 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 110 (przedawniony) | | 18-10-2005 | enfant | Apel - racjonaliści głosują na SLD |
Włodzimierz Cimoszewicz zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich. Podjął tę decyzję w atmosferze brudu i pomówień. Nie mógł dłużej znieść szkalowania dobrego imienia swojego i rodziny. Nie chciał brać udziału w kampanii, gdzie przedwyborczą debatę zastępuje się pluciem, oszustwem i prymitywnymi skandalami. Oprócz zmasowanego ataku ze strony adwersarzy, kandydat doświadczył błota nieuzasadnionych pomówień i szybkich sensacji od dziennikarzy (w tym płodnego swego czasu autora Racjonalisty). Apeluję do wszystkich ludzi, którym strach się bać rządów zamordystycznej prawicy, by wsparli klub Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wbrew ślepym i emocjonalnym głosom przeciwko owej partii, krytykującym ją za PRL, oświadczam, iż jest to jedyny komitet, który gwarantuje, że Polska nie stoczy sie do rowu. Wielu z was, racjonalistów, rozważa, czy nie oddać swego głosu na Platformę Obywatelską. Deklarujecie dla niej swe poparcie, gdyż głosi ona hasła prorynkowe i mieni się partią liberalną. Otóż, pragnę zauważyć, iż liberalizm PO dotyczy tylko i wyłącznie jej otwarcia na biznes. Zasady światopoglądowe Platformy są jak najbardziej konserwatywne. Nie widzę sensu w głosowaniu przez zwolenników państwa neutralnego i świeckiego na PO. Partia ta jest za pozostawieniem obecnych zapisów krzywdzących kobiety, nieuleczalnie chorych, czy młodych ateistów. Głosując na nią, wyrażacie zgodę na obecny stan rzeczy i popieracie dalsze brnięcie RP w zaścianek Europy. Ktoś powie, no trudno, przynajmniej są za podatkiem.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 15-10-2005 | krest | Niska frekwencja |
Witam. Chciałem spytać o Wasze zdanie na temat niskiej frekwencji. Faktem jest, że z wyborów na wybory spada. Jaki może być tego powód? Czy niewielki udział w dokonywaniu wyborów bieże się ze zniechecenia demokracją w polskim wydaniu? Ludzie pragną zmiany jej reguł i na znak protestu rezygnują z podejmowania decyzji niejako wywierając presję na 'elity'. Z drugiej strony przyczyną może być to, że większość (60%) uważa, że politycy nie różnią się od siebie, gdyż po wyborach realizują ten sam ekonomiczny plan, bez względu na wcześniejsze zapowiedzi czy partyjną ideologię. Że są tylko kwiatkiem przy kożuchu, którego i tak nie można zdjąć. Czyli niewiele znaczącymi ludźmi robiącymi dobrą minę do złej gry. Być może potraficie podać inne powody (tylko proszę nie spłycać tym, że te 60% jest mało inteligentne, czy niezbyt rozgarnięte). Bardzo mnie ta kwestia ciekawi, ponieważ odnosi się do zdania 60% osób. W demokracji powinna decydować w takich sprawach większość? Więc o co tej większości chodzi? Czy nie jest to stan wskazujący na chorobliwość czy pozorność demokracji w systemie? A może machina nie potrzebuje wyborów (tak jak okazało się, że królowie, władcy nie mieli dużego wpływu na procesy historyczne), i że sytuacja jest zdrowsza, niż gdzie indziej. PS. Ciekawe, czy da się w miarę obiektywnie ocenić rzeczywistość, którą się przeżywa. Czy możliwy jest dystans.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 12-10-2005 | Werner D. Juan | Sekularyzacja w Polsce |
Nazywam się Werner D. Juan, jestem Hiszpanem mieszkajacym w Polsce od 5 lat i pracuje jako nauczyciel jezyka hiszpanskiego. Z góry przepraszam za mój polski... Wszędzie tam, gdzie w sferze religijnej rządzi kościół katolicki zdarza się coś, co nie łatwo można wytłumaczyć, coraz mniej ludzi chodzi do kościoła. Dzieje się to w Polsce, w kraju uważanym za jeden z najbardziej katolickich na świecie i proces ten wygląda na nieodwracalny jak ten który zaczynał się w Hiszpanii i Portugalia dwadzieścia lat temu a we Francji i Włoszech jeszcze wcześniej. Ktoś by powiedział że po tylu lat doświadczenia powody tego procesu były już dobrze znane i kościół miałby sposób do zwalczenie ich. Ala prawda jest taka, że po śmierci Jana Pawła II, proces ten zaczął mieć widoczne skutki w Polsce i jedyną reakcją ze strony kościoły jest padać w panikę ostrzegając ludzi o jak niebezpieczne jest dla ducha odejście z Kościoła a apelują o patriotyzm, i to ostatnie bardzo mi przypomina polityka Kościoła w czasach generała Franco. Prawdziwych powodów tego stanu rzeczy jest dużo ale można ich podsumować w jednym ogólnym. Świat bardzo się zmienił w ostatnich 200 lat, o wiele szybszej niż kiedykolwiek w historii ludzkości ale Kościół został w miejscu. W tym czasie zdarzyły się dwie światowe rewolucje które zmieniły sposób w jaki społeczeństwo jest ułożone i jak zwykli ludzie rozumieją świat, pierwsza z nich była rewolucja przemysłowa, która zabrała ludzi z pola i gromadziła ich w miastach i fabrykach, wprowadziła.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 09-10-2005 | Zbyszek??? | Pacyfizm - wobec niespełnionych nadziei kilka uwag i propozycji. |
Niewiele jest wartości tak powszechnie zaakceptowanych co niechęć do "wojny w ogóle". Także w społeczeństwach aktualnie prowadzących wojnę poparcie jest głównie dla danej konkretnej wojny - jako konieczności. Dlaczego więc ruch pacyfistyczny mając taką siłę do zagospodarowania drepcze w miejscu bez sukcesów, wojny trwają w najlepsze, a sfrustrowani pacyfiści ciągle są w społeczeństwie w stanie pernamentnej mniejszości??? Skąd też biorą się wrogowie tego ruchu??? Sama forma działalności antywojennej już tworzy wrogów. Zobaczmy to. Ruch antywojenny cechuje w wysokim stopniu akcyjność. Akcje protestu nasilają się w obliczu wojny, lecz nierównomiernie. Nie wobec każdej wojny pacyfiści protestują z równym natężeniem. Niektóre wręcz przechodzą bez echa. Antywojenne przesłanie tych akcji, skierowane przeciwko konkretnej wojnie i konkretnemu agresorowi musi zderzać się z racjami aktualnie walczących społeczeństw. Kiedy na to nałoży się świadomość "wybiórczego" organizowania protestów, wtedy zarzut o sterowanie tymi protestami przez wrogów społeczeństw walczących trafia na podatny grunt. Przybywa tam przeciwników ruchu antywojennego. Ruchy antywojenne są słabo zorganizowane. Z racji tej słabości nie są autonomiczne, w swych akcjach "korzystają" z pomocy innych ruchów i organizacji, które mają swoje własne programy, o częstokroć rewolucyjnym zabarwieniu. Także sami pacyfiści niejednokrotnie łączą walkę o pokój z walką o nowy ład społeczny. Obawy, że wraz ze "zwycięstwem" ruchów antywojennych.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 07-10-2005 | Bogusław Maśliński | Pomruki PO |
Pomruki PO W programie TVN 24 na żywo w dniu 2005-09-29 mieliśmy dwu godzinny spektakl. Kaczyński słusznie dopasował nazwę tego przedstawienia. Piątek, 30 września 2005 Kaczyński: cyrk zamiast rozmowy IAR 00:30 także otrzymali Po stronie PO siedzieli według Rokity fachowcy wspomnę o dwóch wielce zasłużonych. A więc Bronisław Komorowski oraz Hanna Gromkiewicz- Waltz. O nieobecnym Tusku potem. Czym w Polskiej polityce zasłynęła ta dwójka. Bronisław Komorowski na pewno obroną mordercy "Wybrzeża 1970" kto wysłał Wojski żeby strzelali do robotników, późniejszy szef Funty wojskowej z 1981r oto cytat: PO Komorowski o propozycji PiS: to zły pomysł! 14.05.2005 źródło: PAP PiS zaproponował by pozbawić gen. Wojciecha Jaruzelskiego przywilejów należnych byłemu prezydentowi oraz stopnia generalskiego. To zły pomysł - ocenia Bronisław Komorowski (PO). Trzeba umieć oddzielić regulacje ustawowe dotyczące wszystkich byłych prezydentów od oceny ich działalności, nie można karać kogoś za błędne decyzje lub niewłaściwe zachowanie, odbierając uprawnienia - dodał. Obrona zbrodniarzy PRLu to główne zadanie PO( zadaję pytanie czy to układ pod stolikowy z PZPR czy nie mogą wyrosnąć z wasalstwa?????) Następna Hanna Gromkiewicz-Waltz. Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogusław Kott ( czy to ten sam którego ściga komisja sejmowa) które zostały laureatami Nagrody Gospodarczej "Gazety Prawnej". Ciekawe towarzystwo- wielkie osiągnięcie np.: gruba kreska, ruina Polskiego rzemiosła,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 06-10-2005 | Haribu | System dwupartyjny w Polsce |
Ciekawe. Strategia PO i PiS wg mnie idealnie pasuje do planu jaki być może podjęły oba ugrupowania w jakimś tajnym porozumieniu. Jak do tej pory widać wyraźnie, że PO zbliża się coraz bardziej do idei republikańskich, a PiS upodabnia się do demokratów w USA. Rywalizują ze sobą po to by zbudować napięcie i ściągnąć wyborców wszystkich pozostałych partii, aby te nie przekroczyły progu wyborczego. W ten sposób będą mogli po wyborach wprowadzić system dwupartyjny na wzór USA lub WB. PO - partia konserwatywna i liberalna PiS - partia lewicowa i socjalna. Na resztę zabraknie miejsca i system stanie się stabilny odporny na Giertychów i Lepperów. Będą się po prostu wymieniać władzą - raz jedni raz drudzy. Kto wie  Mnie by to odpowiadało. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 04-10-2005 | Łukasz "Szaman" Majewski | Religioznawstwo w szkole średniej |
Zakładam pod wpływem wątku "religia w szkole przez domniemanie" ...przyznam, że nie przeczytanego w całości, więc z góry przepraszam za powtórzenia i proszę w ich wypadku o linki. Racjonaliści, jest faktem empirycznym, że w okresie dojrzewania następuje wzrost ożywienia życia religijnego i dochodzi w tym wieku najczęściej do zjawiska konwersji religijnej i wzrostu zainteresowania zjawiskiem religii. Pisali już o tym pod koniec XIX wieku pierwsi amerykańscy psychologowie religii tacy jak G.S. Hall, E.D.Starbuck, J. Leuba, G.A. Coe i zakończmy już na W. Jamesie, który z końcem 1902 opublikował w Nowym Jorku sztandarowe dla religioznawstwa do dziś Doświadczenia religijne (wyd. pol. 1918, wznow. 1958, wyd. współcz. 2001). Pytanie pierwsze jest takie, co czuje/robi racjonalista, gdy mu jego dziecko zaczyna chodzić z kolegami do kościoła i chce się zapisać na religie w myśl zasady Nie mniemajcie, że przyszedłem przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jej matką (...) Tak oto staną się wrogami człowieka domownicy jego. Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien" [Mat 10, 34-37]  Pytanie drugie wymaga wstępu. Ja na religię po pewnej spektakularnej dyskusji z księdzem na religii na temat hinduizmu w drugiej klasie chodzić przestałem i miałem przez to okienko dla siebie bardzo długo, bo dopiero w 4-ej klasie wykombinowali dla mnie i paru innych "wyrzutków".. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 04-10-2005 | DonKamillo | Nowa rzeczywistość 2 |
Witam! Wracam do wcześniejszego wątku który kiedyś już tu poruszyłem, chodzi o odbudowe Polski przez stworzenie nowej organizacji która jak przejmie władze ODDA JĄ W RECE SPECJALISTÓW, państwo powinno tylko pełnić funkcje łączącą wszystkie szczeble kraju - gospodarka, polityka zew, rozrywka, sport, ochrona przyrody, obronność kraju. Obecnie nie ma co liczyć ze tak się stanie. Trzeba stworzyć nową organizacje. Potrzeba ludzi kreatywnych, ambitnych i przede wszystkim potrzebujemy PATRIOTÓW. To może będzie reklama i ten temat zostanie usunięty ale stworzyłem serwer Mafii - jako takiej organizacji która ma pomóc www.Mafia.u2.pl Jeżeli czujecie że może się udać wejdźcie - Trzeba działać a nie tylko gadać. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 03-10-2005 | outsider | Teoria i praktyka moderacji |
Kościół w Polsce i na świecie - ot, taki zapomniany przez Boga i ludzi zakątek onetowego forum. Może przez ludzi niezupełnie - bo to jednak ponad 300 tysięcy postów: kiedyś bywało ciekawie, powiedziałbym nawet - sympatycznie.
Szukając czegoś, posortowałem w swojej onetowej poczcie posty według tematów - a gdy posortowałem, zauważyłem rzecz ciekawą: w przeciągu siedmiu miesięcy zatrzymano mi badź usunięto 150 postów: niby nie liczba astronomiczna - ale...
Zważywszy, że jest to okres w którym i tak w zwiazku z tymi praktykami pisałem tam niewiele... Traciłem jednak niemal jeden tekst dziennie - a przeciez nie zauważałem tego, nie czułem się jakoś szczególnie wyróżniony pod tym względem: cóz, nie na każdej bramie napisano lasciate ogni speranza.
Zaczęlo sie to niewinnie: otóz niektórzy uczestnicy zaczęli żadać od redakcji usunięcia krzywdzących ich ich zdaniem wpisów. Rozumiałem redakcję, nawet gdy o moje wpisy chodziło - jeśli znakomita większość programowo (pamiętając PRL) odrzuca takie metody, ci co się ich nie wstydzą są dla portalu bardziej uciążliwi - kto wie, może groźni? Rzecz jasna - powiadomienie o usunięciu nie konkretyzowało zarzutów - ani nie wskazywało "pierwszego poruszyciela".
Potem przyszła cenzura okołopapieska: był to kociokwik, ale mógł sie wydawać przemijający - mógł, jeśli nie rozumieć zagrożenia, jakie zawsze stanowią skuteczne ale ostre narzędzia - to sie tak czy owak musiało utrwalić. Potem dwóch cenionych przeze mnie i mądrych rozmówców.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 02-10-2005 | waldmarc | Ora czy labora |
W związku z wczorajszą tragedią autokaru i śmiercią kilkunastu młodych ludzi uaktywnił się nadzwyczaj kler, który jak zwykle próbuje przekuć to zdarzenie na swoją korzyść, dopatrując się w nim tzw. głębi. Obrzydliwe są tłumaczenia, jak to Pan Bóg - Wielki Planista miał swój plan w tej tragedii, jak to młodzi są już szczęśliwi w niebie i tym podobny bełkot. Jednym z najrozsądniejszych wydaje się więc głos jednego z internautów na forum onetu: wiadomosci(*)0,41175708,1815766,0,forum.htmNiestety nie wydaje się, by najblizsze 4 lata mogły przynieść w tym względzie korzystną zmianę. Skończy się jak zwykle na bojach o "wartości chrześcijańskie" i próby ich eksportu do UE. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |