Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
03-10-2006qazadMHŻP
"25 stycznia 2005 roku Lech Kaczyński (jeszcze jako Prezydent Warszawy), Waldemar Dąbrowski (ówczesny Minister Kultury) i prof. Jerzy Tomaszewski (Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce) podpisali umowę o współtworzeniu Muzeum Historii Żydów Polskich.
Na mocy tej umowy miasto przeznaczyło na budowę Muzeum 40 mln złotych i zobowiązało się do wykonania prac budowlanych. Drugie tyle przekazał rząd RP, czyli Ministerstwo Kultury. Pozostałą część - 20 mln złotych, dzięki wspaniałomyślności darczyńców z Europy i z USA przekazało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Pamiętam jaką zawiruchę wywołał rządowy projekt dofinansowania "muzeum" w Świątyni Opatrzności kwotą 20mln złotych - zarzucano wspieranie interesów kleru i uległość wobec KK, rozdawnictwo z kasy wspólnej, którego beneficjentami jest określona grupa społeczna (np. moherowe berety), itp.
Czy w tym wypadku kogokolwiek intryguje wydanie kwoty >80mln złotych ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
02-10-2006ThorvoyNowa Gospodarka
Nowa gospodarka.

Moje pierwsze sugestie dotyczące gospodarki nowego państwa:

1. Wprowadzenie podatku liniowego na stałym poziomie (ok. 20%).

Podatek progresywny sprawia że ci, którzy potrafili lepiej odnaleźć się w życiu, muszą płacić nieporównywalnie więcej od ludzi, którzy nie potrafili poradzić sobie w kapitalizmie. Moim zdaniem jest to zwyczajna niesprawiedliwość.

Podatek nie może być dużo wyższy niż obecny standard 19%, ponieważ nadmierna wysokość podatków napędza oszustwa podatkowe. Można być uczciwym wobec państwa, o ile państwo jest uczciwe wobec Ciebie.

2. Bogata promocja poza granicami.

Opcja, która powinna zostać rozwinięta w nieco późniejszym stadium. Mam na myśli stwarzanie miejsc/okoliczności, przyciągających uwagę inwestorów (którymi są niejako również turyści). Póki co nie mamy jeszcze czym zabłysnąć. Przykładem dobrego kroku może być dla mnie całkiem prywatna inicjatywa wybudowania Sky Tower w miejsce stojącego jeszcze we Wrocławiu Poltegoru (chociaż trochę szkoda że upadnie jedna z ikon Wrocławia).

3. Likwidacja podatku ZUS i KRUS.

Haracz (zwłaszcza ZUS względem KRUS). Myślę że dla większości nie wymaga to komentarza. Przez ZUS upadają bardzo szybko małe przedsiębiorstwa, których nie stać na rozwijanie się wskutek zapory tworzonej przez konieczność płacenia ZUS-u.

4. Promocja innowacji i taniej modernizacji. Przykładem może być prosty wynalazek: rower. W dobie wysokich cen i coraz uboższych złóż paliw, warto pomyśleć o alternatywnych, niewymagających..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
02-10-2006FailSafeKubica a sprawa polska ;-)
przepraszam, ale muszę... od ostatniego wyścigu F1 jesteśmy zalewani masą artykułów, poświęconych wpadce Kubicy. Wpadka jest oczywiście taka, że nie wygrał. Jak mógł nie wygrać, skoro wszyscy Polacy tak na niego liczyli? Ano, mógł, bo:
- zawinił team
- zawinił system
- zawinili Żydzi...
sorki, za sarkazm, ale początkowo mnie to bawiło. Teraz irytuje. Wygląda na to, że każdy przeciętny pismak w Polsce, każda gazeta i każdy portal uczestniczą w wyścigu kto szybciej i skuteczniej wybroni Kubicę. Tytuły z Onetu: "Dlaczego team zawalił Kubicy kolejny wyścig?", "Zamach na Kubicę". Tytułów Faktu cytować nie będę, bo to zbyt szacowne forum by zawracać głowę taką makulaturą. Zresztą - od śmiećgazet oczekuje się by były głupie. Czemu jednak ta dziwna nagonka na rzeczywistych i wyimaginowanych wrogów Kubicy przeniosła się poza tabloidy? Czemu poważni ludzi, krzyczą że Kubica został sprzedany, że go nie chcą w F1, że... tutaj można wpisać dowolną brednię. Oglądam te wyścigi od paru lat i nie zdarzył się jeszcze wyścig, w którym każdy kierowca otrzymałby to na co zasługuje. Pomyłki ekip technicznych są na porządku dziennym. Regularnie psują się samochody. Czasami nawet pogoda odbiera laury tym, którzy juz się czuli zwycięzcami. I wszystko było ok do tej pory - w f1 widziano jakiś tam rodzaj sportu. Brudny i głośny, ale jednak sport. Teraz jednak, odkąd Kubica jako nasz czołowy psycholog trafił na tory f1, wszystko stanęło na głowie. Tylko czekać aż minister Fotyga wystąpi z oficjalnym stanowiskiem..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
01-10-2006yavorrPiS, kłamstwa i kasety wideo
Czy nagrania ujawnione przez Renatę Beger dokumentują "korupcję polityczną", jak to określił wczoraj w TVN B. Komorowski? PiS broni się rękami i nogami: To przecież normalne, że zbierając większość sejmową trzeba się podzielić włądzą, w demokracji to chleb powszedni. Z jednej strony trzeba im przyznać rację - handel stanowiskami dokonywał za każdej kadencji sejmu, zaś rok temu PO i PiS podjęły (nieudaną) próbę dokonywania takich targów przed kamerami, na oczach podekscytowanych Polaków i faktycznie nikt nie podnosił alarmu o próbach skorumpowania kogokolwiek. Jakkolwiek jednak PiS starałby się bagatelizować sprawę, smród ciągnący się posłami Lipińskim i Mojzesowiczem będzie przez długi czas przypominał, że coś tu jest nie tak.

Po pierwsze, PiS zarzekał się, że nie podkupuje buntowników z Samoobrony. No i co?

Po drugie, w nagranych pertraktacjach nie ma żadnej mowy o kwestiach programowych, ani słowa o kompetencjach "kandydatów" na stanowiska. Przerabianie list wyborczych, posady "w terenie"... Handel stołkami i tyle, nic więcej.

Po trzecie, niewątpliwym skandalem jest pomysł stworzenia z sejmowych pieniędzy funduszu na ratowanie posłów "zweksolwanych" przez Leppera. Tak oto PiS zamierza rozegrać wewnętrzny konflikt w Samoobronie na swoją partyjną korzyść i chce to sfinansować z pieniędzy podatników. Żenada...

Po czwarte, na nagraniu Lipiński i Mojzesowicz wyraźnie mówią o tym, jak rozegrać przejście ludzi z Samoobrony pod skrzydła Kaczyńskich, aby uniknąc miażdżącej krytyki..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
29-09-2006ThorvoyNowa Kultura
Nowa kultura
Wizja nowej kultury... cóż, tu nie za wiele da się samemu zmienić. Tradycje same się pozmieniają wraz z rozkwitem innych dziedzin. Proponowałbym laicyzację państwa w szerokim znaczeniu, powiązaną z rozwiązaniem konkordatu i surowo przestrzeganym zakazem dyskryminacji osób bezwyznaniowych.
Tak jak była mowa przy gospodarce, postawiłbym na promocję, więc wszelkiego rodzaju koncerty, występy artystyczne itp. powinny być organizowane na wielką skalę i dofinansowywane w granicach opłacalności (nie poza nimi, chyba że chodzi o niektóre "kultowe" wydarzenia cykliczne).
Promocja i postęp kultury rozwinie się raczej samorzutnie wraz z rozwojem gospodarki, więc póki co nic więcej nie napiszę. Czekam na opinie, poprawki i sugestie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
28-09-2006BeatusChwytliwe tematy
Poszkujac chwytliwego tematu publicystycznego, postanowilam zatrudnic sie na tydzien lub dwa jako internetowa wrozka. Poznac kulisy tej tak ostatnio modnej w naszym kraju dziedziny. Oczwiscie podejrzewalam, ze to jedna wielka mistyfikacja, ale miedzy teoria a praktyka jest zawsze spora roznica.
Nie do konca udalo mi sie to przedsiewziecie, bo co prawda ogloszenie dotyczylo wrozbirstwa ale okazalo sie, ze korespodnencja ma bardziej intymny charakter.
Ciekawostka spoleczna, w branzy na zmianie jest jedna dziewczna i dwoch chlopakow. Oczwiscie panowie podaja sie za Lole czy inna Tole. Moja reflekscja, moze tak naprawde panowie sami we wlasnym gronie bawia sie najlepiej. Maja tez lekka obsesje na punkcie tego, ze nie sa gejami. Rewelacyjnie platne to tez nie jest. Wiec o co chodzi z tymi facetami tutaj?
Moze ktos ma pomysl jakie moga byc teoretyczne podwaliny tego stanu rzeczy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
27-09-2006MoniaMęża nie-Polaka poszukuję...
W ostatnim dodatku do Rzeczpospolitej ukazal sie tekst na temat o ktorym duzo mysle ale glosno powiedziec i dyskutowac zwlaszcza w mieszanym towarzystwie nie chce. Z powodow mniej lub bardziej egoistycznych, a moze i tchorzostwa. Na forum pozwole sobie zabrac glos i czekam na opinie.
Temat dotyczy zjawiska ktore obserwuje i w ktorym utwierdzam sie od lat - niska atrakcyjnosc Polakow jako mezczyzn i partnerow zyciowych. Tekst w Rzeczpospolitej dotyczy warszawskich biur matrymonialnych typu pani Polka - pan ZachodniaEuropa (najczesciej). Zwiazki tego typu kojarza sie na ogol z aspektem finansowym. Jak sie jednak okazuje wspolczesne klientki tych biur to prawie wylacznie wyksztalcone, zaradne i samodzielne finansowo kobiety. Powod dla ktorego szukaja meza nie w Polsce brzmi: mentalnosc. Polakom zarzuca sie bycie nudnym, zbyt wysokie wymagania, brak fantazji, kreatywnosci i starosc- w sensie ducha.
Niestety musze sie z tym zgodzic. Za granica zazwyczaj odpuszczam sobie zwiedzanie a rozkoszuje sie obserwowaniem par w wieku 40 i wyzej, w ktorych mezczyzna ma blysk w oku. Sama bylam dwukrotnie zwiazana z obcokrajowcem no i...nie wiem czy chcialabym byc znowu z Polakiem. Tamtejsi mezczyzni sa bardzo otwarci, maja szerokie zainteresowania, fantazje, horyzonty. Nie maja jakiegos chorego kompleksu mezczyzny i z duma umilaja zycie kobiecie - gotuja, czytaja wiersze, chodza na zakupy i pomagaja przymierzac setna bluzke, przygotowuja kapiele z pianka i swiecami, hoduja kwiatki i trzymaja w..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
27-09-2006KornowskiPolska "kraj dla kraju"
Jedną z wyjątkowych w moim odczuciu cech Polaków jest robienie czegoś na zasadzie "sztuka dla sztuki". Przykładowo:
Chodzimy do szkół i studiujemy, nie po to, aby się czegoś nauczyć, ale zdobyć dobre oceny i papierek. Zamiast skupić się na kilku przedmiotach i być w nich ekspertami uczymy się kilkudziesięciu po łebkach i mamy najbardziej "wszechstronnych" studentów.
Polskie testy językowe (min. na maturze) to paranoja: każą tworzyć konstrukcje zdań, których rodowity Niemiec czy Anglik raczej nie używa. Np. "raczyłbyś panie podzielić moją opinię" zamiast "Czy zgodziłby się pan ze mną"
Rynek pracy w Polsce został opanowany przez agencje pośrednictwa pracy, których celem działalności jest nie znalezienie dobrych pracowników a prowadzenie możliwie jak najbardziej profesjonalnej rekrutacji. Efekt? Mamy zablokowany przepływ informacji na rynku pracy a z firmy rekrutującej można dostać takich podwładnych, którzy twierdzą, że "jak nas wy**biesz z roboty ku**a to my ci wpier**limy za bramą" - przypadek autentyczny
Polskie Muzea i Zoo: Po prostu magazynują określoną ilość eksponatów/okazów na pewnej przestrzeni. Przykjłądowo do londyńskiego Zoo chodzi się po to aby (w przypadku dzieci przez zabawę) dowiedzieć się czegoś na temat zwierząt, a nie ograniczyć się do ich oglądania przez kraty.
Zamiast budować autostrady, budujemy administrację, która ma je budować. Nowa ekipa polityków tworzy ją od podstaw. Być może dlatego wciąż jesteśmy pustynią na europejskiej mapie autostrad.
Pociągi jeżdżą..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
27-09-2006PuszczykPeace, Propaganda & The Promised Land
Bardzo wartosciowy film na google video:
video.goog(*)lay?docid=-7828123714384920696

