Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
09-02-2016VonMKonserwatywni ateiści a liberalni wierzący
Zwykło się szufladkować, że jak ktoś jest osobą niewierzącą, ten od razu musi popierać aborcję, związki partnerskie, in witro, z kolei wierzący od razu muszą mieć poglądy bardziej zachowawcze. A jak wiele jest mniej więcej osób, które mają poglądy wymieszane i wśród których jest ich (relatywnie) więcej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
08-02-2016Nowe kontoEpiskopat w komunikacie grzmi:
Cytat:
Szkoła bez religii to szkoła ateistyczna i ateizująca.
"Nawet podczas zaborów religia była nauczana. Wyjątek stanowi czas rządów władz komunistycznych w Polsce", napisali hierarchowie. "Szkoła, z której religię się wyklucza, przeciwna jest fundamentalnym zasadom wychowawczym".
Hierarchowie podkreślili, że 87 proc. dzieci i młodzieży uczęszcza na katechezę.

KEP wydalił z siebie komunikat, którego fragmenty zacytowałem powyżej.
Jest to reakcja na obywatelską inicjatywę ustawodawczą o zniesieniu finansowania religii z budżetu państwa - "Świecka szkoła".
Skąd ta panika w Episkopacie? Przecież wiadomo, że w obecnym sejmie projekt zmiany ustawy o systemie oświaty zostanie zignorowany.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
08-02-2016GabrielGkMój pomysł na Trybunał Konstytucyjny
Aby uniezależnić Trybunał Konstytucyjny od polityków, wyboru kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinni dokonać fachowcy - prawnicy m.in. sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, rady wydziałów prawa uczelni wyższych itp. stosując ustalone kryteria np. minimalny wiek, dyplom magistra studiów wyższych o kierunku prawniczym, minimalny staż w zawodach prawniczych, w tym na stanowisku sędziego, nieskazitelna opinia itp.
Wszyscy uprawnieni do przedstawienia kandydatów mogą zgłaszać dowolną ich liczbę.
Listy kandydatów składane są w Państwowej Komisji Wyborczej, która po weryfikacji formalnej upublicznia je. Następnie w drodze losowania wybiera z listy kandydatów 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Sędziowie mogę być zaprzysiężeni przez prezydenta, marszałka sejmu lub poprzez potwierdzenie tekstu przysięgi podpisem potwierdzonym przez notariusza i dostarczonym do Państwowej Komisji Wyborczej.
Od tego momentu stają się sędziami Trybunału Konstytucyjnego,
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
06-02-2016StefanowiczRacja stanu
Ekscelencja Witold Waszczykowski nie jest biskupem Autun - de Talleyrandem. "Kulawy diabeł" mawiał, że nigdy nie zdradził Francji - zdradzał jedynie reżimy. Obecny minister spraw zagranicznych Polski nigdy nie zdradzi reżimu, ale Polskę może przez przypadek zdradzić. Nie lubi rowerzystów i wegetarian, ale chyba rację stanu zna... chyba. Państwa kierują się interesami, a nie sympatiami i antypatiami - to "oczywista oczywistość" jak mawia Jarosław Kaczyński. Polityka zagraniczna jest jak szachy, pilnujemy pola figurami i pionkami, przygotowujemy sobie pozycję etc. Innymi słowy - trzeba umiejętnie balansować. Nasza polityka zagraniczna wygląda tak jak przed pierwszą wojną światową - wiara w dalekiego sojusznika. W tym wypadku są to Stany Zjednoczone. Nie dość, że kraj ten jest za oceanem, to wyraźnie wycofuje się z Europy. Powód ? Rywalizacja z Chinami na Zachodnim Pacyfiku. Ta bezrefleksyjna polityka może się skończyć źle. Jakie mamy stosunki z sąsiadami ? Z Niemcami - dobre (pogarszają się), z Czechami - dobre, ze Słowacją - dobre, z Ukrainą - niby dobre (chociaż kraj ten ciągle jest zagadką dopóki się nie ustabilizuje), z Białorusią - słabe, z Litwą - słabe, z Rosją - fatalne. Najważniejsze są dla nas Niemcy i Rosja. Jesteśmy w UE więc niby powinniśmy mieć dobre stosunki z Niemcami. Chciałbym się skupić na Rosji. Mamy u władzy PiS - katastrofa smoleńska i wszystkie z nią związane zarzuty pod adresem Rosji. Zarzuty - to już katastrofalne w polityce zagranicznej. Jakieś resentymenty...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
03-02-2016Andrzej BogusławskiIstota rozumienia.
.
Kuba Sienkiewicz pytał:
i co ja robię tu /u-u/ co ty tutaj robisz
są takie rzeczy że nikt nie zaprzeczy
po co tu się głowić
z daleka słychać szum /u-u/ co ty tutaj robisz

