Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
28-10-2009R. GrochalaNiedzielne zakupy
Radni uchwalili, że w niedziele sklepy mają być otwierane po zakończeniu mszy.

www.malopo(*)na_zakupy_dopiero_po_mszy.html

PSR - to idealne pole do popisu dla Was!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
26-10-2009erykahJaka wolność wyznania?
Podobno w Polsce panuje wolność słowa,wyznania itp., a nawet uważamy się za państwo nowoczesne. Tymczasem, muszę stwierdzić, że w głównej mierze panuje tu absolutne BARBARZYŃSTWO! Często wracam ze szkoły do domu przygnębiona z tego powodu. Dlaczego w renomowanym liceum, które nie jest katolickie, młodzież się jawnie indoktrynuje? Zauważyłam, że wpajanie poglądów nie wygląda w Polsce lepiej niż w krajach muzułmańskich. W polskich klasach wiszą krzyże. Pani wychowawczyni nie pozwala zrobić uczniom gazetki na temat halloween, ponieważ jest to zwyczaj pogański. Nie mam pojęcia, czy sytuacja wygląda podobnie w innych szkołach, nie widziałam oczywiście wszystkich liceów, ale wiem, że w krajach zachodnich, takie manifesty wiary są niedopuszczalne.
Ostatnio na lekcji religii katechetka opowiadała o jakimś wierszoklecie (niestety nie pamiętam nazwiska, nie zawsze słucham), ,,który był m.in autorem słów: Dlaczego ta czarna czarownica, Maria Skłodowska była ateistką"? Wtedy się poczułam się, jakby ktoś kopnął mnie w brzuch. Dlaczego "poeta" ją tak nazwał?! Nie dość, że epitet był niezwykle prymitywny i bezpodstawny, to autor tych słów obraził największą uczoną naszych czasów ! I katechetka będzie cytować TO (jako pozytywne i fantastyczne postępowanie) na lekcji?! Mało tego, na języku polskim, licealiści też są indoktrynowani! Przy przerabianiu tekstów na temat Biblii, Hioba i istoty cierpienia, mogą znaleźć np. taki cytat: ,,Iluż ludzi wierzących widzi dziś jeszcze w każdym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
25-10-2009Mariusz AgnosiewiczKrakowscy targowiczanie?
Oto radni, którzy zablokowali wniosek Jacka Majchrowskiego o skierowanie postępowania Komisji Majątkowej do Trybunału Konstytucyjnego, dzięki któremu Kraków, bez udziału jego samorządu lokalnego stracił atrakcyjne tereny na rzecz Kościoła.

Dominują pisy:
Stanisław Rachwał PiS
Wojciech Kozdronkiewicz PiS
Bolesław Kosior PiS
Wojciech Hausner PiS
Agata Tatara PiS
Mirosław Gilarski PiS
Łukasz Słoniowski PiS
Józef Pilch PiS
Jan Franczyk PiS
Marek Stelmachowski PiS
Włodzimierz Pietrus PiS
Stanisław Maranda PiS

Ale i parka z po się znalazła:
Łukasz Osmenda PO
Małgorzata Radwan-Ballada PO
Stanisław Zięba PO

i niezależni:
Dariusz Olszówka niezależny
Krzysztof Sułowski niezależny
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 704 (przedawniony)
24-10-2009BożydarZakaz mówienia o pozytywnych aspektach pedofilii
Znowu zaczynam trudny wątek, który nie przyniesie mi punktów. Dziś usłyszałem w radio wiadomość o przeforsowaniu w sejmie ustawy o przymusowej "terapii" farmakologicznej dla pedofili oraz o zakazie pod karą pozbawienia wolności do 2 lat mówienia o jakichkolwiek pozytywnych aspektach pedofilii.
Oczywiście pedofilia jest traktowana i definiowana w ujęciu prezentowanym przez Kodeks Karny, co z pedofilią ma zero wspólnego skoro ok. 90% populacji byłoby pewnie pedofilami według tych kryteriów i właśnie to jest zamierzonym efektem, w osiągnięcie którego celuje ustawa. Zainteresowanych odsyłam do życiorysu wybitnego matematyka Turinga, którego zaszczuto i doprowadzono do samobójstwa z powodu jego homoseksualizmu, który zamierzano leczyć farmakologicznie i który 50 lat temu był czymś o wiele gorszym niż jakaś heteroseksualna pedofilia.
Dziś pedofilia jest takim straszakiem i jest o wiele lepsza od homoseksualizmu dlatego, że prawie każdego aktywnego seksualnie mężczyznę można wrobić w pedofilię, jeżeli się zechce.
Dla mnie zapędy obecnej ustawy są jaskrawo sprzeczne z Konstytucją, ponieważ przymusowa terapia farmakologiczna jest rodzajem kary cielesnej do tego z ryzykiem objawów ubocznych, a zakaz propagowania wszelkich aspektów pozytywnych pedofilii, przy definiowaniu słowa pedofilia w oparciu o kodeks karny to już jakiś idiotyzm i wyraz bardzo ograniczonego spojrzenia, oraz uniemożliwienie badań i ich publikacji. W takim ujęciu nauczyciel o sklonnościach pedofilskich,które powodują..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 260 (przedawniony)
24-10-2009macjanDecydowanie o własnym ciele?
No właśnie - tak propaganda pewnych środowisk zwykła nazywać aborcję. Tymczasem z naukowego punktu widzenia nie ma wątpliwości, że płód nie jest elementem ciała kobiety, lecz odrębnym organizmem. Najbardziej namacalnym tego dowodem jest konflikt serologiczny, kiedy to układ odpornościowy matki atakuje płód jako obcy organizm.

Niebezpieczne jest to, że stwierdzenie, kto i kiedy jest człowiekiem, staje się kwestią światopoglądu. Przecież biologia jednoznacznie to rozstrzyga. I to wszystko propagują ludzie, którzy utrzymują, że opierają swój światopogląd na nauce - dlaczego?

Proszę wyłącznie o naukowe argumenty.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
23-10-2009darloveHodowla na organy - drugie podejście.
W związku z tym, że coraz więcej ludzi domaga się powrotu kary śmierci dla zwyroli, ponawiam swój apel o to, by ich od razu nie zabijać. Mam znacznie lepszy dla społeczeństwa pomysł, który rozwiązałby parę bardzo palących kwestii. Otóż, postuluję, aby nierokujących nadziei zwyroli przeznaczać na hodowlę organów. Brałoby się od nich w razie potrzeby różne organy i krew. W zależności od tego, co akurat jest potrzebne, aby pacjent w szpitalu przeżył. Oczywiście, uprzedzając Wasze wątpliwości, każdy chory miałby okazję, aby się zadeklarować, czy życzy sobie dostać potrzebny organ z takiej hodowli, czy nie. Myślę, że to byłoby optymalne i ostateczne rozwiązanie kwestii zwyroli w Polsce. Czekam na Wasze przemyślenia. Oczywiście, chodzi mi tutaj o karanie ludzi za najcięższe przestępstwa, takie jak np. morderstwo z premedytacją.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
23-10-2009Mariusz AgnosiewiczCzy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?
Debata pod hasłem "Jak wyjść z podziemia?", towarzysząca premierze filmu o podziemiu aborcyjnym pt.: "Podziemne państwo kobiet" odbyła się 13 października w Warszawie. Wśród wielu podjętych wątków wybijał się problem dialogu społecznego wobec różnic światopoglądowych. Autorki filmu, Claudia Snochowska-Gonzalez i Anna Zdrojewska, uznają, że budowanie koalicji jest możliwe mimo podziałów - osią porozumienia może być niezgoda na powszechne łamanie prawa.

