Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 60 (przedawniony)
09-11-2010KowalskaNienawiść
   Wczoraj u Wojewódzkiego gościem był Adam Michnik. Powiedział, moim zdaniem, mega mądre słowa:

"Gdyby nienawiść nas czegokolwiek uczyła, bylibyśmy najbardziej wykształconym narodem".

   Polacy naprawdę na każdym kroku zieją nienawiścią. Dlaczego tak się dzieje? Przecież my nie jesteśmy TACY.

   Czy to politycy nas buntują, wmawiając nam kto stał po jakiej stronie i dlaczego z tego powodu jest lepszy czy gorszy? Kościół, który dzieli wszystkich na takich co się Kościołowi podobają i na całą resztę, która nawet splunięcia nie jest godna?

   Jak to się dzieje, że mądrzy wydawałoby się ludzie, idą jak barany na jedno słowo polityka czy klechy pluć, niszczyć, obrażać i ziać nienawiścią?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
08-11-2010Jacek KrajlKomunikat z wojny z czytelnictwem
Rok 2045, przemytnicy serii taniej książki zatrzymani na granicy w brawurowej akcji celników i oddziału komandosów urzędu skarbowego. Pozycje naukowe szmuglowane z innego kraju miały wzmocnić podupadający blok polskiej inteligencji. Pakiet książek został jednak przechwycony i spalony publicznie. Polakom zostaje pożywka z papy serwisów internetowych, skrócone wersje dzieł przesyłane przez komunikatory i wspomnienia tych, którzy mieli do czynienia z przyjemnością czytania na papierze. Tak, zdecydowanie demonizuję wizję przyszłości, ale właśnie w tym kierunku podążają moje wyobrażenia związane z tragicznym obecnie poziomem czytelnictwem, sprawą podwyżki podatku VAT i strategią książkową rządu. A może raczej: brakiem strategii.

Dobrze wspominam akcję, którą zorganizowałem niegdyś ze znajomą malarką z Olsztyna. Podobało nam się, że w stolicy często widywaliśmy ludzi z książkami. W tramwajach, autobusach, w metrze, na ławkach w parku. W naszym Olsztynie było to widok rzadki, wielu ludzi nie było stać na nowości. Zebraliśmy wtedy w Warszawie kolekcję starych książek — wiele znaleźliśmy w kartonach przy śmietnikach, choć były w całkiem dobrym stanie. Te skarby zawieźliśmy do Olsztyna i kładliśmy je na wycieraczkach pod drzwiami. Aby obdarowany miał pewność, że ta niespodzianka jest dla niego, na karcie tytułowej książki pisaliśmy jego adres. Na niektórych książkach umieszczaliśmy prośby — np. by zanieść je do biblioteki czy zostawić w kawiarni.

Kto wie, może dzięki tym książkom..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
07-11-2010GołębiewskiBiałą księga pytań w sprawie Smoleńska
smolensk-2010.pl/mapa-pytan

Moim zdaniem są to ważne pytania.

Bez znaczenia jest, kto personalnie tam był, ważne że był to cios w najważniejsze polskie instytucje (nie wchodząc w ich jakość).

Skandalem jest miękki, nieskoordynowany sposób w jaki sprawę prowadzi strona Polska, mniejszym skandalem jest gęsta mgła po stronie rosyjskiej, bo chyba nikt się nie spodziewał jakiegokolwiek ruchu, który by mógł zaszkodzić ich interesom.

Wszystko co się w tej sprawie dzieje nie daję porządnych podstaw wnioskowania o przyczynie katastrofy.

Jedyne co pozostaje to rachunek zysków i strat, który jednoznacznie wskazuje winnego i współwinnych.




Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
07-11-2010Kuba ŚrubaKluzik-Rostkowska wyrzucona
Wiadomością dnia jest dziś na pewno wyrzucenie Kluzik-Rostkowskiej i Jakubiak Z PIS.
wiadomosci(*)e_Kluzik_Rostkowska_z_PiS.html
Jak myślicie: jakie będą konsekwencje tej decyzji?
Wydaje mi się, że PIS straci resztki umiarkowanego elektoratu. Zostaje wprawdzie póki co Poncyliusz, ale od wyborów prezydenckich w mediach go nie widać, a w partii głosu znaczącego raczej nie ma.

Sądzę, że decyzja o wyrzuceniu dwóch pań uszczupli elektorat, ale na samą politykę PISu nie wpłynie znacząco: o wszystkim decyduje Kaczyński i ew. Ziobro, a Joanna K-R była jedynie twarzą kampanii, nie wierzę, że miała istotny wpływ na jej przebieg.
Spodziewacie się dalszych zmian w PIS?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
06-11-2010geoffreyPomysł na nowoczesny cmentarz
Spacerując po cmentarzach nieraz musimy przeciskać się między wąskimi ścieżkami, między jednym grobem, a drugim. W dzień zadanie wykonalne, ale wieczorem (szczególnie w dzień wszystkich świętych) to czasami "Mission Impossible".

Rozwiązanie tego jest dosyć proste, groby powinny wyglądać tak jak te z amerykańskich filmów Pionowa płyta z imieniem i nazwiskiem. Możemy na tej samej powierzchni pochować więcej zmarłych, koszt pochówku stanowczo się zmniejsza. I nie ma konkurencji między trupkami w stylu "mój grób był droższy".


Drugi problem jest taki, że wszystkie nagrobki wyglądają podobnie, szaro i ponuro. Krótko mówiąc NUDY!

Mój pomysł jest taki, zamiast wypisywać jakieś pierdoły na takim nagrobku można by wmontować w pionową płytę wyświetlacz LCD. Na ekranie mogłyby pokazywać się zdjęcia z życia zmarłego, urywki filmów, czy jakieś animacje (płonące znicze, kwiaty, itp).

Pomysł trudniej zrealizować na starych cmentarzach, ale na nowo powstających dlaczego nie.
Podejrzewam, że koszty pochówku i tak byłyby niższy, niż obecnie. Zamiast 5 - 6 marmurowych płyt wystarczyłaby jedna, sam wyświetlacz nawet jeśli jego cena sięgałaby tysiąca złoty, to ogólny koszt byłby mniejszy. Koszty utrzymania? Również nie muszą być bardzo duże. Animacja nie musi być wyświetlana 24 godziny na dobę. Można być aktywowana po naciśnięciu przycisku i trwać np. 10 min.


Najciekawsze i najfajniejsze jest w tym chyba to, że groby nie byłby takie anonimowe. Możemy zatrzymać się przed grobem nieznanej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
06-11-2010MeretsegerWiec pod archikatedrą w Lublinie
Myślałam, że będzie co relacjonować, ale się okazało, że nie ma co. Pogoda była pod psem, ciemno i mokro, w wiecu uczestniczyło może 20 osób i drugie tyle gapiów, były transparenty "Tak dla in vitro", "In vitro to życie" i "Koniec dyktatu kleru", Palikota nie było (odczytany został jego list), po czym pozbierano podpisy pod projektem ustawy Kidawy-Błońskiej i wszyscy się rozeszli. Całość trwała około 15, może 20 minut. Odebrałam tę manifestację jako porażkę
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
05-11-2010Matospytanie o cmentarze nie-katolickie
siema,mam pytanie bo w ogóle nie słyszy sie o cmentarzach humanistycznych w Polsce więc pytam: czy istnieją?jak wyglądają?gdzie są? ja nie chce tylko katolickich cmentarzy może ktoś ma link lub adres takiego normalnego cmentarza.


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 156 (przedawniony)
04-11-2010spellbinder"Pedofilski" absurd
Trafiłem właśnie na informację, która wielce mnie zdziwiła. Jakie rzeczy się w naszym pięknym kraju robi, otóż pewien absolwent ASP dorabiał sobie w niecodzienny sposób. Malował sceny "pedofilskie", a więc dzieci uprawiające seks z dorosłymi - inspirację czerpał z prasy - a następnie sprzedawał to ludziom, których najwyraźniej kręcą takie rzeczy. Prócz tego zamieścił na swojej stronie pedofilski wiersz.

tutaj artykuł
tvp.info/i(*)malujac-seks-z-dziecmi/3079258

Najzabawniejsze jest to, że zatrzymała go policja - nie znaleźli żadnych innych materiałów prócz tych nieszczęsnych obrazów.

Ale pytanie za co?

Pedofilia jest karana. Podobnie jak morderstwo. Czy bezczeszczenie zwłok. Nikt jednak Beksińskiego za to nie wsadził.
Nikt nie posyła do więzienia gościa, który napisze nie tyle wiersz, ile całą powieść ociekającą sadyzmem, morderstwem, czy innymi dziwnymi rzeczami.

Dziwi mnie sposób myślenia tych ludzi - przecież facet nie zrobił nic złego. Jestem ciekaw Waszego zdania.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
04-11-2010diogenesPalikot na krzyżu
Palikot ukrzyżował konstytucję RP.

wiadomosci(*)ot_protestuje_przed_Kuria.html

Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że to gest z jajem.
Po chwili uświadomiłem sobie jednak, że jest on zrozumiały jedynie w kategoriach chrześcijańskich, że jest uwikłany w tradycyjną i ograną symbolikę krzyża.

Czekam na ostateczny gest Palikota: dobrowolne (wraz z dwoma łotrami) ukrzyżowanie przed kurią biskupią.

A kiedy zmartwychwstanie - zapiszę się do jego partii.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
04-11-2010drHaustPrywatny folwark kilku bi-skupów?
Pytania postawiłem na końcu. Najpierw małe spostrzeżenie:
W niedziele 23-10-2010 ok. godz.17.00 w teleexpresie (www.tvp.info/teleexpress)pokazano Trzy Najważniejsze Osoby w Państwie(zastanawia mnie analogia: BógOjciec, SynBoży i DuchŚwiety?).
Osoby wedle komentatora(ważna kolejność): uklękły, odmówiły modlitwę a następnie złożyły wieniec w miejscu zamordowania pracownika biura poselskiego.
To scena pierwsza.
W następnej, pan Grzegorz Napieralski, wyraził zdziwienie, że nie został o tym poinformowany - gdyż: "ja również chciałem tam być" - jak dodał: "nie tak to zostało ustalone".
Pytanie <złośliwe>: a jak by wtedy neutralna światopoglądowo telewizja pokazała? <sarkazm>, że w neutralnym światopoglądowo państwie nie wszyscy klękają i nie wszyscy sie modlą? Neutralnie oczywiście! Czy nie obruszyło by to neutralnego panaProboszcza, panaPapieża i panaPrymasa? Oczywiście! No chyba, że i Pan Grzegorz chciałby dołączyć do klęcznika - ale mitologiczna Trójca to zamknięty komplet!

1.Czy jest szansa że Palikot i/lub z SLD - za rok wybory do sejmu i senatu - zacznie tworzyć podstawy normalnego państwa? (Bo jak na razie PO+PIS niby się zwalczając doprowadza do tego ze w zwykłych wiadomościach mamy więcej informacji parareligijnych, i tylko katolickich, niż społecznych).
2.Czy Polska to już oficjalnie pierwsza satelita Watykanu?
3.Czy może bardziej prywatny folwark kilku bi-skupów?)
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)