Dla wielkich oraz osłów
by się rzucić z mostu no i łowić.

Już każdy powiedział to co wiedział
trzy razy wysłuchał dobrze mnie
wszyscy zgadzają się ze sobą
a będzie nadal tak jak jest

i co ja robię tu /u-u/ co ty tutaj robisz
mieć te przestrzenie na jedno skinienie wiele wynagrodzi
nie trzeba tęgich głów /u-u/ co ty tutaj robisz
takie okazje bale i lokale chcą bym się narodził


Andrzej Izdebski zauważył parę lat temu naszą niepowtarzalną specyfikę: [Załącznik] a o tym, iż mamy - co najmniej dwie - niekompatybilne ze sobą Polski i co najmniej dwa patriotyzmy, pisałem tu w 2013 roku: www.racjonalista.pl/forum.php/s,597152#w597274

Nie można ze ślepym rozprawiać o kolorach, a z głuchym o muzyce. www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,689275#w690133
W dzisiejszej Polsce (choć nie jest to nowy problem) widać jak brak jest możliwości wzajemnego zrozumienia. Ludzie wykształceni nie rozmawiają że sobą - oni wygłaszają swoje kwestie obok siebie. Zupełnie nie zwracają uwagi na treść i argumenty oponentów. Nie liczy się profesjonalny dorobek i środowiskowy autorytet - liczy się tylko głębokość własnej wiary w jedynosłuszność prezentowanych racji.

Wydaje mi się, iż patronem współczesnej istoty rozumienia może być tak..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
02-02-2016romaroGwizd
Karnowski o wygwizdaniu premier:
"Niesamowita bezczelność Niemców! Kibice zza Odry wygwizdali premier Beatę Szydło po finale mistrzostw Europy w piłce ręcznej!"
Również "wSieci" nie ma co do tego żadnych wątpliwości, a osoby które uważają inaczej, zostały poddane "propagandzie lewicowych mediów".
Nie wiemy w co się Karnowski gwizdnął, ale wiemy na jakiej podstawie ten wniosek wysnuł:


wpolityce.(*)trzostw-europy-w-pilce-recznej
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
01-02-2016IgnorancjaSytuacja w kraju
Zakładam ten wątek, prosząc o merytoryczne odpowiedzi.

Jeżeli ktoś będzie próbował rozmydlać dyskusję na tory nieistotne zwrócę się do właściciela tego forum o interwencję i mam nadzieję, że Pan Mariusz Agnosiewicz zareaguje na petycje starego użytkownika tego forum jak należy.

Na początek dyskusji przytaczam art. 130 Konstytucji RP:

Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:
„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że DOCHOWAM WIERNOŚCI POSTANOWIENIOM KONSTYTUCJI, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”.
Przysięga może być złożona z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”.


I art. 190:

"1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne."


„Wyrok Trybunału Konstytucyjnego K 34/15 z 3 grudnia 2015:
[...]
8) art. 137 powyższej ustawy:
[...]
b) w zakresie, w jakim dotyczy sędziów Trybunału, których kadencja upływa 6 listopada 2015 r., jest zgodny z art. 194 ust. 1 konstytucji,
[...].

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie dochowałem wierności postanowieniom Konstytucji łamiąc art. 190 tejże, gdy odrzuciłem wykonanie orzeczenia TK z dnia 3. grudnia 2015. (tak winno brzmieć oświadczenie prasowe PRP)

Po tym ten pan winien..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
01-02-2016Christopher CJ Jozwiak20 mln budżetowych zł dla szkoły Tadeusza Rydzyka
"Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała o przekazaniu 20 mln zł na rzecz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Projekt poprawki do budżetu złożył poseł Ryszard Terlecki z PiS." - www.money.(*)zyka-sejmowa,67,0,2007619.html

Moim zdaniem jest to haracz na załagodzenie konfliktu jaki właśnie na tle (braku) wsparcia finansowego narastał między PiS, a rydzykowym imperium.

Na dłuższą metę tego typu działania zaszkodzą partii rządzącej bardziej niż histeria wokół TK/mediów/... - tak sądzę, bo to się niczym nie różni od kolesiostwa i roz/dawania swoim przez poprzednią, upadłą władzę.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
31-01-2016dajmonionSpatkobiercy Naphty
Tytuł wątku nawiązuje do "Czarodziejskiej Góry" T. Manna, a konkretnie do jezuity Naphty, który prowadzi liczne i niekiedy burzliwe dyskusje z mistrzem loży - Settembrinim. Jego stosunek do życia i cierpienia został ukształtowany między innymi przez pewne kluczowe wydarzenia jak rytualne szlachtowanie prosiaczka.
Jak się słucha wypowiedzi niektórych polskich prawicowych polityków to trudno nie odnieść wrażenia, że ich światopogląd w ogólnym zarysie jest niemal identyczny jak u Naphty. Ostatnio modne stało się na przykład ukazywanie uchodźców jako tchórzy, którzy uciekają zamiast walczyć. Zgodnie z tym schematem myślenia zwykli ludzie powinni nadstawiać karku i płacić nawet życiem za to, co rozpętali wielcy tego świata. Taka krwawa ofiara może stać się potem nawet częścią chlubnej legendy i być przekazywana w pieśniach, jak chociażby w tej o żołnierzach z Westerplatte, którzy prosto do nieba czwórkami szli.
Odrażające.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
30-01-2016Mariusz AgnosiewiczRuch rekonstrukcyjny na celowniku Wyborczej
Wicenaczelny Wyborczej, Piotr Stasiński, ostrzega Hiszpanów na łamach El Pais International, że Polska ma już bojówki paramilitarne kaczyzmu (Bienvenidos a 'Kaczynskistán'). Gdzie one? Ano podaje Stasiński, że MON może zaangażować grupy rekonstrukcji historycznych do bicia opozycji.


Póki co na ulicach to opozycja wydaje się skłonniejsza do bitki.
Ów "donos" z pewnością dotyczy właśnie ruchu rekonstrukcyjnego, który szacuje się na 200 tys. członków (grupy stricte paramilitarne szacuje się na 20-30 tys.). Byłoby to śmieszne, gdyby nie było niebezpieczne, gdyż Zachód ma skłonność do budowania obrazu Polski w oparciu o dziennikarzy GW.

O co w tym chodzi? Parę komentarzy od członków ruchu:
Marcin Piontek:
Kiedyś zwróciła się do mnie bardzo miła osoba pracująca dla gazety. Przygotowywała materiał o rekonstrukcji i rekonstruktorach. Przegadaliśmy ze dwie godziny o epoce napoleońskiej. Przez wojny, modę, muzykę, literaturę, architekturę, Kodeks Napoleona, wpływ wyprawy do Egiptu na współczesną naukę, po numerację domów. Tekst się nigdy nie pojawił. Pani z dużym zakłopotaniem tłumaczyła mi, że naczelny jej zdjął, bo wydźwięk miał być inny. Chyba już wiem jaki.

[cytat=Piotr Pius]Typowa wrzutka na skłócenie grup rekonstrukcyjnych...
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)