Zastanawiałem się nad tym, jak mądrze wybrać organizację pożytku publicznego, która dobrze wykorzysta 1% podatku. Oczywistym kryterium jest stosunek tego ile pieniędzy zbiera, do tego ile z nich przeznacza na swoją statutową działalność. Ponieważ internety aż huczą od obrzucających się łajnem (koprofili?) troli, krzyczących "Caritas pasie biskupie dupska!" "Owsiak sponsoruje festiwal ćpania i chlania!" itd., pomyślałem, że skoro organizacja jest pożytku publicznego, to jej rozliczenia muszą być jawne. No i oto krótka instrukcja, którą sporządziłem:
1) Wchodzimy tu:
bopp.pozytek.gov.pl/ - tutaj znajdziemy online rozliczenia wszystkich OPP.
2) Wyszukujemy naszą ulubioną organizację.
3) Jeśli zobaczymy coś takiego:

myślimy sobie: "źli ludzie"/
4) Jeśli zobaczymy coś takiego:

to teraz ściągamy co nas interesuje, czyli...
5) Interesuje nas dokument o nazwie "rachunek wyników", niektórzy jednak nie lubią sensownych tytułów i piszą "sprawozdanie" :/ Trudno. Trzeba brać co jest.
6) W rzeczonym dokumencie odnajdujemy tabelkę "Rachunek wyników", "Rachunek finansowy" czy coś takiego,
7) Wygląda to tak:

8) Czytamy to tak (na przykładzie podanego rachunku):
- pozycja A - Przychody z działalności statutowej - ile pieniędzy OPP zebrała
- pozycja B Koszty realizacji zadań statutowych - ile pieniędzy OPP przekazała na swoje cele.
- może nas interesować jeszcze pozycja D: Koszty administracyjne.
Ostatecznie iloraz B/A oznacza, jaki procent z pieniędzy, które DALIŚCIE zostało użyte zgodnie z Waszą wolą. Pozycja D oznacza zaś, jak głęboko OPP ma Was w d...

No, jak bardzo skostniałą i niedołężną ma strukturę organizacyjną.
To tyle. Na koniec powiem co znalazłem o interesujących mnie organizacjach

(B/A * 100%)
WOŚP: 88% na koniec 2008 roku, 87% w na rok poprzedni.
Caritas ad. Wrocławskiej: 68% w zeszłym roku, 47% na koniec 2008 roku. Gratulacje!
pozdrawiam serdecznie
PS. Krótka instrukcja, jak czytać rachunek wyników jest tu:
poradnik.ngo.pl/x/15745