 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 13-12-2009 | Koraszewski | Co to jest? |
Co to jest - sześciu katolików, dwóch żydów i jeden protestant? Amerykański Sąd Najwyższy. Oczywiście nie ma szans na to, żeby pojawił się tam jakiś ateista. Żyjemy w czasach walki o parytet dla kobiet, o reprezentację mniejszości oraz o poszanowanie uczuć religijnych. Kiedy czytamy o składzie (amerykańskiego) Sądu Najwyższego mówi się o konieczności zwiększenia liczby kobiet, reprezentacji latynosów, czarnych, ale wstydliwie pomija się kwestię jakiejś równowagi przedstawicieli różnych wyznań. (Czyżby panowało przekonanie, że w dzisiejszych czasach wszyscy czołowi prawnicy albo są niewierzący, albo ich religia nie ma żadnego wpływu na ich decyzje w życiu zawodowym?) Wszystkie nominacje prezydenta Busha charakteryzował wybór sędziów o wyjątkowo konserwatywnych poglądach. Zbiegiem okoliczności byli to katolicy. Zbiegiem okoliczności w sprawach, w których Kościół katolicki ma zdecydowane stanowisko, ich stanowisko jest zbieżne ze stanowiskiem Kościoła. Najcichsze wspomnienie, że w Sądzie Najwyższym powinna być jakaś równowaga miedzy różnymi wyznaniami, wywołuje gromkie zarzuty nietolerancji i prześladowań. W zasadzie dobry prawnik to tylko prawnik, a nie prawnik-katolik, czy prawnik-protestant. Jednak nawet pobieżny przegląd głosowań przy poszczególnych wyrokach wydaje się wskazywać, że decyzje sędziów są silnie podporządkowane ich wyznaniu i że w niemałej mierze są oni w Sądzie Najwyższym bardziej reprezentantami swoich Kościołów niż swojego państwa. Ciekawy problem Amerykanów... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 13-12-2009 | kulka_na_mole | Jaruzelski cd... |
Cytat:To słowa Jaruzelskiego, który zaprzecza IPN-owskiej sugestii, że w 1981 domagał się od Rosjan interwencji w Polsce.
Moim zdaniem cytowaną wypowiedzią Jaruzelski strzelił sobie w stopę/kolano. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 50 (przedawniony) | | 11-12-2009 | Marian | Sprawa parytetów |
Mam pełną świadomość tego, że ten wątek może wywołać flame war, ale mam potrzebę wypowiedzenia się w tej kwestii. O co chodzi? Przeglądając stronę Racjonalisty.pl natknąłem się na ciekawy link, a tam na projekt ustawy w sprawie tzw. parytetu płci w ordynacji wyborczej. Dlaczego uważam, że to zły pomysł? Mam kilka powodów. Zacznijmy od najmniej ważnego. Celem tego przedsięwzięcia nie jest polepszenie sytuacji w sprawie równości płci, ale zabezpieczenie własnych interesów. Nie, żeby było w tym coś złego. Tak ten świat jest skonstruowany. Jednak nie można się spodziewać, że ok. połowa populacji będzie biernie przyglądać się i przyzwoli na ich dyskryminację. Jak inaczej można rozumieć zapis: Cytat:Liczba kobiet na liście okręgowej nie może być mniejsza niż liczba mężczyzn Czyli liczba kobiet większa jest ok? Uprzywilejowanie jednej grypy (w tym przypadku chodzi o kobiety) względem innych z reguły nazywa się szowinizmem i temu właśnie zjawisku sprzeciwia się idea równouprawnienia. Jeśli naszym celem jest równość, to także powinno być „Liczba mężczyzn na liście okręgowej nie może być mniejsza liż liczba kobiet”, czyli w rezultacie obie liczby powinny być równe. To jednak na prawdę tylko drobiazg. Jaka logika się kryje za tą propozycją? Czy nie powinniśmy zadbać także o inne grupy, które również powinny mieć swoich reprezentantów proporcjonalnie do swojej.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 11-12-2009 | Wojtek B. | Festiwal Praw Człowiek i homofobiczna dyrektorka szkoły |
Właśnie dowiedziałem się z bloga Ygi Kostrzewy, że uczniowie jednego z warszawskich liceów zorganizowali Festiwal Praw Człowieka. Niestety, w programie festiwalu przewidziano możliwość porozmawiania z - tfu - gejem, więc dyrektorka pobożnie nie wyraziła zgody. Więcej o tym w "Stołecznej": (1) (2) (3). Myślę, że dobrze by się stało, gdyby PSR nawiązał z panią dyrektor znajomość  Nie czekając na reakcję, przed chwilą sam nakreśliłem i wysłałem parę zdań: [cytat]Szanowna Pani Dyrektor! Z artykułu opublikowanego w internetowym wydaniu "Gazety Stołecznej" [1] dowiedziałem się, że uczniowie szkoły, którą Pani zarządza, zorganizowali I Festiwal Praw Człowieka "Otwórz Oczy". Przede wszystkim, pragnę złożyć na Pani ręce gratulacje dla całego grona pedagogicznego i wyrazić swoje uznanie dla wrażliwości uczniów na krzywdę drugiego człowieka. Dowiedziałem się jednak, że impreza ta musiała odbyć się w innej szkole, ponieważ nie wyraziła Pani na nią zgody. Według gazety, powodem Pani sprzeciwu miał być udział homoseksualistów jako "żywych książek". Całkowicie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 11-12-2009 | kulka_na_mole | Kaczyńscy potomkami Mieszka I |
Cytat:Ciekawi brak jakichkolwiek informacji akurat na temat pochodzenia Tuska, skoro:Cytat:Do tej pory znalazł związki rodzinne z 290 tysiącami Polaków żyjących na przestrzeni ostatnich dziewięciu wieków. W bazie Minakowskiego znajdziemy koligacje rodzinne pisarzy, aktorów, reżyserów i polityków z pierwszych stron gazet. PS Czy kogoś zaskakuje, że Kaczyńscy są potomkami słynnych polskich władców? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 98 (przedawniony) | | 10-12-2009 | Celtyk | Karać, czy uświadamiać od małego? |
Kolejny raz ten sam temat, ale jak czytam publikacje z takim wydźwiękiem jak ta: Internauci: pijak za kółkiem to morderca to mnie coś trafia  Nie jeżdżę po alkoholu jak i takiej jazdy nie popieram. Jednak jestem też daleki od "wylewania" dziecka z kąpielą! > Co do samego faktu odbierania prawka recydywistom - jest to zasadne, ale . . .Ale wygląda tak, że za kradzież, rozbój, czy zabójstwo nasze sądy (póki co) karzą przestępcę a nie potencjalnego przestępcę! A tu w przypadku pijanego kierowcy powinny karać potencjalnych winnych kolizji drogowej, czy zabójstwa w wyniku kolizji drogowej tylko dlatego, że ten usiadł za kierownicą będą pijanym. Cytat: "Nie tylko recydywistom, ale wszystkim głupcom, którzy mieli ponad 1,5 promila (alkoholu we krwi - red.) powinno być zabierane prawko od razu" - uważa ~123cyklista. "Nikt rozsądny z 1,5 promila nie siądzie za kółkiem" - dodaje. A co z trzeźwymi kierowcami, którzy spowodowali wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym? Oni już nie są głupcami? Oni już mogą zabijać na drodze? Gdzie zasada domniemania niewinności? Cytat: Zdaniem internautów, najbardziej skuteczna byłaby jednoczesna konfiskata samochodu i gigantyczna grzywna. Co do konfiskaty samochodu trybunał już się wypowiedział. Do tego nie rzadko kierowcy jeżdżą firmowym pojazdem, pożyczonym. Bywa, że z samochodu w domu korzysta kilka osób.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 70 (przedawniony) | | 09-12-2009 | Jacek Tabisz | Wasze projekty polskich Euro |
Kupując czasem bagietki w Tuluzie zdarza mi się przyglądać reszcie. Na otrzymanych monetach widzę symbole Niemiec, oczywiście Francji, ale też Włoch, Hiszpanii, a nawet tak małych państewek jak Cypr i Malta. Dla przyszłości naszej europejskiej kultury proces zjednoczeniowy jest bardzo, moim zdaniem ważny. 60 lat temu Europę rozdzierała największa w jej historii wojna, 20 lat temu byliśmy jeszcze przedzieleni żelazną kurtyną. Dziś widzę na monecie używanej we Francji niemieckiego orła... Jest w tym coś pięknego. Mam wrażenie, że te drobne, metalowe krążki zbliżają ludzi i jednocześnie w migawkowym skrócie przedstawiają im historię innych krajów Europy. Grawerunek na takiej monecie to całkiem ważna ważna wizytówka kraju członkowskiego UE, a UE być może kiedyś stanie się rzeczywistą federacją, bo pomijając nacjonalistyczne resentymenty, jest to jak najbardziej wskazane. Dlatego ciekaw jestem, jak sobie wyobrażacie polskie Euro, jakie chcielibyście zawrzeć na nich symbole? I ile tych symboli? Na greckich euro każda moneta ma inny rysunek, z kolei na belgijskich i irlandzkich jest tylko jeden symbol. Francja używa trzech symboli etc.
Ja osobiście chciałbym, aby na euro znalazł się Kopernik, Chopin, a także Wrocław, Kraków, Warszawa (nabardziej znany zabytek etc.) oraz orzeł polski. Dobrze by było, aby portrety Kopernika i Chopina były związane z jakimś odniesieniem astronomicznym (może po prostu astrolabium) i muzycznym (nuty, fortepian). Wyobrażałbym sobie je na 1 i 2 eurowych monetach,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 41 (przedawniony) | | 08-12-2009 | Kaczystowsko_wiecznie_racjonalna | Donald Tusk zagrożeniem dla demokracji. |
Wiele się pisało i mówiło o zagrożeniu demokracji za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego. Ówczesne zaufanie inwestorów do naszego kraju pokazywało fikcję tworzoną przez gazety związane z byłą agenturą PRL (m.in Gazeta Wyborcza- casus Maleszki,Polsat-casus TW Zeg Zygmunta Solorza). Komisje śledcze powołane przez PO które miały to wykazać skompromitowały się do cna. Obecnie mamy do czynienia z istotnym,realnym zagrożeniem dla demokracji w Polsce ze strony Donalda Tuska i jego niejasnych powiązań z byłymi oficerami WSI. PO współtworzył gen.brygady Gromosław Czempiński,co przyznał sam zainteresowany:http://platformaobywatelska.cba.pl/?p=395 oraz tomaszsaki(*),czempinski-zakladal-platforme oraz Andrzej Olechowski (TW kontrwywiadu gospod) www.rp.pl/(*)ialem_z_Czempinskim_o_PO_.htmlGdy płk.Mąka z ABW wykorzystuje wykorzystuje stenogramy rozmów m.in dziennikarzy Bogdana Rymanowskiego Donald Tusk mówi że nic nie zrobi bo na jego ręce nie złożono dymisji ww.oficera....... Gdy Mariusz Kamiński który, o czym kliniczni przeciwnicy Jarosława Kaczyńskiego nie chcą pamiętać, rozbił rząd PiS,Samoobrona,LPR nie patrząc na polityczne sympatie premier Kaczyński nie zdymisjonował go lecz rozpisał nowe wybory. Premier Tusk dymisjonuje Kamińskiego zaraz po ujawnieniu powiązania prominentnych polityków PO z branżą hazardową i jego szemranymi przedstawicielami (Ryszard Sobiesiak z wyrokiem za korupcję). Żądanie bilingów w tej.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 90 (przedawniony) | | 08-12-2009 | Pontifex Maximus | Minarety pod referendum |
Wydarzenie rozgrywa się w Szwajcarii, którą rzekomo "dał nam Bóg". Po tej informacji zacząłem zastanawiać się o którego Boga chodziło Michałowi Bajorowi. Ale do rzeczy:
"W Szwajcarii odbywa się referendum, w którym obywatele mają zdecydować, czy popierają zakaz wznoszenia minaretów, stanowiących według populistycznej prawicy szwajcarskiej symbol wojującego islamu.
Według najnowszego badania opinii publicznej za odrzuceniem zakazu budowy minaretów opowiadało się około 53% Szwajcarów, a 34% było za jego przyjęciem. Ostatnie sondaże wykazywały jednak wzrost poparcia społecznego dla zakazu, któremu zdecydowanie sprzeciwia się 7-osobowa Rada Federalna, kierująca szwajcarskim rządem.
Wprowadzeniu zakazu przeciwny jest nie tylko rząd, ale także środowiska biznesowe, które uważają, że zakaz zaszkodzi wizerunkowi Szwajcarii. Istnieją obawy, że może znów dojść do bojkotu, jaki spotkał duńskie towary w krajach muzułmańskich na skutek kontrowersji po opublikowaniu w Danii satyrycznych wizerunków proroka Mahometa.
Amnesty International uważa, że zakaz byłby sprzeczny z zasadą wolności religijnej. Rzeczniczka organizacji przypomniała, że "budowa dzwonnic jest dopuszczana".
W referendum, odbywającym się z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), jest też poddawany pod głosowanie zakaz eksportu broni i przesunięcie wpływów z podatków od paliwa lotniczego na inne cele."
Co o tym myślicie? I czy w tym kontekście budowa kościołów katolickich jest dowodem.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 07-12-2009 | zachaj | Lesbijka biskupem | | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |