 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 28-03-2010 | (Alicja)Duda | Morderstwo sądowe. |
Wczoraj w Radiu TOK FM wysłuchałam audycji, która została zainspirowana artykułem w "Nie". Nie znalazłam linka do tego artykułu przedstawię istotę sprawy w dużym skrócie. Sprawa dotyczy byłego posła RP Stanisława Łyżwińskiego. Nie jest to postać z mojej bajki ale to co zrobił polski sąd budzi przerażenie. Łyżwiński w chwili aresztowania miał zdiagnozowanego raka prostaty. Licząc na to, że proces będzie szybki nie poddał się leczeniu przed aresztowaniem. Później wielokrotnie sąd przedłużał mu areszt, mimo próśb o uchylenie aresztu by mógł poddać się operacji. Świadectwa o jego stanie zdrowia i możliwości kontynuowania procesu wystawiali mu w areszcie lekarze anatopatolog , dentysta. Łyżwiński był przesłuchiwany przez sąd w stanie całkowitego odurzenia środkami znieczulającymi ból gdyż nieleczony rak prostaty spowodował przerzuty na kości kręgosłupa. Wyroku wysłuchiwał po dwóch latach człowiek w stanie agonalnym.
Rzecznik Praw Obywatelskich znowu popisał się znajomością swojej funkcji i powiedział, że to oczywiste, że człowiek w więzieniu ma gorszą opiekę lekarską niż na wolności.
Przypominam, że wszystko to działo się zanim zapadł wyrok. Czyli Łyżwiński mógł choćby teoretycznie zostać uniewinniony. Mógł tam siedzieć przez pomyłkę. W polskich więzieniach dzieją się dziwne rzeczy: więźniowie umierają z głodu, nagminnie się wieszają. Tym razem sędzia skazała Łyżwińskiego na śmierć i wykonała wyrok mimo, że przestępstwo którego się dopuścił nie było zagrożone taką karą. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 32 (przedawniony) | | 26-03-2010 | sceptymucha | Ekspresja potrzeb społeczeństwa |
Witam! Dopadła mnie z nagła dziwna myśl. Mianowicie, jestem częścią demokratycznego społeczeństwa i od czasu do czasu mam ochotę powiedzieć głośno, jak chciałbym, by to społeczeństwo wyglądało. Więcej, czasem mam ochotę działać, by zmienić świat na "lepsze" (przynajmniej według mnie lepsze). W prostej drodze prowadzi to do polityki. I tu dopada mnie wielkie zdziwienie- przestrzeń publiczna w polityce jest rozparcelowana i zajęta przez kilka głównych partii. Kwestie dla mnie kluczowe i ważne są dla tych partii trzeciorzędne albo i czwartorzędne. Dodatkowo są tak niejasno sformułowane, że właściwie wyrażają i częściowo mój pogląd i częściowo mego przeciwnika. To sprawia, że nawet w razie wygranej z ważnych dla mnie osobiście kwestii wyjdzie duupa! Dlaczego ludzie nie tworzą własnych partii czy partyjek politycznych- przecież mogliby w ten sposób wywierać presje na większe partie choćby "cedując swoje głosy"- poparcie w ramach zawartych pisemnych ustaleń na realizację określonych celów po wyborach? Dziś jest duupa- nikt nikogo nie rozsądzi, bo wszyscy kłamią. Wracając do pytania: dlaczego nie ma wielu partii politycznych? Oto moje próby odpowiedzi: 1. Bo polityka dziś jest zawodem. Jest jak kler dla laickiej części kościoła- żyje na innych warunkach i w innym świecie czerpiąc zyski z "upupiania" wiernopoddanych. 2. Bo partia przyjęła model firmy- rolę w niej grają pieniądze. A przecież można sobie wyobrazić "partię internetową"- grono ludzi poświęcające raz w tygodniu godzinkę czasu.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 26-03-2010 | Aprilus | Obywatelska inicjatywa ustawodawcza |
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza (Źródło: Wiki obywatelskie)
(...) jest formą demokracji bezpośredniej, w której grupa obywateli polskich licząca co najmniej 100.000 osób, mająca prawo wybierania do Sejmu, może wystąpić z inicjatywą ustawodawczą przez złożenie podpisów pod projektem ustawy. Przygotowaniem projektu ustawy, jego promocją, zbieraniem środków, zbieraniem podpisów i występowaniem w imieniu inicjatywy zajmuje się komitet inicjatywy ustawodawczej. Po zebraniu, pierwszych 1000 podpisów obywateli popierających projekt, pełnomocnik komitetu zawiadamia Marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu, a nie później niż 3 miesiące od daty postanowienia Marszałka Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu musi zostać złożony projekt ustawy wraz z załączonym wykazem podpisów obywateli.
Projekt ustawy nie może dotyczyć spraw, dla których Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zastrzega wyłączną właściwość innych podmiotów, którym przysługuje inicjatywa ustawodawcza, czyli spraw budżetowych (zastrzeżonych do wyłącznej inicjatywy Rady Ministrów) oraz zmiany Konstytucji (inicjatywa zastrzeżona dla posłów, Senatu oraz Prezydenta RP).
---
Zachęcam do zabrania głosu w sprawie tzw. obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Co sądzicie o czasie (3 miesiące) jaki ustawodawca przewiduje na zebranie podpisów? Po tym czasie wszystko "przepada". Co sądzicie o liczbie wymaganych podpisów tj. 100 000? Co sądzicie o samej idei obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej?
Według mnie obywatelska.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 30 (przedawniony) | | 25-03-2010 | kognitywista | Paskudna prawda aplikowana porcjami |
Kornelia Marek przyznała, że "brała zastrzyki" ale nie wiedziała, że są zakazane. Wcześniej twierdziła, że nic nie brała.
Skąd my to już znamy ? 1. Nic nie podpisywałem. To pomówienia i fałszywki. 2. No ... podpisywałem, ale nie współpracowałem. 3. Wspólpracowałem, co prawda, ale na nikogo nie donosiłem. 4. W sumie to donosiłem, ale nikomu nie wyrządziłem krzywdy. 5. Może i czasem wyrządziłem, ale ci, na których mi zależy, już mi wybaczyli.
To mi przypomina odczulanie na alergen i jest podobnie skuteczne, czyż nie ? Podajemy wzrastające dawki jakiegoś świństwa, aby wywoływać stopniową tolerancję na wzrastające stężenia trucizny. A mam wrażenie, że pamiętam czasy, kiedy w cenie było przyznać się od razu do wszystkiego. To się wtedy nazywało: "odwaga cywilna". Zanikło zmiażdżone przygniatającą skutecznością "prawdy na raty" ?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 41 (przedawniony) | | 23-03-2010 | Sledziu | Debata Sikorski-Komorowski |
I jak, moi drodzy - oglądaliście debatę? Jak wrażenia? Moje pokrótce są takie:
Pod względem merytorycznym obaj kandydaci nieodróżnialni od siebie niczym dwie krople wody. Tradycyjnie (z nielicznymi wyjątkami, jak zagadnienie środków budżetowych przeznaczonych na restrukturyzację armii) pytania i odpowiedzi na takim poziomie ogólności, że tylko zderzenia cywilizacji i umowy społecznej zabrakło. Jak kwestie drażliwe, to tylko te obyczajowe, żeby każdy z kandydatów mógł się wykazać, jakim to jest umiarkowanym konserwatystą i jak wszystkich - od stronników KPH po Młodzież Wszechpolską - w miarę możliwości zadowoli. Jak widać, i to nie wystarczyło, by zachować dobre wrażenie, bo wywodów Komorowskiego o "zdrowych dzieciach" inaczej niż kompromitacją nazwać nie sposób.
Całą tę hucpę zwieńczyły wybornie wynurzenia politologów ze stopniami naukowymi od dra wzwyż o tym, w czym to się jakoby jeden kandydat od drugiego różnił. Różniło ich ponoć wiele ważkich cech, np. ta, że tylko Sikorski czytał z kartki, choć kto widział początek, ten wie, że było dokładnie odwrotnie.
Moim zdaniem - cyrk do kwadratu. Prawybory zorganizowano dla "dobra demokracji" (a nie, jak twierdzą złośliwcy, by wyłonić sukcesora Tuska w walce o Pałac Prezydencki i trochę przy tym zadziałać marketingowo), więc nic nie szkodzi, że od początku wiadomo było, kto wygra. Że będzie to Komorowski, nie mam wątpliwości żadnych, bo jakoś mi się nie widzi scenariusz, gdy "nowy" w PO Sikorski, z szerokimi "plecami" w osobie podwawelsk.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 22-03-2010 | Smith | 1% dobroczynności |
Koniec roku podatkowego i pojawiają się nowe perełki kampanii reklamowych walczących o zdobycie 1%, który w zeszłym roku opiewał na 398 mln złotych. Oczywiście tradycyjnie organizacje spod znaku krzyżyk biją po oczach, lotnością haseł i estetyką grafiki. Mój nr 1 w tym roku to jak na razie Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Misericordia.Nie, nie kochani stowarzyszenie pomimo swojej nazwy, bynajmniej nie zajmuje się propagowaniem idei eutanazji. Niestety nie udało mi się już znaleźć zeszłorocznej perełki nie do przebicia. Hospicjum zatarło ślady ubiegłorocznego gwałtu na estetyce. Pozostał tylko ślad w postaci reprodukcji strony folderu , która nawiązuje ale jednak nie dorównuje zeszłorocznym billboard'om, zarówno pod względem wyjątkowo niewybrednej sraczkowato-zielonkawo, krzykliwie nijakiej kolorystyki jak i wyszukanej typografii spod znaku "ARIAL Black". Nie kolor a ciężar drugi człon nazwy wyraża a lekkości całości dodawał kolor czerni dominujący w wybitnym kadrze, bardzo podobnym do prezentowanego powyżej, choć tamten był odrobinę zubożony o maskotkę, za to wzbogacony o przerażenie i smutek bijący z twarzy dziecka trzymanego na ręku przez zamaskowanego osobnika. Hasło zawierał, chyba identyczne: "bądź.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 20-03-2010 | lontri | "Ciepła, wełniana szubienica" |
W czasie, gdy Holendrzy zastanawiają się, czy swoim współrodakom w podeszłym wieku nie zezwolić na prawo do samobójstwa, w Izraeluzastanawiają się raczej, czy przyczyną rosnącej liczby samobójstw nie jest poczucie osamotnienia i społecznego wykluczenia tej grupy wiekowej i jak temu zjawisku zapobiegać. A jaki jest polski przepis na "społeczeństwo dla seniorów"? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 19-03-2010 | NieIstniejesz | Polaków podejście do psychiatrii |
Zakładam ten temat, ponieważ przypadkiem znalazłem dwa artykuły, na stronie eioba.pl - nie mam bladego pojęcia, czy to jakaś strona dla "alternatywnych i zielonych manipulujących energią życia", z tego, co zdążyłem ustalić, jest to chyba zwykła strona z różnymi artykułami. Artykuły, o których mówię, to dwa wielkie, wręcz ogromne, tendencyjne, szkodliwe molochy, napisane przez sympatyków lub członków Koalicji Antypsychiatrycznej. W oczywisty dla każdego chociaż trochę zorientowanego w temacie człowieka sposób manipulują faktami, skaczą z tematu na temat, w jednej chwili opisują risperidon (neuroleptyk), w drugiej opowiadają o radzieckich psychuszkach. Oto one: www.eioba.(*)tropy_tylko_ciemna_strony_mocywww.eioba.(*)sychiki_a_zbrodnie_psychiatriiJako straszne choroby i schorzenia opisują rzeczy, które są napisane w ulotkach jako skutki uboczne. W większości ustępujące. Czepiają się benzodiazepin, które uzależniają - to prawda - ale one są do stosowania doraźnego, tylko i wyłącznie. Kłamią, że neuroleptyki uzależniają. Polecają alternatywne terapię w stylu "Sam możesz się uzdrowić". Ale nie chodzi mi tylko o publikację fanatycznych oszołomów, którzy nie mają bladego pojęcia, jak czuję się schizofrenik, czy nawet depresant. Chodzi mi o komentarze. Pochwalne. Niektórzy mówią, że depresję powinno się leczyć joggingiem. Jak ktoś napisał, że artykuł jest tendencyjny - zjechali go. Co do cholery jest z tym.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 18-03-2010 | Pabloss | Zadajmy pytanie prezydentowi |
Witam wszystkich. W niedzielę ma odbyć się debata kandydatów na kandydata na prezydenta w PO. Partia dała każdemu obywatelowi szansę zadania pytania każdemu z kandydatów więc uważam, że powinniśmy zabrać swój głos - pytając jak zamierzają rozwiązać np: sprawę konkordatu, krzyży, wszędobylskiej obecności kościoła, opodatkowaniu tej organizacji, religii w szkołach itd..... Możliwe że oleją nasze głosy, ale niech wiedzą, że istniejemy i że mamy konkretne zapytania. Może nas całkowicie przemilczą w zadawanych pytaniach, gdyż dotykanie spraw kościoła jest PO nie na rękę, niemniej warto spróbować. Oto link do strony, gdzie mozna zadać pytanie: www.platforma.org/pl/zadaj-pytanie-w-debacie/Jeżli sami nie weźmiemy się za zmiany w kraju to nikt za nas tego nie zrobi. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 18-03-2010 | ktośtam | Jak mądrze wybrać OPP, która dostanie owoce naszej krwawicy |
Zastanawiałem się nad tym, jak mądrze wybrać organizację pożytku publicznego, która dobrze wykorzysta 1% podatku. Oczywistym kryterium jest stosunek tego ile pieniędzy zbiera, do tego ile z nich przeznacza na swoją statutową działalność. Ponieważ internety aż huczą od obrzucających się łajnem (koprofili?) troli, krzyczących "Caritas pasie biskupie dupska!" "Owsiak sponsoruje festiwal ćpania i chlania!" itd., pomyślałem, że skoro organizacja jest pożytku publicznego, to jej rozliczenia muszą być jawne. No i oto krótka instrukcja, którą sporządziłem: 1) Wchodzimy tu: bopp.pozytek.gov.pl/ - tutaj znajdziemy online rozliczenia wszystkich OPP. 2) Wyszukujemy naszą ulubioną organizację. 3) Jeśli zobaczymy coś takiego:  myślimy sobie: "źli ludzie"/ 4) Jeśli zobaczymy coś takiego:  to teraz ściągamy co nas interesuje, czyli... 5) Interesuje nas dokument o nazwie "rachunek wyników", niektórzy jednak nie lubią sensownych tytułów i piszą "sprawozdanie" :/ Trudno. Trzeba brać co jest. 6) W rzeczonym dokumencie odnajdujemy tabelkę "Rachunek wyników", "Rachunek finansowy" czy coś takiego, 7) Wygląda to tak:  8) Czytamy to tak (na przykładzie podanego rachunku): - pozycja A - Przychody z działalności statutowej - ile pieniędzy OPP zebrała - pozycja B Koszty realizacji zadań statutowych - ile pieniędzy OPP przekazała na swoje cele. - może.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |