Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
11-09-2010Krzysztof JóźwiakPO+PSL i PiS -> SLD + Nowoczesna Polska w 2011 ?
Kto będzie nadawał ton polskiej polityce za ok. 12 miesięcy ?

"Przewidywanie jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości"

Zaskoczył Was najnowszy sondaż OBOPu, najlepszej sondażowni w ostatnich wyborach prezydenckich ? link: wiadomosci(*)_PO___52_proc___SLD_mocno.html

PO - 52% ; SLD - 20% -> największy skok poparcia zanotowała lewica - wydarzenia pod krzyżem na pewno temu nie zaszkodziły...

A gdyby tak Janusz Palikot nie mogąc przekształcić Platformy (Gowin, Halicki, Schetyna) założył własną partię i podzielił elektorat PO na pół, lewica - w obliczu obecnej groteski środowisk katolickich - z dwójki przeszła do trójki z przodu i wygrała kolejne wybory parlamentarne ? SLD 30% w koalicji z Nowoczesną Polską 25% są w stanie w przeliczeniu na mandaty poselskie zmienić nawet konstytucję - wypowiedzieć konkordat, itd. - czy to nie brzmi pięknie

Żyjemy w ciekawych czasach - nikt nie wie co będzie jutro - światopogląd laicki, sceptyczny, wolnomyślicielski może dotrzeć do mas. Co z tego wyniknie dla przeciętnego obywatela, gospodarki ? Bądźmy dobrej myśli - są przykłady bogatej Skandynawii, gdzie dobrobyt jest wręcz najwyższy na świecie. Ja wiem, że to inne czynniki decydują ale poza Wietnamem (inne względy) nie znam kraju który będąc, w jakimś sensie, a-religijny "klepie biedę".

Taka, ciekawa analogia mi się nasuwa: Woda zagotowana zamarza w lodówce szybciej niż normalna ok. 20 stopniowa (fizycy wiedzą..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
10-09-2010zachajJarosław Kaczynski - twardy przywódca czy dyktator ?
Jarosław Kaczyński codziennie mnie zadziwia. Człowiek ten jest skłonny do poświęcenia swojej partii w imię ideałów. Przypomina mi to Hitlera , który gdy zaczął przegrywać , tracąc całe miasta , gdy czuł nieprzyjemny oddech Stalina na plecach , nie załamał się , nie myślał o kapitulacji , stwierdził jedynie , że skoro naród niemiecki nie podołał , w takim razie nie jest godny wygranej. To samo robi Prezes PiS-u , który woli wykluczyć pół Polski i dużą część swojej partii , w imię swojej "jedynej" prawdy. Zastanawiałem się nad motywem takiego postępowania i nad mechanizmem jego myślenia. Doszedłem do wniosku , że tak jak Hitler , Prezes Kaczyński tłumaczy sobie - jeżeli ludzie nie chcą go poprzeć i przyznać racji , nie są godni aby "prowadził ich w stronę światła".

Więc , wcale nie będzie płakał nad niskim poparciem. Miejsce zagrzeje na opozycji , skąd będzie mógł śmiało krytykować. Po co rządzić ? Wystarczy w domowym zaciszu wymyślać coraz to nowsze teorię spiskowe , w które tak naiwnie wierzy moja Babcia , a mówię to z wielkim smutkiem. Poparcie na poziomie 20% to mu wróżę , znajdzie się grupka ultra-katolików , fanatyków , emerytów i innych potrzebujących , biednych , słabo wykształconych ludzi , którzy są podatnym gruntem na populistyczne hasła.

Pewnie są jeszcze ludzie w PiS-ie , którzy chcieliby rządzić , zmieniać Nasz kraj i modernizować. Niestety będą skazani na bezkrytyczne myślenie i ślepe posłuszeństwo swojemu przywódcy. Czy może dyktatorowi ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
06-09-2010LogikPryzkłady interwencjonizmu EU - czy jesteście ZA ?
Oto najnowsze przykłady interwencjonizmu w ZeSRE (dla niepoznaki zwanym EU):

1. Polska ma przystąpić do programu relokacji imigrantów z południa Europy. Mamy ugościć imigrantów znajdujących się obecnie na Malcie, w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Grecji ... Oczywiście poniesiemy koszty relokacji, koszty ich utrzymania, a także pewnie koszty społeczne pojawienia się u nas tysięcy ludzi.

oto link: kapitalizm.org/?action=show_article&art_id=6659

Czy wy, racjonaliści, jesteście tak tolerancyjni, że bez zmrużenia oka się na to zgodzicie ?


2. Ingerencje w rynek surowców. Francja domaga się "uregulowania" rynku surowców (żywność, metale, limity CO2 itp.)

Czy uważacie, że słusznie chcą to zrobić ? Oficjalnie celem jest uniknięcie wahań cen i windowania cen w górę przez "spekulantów".

Ciekaw jestem waszej opinii ...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
05-09-2010AdrianoNiech FSM usunie religię ze świadectw
Witam,

Chciałem Wam przedstawić luźny pomysł na usunięcie religii ze świadectw, lub przynajmniej na zmuszenie rządzących do zrezygnowania z pomysłu na wliczanie jej do średniej.

Wystarczyłoby dać możliwość uczniom korzystania z "lekcji" religii FSM.
Dla ułatwienia takie lekcje mogłyby odbywać się przez internet. Dla szkół wystarczyłoby jedynie zaświadczenie.

Wystarczyłoby w tym wszystkim zadbać o kwestie prawne: zarejestrować religię FSM, stworzyć "lekcje" i wydawać zaświadczenia z oceną.
Z tego co wiem to nie ma przeszkód ku temu, aby lekcje danej religii odbywały się zdalnie.

Religia FSM musiałaby być traktowana na równi z innymi.

Dodatkowo uczeń zyskiwałby zwolnienie z etyki (bo formalnie korzystałby z lekcji religii, tylko innego wyznania).

Chętnych na szóstki i piątki na świadectwach by nie brakowało nawet wtedy, kiedy istniałaby opłata "kilku złotych" na pokrycie kosztów wystawienia zaświadczenia i jego wysyłki (można pomyśleć nad zaświadczeniami wydawanymi elektronicznie, do druku - tutaj nie wiem jak z kwestiami prawnymi).

Przy tworzenia prawa raczej nie przewidziano przypadku kiedy dana religia będzie chciała zautomatyzować swoje lekcje religii - pole do działań powinno być dość duże.

-----------------------------------------

Wiemy dlaczego powstała religia FSM.
FSM może dalej, analogicznie pomagać w eliminacji głupich pomysłów.

Takie coś nie przeszłoby niezauważone. Sama realizacja pomysłu byłaby ciekawostką którą podchwycą media.
Można w łatwy sposób pokazać,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
04-09-2010kognitywistaracjonalizm: localis versus globalis
Chodzi o te idiotyczne blachy, przyklejane do kopert aby je obciążyć. Ten absurd nadal funkcjonuje. Podobno pozwala to nadawcy ominąć monopol Poczty Polskiej na zajmowanie się lekkimi przesyłkami. A więc w wąskim, subiektywnym ujęciu - jest to racjonalne. A co z bezsensowną produkcją tych blach (zamiast np. gwoździ), zwiększonym zużyciem paliwa przy transporcie (zanieczyszczenie środowiska itd.) ?
Ciekawe, jak długo to jeszcze potrwa ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
02-09-2010sceptymuchaWiwat obrońcom krzyża przed pp.
Witam!
Obrońcy krzyża powoli stają się moimi idolami. Wytrzymali wszystko - nagonkę medialną, pyskówki hierarchii kościelnej oraz polityków PO, PiS i SLD. No i jeszcze pogodę, pogoda była najgorsza! Starsze panie i panowie wręcz ryzykowali życiem w upalne dni.
Ryzykowali dla sprawy. Jakiej, tego się najpewniej nigdy nie dowiemy. Gdy się im przysłuchiwać dzisiaj, to nie wiedzą czego chcą i o co im chodzi. Rzucane hasła typu pomnik, pamięć ofiar katastrofy, nijak się mają do tego, co robią.
Ale zacząłem ich podziwiać, bo stoją, chociaż sami nie umieją wyrazić, czego chcą. Coś im tam w boku kłuje i kościach strzyka, ale nazwać problemu to oni nie potrafią. Przerosło ich to czekanie na Godota.
Jednak pokazują, że można. Doprawdy można przeprowadzić w Polsce każdą reformę i naprawić państwo nie oglądając się na gierki polityków. Wystarczy stanąć i nie dawać się przekonać do odejścia:
- najpierw pod Pałacem Prezydenckim;
- jak się prezydent przeniesie do innej rezydencji, to drugą grupą pod jego nową rezydencją;
- jak ucieknie jeszcze dalej, to i tam stawiać pikietę, aż się ugnie, albo opuści Warszawę - w końcu będzie musiał się kryć po lasach i mazurach;
Wszystko to demokratycznie i zgodnie z prawem można wykonać, bez żadnych krzyży gwałcących wolność prezydenta.
Gdy uporamy się z prezydentem przyjdzie czas na premiera i biskupów.
Naprawdę zacząłem podziwiać tych ludzi, bo pomiędzy uczuciami smaku czy niesmaku, które u mnie budzą, gdzieś na dnie umysłu wyłoniło się jeszcze jedno wrażenie...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
02-09-2010Krzysztof JóźwiakMałopolska PO na kolanach
"Platforma przypomina też księżom, że w ostatnich latach za kwotę 27,8 mln zł we współrządzonej przez PO Małopolsce wyremontowano wiele kościołów, kapliczek i budynków sakralnych. Listy mają osobiście wręczać proboszczom politycy PO."

Czy w jakimkolwiek innym kraju UE dzieją się takie rzeczy ?
27,8 mln zł ? Na powodzian WOŚP w całej Polsce zebrała ~ 2 mln zł - czy ludzie tak chętnie ze swoich podatków chcą remontować budynki kościołowi ?

Ireneusz Raś ? Kto to jest ? Gowin 2.0 ?

"Ukończył studia na Wydziale Historii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. ; Jest członkiem katolickiej organizacji Rycerze Kolumba. Jego starszym bratem jest kapłan archidiecezji krakowskiej, ks. Dariusz Raś, osobisty sekretarz Stanisława kardynała Dziwisza. " I chyba wszytko jasne...

linki:
wiadomosci(*)___przkupywanie_Kosciola_.html

pl.wikipedia.org/wiki/Ireneusz_Raś
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-09-2010WołodiaPismo do dyrekcji szkoły ws. zdjęcia krzyży
Witam serdecznie.

Na wstępie powiem, że miałem wątpliwości co do tego, w jakim dziale należy umieścić ten temat. Jeśli źle wybrałem, proszę o korektę.

Chciałbym napisać do dyrekcji swojej szkoły (szkoła średnia) pismo z prośbą o usunięcie symboli religijnych, lecz nie wiem jak takowe pismo powinno wyglądać. Czy jest ktoś, kto już takie pismo składał i mógłby mi poradzić lub dostarczyć wzór?

Pozdrawiam,
Wołodia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
01-09-2010zachajSolidarność niesolidarna
Nie było mnie na Świecie gdy moi rodzice walczyli o wolną Polskę. Wiem jedno , tak jak katastrofa smoleńska , jak i religia ale i wydarzenia w stoczniach są wykorzystywane w polityce dzisiaj. Czy rocznica mogłaby wyglądać inaczej ? Moim zdaniem nie. Albo wyleczymy się z historyczno - politycznych zapędów albo będziemy się kłócić bez końca.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
01-09-2010Mariusz AgnosiewiczDobrzy ludzie listy piszą...
Coraz więcej interwencji laickich w Polsce!

Cytat:
Witam, po lekturze tekstu "Jak usunąć religię z rozpoczęcia roku szkolnego" postanowiłem sprawdzić harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego w kilku tczewskich szkłach i oczywiście znalazły się placówki, które msze św. zawarły w swoich programach - jest wśród nich też Gimnazjum nr 3. Wysłałem, więc odpowiednio zmodyfikowane pismo(zał.) do Kuratorium Oświaty w Tczewie


Pismo:

[cytat]Tczew, 29 sierpnia 2010
Delegatura Kuratorium Oświaty
w Tczewie

Szanowni Państwo,
Uprzejmie proszę o interwencję w związku z naruszeniem wolności sumienia i wyznania uczniów, w szczególności w zakresie niezmuszania w żadnej formie do praktyk religijnych, w Szkole Podstawowej nr 8 im. św. Wojciecha w Tczewie. Dyrekcja szkoły ustaliła następujący porządek uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2010/2011:
1. Godz. 8.00 MSZA ŚWIĘTA
2. Godz. 9.15 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO DLA KLAS 0 - III
3. Godz. 10.15 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO DLA KLAS IV - VI

Niniejsze pismo zostało podjęte na prośbę rodziców uczniów, którzy czują, że ich dzieci są dyskryminowane powyższym porządkiem i sformułowaniem ogłoszenia. Nie ulega wątpliwości, że do publicznej szkoły, jaką jest SP nr 8 w Tczewie, mogą uczęszczać również dzieci osób niewierzących lub niezwiązanych z Kościołem Katolickim, które, poprzez umieszczenie uroczystości religijnej w oficjalnym programie rozpoczęcia roku szkolnego, poddawane są presji światopoglądowe..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)