Agnieszka Holland, jedna z panelistek debaty, jest jednak pesymistyczna w tej mierze. Jej głos okazał się kontrowersyjny na sali, w której zgromadzili się przede wszystkim zwolennicy zliberalizowania prawa antyaborcyjnego. Holland podkreślała, że przybierając postawę wojującą, zwolennicy ruchu pro-choice nigdy nie doprowadzą do debaty społecznej. Według niej najistotniejszym problemem jest to, że po 1989 roku dokonała się zmiana wyobraźni społecznej związanej z tematem aborcji. I zmiana ta dotyczy znacznej większości społeczeństwa, nie tylko osób wierzących, ale także świeckich. Z tego powodu, jej zdaniem, w dzisiejszej Polsce "mówienie o kompletnym zliberalizowaniu ustawy antyaborcyjnej jest nie tylko niemożliwe z powodów politycznych, ale również niemożliwe z powodów społecznych". Według Agnieszki Holland ekspertki, które wypowiadają się w filmie "Podziemne państwo kobiet", nie dostrzegają tego problemu - oceniają przeciwników aborcji jako przyjmujących swoje stanowisko z przyczyn koniunkturalnych lub politycznych. A "jeżeli uznamy,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
23-10-2009ZulkaDelegalizacja ONR.
Kontynuacja dyskusji na temat artykułu Macieja Twardowskiego:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,6887


Z jednej strony uważam za pozytywny fakt delegalizacji ONRu. Daje sygnał ze strony państwa o braku akceptacji dla propagowanych przez ONR "wartości". Z drugiej, przychylam się do zdania Maćka - to na pewno nie spowoduje zatrzymania działalności takich organizacji, a może wręcz posłużyć do budowania wizerunku "męczeństwa". Inna sprawa, że niezależnie od tej sprawy - etos męczeństwa i tak jest przez neofaszystów skwapliwie używany.

Dla mnie ważniejsze od walki z już istniejącymi organizacjami tego typu, jest wprowadzanie mechanizmów społecznych, które ograniczają podatność na trujące myśli, którymi zarażają. Ciągła, nudna i namolna praca zmniejszająca uprzedzenia. I w wymiarze ogólnospołecznym i w wymiarze sytuacji prywatnych. Uczenie ludzi tolerancji i poszanowania dla różnorodności już od najmłodszych lat.

Maćku. Przytaczasz przykład Niemiec. To, że naród niemiecki dał posłuch truciźnie było spowodowane konkretną sytuacją. Polityczną, gospodarczą. Organizacje skrajne istnieją w każdym społeczeństwie. Moim zdaniem ważniejsza jest praca nad tym, aby ich światopogląd nie zyskał akceptacji większości.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
22-10-2009pinekMsza na pierwszej lekcji
16 października w liceum mojego syna na pierwszej lekcji zorganizowano mszę, a dokładnie anulowano pierwszą lekcję by uczniowie mogli uczestniczyć w mszy dopiero dziś wybrałem się do szkoły aby porozmawiać o tym kuriozalnym fakcie. Argumentacja vice dyrektor była standardowa tj. dzieci chciały, większość, jest katolików w szkole, msza była nieobowiązkowa, a tam konstytucja, pierwszy raz słyszę by komuś to przeszkadzało Zostawiłem pismo zadając wyjaśnień czym się kierowała dyrekcja w swoich poczynaniach tego dnia.
Może macie jakieś rady dla mnie co robić dalej lub czy u was podobnie obchodziło się dzień papieski w publicznych szkołach ??


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
22-10-2009ZulkaZmiany w ustawie o chowaniu zmarłych?
Moja matka wyraziła życzenie, żeby po śmierci jej ciało zostało spalone a prochy rozsypane. Co "gorsze" nawet nie w morzu tylko w miejscu, gdzie się wychowywała, gdzie mieszkał jej ojciec i dziadek.
Ponieważ uważam za ważne prawo do decydowania w sprawie swojego ciała po śmierci, zdaję sobie sprawę, że jeśli moja matka umrze przede mną - złamię prawo obowiązujące w Polsce.
Chyba, że się zmieni...

o proponowanych zmianach
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)