Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak mądrze wybrać OPP, która dostanie owoce naszej krwawicy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
15-03-2010 21:05ktośtam (650 punktów)Jak mądrze wybrać OPP, która dostanie owoce naszej krwawicy
Ocena 12 na 12
Zastanawiałem się nad tym, jak mądrze wybrać organizację pożytku publicznego, która dobrze wykorzysta 1% podatku. Oczywistym kryterium jest stosunek tego ile pieniędzy zbiera, do tego ile z nich przeznacza na swoją statutową działalność. Ponieważ internety aż huczą od obrzucających się łajnem (koprofili?) troli, krzyczących "Caritas pasie biskupie dupska!" "Owsiak sponsoruje festiwal ćpania i chlania!" itd., pomyślałem, że skoro organizacja jest pożytku publicznego, to jej rozliczenia muszą być jawne. No i oto krótka instrukcja, którą sporządziłem:

1) Wchodzimy tu: bopp.pozytek.gov.pl/ - tutaj znajdziemy online rozliczenia wszystkich OPP.
2) Wyszukujemy naszą ulubioną organizację.
3) Jeśli zobaczymy coś takiego:

myślimy sobie: "źli ludzie"/
4) Jeśli zobaczymy coś takiego:

to teraz ściągamy co nas interesuje, czyli...
5) Interesuje nas dokument o nazwie "rachunek wyników", niektórzy jednak nie lubią sensownych tytułów i piszą "sprawozdanie" :/ Trudno. Trzeba brać co jest.
6) W rzeczonym dokumencie odnajdujemy tabelkę "Rachunek wyników", "Rachunek finansowy" czy coś takiego,
7) Wygląda to tak:

8) Czytamy to tak (na przykładzie podanego rachunku):
- pozycja A - Przychody z działalności statutowej - ile pieniędzy OPP zebrała
- pozycja B Koszty realizacji zadań statutowych - ile pieniędzy OPP przekazała na swoje cele.
- może nas interesować jeszcze pozycja D: Koszty administracyjne.

Ostatecznie iloraz B/A oznacza, jaki procent z pieniędzy, które DALIŚCIE zostało użyte zgodnie z Waszą wolą. Pozycja D oznacza zaś, jak głęboko OPP ma Was w d... No, jak bardzo skostniałą i niedołężną ma strukturę organizacyjną.

To tyle. Na koniec powiem co znalazłem o interesujących mnie organizacjach (B/A * 100%)

WOŚP: 88% na koniec 2008 roku, 87% w na rok poprzedni.
Caritas ad. Wrocławskiej: 68% w zeszłym roku, 47% na koniec 2008 roku. Gratulacje!
pozdrawiam serdecznie

PS. Krótka instrukcja, jak czytać rachunek wyników jest tu: poradnik.ngo.pl/x/15745
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Abdu (1208 punktów)
Serdecznie dziękuję za instrukcję, przydatna i rzeczowa, przyda mi się.
Asado (486 punktów)

>Caritas ad. Wrocławskiej: 68% w zeszłym roku, 47% na koniec 2008 roku. Gratulacje!

Czego gratulujesz Caritasowi?
ktośtam (650 punktów)
>>Caritas ad. Wrocławskiej: 68% w zeszłym roku, 47% na koniec 2008 roku. Gratulacje!
>Czego gratulujesz Caritasowi?
Powiedzmy, że to była taka ironia z mojej strony
Asado (486 punktów)
>>>Caritas ad. Wrocławskiej: 68% w zeszłym roku, 47% na koniec 2008 roku. Gratulacje!
>>Czego gratulujesz Caritasowi?
>Powiedzmy, że to była taka ironia z mojej strony
>
Myślałam, że gratulujesz im tak imponującego skoku z 47 na 68 %.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365