Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
17-01-2009awituFreeganizm
W "Przekroju" ukazał się artykuł " 12 rad jak żyć za darmo i przeżyć " - artykuł ciekawy, miejscami dowcipny, napisany z dystansem. Jak wypadku każdego artykułu opisującego zachowania niestandardowe komentarze bawią, a także ukazują uwikłanie w stereotypy. "To jest zwykłe cwaniactwo. Ambitny człowiek nie pcha pyska po cudze."(pisownia oryginalna) skomentował czytelnik podpisujący się nickiem Lajus. Podobnie też zareagowali ludzie, którym podesłałam link do tego artykułu. Sama często powtarzam, że nas los zależy tylko od nas i od tego jak się staramy i że lepszym rozwiązaniem jest własna inicjatywa niż postawa roszczeniowa.
Jednak w tym przypadku uderza brak zrozumienia, dla alternatywnych postaw życiowych. Jako społeczeństwo bardzo szybko podłapujemy "jedynie słuszne" ścieżki i stajemy się neofitami bezwzględnie krytykującymi i zwalczającymi wszelkie odmienności. Przez te lata, które upłynęły od 89 roku, wykształciliśmy w sobie dwie sprzeczne postawy. Z jednej strony zauważalny jest kult drogich przedmiotów, nastawienie, że czym coś droższe tym lepsze, przejawiający się np. corocznym wymienianiem telefonów komórkowych, zmianą telewizora na nowszy model lub np. kupowaniem markowych kosmetyków. Z drugiej strony dajemy się łatwo wmanewrować w wszelkiego rodzaju "promocje" i "wyprzedaże", a kilka lat niemiłego doświadczenia z tymi akcjami nie nauczyło nas dystansu do nich. Takie postawy upowszechniły się i..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
17-01-2009Michał C.Czy jest jeszcze lewica w Polsce?
Oglądając dzisiejsze sondaże w telewizji zauważyłem poparcie dla SLD nieco powyżej 5%.
I właśnie się nad tym chciałbym troszkę zastanowić..

Czy nasza lewica ma prawo określać się mianem "lewica"?

Za rządów lewicy zabrano nam zasiłki dla absolwentów, odpisy kosztów kształcenia od podatku.. i parę innych rzeczy pewnie. Czy partia lewicowa jest partią która zabiera pieniądze ludziom niemajętnym? Pamiętam bo mnie to dotknęło jak po skończeniu szkoły nie mogłem znaleźć pracy i na dodatek nie należał mi się zasiłek dla bezrobotnych.. Potem te samo pytanie sobie zadawałem jak już nie mogłem sobie odliczyć kosztów studiów od podatku..
Jakoś mi z niczym kochana "lewica" nie pomogła wtedy gdy najbardziej tego potrzebowałem.

Ale spójrzmy na inne hasło lewicowe, te odnośnie laickości i nieingerowaniu kościoła w politykę państwa. Toż to hipokryzja istna co się teraz dzieje, lewica krzyk podnosi o Komisję Majątkową która Kościołowi oddaje ogromne połacie najlepszej ziemi, a ja pytam, dlaczego ta sama Komisja Majątkowa działała bez przeszkód podczas długich lat rządów lewicy? Dlaczego lewica nie usunęła religii ze szkół? Dlaczego rządy lewicowe nie ograniczyły wpływu kościoła na nasze państwo? Dlaczego nie uchylono konkordatu i nie wprowadzono dobrowolnego opodatkowania się obywateli na rzecz kościoła?

No a teraz trochę o lewicowości naszej "lewicy" obecnie. Przyznam, że sytuacji poniższej nie rozumiem.
Dla przykładu: Wszyscy Polacy oto muszą płacić przymusowy abonament dla telewizji publicznej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
16-01-2009ZygaZmiana adresu zamieszkania i zameldowania.
Jestem po przeprowadzce. Teraz tyko przemeldować się i...
No właśnie, wymienić dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Państwo zmusza mnie do posiadania dowodu osobistego, za który muszę sam zapłacić. Jeżeli tego nie zrobię to przewiduje nawet 5k grzywny lub areszt. Mam ciekawsze wydatki niż >200 zł na nowe dokumenty. (nawet jeżeli by to było 20 zł to mam co robić)
Czy przewidziane kary są nakładane, czy to tylko pozostałość po poprzednich rządach? Co się stanie gdy nie wymienię dokumentów, a np zatrzyma mnie policja a ja we wszystkich dokumentach będę miał ten sam (stary) adres? Czy jest sens wysyłania pisma z informacją w stylu "proszę sfinansować mi wymianę dokumentów, do których posiadania jestem zmuszony, a na które nie mam ochoty wydawać pieniędzy" (oczywiście na to znam odpowiedź)?
Czy państwo może wymusić na mnie wymianę dokumentu wydanego bezterminowo, za którą muszę płacić, a który dopiero co wymieniałem? Czy równie dobrze nie można zobligować mnie do cotygodniowego wymieniania sztućców na te wskazane przez państwo?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
15-01-2009kulka_na_moleDziecko albo religia
   
Nieocenione źródło sensacji, "brukowiec online", zamieścił taki oto artykuł.
Zachęcam do przeczytania cytując tytuł: "Zabrali jej syna, bo ma objawienia".

Ciekaw jestem jak oceniacie decyzję sądu?

   
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 211 (przedawniony)
15-01-2009lotrekZdrajca Kukliński.
Ostatnio znowu zrobiło się dość głośno o znanym zdrajcy Kuklińskim. Amerykańska CIA odtajniła jakieś nowe dokumenty ze współpracy płk. Kuklińskiego z tą instytucją i na dobrą sprawę nic tam nowego nie ma.
wiadomosci(*)iadomosci/8,80287,6055994.html
Nadal jednak media nakręcają spiralę oczyszczania Kuklińskiego z piętna zdrajcy. Przoduje w tym telewizja publiczna, do dyskusji zapraszają osobników zionących nienawiścią do generała Jaruzelskiego, którzy wśród różnego rodzaju "ochów" i "achów" roztkliwiają się nad patriotyczną postawą pułkownika. Media na siłę starają się przekonać, szczególnie młode pokolenie, że współpraca Kuklińskiego z obcymi służbami była nie zdradą a bohaterstwem. Za czasów PRlu nie brakowało różnego rodzaju szpiegów wśród naszych obywateli, którzy najczęściej za pieniądze sprzedawali informacje obcym wywiadom. Jednak przypadek Kuklińskiego jest dla mnie szczególnie obrzydliwy, gdyż jako oficer Wojska Polskiego składał on przysięgę na wierność Ojczyźnie.
Może to ja jestem za bardzo obrzydliwy a może to "kwestia smaku", jak mawiał nasz wieszcz Zbigniew Herbert. I prezydent Wałęsa bardzo mi zaimponował swoją postawą, bo kiedy zwracano się do niego z prośbą o ułaskawienie zdrajcy, odmawiał - twierdzą, że byle pułkownik nie będzie decydował o sojuszach Polski . A przecież Wałęsa nie był miłośnikiem PRLu i dopiero prezydent Kwaśniewski ułaskawił Kuklińskiego, pewnie z przyczyn koniunkturalnych, czyli chciał się podlizać prawicy.
Podobno Kukliński..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
14-01-2009(Alicja)DudaPalikot a sprawa polska
Od kilku dni wałkuje się w mediach wypowiedzi Palikota.
Jego wypowiedzi są przedstawiane jako coś daleko wykraczające poza polski standard.
Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się tą sprawą.

wiadomosci(*)ie,wid,10744590,wiadomosc.html
Zarząd partii i klub PO będzie dywagował na ten temat.
Mam jakieś dziwne wrażenie, że znalazłam się w kraju zupełnie niezrozumiałym.
Nie rozumiem dlaczego Palikot nie miałby mówić tego co mówił.
W sprawie Gęsickiej wypowiadają się mężczyźni i kobiety w tonie wyraźnie seksistowskim.
Jak kobieta robi z "gęby cholewę" to nie można tego nazwać po imieniu bo to jest kobieta?
Skoro celowo zafałszowała dane w swoim sprawozdaniu by dołożyć swoim konkurentom politycznym to zasłużyła na użycie słowa " prostytucja polityczna" gdyż było to wprawdzie ostre ale zgodne ze znaczeniem tego słowa.
Roztkliwianie się nad jej płcią jest moim zdanie dyskryminujące kobiety.
Gdyby to był mężczyzna to nie byłoby problemu?
Nie ma męskich prostytutek?
Odrębną sprawą jest zarzucenie Jarosławowi homoseksualizmu.
Z jednej strony jest tajemnicą poliszynela, że J.K ma taką orientację i publicznie nie należy robić z tego nikomu zarzutu.
Z drugiej strony Palikot ma rację,że skłonność J.K skoro jest ukryta i wyparta stanowi zagrożenie dla Polski gdyż jest łatwym celem szantażu.
Natomiast cały ten szum medialny jego kierunek jest dla mnie szokujący.






Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
13-01-2009Andrzej WendrychowiczOrkiestra Owsiaka
Znowu padł rekord zgromadzonej kwoty, ale Orkiestra zbiera różniste recenzje. Entuzjastyczne: miliony młodych ludzi są dumni ze swojego dzieła. Sceptyczne: zdobyte za złotówkę czerwone serduszko rozgrzesza nas na cały rok ze znieczulicy; to państwo powinno kupować ten sprzęt, a nie liczyć na zrzutkę ludzi. Wrogie: KRK nie lubi Orkiestry, bo odbiera mu władzę na duszami młodych Polaków. Ja jest ich fanem. A Wy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
12-01-2009ryszard ochódzkiOpodatkować kościół, złudzenie ?
Zastanawia mnie Wasze zdanie na temat możliwości opodatkowania kościoła. Ileż możliwości mają takie instytucje, ileż nadużyć. Gdyby była możliwość opodatkowania zysków kościoła czerpanych z danin, myślę że można by sporo uszczuplić dziurę budżetową. Proszę o komentarze, sugestie, i przykłady innych. Interesująca, intrygująca wydaje się być reakcja społeczeństwa (kolejne zrzucone kajdany?)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
12-01-2009Adamiak"Mecenas sovieticus"

Poprzedni system w Polsce nazywany niesłusznie lecz popularnie "komuną, zostawił w spadku kilka cech wpojonych ludziom.
O większości z nich już tomy powstały więc nic mądrego tu nie wniosę.
Już Zinowiew dał nazwę ludziom ukształtowanym przez "komunę" - to spopularyzowany w Polsce przez ks. Tischnera, "homo sovieticus".
Ten typ ludzi znany jest w różnych odmianach i natężeniach we wszystkich postkomunistycznych społeczeństwach, ale Polska różni się od innych krajów post sowieckich
Różni się tym, że w Polsce poprzedni system- w wyniku błędnych decyzji- nie został podsumowany/rozliczony/przekreślony (+ inne, do wyboru), nie licząc- groteskowej wprost- "grubej kreski".

Jeśli coś, co dotyczyło całego społeczeństwa nie jest w całości, prawnie i sprawnie rozliczone, załatwione, choć zmienił się cały system, to sporo ludzi stara się takie rzeczy załatwić i rozliczyć na własną rękę.

Więc w Polsce powstał nowy typ "człowieka sowieckiego".
Rynek na takich ludzi (chciałoby się napisać: typów ) utworzył się z potrzeby dowartościowania "homo sovieticusów". Bo, jeśli nie zostali "podsumowani", cokolwiek by przez to rozumieć, to czują pustkę i dyskomfort - nie czują się bardzo źli, ale też nie czują się całkiem dobrzy.
Więc ktoś, kto da im poczucie większej wartości jest potrzebny jak tlen i ma rację bytu.

Jest to typ intelektualisty-mecenasa.
Jest to "homo sovieticus", tylko nauczył się bardziej samodzielnie myśleć i jest bardziej wyszczekany.
Można go nazwać: "mecenas sovieticus".
Rola..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
09-01-2009Sławek DutkiewiczWesołych Świąt... "Trzech Króli" !

Wszystkim poddanym z okazji... "Trzech Króli" ... wszystkiego najlepszego!

Tym, co nie wiedzą o co biega wyjaśniam, iż to taki... "Tercet Egzotyczny"!
Myślę, że TO wiele wyjaśnia:

www.joemon(*)ze_Narodzenie_wedlug_Simpsonow

Naprawdę... WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)