Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
13-02-2019ArminiusCytatów czar-XCII. O braku wzajemnego zobowiązania do pomocy
Ewa Hoffman autorka książki "Shtetl" - traktującej o fenomenie żydowskiego miasteczka w II RP i wcześniej na ziemiach polskich - napisała w niej między innymi: "Przed wojną większość Polaków nie uważała, że ma jakiekolwiek zobowiązania względem Żydów i większość Żydów nie uważała, iż ma jakiekolwiek zobowiązania względem Polaków".
Stan rzeczy jak wyżej wynikał z odporności na asymilację zdecydowanej większości polskich Żydów oraz z nieutożsamiania się owej większości z interesami państwa polskiego.

Żydówka nazwiskiem Janina Alterman, która przeżyła holokaust dzięki pomocy ze strony polskiej przyznała po wojnie:
"Z dzisiejszej perspektywy jestem pełna podziwu dla odwagi i determinacji tych wszystkich Polaków, którzy w tamtych czasach, pomagając nam wystawiali swoje życie na ryzyko. Nie wiem, czy my Żydzi w obliczu takiej tragedii która dotknęłaby inny naród, bylibyśmy w takim samym stopniu skłonni do tego rodzaju poświęceń"(w: M. Arczyński, W. Balcerak, Kryptonim “Żegota”: Z dziejów pomocy Żydom w Polsce 1939–1945")

Z kolei Hanna Wehr, która również przeżyła holokaust dzięki pomocy ze strony Polaków, wypowiedziała się w następujący sposób: "Każdy kto stwierdza, iż w tamtych czasach pomoc Żydom była oczywistym obowiązkiem i niczym więcej - powinien się zastanowić jak sam postąpiłby w takiej sytuacji. Muszę przyznać, że ja sama nie wiem czy zdołałabym zebrać w sobie na tyle odwgi aby w warunkach terroru nazistowskiego zdecydować się na tego rodzaju pomoc"..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
13-02-2019pawel_wrPan Misiewicz - Prawy i Sprawiedliwy Rycerz Dojnej Zmiany.
Viedo sprzed 10-ciu miesięcy.
Polecam wszystkim zatwardziałym orędownikom pisizmu :
wg mnie to oślizły cwaniaczek ......

www.youtube.com/watch?v=IxgzfBlrTLo
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 58 (przedawniony)
12-02-2019Christopher CJ JozwiakIle % zrobi Wiosna (Biedroń) - analiza
Ruch Palikota zrobił 10% w swoich pierwszych wyborach, a sondaże >5% zaczął mieć ledwie miesiąc przed tymi wyborami. Potem w sondażach dobił max do 17% i rozpoczęło się dołowanie, zmiany nazwy, nieudane koalicje, rozpad.

Wiosna na start ma 8-10% w sondażach (przed startem) - pierwsze wybory do PE w maju, ile zrobią?

1. 0-5%: Całkowicie wygra narracja PO/TVN/Newsweek/..., że tylko oni są w stanie 'powstrzymać zły PiS'

2. 5-10%: Na efekcie świeżości zrobią tyle i nie wiadomo jak dalej.

3. 10-15%: Sukces i trudna walka aby na jesieni do Sejmu PL to powtórzyć/ podbić.

4. >15%: pełen sukces i zagrożenie dla PO, że do kolejnych wyborów Wiosna zacznie być postrzegana jako główna opozycja do PiS.

Ja stawiam na 3. ale każdy scenariusz jest realny,
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
10-02-2019ArminiusCytatów czar-XCI. O polskich świniach i niemieckich kotach
Komiks pt. "Maus: A Survivor's Tale" utorstwa żydowksiego rysownika Arta Spiegielmana jest następująco opisany w Wikipedii:
"Opowieść ocalałego (ang. Maus: A Survivor’s Tale) – powieść graficzna autorstwa amerykańskiego rysownika Arta Spiegelmana, uhonorowana w 1992 roku Nagrodą Pulitzera. Została wydana w wielu krajach świata, w Polsce w roku 2001. Wszystkie postacie w komiksie są przedstawione w formie zwierząt, które metaforycznie symbolizują ich narodowości. I tak Żydzi są przedstawieni jako myszy, skazane na zagładę przez koty, obrazujące Niemców. Polacy zostali przedstawieni jako świnie, Francuzi jako żaby, Amerykanie – psy, Brytyjczycy – ryby, Cyganie – ćmy, Szwedzi zaś jako jelenie."
Po opublikowaniu komiksu w Polsce podniosły się głosy krytyki - bo przecież polska świnia kojarzyła się zdecydowanie gorzej niż..... esesmański kotek. Autor "zatroskany" nieprzychylnymi reakcjami jak wyżej, tłumaczył się, ze chodziło mu o coś dokładnie na odwrót, bo przecież świnie to takie milusie stworzenia.
I faktem jest że są. Jednakże - niestety - w kulturze tak polskiej jaki - przede wszystkim - żydowskiej, są one kojarzone z cechami jednoznacznie negatywnymi i na pewno wywołują asocjacje zdecydowanie mniej pozytywne niż eleganckie kociaki. Celowo napisałem "eleganckie", gdyż zabieg Spiegielmana od razu przypomniał mi podobną konstrukcję u Kosińskiego w "Malowanym ptaku", gdzie wystrojony w szykowny mundur esesman - wzbudza u Żyda raczej podziw niż odrazę..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
06-02-2019PalimpsestosNaważyłeś piwa, to musisz je teraz wypić
Odegrał się też w minionym tygodniu ostatni akt dramatu pt. Cnota wynagrodzona, czyli piwo p. Junga wobec analizy dra Weinberga.
Dr Winberg (jak wiadomo) analizował piwo z szynków, które (jak znowu wszyscy o tym wiedzą) odznacza się szpetnymi właściwościami. Nic więc dziwnego, że uczony ten znalazł piwo złym; szkoda jednak, że nie hamując krewkości temperamentu, posunał się o krok za daleko i imputował p. Jungowi, że takowy, zamiast jęczmienia, używa do swoich wyrobów - kartoflanego syropu.
Te kartoflano-syropowe gromy dra Weinberga wywołały skutek płomyków Ducha Świętego. Sędziwy przemysłowiec, który robi dobre piwo, ale mówi kiepsko po polsku, pod ciosami analizy dra W. tak się rozruszał, że: napisał własnoręczny artykuł do dzienników wyborną polszczyzną, wzywając niebo , ziemię i policję na świadków swej niewinności, a siebie i swoje piwo oddając pod opiekę i analizę wszystkim i wiecznym mocom.
Stało się, jak żądał. Olimp municypalny wysłał trzech aniołów w postaci pp. Milicera, Pawelskiego i Znatowicza, którzy za pomocą najrozmaitszych barw, pian, ciężarów gatunkowych, fosforów, smaków i posmaków dowiedli, że piwo p. Junga jest robione uczciwie.
Wobec takiego oświadczenia dr Weinberg musiał ustąpić i uczynił to w sposób metodyczny. Naprzód zrobił rzut oka na różnice pomiędzy szynkiem i browarem, następnie w krótkim poglądzie na własną biografię przypomniał epokę, w której on sam: "własnymi rękami sztuki na mielcuchu przerabiał, w kadzi zacierowej..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-02-2019ArminiusZmiana płci rodzica nie może godzić w dobro dziecka
Korzystając z okazji, czyli wyroku Sądu Najwyższego w sprawie obowiązku pozywania dzieci w procedurze zmiany płci metrykalnej (zachęcam do lektury podlinkowanego materiału), postawię pytanie które w jakiejś mierze wiąże się z kwestią którą rozpatrzył SN.
Otóż czy nie należałoby w prawie (polskim, innych państw także) wprowadzić zasady, iż zmiana płci w okresie wychowywania dzieci (kwestia wieku jest do ustalenia) jest niedopuszczalna, ze względu na dobro dziecka (w tym wypadku prawo do rodzica takiej płci, z którą dziecko się "oswoiło"), która to wartość, podobno, jest najwyższym prawem obowiązującym na gruncie polskiego kodeksu rodzinnego???

"Powództwo R. polegało na zmianie płci metrykalnej z męskiej na żeńską. Sąd Okręgowy oddalił je, przychylając się do argumentów, że pozwanie rodziców to za mało. Uznał, że w takich sprawach pozywać trzeba także nierozwiedzionego małżonka i dzieci (tzw. współuczestnictwo konieczne z art. 72 § 2 K.p.c.).
Po apelacji R. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok. Uznał, że uczestnictwo dzieci nie jest konieczne (w sprawie R był już orzeczony rozwód). Przedmiotem sporu nie są bowiem prawa i obowiązki członków rodziny powoda, lecz ustalenie płci. Sąd orzekł, że „powód jest płci żeńskiej (ma potwierdzone odpowiednimi badaniami trwałe poczucie przynależności do płci żeńskiej)".
Wyrok ustalający płeć rodzica nie wpływa jednak – podkreślił sąd - na zakres praw rodzicielskich. Prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka są takie same bez względu na płeć,..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
04-02-2019ArminiusO tym jak należy zachowywać się w toalecie ( krótki kurs).
Kilka dni temu, będąc w sądzie, w nie bardzo podłym przecież mieście – wstąpiłem do tamtejszej, koedukacyjnej toalety, za tak zwaną potrzebą mniejszą.
Po wejściu do kabiny, przyjąłem pozycję action stations, sprzyjającą wykonywaniu czynności mikcji. Wzrok mój wówczas spoczął na ścianie – do której przyklejona był kartka z napisem wydrukowanym o – mniej więcej - następującej treści: „Drodzy panowie! Uprasza się nie sikać na deskę oraz zamykać klapę sedesu po skorzystaniu z toalety”. Spojrzałem w dół na sedes. Był ochlapany ciemnoróżową cieczą. W kuble – niezamkniętym, mimo posiadanej klapy - obok sedesu walało się kilka zużytych podpasek zbroczonych obficie periodyczną krwią, w muszli klozetowej pływała jedna podpaska jak wyżej. W kabinie capiło obficie jak zadrożdżonym durianem. Dokonałem czynności oddania moczu do muszli toaletowej – bez rozbryzgiwania go po desce jak wyżej. Jednakże na zamknięcie klapy jak wyżej nie starczyło mi już odwagi.
Drogie Panie!!! Medice cura te ipsum!!! Jak chcecie pouczać mężczyzn – pamiętajcie, iż wtedy będziecie rozliczane ze swojego analogicznego zachowania. Bo noblesse oblige!!!
Zużyte – jak mówili wiktoriańscy (i edwardiańscy też) Anglosasi „unmentionables”, należy traktować w sposób należyty!!! Są – na przykład - ku temu przeznaczone, odpowiednie papierowe pokrowce, w których „unmentionables” jak wyżej umieszcza się przed złożeniem ich w pojemniku na śmieci..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 131 (przedawniony)
04-02-2019KulminNadzieja na refleksje? Otrzeźwienie? Zmiane?
Po wczorajszym wydarzeniu i dzisiejszych jego konsekwencjach, przypomniał mi się tekst piosenki Kazika Staszewskiego:

" Wielu by straciło, gdyby się uspokoiło
Na wschodzie i zachodzie wszystko by ucichło
A życie tych czy owych? To drobnostka!
To wszystko jest przecież wliczone w koszta
"

Zastanawiam się czy jakiekolwiek wydarzenie jest w stanie otrząsnąć choć trochę polityków?
Czy celowe sianie wrogości, złych emocji wewnątrz własnego narodu, to procedura w której koszta wliczone są żywota samych polityków?

Śmierć Pawła Adamowicza nic nie zmieni, po chwili wstrzemięźliwości, politycy powrócą do wojennej narracji. To jest oczywiste - takich mamy polityków i taki głupi naród.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
01-02-2019ArminiusCzy upowszechni się zdublowane wymierzanie kary?
W jednym z pierwszych moich wpisów po zabójstwie prezydenta Gdańska - wyraziłem obawę - powołując się na przykład z USA po ataku na wieże w 2001 roku - iż nie można wykluczyć, iż władza zechce wykorzystać rozemocjonowane nastroje do ograniczenia praw obywateli.
I proszę, nie minął nawet tydzień, a już moje obawy zaczynają nabierać realnych kształtów.
Chodzi o propozycję poddawania obowiązkowym testom psychologicznym więźniów, przed zakończeniem odbywania przez nich kary oraz o możliwości obligatoryjnego kierowania do szpitala psychiatrycznego na leczenie osoby, która takiego testu "nie zaliczyła". Propozycje jak wyżej nieodmiennie osobom trochę starszym kojarzą się z sowieckimi psychuszkami - do których kierowano osoby które w swej schizofrenii bezobjawowej - miały negatywny stosunek do ustroju państwa sowieckiego. O problemie jak wyżej traktuje pierwszy z podlinkowanych materiałów. Żeby oddać sprawiedliwość wszystkim opcjom politycznym, należy podkreślić, iż już wcześniej zaczęto podobną praktykę uskuteczniać w stosunku do wyselekcjonowanych więźniów - których zdefiniowano jako szczególnie niebezpiecznych. Dla nich stworzono specjalny ośrodek w Gostyninie. Obecne postulaty Ministerstwa Zdrowia i Sprawiedliwości zmierzają do upowszechnienia tego typu praktyk. Jak ta sprawy mają w ośrodku w Gostyninie - o tym traktuje drugi z podlinkowanych materiałów. Kończąc, wypada tylko podkreślić, iż dla prawników ze starej, rzetelnej szkoły prawa - praktyki jak te opisane - są skandaliczne..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
01-02-2019Mariusz AgnosiewiczDzika histeria
Dla tych, co wolą liczby ponad medialne uniesienia:


Liczebność i pozyskanie zwierząt łownych w Polsce (w obwodach kół łowieckich), w sezonach 2007/08-2017/18 na podstawie danych z rocznych planów łowieckich. Liczebność (licz.) podawana jest dla początku danego sezonu łowieckiego, według ocen szacunkowych dokonywanych w marcu, natomiast pozyskanie (poz.) dotyczy całego sezonu, trwającego od kwietnia do marca. Źródło: www.pzlow.pl/index.php/statystyki-lowieckie

Liczebność podana jest na początku sezonu. Na początku obecnego było ok. 198 tys. (marzec 2018). W czasie sezonu populacja rośnie o 100-200%.

Nie ma żadnych planów eksterminacji dzików. Po zaplanowanym na ten rok odstrzale 210 tys. dzików, w marcu 2019 ma ich zostać ok. 250 tys. biznes.int(*)al-dzikow-potrzebny-ze,2598970
W mediach masowo powielane są informacje, że tylko w styczniu ma zostać wystrzelane 200 tys. dzików. Kilkudziesięciu profesorów podpisało się pod listem zawierającym takie stwierdzenie. Jest to fizycznie niemożliwe i jest to fałszywą informacją - zob. pomorska.p(*)inister-srodowiska/ar/13794886

Populacja dzików wciąż jest za duża. Według Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych odpowiednia populacja dzików, która nie zagrażałaby plantacjom roślin to 80-100 tys. czyli taka mniej więcej, jak w 2000 roku...
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)