitwy pod Grunwaldem (tej pierwszej) też wcale nie znajduje się w Grunwaldzie, ale w Stębarku, za to informacji o tej drugiej bitwie, nie mniej ciekawej, i w Grunwaldzie, i w Stębarku ze świecą szukać. Tym samym miłośnik turystyki historycznej, wiedziony do dawnego Tannenbergu choćby nazwiskami Hindenburga czy Ludendorffa lub losami swoich dziadków i pradziadków, walczących na frontach pierwszej wojny światowej, odwiedzając Grunwald czy Stębark rad nierad będzie musiał obejść się smakiem.
Jest to jednak tylko jeden z wielu przykładów (być może Sz. Forumowicze znają jeszcze ciekawsze?), jak bardzo niewykorzystany jest potencjał turystyczny wielu miejsc na mapie Polski, w których podobnie jak w Stębarku czy Grunwaldzie,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
28-10-2014kulka_na_moleZamiast likwidacji Funduszu Kościelnego, podwyżki dla księży
Cytat:
W tym roku Fundusz Kościelny pochłonie blisko 95 mln zł, ale w przyszłym roku, aż o ponad 23 mln złotych więcej. Jeszcze nie tak dawno, resort cyfryzacji zapowiadał, że od 2015 roku Fundusz będzie zastąpiony innym mechanizmem - możliwością dokonania odpisu podatkowego na wybrany kościół lub związek wyznaniowy. Wystarczyły jednak gniewne pomruki ze strony duchownych, by minister Andrzej Halicki sprawę odłożył na po wyborach i jednocześnie zaplanować wzrost wydatków z budżetu na księży. (źródło)

Tak pod rozwagę tym, którzy rozpatrują możliwość głosowania na PO w wyborach do parlamentu.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
27-10-2014Mariusz AgnosiewiczKoniec z niezdrową żywnością w szkołach
Po dwóch latach udało się w Sejmie przepchać złożony przez PSL projekt nowelizacji ustawy z 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia, dzięki któremu od przyszłego roku szkolnego wyrugowane zostanie ze sklepików szkolnych śmieciowe jedzenie. Czekamy obecnie na konkretyzację ustawy, czyli rozporządzenie.


Ratio legis nowelizacji była chęć zapobiegania pladze otyłości wśród dzieci. Opisując cele projektu, wnioskodawcy powoływali się na dane Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazują, że Polska jest jednym z krajów, w których najszybciej rośnie odsetek dzieci z nadwagą. Powodem takiego stanu rzeczy są złe nawyki żywieniowe i niechęć do aktywności fizycznej. Z tym pierwszym problemem posłowie chcą sobie poradzić poprzez wprowadzenie na terenie placówek oświatowych zakazu sprzedaży produktów zawierających dużą ilość tłuszczu i cukrów. Ze szkolnych sklepików mają zniknąć takie produkty, jak cola, chipsy, paluszki, frytki i hamburgery. Zastąpić je mają warzywa, nabiał, produkty zbożowe i ryby. Wnioskodawcy skupiają się zwłaszcza na produktach zawierających duże ilości cukru. Projekt określi górną granice zawartości cukru, jaka będzie mogła znaleźć się w żywności sprzedawanej na terenie szkół - będzie to 10 g na 100 g produktu, czyli, jak wskazują wnioskodawcy, około 17 proc. dopuszczalnej normami wartości (do 10 proc. energii z cukru) dla dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
26-10-2014krzysztof33Elity i społeczeństwo
Zastanawiam się ostatnio jak to jest? Jak to się stało że ten świat jest tak ułożony. Pomyślcie. Miliony obywateli pracuje na jakąś bandę darmozjadów którzy maja tych obywateli tak naprawdę w d.... jaka to się stało że ci obywatele do tego dopuścili? Ci na górze mówią co nam wolno a co nie , a na dodatek szastają kapitałem który wypracowali nasi dziadowie i babki. No bo kto to wszystko pobudował? Oni? A dajmy na to jak jest jakiś konflikt z drugim państwem to kto go wywołuje? Chłop z chłopem się kłóci?Dwie największe wojny wywołali jakieś maniaki którzy myśleli że im wszystko wolno. A czemu jeśli jakiś idiota wywoła wojnę to ginie ten na dole? Czemu to on zostaje zastrzelony lub trafia do jakiegoś najgorszego obozu a ci z góry trafiają w jakieś lepsze miejsca albo nic im się nie dzieje? W 39 rząd polski doprowadził do wojny (mogli postąpić inaczej)a potem sobie zwiał a ludzie z dołu ginęli?Zwykły człowiek który walczyć nie chce to ginie za zdradę, a to ze zwykły człowiek chodzi głodny to nie zdrada?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
25-10-2014Mariusz AgnosiewiczMedia - reżyser polityki, nie recenzent
Jak oceniacie "demolkę" kandydatki na prezydenta Warszawy, Joanny Erbel, przez Gazetę Wyborczą (Katarzyna Kęsicka): przejaw krytycznych mediów, które wyeksponowały wszystkie słabości słabej kandydatki czy też przejaw "reżimowych" mediów, które trudne pytania zadają i słabości wyciągają jedynie niektórym, upatrzonym przez siebie według pewnego klucza kandydatom? Opinie w tej sprawie podzieliły się dość interesująco: środowiska zielono-lewicowe są mocno oburzone publikacją nieautoryzowanego wywiadu przeprowadzonego już pewien czas temu. Podnoszą też, że GW wykazuje znacznie mniej krytycyzmu do "swoich" kandydatów z partii władzy (jak HGW). Środowiska bardziej konserwatywne cieszą się z "zaorania lewaczki". Mamy więc sytuację poniekąd paradoksalną, kiedy GW - główny wróg prawej strony sceny politycznej, trafił w sympatie sympatyków "zaorania lewactwa". Czy Joanna Erbel została potraktowana zbyt ostro czy może inni kandydaci zbyt łagodnie?
Generalnie można rzec, że nieprawdą jest, że polska polityka/politycy jest odbiciem społeczeństwa. Polityka jest odbiciem mediów i tylko mediów. Społeczeństwo mało ma tutaj do rzeczy.


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
24-10-2014Alderyk OlrzykZamachy w Ottawie
Czy tak będzie wyglądać to, o czym nie można zbyt wiele powiedzieć otwarcie, żeby nie być ściganym za "to i owo" oraz oskarżanym o "tamto, siamto i owamto"?
I czy wątek został zagajony wystarczająco poprawnie? Z góry przepraszam, jeśli ktoś poczuł się obrażony na tle. To nie było w intencji. Ja już nic nie śmiem mówić. La la la...

www.polski(*)dyjskiego-parlamentu-w-Ottawie
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)