Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
27-12-2012Jan WerbińskiW 1938 amerykański historyk przewidział przebieg wojny
www.ahisto(*)l-przebieg-ii-wojny-swiatowej/

Jestem zaskoczony podobieństwem obecnego nastawienia naszych polityków, do opisanego w artykule. Bezpodstawne przekonanie o wielkości i mocarstwowości Polski dla odmiany zestawione z poczuciem zagrożenia wobec nieokreślonego, czychającego wokół wroga. Oderwanie od realnej rzeczywistości i brak dystansu niezbędnego do jej suchej analizy. Ten typ myślenia prezentują środowiska PiS, UPR, ONR i tym podobne. Przykładem tego myślenia są fantazje Urbasia w tym artykule:
www.mpolsk(*)i/post/319/rzeczpospolita-2044

Deja vu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
26-12-2012mrkwjcranking "normalnych" szkół
Witam!

Czy istnieje może gdzieś ranking szkół, które nie epatują dzieci religią katolicką (np. obowiązkowe rekolekcje albo rozpoczęcie roku w kościele, itp.) ? Niedługo przyjdzie mi posłać dziecko do szkoły i nie chciałbym mieć problemów...

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
25-12-2012kulka_na_moleBydło rządzi
Cytat:
W Szczecinie powstaje szlak turystyczny "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Jak donosi "Gazeta Wyborcza" nie wszystkim ten projekt się podoba. Pomysł powieszenia tablicy upamiętniającej Helenę Majdaniec na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkała, spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców. "Nie potrzebujemy tu tej pijaczki! Zresztą, my tu nie prowadzimy działalności charytatywnej, żeby teraz za darmo się na coś godzić!" - powiedziała "Gazecie" jedna z lokatorek kamienicy.

Ciekawe ile kasiory by chciała "jedna z lokatorek kamienicy" dostać za to, żeby na fasadzie kamienicy, w której mieszka, zawisła tablica upamiętniająca osobę będącą legendą polskiego piosenkarstwa. Innymi słowy ile nikt powinien żądać za zasługi kogoś?

Założę się, że "jedna z lokatorek kamienicy" uważa się za Prawdziwą Polkę Katoliczkę i głosuje na PiS.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
25-12-2012kulka_na_moleA propos mordowania karpi wigilijnych
[color=#330000]W mediach toczy się kampania, której celem jest, aby Polacy rezygnowali ze znęcania się nad wigilijnymi karpiami, aby nie kupowali ich "żywych" ze zbiorników, w których te karpie powoli zdychają w męczarniach z powodu braku tlenu i ciasnoty uniemożliwiającej im pływanie, aby nie nosili pół żywych karpi w torbach foliowych do domu.

Dziś wybrałem się na zakupy, aby kupić dzwonka lub filety z karpia. W Hali Banacha kolejka do działu z rybami liczyła co najmniej 50 osób, nie sposób się było dopchać do lady, aby zobaczyć co jest w ofercie, więc poszedłem na pobliski bazarek. Minąłem dwa miejsca, w których oferowano zakup żywych karpi pływających (sic!) w brezentowych akwariach ewentualnie karpia z urżniętą głową. Nie tego szukałem, więc poszedłem dalej, aby po kilku minutach znaleźć stragan z rybami. Co do karpi, to oferta była następująca:
- karp żywy (kilkanaście sztuk mniej lub bardziej rzucających się w plastikowym pojemniku wypełnionym wodą na tyle, że niektóre ryby były w niej nawet całkiem zanurzone, tym powyżej z wody wystawały a to ogony, a to głowy. Wszystkie karpie leżały na boku, bo nie miały miejsca do przyjęcia pionowej pozycji - cena 15 zł/kg,
- tuszka z karpia - ryba wypatroszona i pozbawiona głowy - cena 22 zł/kg,
- dzwonko z karpia - jak tuszka, tylko pokrojona na mniejsze części - cena 26 zł/kg,
- filet z karpia - jak tuszka, tylko przekrojona na pół i bez ogona - cena 36 zł/kg.

Klient przede mną kupił karpia żywego. Sprzedawca wrzucił rybę do "reklamówki..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
24-12-2012krystkonZyski finansowe / nadzwyczajne a sprawiedliwość społeczna
Domorosła ekonomia.

Poznałem w Berlinie robotników budowlanych ale nie takich zwykłych jak w Polsce, tylko hiper-robociarzy – spanie na podłodze max 7 godzin, jedzenie dwa razy dziennie około południa i późno wieczorem kalorycznie i obficie, jedno nieustannie używane ubranie robocze prane przy niedzieli jeśli kac po sobocie nie był zbyt duży i praca najmniej 12 godzin dziennie od poniedziałku do soboty. Praca jednak nie typu drapanie się po głowie, tylko taka, że gdybyście spróbowali jeden dzień przepracować razem z nimi w ich tempie, to przeciętnie każdy z was po tym jednym dniu potrzebowałby około tygodnia, żeby powrócić do formy. Praca, jedzenie, spanie z rzadka kąpiel i już nic więcej.

Ci ludzie przez większość dnia przeliczali w myślach ile dziś zarobili, obliczając wykonane metry. Jeden drugiego co chwilę podglądał i co chwilę pytał jak mu dziś idzie.

Byli zatrudnieniu przez polską firmę krzak, nielegalnie, choć sami o tym nie wiedzieli, bo wszystkie dokumenty były jak przy legalnym zatrudnieniu choć samej umowy nie dostali – była w trakcie przygotowania. Główny wykonawca wiedział o tym, że podwykonawca, firma krzak, zatrudnia pracowników nielegalnie a nawet o tym, że nie zapłaci swoim pracownikom wynagrodzenia - ale robota szła więc wszystko było ok. Pracy było wykonane już tyle, że wykonawca liczył wręcz, że pracownicy zorientują się w sytuacji, zakablują podwykonawcę na policję i ten albo wpadnie w ręce niemieckiej policji albo ucieknie do Polski –..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
22-12-2012romaroNastolatki myślą o samobójstwie.
W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej":

Cytat:
Największe polskie badania ludzi homo- i biseksualnych. Wciąż czują się dyskryminowani, osamotnieni. Nastolatki wielokrotnie częściej niż ich heteroseksualni rówieśnicy myślą o samobójstwie


W Gazecie Wyborczej większość komentujących bardzo krytycznie ocenia kościół, religię, dlatego jestem trochę zaskoczony, że tym razem mówią jednym głosem z wierzącymi. Chyba, że krytycy religii tym razem nabrali wody w usta i milczą, zostawiając pole miłościwie nam panującym miłośnikom Jezusa. To by świadczyło, że ludzie o orientacji homoseksualnej są bardziej osamotnieni niż mi się wydawało.

Zdecydowana większość komentarzy do artykułu w tej gazecie jest w tym stylu:
"Jak by cicho siedzieli i nie robili afery z tego moze by lepiej na tym wyszli , a ze robia afere ,ze sa krzywdzeni i dyskryminowani ... to ze publicznie chca pokazac ze im wszystko wolno."
Szlag mnie trafia. Durne katole i ci, którzy będąc ateistami nie wyzbyli się religijnej mentalności.

wyborcza.p(*)089414,Niekochani_inaczej.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 158 (przedawniony)
22-12-2012kulka_na_moleRównouprawnienie
[color=#330000]Przeróżne organizacje (prywatne, państwowe, międzynarodowe, ponadpaństwowe) zajmują się takimi tematami jak:
- dyskryminacja kobiet w społeczeństwie, na rynku pracy,
- przemoc wobec kobiet,
- lansowanie przez świat mody kobiet-szkieletorów,
- seksistowskie reklamy, w których kobietę sprowadza się do obiektu seksualnego,
- pornografia, która traktuje kobiety przedmiotowo,
- "handel żywym towarem", którego ofiarami są dziewczynki/kobiety
itd. itp.

No i świetnie, ale: podtekstem tych wszystkich tematów jest On, ten zły mężczyzna.
Kreuje się narrację, w której za całe zło, jakie bywa udziałem kobiet odpowiedzialny jest mężczyzna.

Skutkiem tej narracji są absurdy np. takie, jak parytety wyborcze, które wymagają, aby na różnych listach wyborczych fiksować procentowy udział kobiet, bez względu na to czy jest ich wystarczająca liczba chętnych, bez względu na to czy to da jakiekolwiek pozytywne skutki dla głosujących na te listy.

Gdzie w tej opowieści są mężczyźni, którzy mają problemy?
Kto przejmuje się facetami, którym odmawia się zatrudnienia w środowisku sfeminizowanym?
Kto uruchamia "błękitne linie" dla mężczyzn wykorzystywanych przez żony, matki, konkubiny?
Kto chce wysłuchać faceta, którego dziewczyna postanowiła osiągnąć rozmiar "0"?
Kto protestuje przeciw reklamom, w których mężczyzna prezentowany jest jako obiekt seksualny?
Czy ktokolwiek zastanowił się, że w porno mężczyzna traktowany jest jeszcze bardziej przedmiotowo niż kobieta, bo nawet..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
21-12-2012Kamil CiuraWyrzekam się polskości
wiadomosci(*)rudnia_bedziemy_mowic__ze.html

Mały wódz znów szaleje:

Cytat:
Dziś polska niepodległość jest na różne sposoby kwestionowana. Są tacy, którzy mówią, że trzeba się wyrzec polskości, i są w głównym nurcie mediów traktowani poważnie. My musimy mobilizować Polaków, by to nie było coraz głośniej słyszane. Byśmy mogli stworzyć taką siłę, która pewnego dnia będzie realizowała inny projekt dla naszego kraju


oraz

Cytat:
Jest to marsz, w którym z jednej strony pamiętamy o wydarzeniach sprzed 30 lat, z drugiej - mówimy "nie" wielu negatywnym zjawiskom obecnego czasu, ale przede wszystkim mówimy o przyszłości, o tym, że Polska może się zmienić, że będziemy mieli wolny, solidarny, niepodległy kraj


Facet otwarcie mówi, że Polska to kraj zależny (w domyśle: od Niemców i Rosjan), a naród jest zniewolony.

Jedyne zniewolenie jakie dostrzegam, to nienawiść pewnej grupy rodaków, do każdego kto śmie mieć inny światopogląd od ich, dyktowanego przez oszołomów prawicowych oraz kler. Jedyne przeszkody budowaniu kraju solidarnego, to środowiska którym za wszelką cenę zależy na wywołaniu wojny domowej, rewolty, a następnie budowanie w ich mniemaniu "wolnego, solidarnego i niepodległego" kraju na gruzowisku.

Tak więc, Jarosławie - ja się polskości wyrzekam. Polskości definiowanej przez ciebie i tobie podobnych, przez szowinistów, klerykałów, nacjonalistów, faszystów, mizoginów, paranoików...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
20-12-2012kulka_na_moleCzy Palikot przejdzie do historii polskiego parlamentaryzmu?
Cytat:
Po poniedziałkowej debacie w Sejmie o finansach publicznych Ruch Palikota złożył prawie 6 tys. poprawek do ustawy budżetowej. Większość z nich dotyczy Funduszu Kościelnego, na który w nowym budżecie zapisano ponad 94 mln zł. We wtorek Komisja finansów publicznych poparła poprawkę PO do projektu, która ma uczynić głosowanie nad poprawkami Palikota bezprzedmiotowym (źródło)

Najwyraźniej Palikot chciał załatwić Tuska, ale to Tusk załatwi Palikota.
Czy próba sparaliżowania prac sejmu będzie się odtąd nazywać "poprawkami Palikota"?

Z jednej strony Palikot popełnił błąd, bo wiadomo było, że sejm nie będzie głosował nad 6 tys. poprawek, że ktoś coś wymyśli, aby do tego nie dopuścić. Z drugiej strony Palikot zwrócił uwagę na to, że Tusk nie ma zamiaru w żaden sposób ani zreformować stosunków Państwo - KK, ani nawet podzielić się z KK kryzysem ekonomicznym. Nawet gdyby Ruch Palikota "cedził" propozycje poprawek do różnych ustaw, to i tak nie miałyby one szans na przegłosowanie w sejmie, nawet by nie wydostały się z szuflady Kopaczowej, tak jak nie wydostają się stamtąd żadne inne projekty Ruchu Palikota.
Po tym, gdy PO znalazło sposób na obejście konieczności głosowania poprawek RP Palikot zapytał: "To po co nam w takim razie sejm?" I to jest dobre pytanie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
19-12-2012diogenesCo o_pada w Warszawie?
Zasypało Warszawę. W ciągu nocy napadało 12 cm śniegu
wiadomosci(*)51561,0,fotoreportaz-maly.html

W nocy z poniedziałku na wtorek w Warszawie spadła niemal 20-centymetrowa warstwa śniegu.

wiadomosci(*)ecia,galeria.html?ticaid=1fb9b

Nie dziwiłbym się, gdyby tak rozbieżne informacje dotyczyły sondaży poparcia dla partii lub ich liderów.
Myślałem, że kawałek patyka lub linijka jest najprostszą miarą obiektywności. A tu - masz babo placek! Po takich wiadomościac zaczynam wątpić, czy w Warszawie w ogóle cokolwiek spadło. Może była to manna?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)