Dla osob, ktore z jakis powodow nie moga obejrzec filmu mam wersje "mini"
TLO:
Rozwoj terytorialny Izraela (scislej - terytoriow zydowskich):
www.hamdde(*)/Palestinian_land_loss_Map.jpg
Obrazki z Palestyny:
www.itszone.co.uk/zone0/viewtopic.php?t=47715
Strona palestynska:
viva.palestyna.pl/
Ortodoksyjni Zydzi wobec syjonizmu:
www.neturei-karta.dog.pl/
Kilka slow wyjasnienia: Izrael na terytoriach okupowanych prowadzi intensywne odadnictwo. Osadnicy chodza uzbrojeni i stoja ponad prawem, a w zasadzie Palestynczycy sa jakby spod tego prawa wyjeci. Zydzi zajmuja zrodla wody i wzgorza. Osady zydowskie sa laczone siecia autostrad po ktorych Palestynczycy nie maja prawa sie przemieszczac. Generalnie Palestynczycy na terytoriach okupowanych nie maja prawa do podrozowania. Podroz z miasta do miasta wymaga specjalnego zezwolenia. Pelno jest checkpointow, na ktorych Żydzi potrafia z premedytacja przetrzymac karetke pogotowia, tylko po to by pacjent umarl. Bezrobocie 60% i rosnie, gdyz wszelka infrastrukture cywilna Izrael systematycznie niszczy w imie "walki z terrorem":
www.lewica.pl/?id=11611
Zaden Palestynczyk nie moze byc pewny dachu nad glowa bo w kazdej chwili moga sie pojawic zydowskie ekipy rozbiorkowe. Opor oznacza smierc lub w najlepszym razie aresztowanie. Zginac mozna w zasadzie bez powodu bo Izrael nie poluje na bojownikow lecz..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
27-09-2006ThorvoyNowe Prawo
Nowe prawo

Poruszę tylko kilka najbardziej kontrowersyjnych aspektów. W nowym prawie przewiduję:

Podtrzymanie moratorium na karę śmierci, której daleko do humanitaryzmu. Możliwość wykonania kary śmierci w przypadku wyraźnego życzenia osadzonego.

Przyzwolenie na dokonanie aborcji do momentu życia płodu, który ustalą bezstronni lekarze, albo bezwzględnej, jeśli zagrożone jest życie matki.

Możliwość dokonania eutanazji (tylko i wyłącznie dobrowolnej) na osobie pełnoletniej, lub niepełnoletniej (również dobrowolnej), przy akceptacji prawnych opiekunów.

Przewartościowanie odpowiednich czynów, by nie dochodziło do kuriozalnych sytuacji, kiedy za posiadanie kilku gramów marihuany człowiekowi grozi wyższy wyrok niż mordercy.

Legalizację części narkotyków na równi z alkoholem i w obrębie ustalonych norm.

To były pierwsze punkty "nowego prawa". Czekam na nowe opinie, poprawki i sugestie.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)