 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 16-12-2017 | Arminius | Jakże nam drogie Patrioty? |
Wiceminister Obrony Narodowej - beniaminek Antoniego Macierewicza - parę dni temu oświadczył, iż cena zaproponowana przez Amerykanów za zakup baterii Patriot jest nie do przyjęcie - i w ogóle wypowiedział się krytycznie o ofercie amerykańskiej. Czy nalezy dorozumiewać, iż Amerykanie tez mają jakieś problemy z wprawnym władaniem widelcami??? "Podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) notyfikowała w ubiegłym miesiącu Kongresowi USA potencjalną sprzedaż Polsce pocisków Patriot wraz z wyposażeniem pomocniczym za łączną kwotę 10,5 mld dolarów (37 mld złotych). Jest to o siedem mld złotych więcej niż kwota, jaką Polska zamierza przeznaczyć łącznie na swą obronę przeciwrakietową. Kownacki mówił Defense News o tej ofercie we wtorek w Waszyngtonie; rozmowa została opublikowana w środę. "Cena jest dla nas naprawdę nie do przyjęcia, nawet biorąc pod uwagę znaczne środki finansowe, jakie przeznaczyliśmy na techniczną modernizację polskich sił zbrojnych. Nie możemy sobie po prostu pozwolić na wydanie tak dużo pieniędzy na zakup dwóch baterii i pocisków PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3)" - powiedział polski wiceminister obrony." fakty.inte(*)y-nie-do-przyjecia,nId,2474898 | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 11-12-2017 | finerbijk | Wspólna wizja |
Podziały w społeczeństwie są widoczne od wieków. Kiedy byliśmy koroną, spieraliśmy się z peryferiami. Litwa, Ukraina, kozacy, rzeczy ogólnie znane, nie trzeba ich przypominać. RON radziła sobie jakoś z takimi konfliktami lepiej lub gorzej. Przede wszystkim jednoczył strach przed Moskwą. Po i podczas zaborów narodziło się poczucie polskości, ciągota do jakiejś jednolitości ziem "piastowskich", do których wyzwolenia należy dążyć, tym czy innym sposobem. Pokój wersalski po pierwszej wojnie dał nam dużo, Poczdam po drugiej trochę mniej, ale może bardziej "naturalne", "mieszkowskie" granice, wielu ludzi musiało się przemieścić. Zarówno Niemców, jak i Polaków.
W Polsce powojennej wprowadzany jest komunizm (umownie tak nazywany), czyli podległość od ZSRR. Komunizm w końcu upada, ale nie upadają rozbieżności między różnymi środowiskami. I tak od lat dziewięćdziesiątych tworzą się różne frakcje, które mają te lub inne konotacje i korzenie. Zostajemy podzieleni, komu może zależeć na tych podziałach? Jak im się przeciwstawić? Czy są możliwe jakieś wspólne wartości? Jeśli tak to jakie i na czym oparte?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 08-12-2017 | Arminius | Cytatów czar - LXVI. Generał Berling o forowaniu Żydów |
"Królowało sekciarstwo i zuchwałe forowanie Żydów i Żydówek bez względu na ich faktyczne kwalifikacje, pochodzenie społeczne, na wszystkie kierownicze i mające jakiekolwiek znaczenie stanowiska. Koła ZPP na prowincji zostały obsadzone całkowicie przez przewodniczących Żydów."
Słowami jak wyżej gen. Berling - dowódca 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, a następnie 1 Armii WP - scharakteryzował dominację elementu żydowskiego w Związku Patriotów Polskich, stanowiącym zaplecze ideowe polskich formacji zbrojnych podporządkowanych Związkowi Sowieckiemu. W 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, której został dowódcą, sytuacja nie była lepsza. Wśród kadry oficerskiej odsetek Żydów sięgał 20 %, szczególnie gęsto było od nich na stanowiskach newralgicznych, oficerów polityczno - oświatowych (politrucy) czy też wśród kadry odpowiedzialnej za prasę i propagandę. Zważywszy na fakt, iż około 50 % kadry oficerskiej w Dywizji stanowili Rosjanie - oficerowie Polacy w takiej sytuacji jawili się jako zdecydowana mniejszość - co stawia uzasadnione pytanie o charakter narodowo - polityczny owej formacji zbrojnej. Wydaje się, iż nie będzie dalekim od prawdy stwierdzenie, iż była to formacja mająca na celu walczyć o cele nie korespondujące z polskim interesem narodowym - natomiast żołnierze polscy znajdujący się w tej formacji mieli służyć jako owe prowerbialne mięso armatnie. Tak też zostali potraktowani w pierwszym boju pod Lenino w październiku 1943 r. Zostali rzuceni bez należytego przygotowania.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 08-12-2017 | Arminius | Policjanci i bandyci |
Zdarzenie sprzed kilku dni w Wiszni Małej pod Wrocławiem (w starciu z bandytami zginął 1 policjant, 3 zostało rannych) stanowi asumpt do podniesienia kilku kwestii. Primo, bandyci jak wyżej byli uzbrojeni w pistolety maszynowe. Na razie zostały one użyte przeciwko policjantom, ale prędzej czy później zaczną jej używać wobec zwykłych mieszkańców. Uwagę jak wyżej należy postrzegać w kontekście rozważanej liberalizacji przepisów regulujących dostęp do broni palnej. Secundo, policjanci ujawnili podczas akcji brak profesjonalizmu - co z kolei prowokuje pytaia co do poziomu i sposobu ich szkolenia i przygotowywania do zdarzeń poważnych, wymagających kwalifikowanej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Tertio, z ujawnionych ostatnio przecieków (raport wewnętrzny) wynika, iż skłonności do zachowań brutalnych i agresywnych są w polskiej policji szokująco wysokie - co może być jednakże powodem do obaw ze strony - przede wszystkim zwykłych obywateli. „Bicie, używanie pałki, kajdanek, a nawet broni palnej. Niekiedy zupełnie bez powodu. Prawie co drugi policjant brał udział w interwencji, podczas której używano nieuzasadnionej agresji. 64 proc. funkcjonariuszy to zwolennicy przeprowadzania interwencji wszystkimi dostępnymi metodami" – czytamy na WP. Portal powołuje się na treść raportu dotyczącego agresji w polskiej policji." www.fakt.p(*)-probowalo-ukryc-mswia/f3zwfzb | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 04-12-2017 | Arminius | Czy w Polsce skończył się czas łupków? |
Irlandzka firma zajmująca się poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce zwróciła państwu dwie ostatnie koncesje, w tym jedną obejmująca odwiert Lewino, uznawany do niedawna za jeden z najbardziej obiecujących. W przyszłym roku zostanie on zabetonowany - a teren zrekultywowany. Zainteresowanych problemem, odsyłam do podlinkowanego materiału: "Irlandzka firma San Leon, do niedawna jeden z największych entuzjastów poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, zwrócił państwu dwie ostatnie koncesje. - Czas łupków w Polsce się skończył - ocenił dla "PB" Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.Chodzi o koncesje na Szczawno oraz Gdańsk W., gdzie jest odwiert Lewino, uznawany za jeden z najbardziej obiecujących. W przyszłym roku zostanie on zabetonowany, a teren zrekultywowany, by znowu można było uprawiać rolnictwo." www.dzienn(*)sie-skonczyl,n,1000209638.html | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 43 (przedawniony) | | 03-12-2017 | wwnf | Ze specjalnym zaproszeniem dla p. Arminiusa |
Święto - niech będzie, że zacznę wątek okołożydowski. Przyznam się, że ciężko jest mi to wszystko ocenić z perspektywy kogoś chyba zaszczepionego przeciwko zjawisku "hurtowej nienawiści" czy niechęci. Nie umiem powiedzieć, czy mierząc się raz czy drugi z problemem polskiego antysemityzmu zwalczałem jego szerzenie się, czy broniłem Żydów. Ani jedno ani drugie - po latach - nie wydaje mi się prawidłową oceną. Tym niemniej... hartman.bl(*)pl/2017/11/27/zydzi-zdradzili/I co z tym począć? I jak nie poronić poczętego? A może wyabortować? Śmiać się, płakać, zgrzytać zębami jak Hartman? PS Temat polityczny; "cenzura" w gestii administracji. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 190 (przedawniony) | | 02-12-2017 | woma | Czy państwo może być praworządne, a wyroki sprawiedliwe? |
Konstytucja RP stanowi, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Tyle tylko, że Polska takim państwem nie jest, a tylko bywa - niekiedy. Trudno się z tym pogodzić, bo przestrzeganie tych zasad jest dziecinnie proste - wystarczą tylko dobre chęci. Dla kogoś, kto takie chęci ma, nie będzie problemem ani tworzenie prawa respektującego te zasady, ani zapewnienie warunków zapewniających właściwe jego stosowanie.
Co więc szwankuje? Jak zwykle ludzie. Niestety większość ludzi to głupcy, którym można wmówić wszystko. Wystarczy potrącić struny rezonujące z ich głupotą. Niestety nie są do tego zdolni ludzie dobrzy. Ich systemu wartości nie da się pogodzić z działaniami zaprzeczającymi tym wartościom, nawet wówczas, gdyby celem tych działań miało być dobro wszystkich. Takich skrupułów nie mają ludzie źli. Wmówią głupcom - prawiąc im wszelakie komplementy - nawet to, że są ludźmi dobrymi i że ich celem jest dobro komplementowanych głupców, a głupcom nie przyjdzie nawet do głowy, że są nabierani. Głupcy wybierają więc złych. Część głupców przyłącza się do złych. To ci, którzy dostrzegli w tym własną korzyść. Większość z nich nie potrafi jednak dostrzec, że jest tylko mięsem armatnim, tak jak pozostali głupcy. Źli co jakiś czas wymieniają mięso armatnie, które swą głupotę dostrzega dopiero wówczas, gdy staje się kozłami ofiarnymi.
Ludzie dobrzy mogą się tylko temu przyglądać, bo nie sposób przekonać głupców, że są głupcami. Ludziom.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 41 (przedawniony) | | 30-11-2017 | Mariusz Agnosiewicz | Jak ekolodzy zdewastowali Puszczę |
W sprawie Puszczy Białowieskiej przypomnieć trzeba, kto odpowiada za całe dzisiejsze zamieszanie i wielkie problemy.
[cytat]W 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem drukarzem. Ekolodzy na lata zablokowali wycinkę - dziś martwe jest ponad 834 tys. świerków - ponad 8 proc. drzewostanu Puszczy.
Dokumenty przedstawiające historię dewastacji drzewostanu Puszczy Białowieskiej przedstawił Adam Hempel - były pracownik Lasów Państwowych. Historia, którą opowiadają, pokazuje, że za obecny stan Puszczy odpowiadają przede wszystkim ekolodzy z podlaskiego oddziału Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.
Był 2007 r., gdy leśnicy dostrzegli 29 świerków zajętych przez dewastującego lasy kornika drukarza. Metoda postępowania w takich sytuacjach jest prosta - dokonuje się wycinki sanitarnej, by kornik nie zeżarł całych hektarów lasu. W tym przypadku jednak zajęte przez szkodnika drzewa rosły na terenie ścisłego rezerwatu, więc do wycinki potrzebna była zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Zgoda, która w takiej sytuacji wydawała się czymś oczywistym, została zablokowana przez pisma ekologów z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, którzy postanowili wcielić się w rolę obrońców drzew i korników.
Udało im się zablokować sanitarne wycinki na lata. Kornik w międzyczasie żarł drzewa i rozprzestrzenił się po całej Puszczy. Do 2017 r. kornik drukarz uśmiercił 834 tys. świerków, co stanowi ponad 8 proc. drzewostanu białowieskich lasów.
Zdaniem leśników katastrofy można było uniknąć, gdyby odpowiednio.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 30-11-2017 | Ignacy Kujawiak | Skala drenażu mózgów w czasach PRL |
Na łamach ostatniego zeszytu "Medycyny Środowiskowej" ukazał się interesujący artykuł aut. Edmunda Anczyka pt. Migracje lekarzy za granicę w PRL na przykładzie absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej. Autor przeanalizował w nim biogramy lekarzy absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach z roku 1974, i na tej podstawie doszedł do wniosku, że w ciągu pięciu - dziesięciu lat po ukończeniu studiów, blisko co piąty z nich znalazł się zagranicą, przy czym głównym kierunkiem emigracji lekarzy były Niemcy, w dalszym rzędzie - inne kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone Ameryki. Skalę drenażu mózgów, mimo istniejących w czasach PRL utrudnień w odbywaniu podróży zagranicznych, w tym przypadku - na przykładzie lekarzy, uzmysławia fakt, że spora część lekarzy decydujących się na emigrację miała za sobą w Polsce okres pracy w klinice uniwersyteckiej, czyli - jak zwraca uwagę E. Anczyk - "wykształcenie i kwalifikacje migrantów w wielu przypadkach były bardzo wysokie". Można wyrazić przypuszczenie, że w przypadku innych zawodów drenaż mózgów w czasach PRL przyjmował podobne rozmiary. Drenaż mózgów nie jest więc w Polsce zjawiskiem zupełnie nowym, ale trwa od dziesięcioleci. Wpływ tego zjawiska na rzeczywistość społeczną opuszczanego przez specjalistów kraju trudno ocenić, lecz przyjmuje się zazwyczaj, że jest on raczej niekorzystny. Jednak z drugiej strony - jak zauważa autor omawianego artykułu - zagranicą lekarze emigrujący z Polski pracowali ogólnie w.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 24-11-2017 | wwnf | Spal się, a będziesz kimś, |
czyli nędza sekciarstwa...
19.X b.r. dokonał samospalenia człowiek, który bodaj po 10 dniach zmarł. Nie wiem, jak wśród tu obecnych - mną to nieprzyjemnie wstrząsnęło, zarówno sam akt, jak i jedno - literalnie jedno - zdanie z listu, który pozostawił. Mianowicie to o krwi samobójcy na rękach PiS. Nie zgadzam się z tym. Nie zgadzam się również z porównywaniem tego, co zrobił z podobnymi uczynkami w epoce minionej. Nie znoszę tej władzy, ale uczciwie należy przyznać, że da się o niej napisać naprawdę dużo i krytycznie i nikt do pierdla za to nie idzie, nikomu nie prześladuje się rodziny, nie ściga SłużBa, podróżować można, i - żeby użyć drastycznego przykładu ze wschodu - nie idzie się do psychiatryka za poglądy. (Wyłączam tu absurdalne zatrzymania "za białe róże" - zapewne do rozliczenia kiedyś, kiedy debata nad konstytucyjnością ustawy o "zgromadzeniach cyklicznych" będzie możliwa; wątpię, czy teraz jest, skoro konstytucja gwarantuje wolność zgromadzeń, a nikt jej nie zmieniał. O roli i statusie TK w obecnej dobie - przemilczę.
Jestem przeciwny temu owczemu* pędowi - spędów, odczytów, zniczowisk, graffiti, etc. na miejscu tego zdarzenia. Tak samo, jak od 7 lat jestem przeciwny działaniom sekciarzy z PiS (i nie tylko) w sprawie nieszczęsnego lotu do Smoleńska. Nie mogę znieść obecności sekty, która wmawia mi (w szczególności), że jestem bierny, że jestem konformistą, że jestem mały - a samopodpalacz był odważny (czemu nie?), że się sprzeciwił (zgoda, ale co zdziałał?) i żeby.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |