Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
04-06-2011corelessPrzerażające, niewiarygodne, tajemnicze...

W Stanach Zjednoczonych (ok. 311 mln mieszkańców) rocznie notuje się ok. 70 tysięcy zachorowań spowodowanych E. coli. Oznacza to blisko 200 zachorowań dziennie. Epidemia? Zgroza? Nie, norma statystyczna...
Zapadalność (rocznie) na poziomie 0,02% populacji, czyli 23 os. na 100 tys. (Proszę o ewentualne sprawdzenie rachunków).
Panika, psychomanipulacja i propaganda znowu zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem? Co gorsze: ogórki czy atom?
www.guardi(*)e-coli-food-poisoning-outbreak
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
04-06-2011Christopher CJ JozwiakKogo racjonaliści rekomendowaliby w wyborach do sejmu ?
Chodzi mi o ludzi którzy obecnie nie zapowiedzieli oficjalnie zamiaru startowania, moja lista:

1. Magdalena Środa
2. Władysław Frasyniuk
3. Barbara Labuda
4. Robert Biedroń
5. Sławomir Sierakowski
6. Kazimiera Szczuka

Nie ukrywam, że widziałbym ich chętnie na listach Ruchu Palikota, kto wie ?
link: www.tvn24.(*)al-sie-ponownie,wiadomosc.html

Pozdrowienia !!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
03-06-2011deiliAstro-Bazy
Cytat:

Wsparcie dla idei budowy gminnych ośrodków promocji wiedzy i nauki zapowiedział Donald Tusk. Premier otworzył w środę pierwsze z 14 budowanych w regionie kujawsko-pomorskim przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych "Astro-Baza".

Czytaj całość: wiadomosci(*)-bazy,1,4405342,wiadomosc.html

Jeśli chodzi o mnie pomysł trafiony doskonale, mało tego, realny do wykonania.
Chciało by się powiedzieć, byle więcej takich pomysłów.
Natomiast jestem zupełnie rozczarowany komentarzami pod tym artykułem, zastanawiam się czy to tylko atak wyznawców partii opozycyjnej czy niestety realne poglądy społeczeństwa.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-06-2011PanBukKto za to płaci? I czemu MY!
czytam:
Cytat:

Nasze prawo wciąż jest niedostosowane do wymogów UE. Jakie kary grożą nam w najbliższych miesiącach?....

Egzekwowanie przestrzegania prawa unijnego jest problemem, przed jakim Unia Europejska stoi od czasu uchwalenia pierwszych przepisów prawa europejskiego. W ostatnich latach dyscyplinowanie państw członkowskich coraz częściej odbywa się poprzez sankcje finansowe...

Kara pieniężna liczona jest od daty wydania orzeczenia, za każdy dzień naruszenia obowiązków wspólnotowych. Warto mieć na uwadze, że w grę wchodzi również kara kumulatywna, a więc kary - okresowa i ryczałtowa - nałożone łącznie...

Począwszy od 2010 r., za kontrolę wykonywania dyrektyw unijnych i harmonizację prawa w tym zakresie odpowiada w Polsce Departament Prawa Unii Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który przejął te zadania z chwilą wchłonięcia przez MSZ Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE). Na departamencie tym ciąży również obowiązek reprezentowania Polski przed sądami unijnymi. Wszystko wskazuje na to, że nie zabraknie mu pracy: w każdej chwili na Polskę mogą zostać nałożone dolegliwe kary. Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce kilkanaście spraw...


czyli?
jak policzyć kary jakie sie szykują za 'euro2012', bo zapowiada się 'wtopa' plus kary za zaniedbania bieżące...

Albo stolicą naszą Watykan i królem BógOjczym... Albo Bruksela przejmie nas za długi? A może długi wykupią Chińczycy?
Bo lista jest dość ciekawa...
Jak dołożymy odkodowania "inne" to będziemy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
31-05-2011HodżaCzarny PR gazu łupkowego
Podejmuję ten wątek świadom tego, że dyskusja dopiero nabiera temperatury i jeszcze nie osiągnęła punktu zapłonu. Ale warto by było się przygotować na to, co najwyraźniej jest nieuchronne.

Nie jestem geologiem, ekologiem, więc nie mam zamiaru tu pisać o tym, jak i na ile technologia wydobycia gazu łupkowego może zdewastować środowisko przyrodnicze i kulturowe Polski. To nie moja broszka, chociaż temat jest dla mnie osobiście bardzo ważny. Bywam bowiem w okolicach kopalni siarki Grzybów (od wielu lat nieczynnej, na ogromnych obszarach prowadzona jest rekultywacja), bywałem na polach wydobywczych tej kopalni w czasie jej działalności, znam też krajobraz okolic Tarnobrzega, więc mam jako takie wyobrażenie, jakie skutki dla krajobrazu (i zapachu w powietrzu) może mieć wydobycie siarki. Jak to z gazem łupkowym jest, nie wiem.

To, o czym chcę tu napisać, to jest moja wielka obawa po wypowiedziach polityków w polskich mediach przed przyjazdem prezydenta USA na temat "czarnego PR" wokół gazu łupkowego.

To oczywiste, że rosyjskie koncerny naftowe będą starały się zachować pozycję monopolisty lub głównego gracza na rynku energetycznym Europy środkowo-wschodniej. I oczywiste jest, że również polityka rosyjska, posługująca się narzędziami presji surowcowej, będzie się starała utrzymać zależność surowcową od Rosji krajów tego regionu.
Ale nie chciałbym, aby to zostało użyte jako knebel dla takich, jak ja, zatroskanych o to, czy rozpoczęcie eksploatacji na wielką skalę gazu za pomocą technologii..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 54 (przedawniony)
30-05-2011finerbijkObraza organów
Wszystko zdaje się wskazywać, że wracamy powoli do polityki dialogu społecznego prowadzonej w Polsce w latach 80-tych ubiegłego wieku. Chodzi o siłowe usuwanie z ulic i stadionów niewygodnych dla rządu haseł, pod zarzutem "okazywania lekceważenia konstytucyjnemu organowi Rzeczypospolitej Polskiej", oraz próby ingerencji w to co się dzieje w Internecie.

Trochę to wszystko dziwne, biorąc pod uwagę ilości niewybrednych często dowcipów, prześmiewczych żartów rysunkowych i haseł wypowiadanych do tej pory w przestrzeni publicznej pod adresem każdego z dotychczasowych prezydentów, premierów i sejmu w szczególności.
Czyżby to wszystko miało się skończyć za rządów Tuska?

Można by zapytać bombastycznie: czy o taką Polskę walczyli ci, którzy za "komuny" pod osłoną nocy wypisywali na murach napisy godzące w ówczesne świętości. Czy ludzie pełniący funkcje "organów" lub "w organach" konstytucyjnych mają być chronieni parasolem podobnym do tego, który osłania niedorzeczne "uczucia religijne"?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
29-05-2011ZellaMeandry dzisiejszej kultury popularnej.


Wyjaśnienie tematu opiera się na kilku elementach, pojęciach, poprzez które wyraża się kultura.
Jednym z istotnych dziś słów , określeń jest: ”obciach”. Pojęcie to wywodzi się z języka więziennej grypsery a oznacza przyłapanie kogoś na gorącym uczynku.
Na początku lat 70-tych słowo przeniosło się do standardowej mowy młodzieżowej, ale uległo systematycznej modyfikacji. Dziś oznacza przyłapanie kogoś na czymś wstydliwym. Nawet u znanych polityków możemy wychwycić przypadki obciachu.
Z obciachu mamy proste przejście do kiczu.
Demokratyzacja, upowszechnienie wykształcenia na różnych jego szczeblach oferuje kulturę na różnych poziomach.
Mamy elitarną edukację, ale też kulturę przyjemności i technicznych gadżetów w tym obciach i kicz!
Ponadto rozwój technologiczny w dziedzinie komunikowania się wyraża się poprzez Internet w postaci maili, blogów, kompilacji muzycznych, grafiki, namiastki prasy. Rośnie w siłę kulturowy populizm.
Do takich form zaliczam również Facebooka, posługującego się uproszczonymi formami komunikowania się. Jego wielka popularność doprowadziła do skrótowego„to lubię” w miejsce wpisania dlaczego „to lubię”.
Tuziny” znajomych” to przejaw megalomani, zwłaszcza, że ci znajomi nam nie odpowiadają na nasze wpisy.
Czy nie są to meandry kultury popularnej i jej technizacji? Obciachów i kiczu?

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
29-05-2011poszukiwaczeprawdyPolska Partia Liberalna
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jakiś czas temu spotkałem się na łamach tego forum z pytaniem czy istnieje w naszym kraju partia liberalna. O tuż z tego co wiem to nie no chyba że UPR od pana Korwina, ale to chyba nie ta partia o jaką autor pytał. Niedawno serfując po łączach natknąłem się na stronę powstającej Polskiej Partii Liberalnej. Oto link:

polskapartialiberalna.wordpress.com/
oraz
www.polskapartialiberalna.tnb.pl/

Z tego co się zorientowałem to są w fazie zbierania podpisów ludzi popierających ich formalne założenie. Wydaje mi się że po przeczytaniu ich programu są warci poparcia.

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 137 (przedawniony)
28-05-2011prof. GrabowskaEdukacja seksualna dzieci i młodzieży
Okładkowym tematem ostatniego Tygodnika Powszechnego jest: "Rozmawiajmy z dziećmi o seksie".
Autorzy artykułów i wywiadów ubolewają i alarmują, że dzieci i młodzież coraz wcześniej rozpoczynają życie erotyczne.
Według badania GfK Polonia dla firmy Bayer, w Polsce uprawiało już seks 12 proc. dzieci w wieku 12-15 lat i co trzeci 16-i 17-latek.
Psycholog Justyna Dąbrowska na pytanie: "Statystycznie co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka do 15 roku życia podjęli już współżycie. Czy te dane Panią niepokoją?
Odpowiada: " Niepokoją, bo te dzieci podejmują współżycie seksualne pod wpływem impulsu." itd.itp.
Zamiast się cieszyć, że młodzież i dzieci korzystają coraz wcześniej z najpiękniejszej sfery tego naszego krótkiego życia , to psychologowie i seksuologowie popadają w nastroje alarmistyczne.
Ich rolą zaś jest , zdaje się, ułatwiać i umilać ludziom korzystanie z seksu.
Nauczać ich jak bezpiecznie i przyjemnie go uprawiać.
Naczelnym argumentem są oczywiście, jak zawsze, ciąże nastolatek.
Ale nikt nie mówi o młodocianych gejach i lesbijkach, którym ciąże nie grożą.
A jest takich osób naprawdę wiele.
Zamiast się skupić na edukacji, jak zapobiegać ciążom, seksuologowie proponują co?
Czystość i wstrzemięźliwość seksualną?
"Rozmawiajmy z dziećmi o seksie"! Ale jak?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
27-05-2011kulka_na_moleOlewnik a Blida
Od jakiegoś czasu wiadomo, że postępowanie prokuratury oraz sądu w sprawie porwania i zamordowania Krzysztofa Olewnika, a także działania policji w tej sprawie były prowadzone, powiedzmy eufemistycznie, nieudolnie. Obecnie toczy się kolejne postępowanie, tym razem również w sprawie owej nieudolności.

Śledztwo w sprawie nieudolności funkcjonariuszy ABW, co do których zachodziło podejrzenie mataczenia i zacierania śladów po akcji, w której śmierć poniosła Barbara Blida, właśnie zostało umorzone.

Ciekaw jestem czy kiedyś sprawa śmierci Barbary Blidy powróci jak powróciła sprawa śmierci Krzysztofa Olewnika?

Jestem w stanie zrozumieć, że sprawie Olewnika od początku usiłowano ukręcić łeb z powodu powiązań ówczesnych decydentów politycznych ze światem przestępczym i światem biznesu. Takie to były ohydne czasy rządów SLD. Nie rozumiem natomiast zupełnie dlaczego za rządów PO-PSL sprawie Blidy też usiłuje się ukręcić łeb. Przecież PO-PSL powinno zależeć, aby wykazać jak to niecnie działały służby za rządów Pi$-LPR-SO.

Czyżbyśmy jednak faktycznie żyli w pięknych czasach niezależności prokuratury od polityków? No załóżmy, że tak jest. Ciekaw jednak jestem czy prokurator generalny Andrzej Seremet zajmie się sprawą nieprawidłowości w w/w postępowaniu prokuratury?

Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)