 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 04-09-2015 | Arminius | Co się dzieje z wróblem??? |
Na przełomie la 50 - tych i 60 - tych ubiegłego wieku w Chinach, w ramach polityki Wielkiego Skoku - wszczęto - między innymi - kampanię walki z wróblami, które ogłoszono wielkimi szkodnikami dziesiątkującymi plony zbóż. Zwalczano je na różne sposoby, a jeden z najbardzoej popularnych polegał na tym, iż wszyscy mieszkańcy danej wioski przeganiali wróble do sąsiednej, ta do następnej i tak dalej, da capo al fine, dopóki wróble wycieńczone nie spadły z powietrza. W rezultacie wytępiono 95% populacji wróbla w Chinach - co przyczyniło się do wielkiego głodu (30 - 40 mln ofiar) jaki zaraz potem tam zapanował. Wróble bowiem, prócz ziarna konsumują ( zwłaszcza pisklęta) owady. Wytępeinie ptaków zaskutkowało więc ogromnym przyrostem populacji szarańczy, która rzeczywiście zdziesiątkowała zbiory. Parę lat po wyeksterminowaniu chińskich wróbli, władze Chin zaczęły brać pod uwagę możliwość importowania tych ptaków z ZSRR. Tytułem wyjaśnienia należy dodać, iż przypadek opisany powyżej nie był li tylko i wyłącznie przejawem szaleństwa maoizmu. Podobne praktyki - ale na znacznie mniejszą skalę i dotyczące rzeczywistych szkodników - miały miejsce - na przykład - w Mandżurii - podczas okupacji japońskiej, gdy przy pomocy podobnych metod zwalczano plagę much. W Polsce ( i wielu krajach Europy) ubywa wróbli i mazurków. Tak z miast jak i wsi, chociaż na wsiach ów proces nie jest tak gwałtowny. Jednakże za ów fenomen nie sa odpowiedzialne takie czy inne władze lub celowo prowadzone kampanie. Jeszcze.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 03-09-2015 | Arminius | Obrońca Zamościa |
Na prawosławnym cmentarzyu w warszawskiej dzielnicy Wola spoczywa około 100 ukraińskich oficerów Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Wśród nich jest mogiła generała Marko Bezruczko. Urodził się w w miasteczku Wielki Tomak na Ukrainie ( rejon Zaporoża), wybrał karierę zwodowego wojskowego. Walczył w czasie I wojny światowej z Niemcami, wojnę zakończył w randzie podpułkownika, na stanowisku naczelnika sztabu 30 korpusu artyleryjskiego. W 1918 r. przystąpił do tworzenia armii powstającej Ukrainy. W 1920 r. został dowódcą 6 Dywicji Strzelców Siczowych, walcząc na jej czele z bolszewikami. Internowany w Polsce (Kalisz, Szczypiorno) po pokonaniu wojsk ukraińskich przez bolszewików - wiosną 1920 r. przystąpił razem z innymi internowanymi oficerami armii URL do tworzenia dwóch dywizji ukraińskiego wojska, w ramach zawartego sojuszu Piłsudski - Petlura. Został dowódcą jednej z nich i na jej czele - już w stopniu generała - wespół z wojskami polskimi wziął udział w ofensywie kijowskiej 1920 r. 7 maja 1920 r. dowodzona przez niego 6 Dywizja Stzrelców Siczowych wraz z oddziałami polskimi gen. Rydza - Śmigłego wmaszerowała do odbitej z rąk bolszewickich stolicy Ukrainy. W czerwcu 1920 dywizja toczyła ciężkie boje odwrotowe z konarmią Budionnego. Kiedy Budionny - ponaglany dramatycznymi monitami Tuchaczewskiego bedącymi konsekwencją manewru wojsk polskich znad Wieprza - skierował swoją armię konną spod Lwowa na Warszawę przez Zamość płk. Bezruczce i jego dywizji powierzono obronę miasta i.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 03-09-2015 | Brzostowski | Ataki medialne na Prezydenta RP |
Po wyborach w 2005 roku w sztabie wyborczym PO zdało się słyszeć głosy: "no to teraz media". I stało się. Mimo oczywistych wpadek Lecha i PiSu oraz wątpliwych merytorycznie decyzji ataki na Prezydenta były i to na ostro. Wielu dało się nabrać.
Teraz co prawda mamy w zasadzie kampanię i Duda też nie jest fair, ale ataki powtarzają się. Są tym bardziej oczywiste niż w przypadku Lecha, bo Duda nie daje się.
Z ostatnich dni:
1. Powtarzają w kółko media jak to Duda w Niemczech "skarżył się" że Polska to kraj niesprawiedliwy, itd... jak tak można oczerniać swój kraj, itd...
tymczasem spotkanie z Gauckem miało bardzo wiele pozytywnych elementów, to co mówił Duda w Szczecinie też było niegłupie i raczej trafiało do wielu. Tymczasem wszyscy krzyczą o tym, że Duda powiedział w Niemczech (w rozmowie 1:1 z Gaukiem - przyjacielem Polski):
"niestety Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym, sprawiedliwym dla swoich obywateli, że jest państwem, w którym obywatele traktowani są równo".
Powiedział coś nie tak?
2. Duda nie podał ręki Pani Premier! Wygodna teza. Na szczęście jest nagranie, na którym widać, jak Kopacz odwraca się od Prezydenta, a ten bawolim wzrokiem "szuka" Pani Premier, a ta nawet nie spojrzy w jego stronę. W końcu Prezydent zmuszony obowiązkami odchodzi. Pisanie o tym że "nie podał ręki" o "chamstwie", "braku kultury", w sytuacji gdy widać że Prezydent nie unikał soptkania, a nawet go szukał, jest manipulacją. Być może powinien.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 26 (przedawniony) | | 02-09-2015 | zaszetka lawendy | 100 lat za Murzynami |
Dawno, dawno temu, w potwornych czasach braku poprawności politycznej, istniało takie powiedzenie jak w tytule wątku. Oznaczało ono wielkie zacofanie w jakiejś dziedzinie.
Od blisko dwóch lat przepisy o ruchu drogowym w Polsce utrzymywane są przez posłów "100 lat za Murzynami". Chodzi o przyjęcie prostej zasady, znanej w wielu krajach świata, że kierowca powinien zatrzymać się przed "zebrą", gdy widzi pieszego oczekującego na chodniku na przejście na drugą stronę ulicy.
Dwa lata sabotowania wprowadzenia zmiany w przepisach, dzięki której uratowane zostałoby zdrowie, a nawet życie wielu ludzi.wiadomosci(*)pieszego-przed-pojazdem/vbmjcdwww.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1859 | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 01-09-2015 | woma | W demokracji każdy głos powinien być uwzględniany |
Od jakiegoś czasu demokracja oferuje mi wyłącznie wybór między złem i złem. Z grubsza potrafię ocenić, które zło jest mniejsze, a które większe. Problem w tym, że niestety tylko z grubsza. Jasnowidzem niestety nie jestem. Na czwartą władzę liczyć nie mogę, bo zamiast piętnować oszustów, sugeruje mi wybór mniejszego zła. W rzetelność polityków i szczerość ich obietnic nie wierzę od dawna. Co mi więc pozostaje? Chyba tylko skorzystać z prawa do nieuczestniczenia w wyborach. Nie uważam bowiem, że głosowanie na mniejsze zło ma jakikolwiek sens. Niestety w ten sposób mój głos - sprzeciw wobec wszystkich - nie jest uwzględniany. Uważam, że w ten sposób łamane są moje prawa obywatelskie. Dlaczego nie mogę wyrazić swego sprzeciwu? Skoro ktoś może głosować na program lub kandydata, z którym się identyfikuje, to dlaczego ja - odrzucając wszystkie programy i wszystkich kandydatów - nie mogę wybrać tego, którego najbardziej się obawiam?
Domagam się więc prawa do odebrania głosu temu, którego uważam za największe zagrożenie idei, której jestem zwolennikiem. Wystarczy by karta do głosowania zawierała opcje głosuję za i głosuję przeciw. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 01-09-2015 | Mariusz Agnosiewicz | Pociąg |
Do "złotego pociągu" ustawił się już komplet zainteresowanych: - Niemcy - jako prawny następca właściciela składu - Rosja - jako lider koalicji antyhitlerowskiej - Światowy Kongres Żydów z Nowego Jorku - jako właściciel mienia Nasze władze twierdzą, że pociąg należy do rządu i nie chcą nawet dać gwarancji znaleźnego. Złoty pociąg, cokolwiek w nim jest, należy potraktować jako skromną rekompensatę za straty wojenne Polski, która była największym obiektem rabunku i celowej destrukcji, gdzie zniszczono 62% przemysłu, 84% infrastruktury. Według prof. Jana Pruszyńskiego szacunkowa wartość rynkowa dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców i Rosjan w Polsce w latach 1939-1945 wynosi 30 mld dolarów. Straty, jakie wyrządzili Niemcy w Polsce oszacowano na 640 mld dol. racjonalista.pl/kk.php/s,9892Byle tylko w tej kwestii państwo nasze nie okazało się zbyt teoretyczne. Minister Omilanowska, choć pociągu nie widziała, forsuje w mediach tezę, że nie ma tam skarbów, tylko papiery. Pewnie dlatego odkrywcy przez prawników usiłowali dostać gwarancje znaleźnego. Wydobycie zaplanowano na wiosnę. wiadomosci(*)8,wiadomosc.html?ticaid=1157d5wiadomosci(*)or-zabytkow-jednoznacznie.htmlwiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnos.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 31-08-2015 | Max Golonko | Zjednoczona Lewica idzie do Sejmu |
Znany dziennikarz Piotr Szmulewicz krytykuje Socjaldemokrację (założoną kiedyś przez Marka Borowskiego) za niepoważnie i szkodliwe zajęcie nazwy "Zjednoczona Lewica" poprzez zgłoszenie jej na szybko do wyborów jako swojej. Jednocześnie postuluje, że naukowcy, związkowcy, feministki, działacze LGBT spoza partii koalicyjnych mają dostać jedynki w ZL. ZL może liczyć na około 40 posłów w Sejmie. To najaktywniejsi działacze SLD, Unii Pracy, Twojego Ruchu, KPEiR, Zielonych mają być wyrzuceni z sejmu a osoby im osobiście mało znane maja dostać jedynki. W tych partiach są naukowcy, są sympatycy idei związków partnerskich. Dlaczego jakiś działacz LGBT ma przyjść na gotowe i dostać jedynkę. Nie wszystkie postulaty marszy równości podobają się mądrym (czyli naukowo rozsądnym) Polakom. Na przykład postulat entuzjastycznej edukacji o homoseksualizmie w szkołach podstawowych budzi niepokój z racji wyników wielkich, poważnych szwedzkich badań (homoseksualizm męski wrodzony nie jest - co najmniej 17% jest "elastyczna") bo można wepchnąć chłopca w to ukierunkowanie co odbierze mu szanse na posiadanie dzieci w przyszłości. link.sprin(*)le/10.1007/s10508-008-9386-1Tamże: Although wide confidence intervals suggest cautious interpretation, the results are consistent with moderate, primarily genetic, familial effects, and moderate to large effects of the nonshared environment (social and biological) on same-sex sexual behavior. oraz The prevalence of same-sex (or homosexual).. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 30-08-2015 | Przemek Gralewski | JOW - Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (omówienie, zbiór wiadomości) |
Czym są Jednomandatowe Okręgi Wyborcze? Jak działają?
Zwykłemu Polakowi trudno odpowiedzieć na to pytanie bo w Polsce zamiast porządnej merytorycznej dyskusji mamy propagandę. Swego czasu postanowiłem więc trochę o nich poczytać a następnie zrobiłem małe kompendium moich (i nie tylko moich) przemyśleń które zamieszczam poniżej. Przyznam że sam jestem JOWom przeciwny. Nie tylko tym Angielskim o które walczy Kukiz ale tez i STV które w swoim programie ma Demokracja Bezpośrednia. Czemu?
Orędownikom JOWów po prostu nie ufam gdyż bardzo często rozmijają sie z prawdą. Mam wrażenie że wcisnęli by wszystko byle tylko nakłonić Polaków do głosowania za nimi. Sam Kukiz bardzo często manipuluje faktami żeby nie powiedzieć "kłamie w żywe oczy". Nie wiem tylko czy to przez brak wiedzy, głupotę i naiwność czy są to kłamstwa wykalkulowane. Ale o co tak naprawdę mi chodzi? O przypisywanie JOWom wszystkiego co tyko można i odbieraniu danej możliwości systemowi proporcjonalnemu.
Na JOW składają się w zasadzie tylko 3 punkty:
1. Kraj zostaje podzielony na tyle okręgów, ile jest mandatów do obsadzenia przy czym okręgi te dzielone są po równo wg liczby uprawnionych do głosowania. 2. Każda z partii/komitetów wystawia tylko jednego kandydata. 3. W każdym okręgu kandydaci rywalizują o jeden tylko mandat - dostaje go kandydat, który dostanie najwięcej głosów wyborców.
Wszystko inne to dodatki. Dodatkami są np odwołanie polityka, odpowiedzialność majątkowa,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 28-08-2015 | zaszetka lawendy | Konstytucja wg PiS |
Senator Marek Borowski omawia PiS-owski projekt zmian w Konstytucji RP. Co prawda projekt pochodzi z 2010 roku, ale ciągle znajduje się na oficjalnej stronie internetowej PiS, można więc zakładać, że jest nadal aktualny i PiS, po dojściu do władzy, będzie próbował wprowadzić go w życie. Zachęcam do lektury analizy p. Borowskiego. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 25-08-2015 | zaszetka lawendy | PiSprezydent |
Cytat:W specjalnym telewizyjnym wystąpieniu Andrzej Duda oświadczył, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, aby w dniu wyborów parlamentarnych odbyło się również referendum w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz ochrony Lasów Państwowych. Z wnioskiem do prezydenta, by do wrześniowego referendum dopisać trzy pytania: o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe, zwróciła się wiceprezes PiS Beata Szydło. (źródło) Jeśli PiS znowu przejmie władzę, to już nie będzie powtórka z IV RP. Głosujący w wyborach prezydenckich na sarnę z krzesłem na głowie przekonają się jak bardzo smutne konsekwencje będzie miał ich żart. Ja mam gdzieś w/w idiotów, martwię się o jakość mojego życia w państwie rządzonym przez Jadosława Kłamczyńskiego, który weźmie odwet za 8 lat odstawienia od władzy. To już nie będzie mocno oderwany od rzeczywistości prezydent bliźniak nr 2 plus fanatyczny premier bliźniak nr 1. To będą rządy fanatyka bliźniaka nr 1 plus prezydent marionetka fanatyka. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |