Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
02-08-2005qazadRuch na rzecz poligamii
Dzień dobry
Jakiś czas temu wybuchła awantura o prawa mniejszości gejowskich i lesbijskich, sponsorowane ruchy wyszly na ulicę i manifestowały swoje potrzeby społecznego dowartościowania, uznania, akceptacji, itd. Oczywiście wszystkie idee mają swoich opozycjonistów i tak w tym przypadku się znaleźli sie ludzie, którzy uznali to za niesmaczne. Wtedy podniósł się lament, że mamy demokrację i prawa mniejszości są tak samo ważne jak większości, na tym polega demokracja.
Te ostatnie hasła sprawiły, że postanowiłem stworzyć mały (na razie) ruch, ktory będzie walczył o możliwość prawnego zalegalizowania poligamii- oczywiscie na wzór islamski, to znaczy jeden mąż, wiele żon. Mam nadzieję, że jeśli gejom się uda cokolwiek osiągnąć w imię równosci praw człowieka, to tym bardziej sympatykom poligamii nie powinno się odmawiać ich praw do życia z tyloma kobietami, ile się na to zgodzi. Chętnych zaprosze niebawem na swoją stronę(muszę ją najpierw stworzyć..., ale to kwestia czasu).
pozdrawiam,
qazad.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
01-08-2005bobnisdzien papieski - jaki to ma sens?
Chcialbym wyrazic swoja opinie na temat uchwalenia przez Senat 16 października tzw. "Dniem Papieskim". Według mnie uchwalanie kolejnego dnia wolnego wcale by nie zachwyciło naszego Rodaka. Należało by sie tutaj kierowac raczej Jego naukami: dbaniem o biednych, wieksza tolerancja i akceptacja innych, pomoca potrzebujacym a nie ustanawianiem kolejnego "Dnia". Zdaje sobie sprawe ze podniesienie reki i nacisniecie przycisku mniej kosztuje niz sposorowanie wiekszej liczby stolowek dla biednych czy wyjazdow wiekszej liczby dzieci z biednych rodzin na kolonie... moim zdaniem Prezydent nie powinien podpisac tej Ustawy...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
01-08-2005RobertPoglady a wojsko polskie
Witam serdecznie

Chcialbym zasiegnac opinii. moze ktos zna odpowiedz chociaz posrednia. jak moze odniesc sie do moich pogladow idacych po linni buddzymu wojskowa komisja uzupelnien wcielajaca ludzi do wojska? czy w jakis sposob moze mnie ominac sluzba ktorej nie akceptuje nie uznajac nauki agresji i przemocy w kazdej innej postaci? dzieki za informacje.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
01-08-2005WalgardKara chłosty dla przestępców
Czy mógłby ktoś napisać czy gdzieś jeszcze kara chłosty jest stosowana? Kiedy w Polsce zabroniono jej stosowania? Może warto się zastanowić jakie byłyby skutki jej wprowadzenia jako odpowiedzialność za drobne przestępstwa?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
31-07-2005GrzegorzWojna z terroryzmem vs. Teoria Spiskowa
Na świecie zbudowano wielką barykadę, która obecnie oddziela bojowników o pokój, od terrorystów.
A co jeśli nie ma "tamtej strony" strony barykady? A może raczej - co jeśli "tamta strona" powstała na skutek budowy barykady po "naszej stronie" - bo wszak barykada z natury rzeczy musi mieć dwie strony?
Wszyscy pamiętają "dowody" na istnienie broni masowego rażenia w Iraku. Być może niektórzy pamiętają, iż pojawiały się w prasie informacje, że część bulwersujących "faktów" z ataku Iraku na Kuwejt powstała w ... firmie zajmującej się Public Relations, która wykorzystała wszystkie możliwe środki oddziaływania na opinię aby zbudować odpowiedni obraz agresji. Być może nie wszyscy dziś pamiętają obietnice buszowskiej administracji rychłego przedstawienia dowodów sprawstwa koszmaru 11 września. Te trzy fakty łączy jedno - poza deklaracjami, że jest tak jak się opinii publicznej mówi, wiele nie zobaczyliśmy. Narastają w koło jakieś niesamowite, ponoć nawiedzone, teorie, którym łatwo byłoby zamknąć gębę publikując twarde dowody, ale jakoś nikt się nie kwapi. Dziwne kulisy całej sprawy przedstawił Moore, z jeszcze dziwniejszymi można się spotkać w internecie gdzie np. ktoś udowadnia, że na Pentagon nie spadł Boeing - kilka przykładowych linków, podobnych stron jest multum:
www.thepow(*)-crash-pentagon-hole-photo.htm
www.thepow(*)ntagon_crash_photo_gallery.htm
www.asile.(*)ero13/pentagone/erreurs_en.htm
http://home...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
29-07-2005Michał MarszałE-mail antyaborcyjny od RPO
Szanowni Państwo,
26 czerwca br. miałem okazję oglądać program "Młodzież kontra, czyli pod ostrzałem", nadawany w paśmie regionalnym TVP. Gościem specjalnym odcinka był Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Andrzej Zoll. Za pomocą poczty elektronicznej zadałem mu pytanie o następującej treści:
"Zakaz aborcji czy obowiązek przestrzegania wartości chrześcijanskich w mediach elektronicznych, to niewątpliwie przykłady łamania praw obywatelskich. Dlaczego nie robi Pan nic w kierunku zmian? Czy Rzecznik Praw Obywatelskich pogodził się z wyznaniowym charakterem naszego panstwa?"
W dniu wczorajszym, tj. 12 lipca otrzymałem dość specyficzną odpowiedź (pisownia oryginalna):
"Nie uwazam, zeby zakaz lamania aborcji byl lamaniem praw obywatelskich. Zakaz sluzyl ochronie wazniejszych praw, niez te, które sa poswiecane. Jezeli chodzi o przestrzeganie wartosci chescijanskich to Trybunal Konstytucyjny wyjasnil, ze chodzi o uniewersalne wartosci cywiliacyjne."
Po rozszyfrowaniu tej wiadomości możemy dojść do następujących wniosków:
a) Penalizacja aborcji nie łamie praw obywatelskich,
b) Zabieg usunięcia ciąży jest atakiem na "ważniejsze" prawa,
c) Wartości chrześcijańskie są wg polskiego wymiaru sprawiedliwości wspólne dla całej cywilizacji,
d) Biuro RPO nie ma na wyposażeniu słownika poprawnej polszczyzny.
Dlaczego o tym piszę? Po raz kolejny dowiedziono, że nie żyjemy w państwie demokratycznym. W imię jakich "ważniejszych" praw zdelegalizowano przerywanie ciąży? Czy istnieje coś takiego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
26-07-2005outsiderRaz na ludowo
Skoro mamy w pełni tzw. sezon ogórkowy, proponuję turystyczny wypad na jedno z onetowych forów, noszące tytuł "Kosciół w Polsce i na świecie" - dla bywalców KwPinś. Oto link:
wiadomosci.onet.pl/4,15,10,80395,0,0,forum.html

Dyskusje na "Racjonaliście" są dość uładzone, złosliwości - w stylu akademickim. Tam lata mięso: funkcjonuje redakcyjna cenzura tak prewencyjna jak i następcza, był okres cenzury wybitnej i jednostronnej; zaczął sie na czas jakiś przed śmiercią Jana Pawła II i trwał po - jakies ogony za soba wlecze. Dyskutuje się merytorycznie nie gorzej niż tu (stały, niegłupi skład) - cóż, kiedy o niczym, najczęściej o watpliwych przymiotach przeciwnika.

Jest to chyba lepsze odzwierciedlenie świata realnego Polski współczesnej i stosownego klimatu. Klimatu, w którym i katolicy rozumni i cywilizowani niemal nigdy nie posuwają się do gestu komunistów rozumnych i cywilizowanych: trzaśnięcia legitymacja o stół - cóz, tam chodziło o rzeczy z tego świata, zatem ewentualna strata jawiła sie mniejszą albo gotowośc jej poniesienia była większa. W każdym razie labilne jako całośc choć stabilne jednostkowo forum KwPinś (niegdyś tam pisałem) przypomina terakotową armie cesarza Quin Shihuanga - są to jednak dwie wrogie armie, zakopane w piasku w największym ogniu bitwy.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
25-07-2005outsiderDylemat więźnia
Nie bedę objaśniał terminu uzytego w tytule: nie do końca pewnych w czym rzecz odsyłam do polskiej wiki:
pl.wikipedia.org/wiki/Dylemat_więźnia

Napiszę jednak tak: patrząc na pewne (dośc marginesowe) konflikty na forum, myslę o dylemacie więźnia. Nie jestem zresztą przeciwny istnieniu tego rodzaju konfliktów, wypełniaja one po prostu przestrzeń wolności słowa - ale dyskutować o nich wolno.

Niekiedy każdy światopogląd ogniskuje sie w totalnym braku zaufania do intencji tych, którzy bronią jego alternatywy - łatwo sie wtedy przechodzi do subtelnych złośliwości, a potem do ataków personalnych - tymczasem...

Żyjemy wszyscy w pewnej rzeczywistości - jest ona pod wieloma względami trudna i zmusza do wysiłku intelektualnego. Jest iluzją myslenie, że tylko my weźmiemy na barki ciężar jej naprawy, że jedynie nasz światopogląd pozwala odróżniać dobro od zła - a ewentualne różnicowanie dobra i zła po stronie przeciwnej jest jedynie przejawem taktyki. Niestety - to już uwaga ogólna dotycząca naszej społeczności - niezbyt wysoko cenimy wzajemne zaufanie, ograniczone jak każe kodeks drogowy zaufanie człowieka do człowieka i sterujemy naszym własnym mysleniem tak, jakby z naprzeciwka zawsze jechał TIR, którego kierowca szczerze marzy o zderzeniu czołowym.

To raczej niepraktyczna zasada, niewiele mająca wspólnego z zasadą minimaksu - ci co postrzegają życie społeczne jako tylko grę, winni co nieco wiedzieć o teorii gier. I o tym - że gra o przyszłość..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
25-07-2005TeresaAntycytat tygodnia
Dedykuję Ani S.
"Młodzież a substancje psychoaktywne. Komunikat z badań"
Warszawa, maj 2004
Opracowanie Centrum Badania Opinii Społecznej nr BS/79/2004.
Parę cytatów ze strony www.narkomania.org.pl/czytelnia/index.php?nr=13
Palenie papierosów
Wykształcenie matki było do 1996 roku zmienną wpływającą na prawdopodobieństwo regularnego palenia. W 1994 roku regularnie paliło papierosy 36% uczniów, których matki miały wyższe wykształcenie, i 24% wychowywanych przez matki z wykształceniem podstawowym. W 2003 roku wykształcenie matki nie różnicowało zachowań nikotynowych młodzieży. Odnotowano 33% palaczy wśród uczniów wychowywanych przez matki z wykształceniem podstawowym i 31% mających matki legitymujące się wykształceniem wyższym. Podobnym zmianom uległ wpływ wykształcenia ojca.
Na zachowania nikotynowe ważny wpływ mają postawy religijne. Im silniejsze zaangażowanie religijne, tym więcej abstynentów i mniej regularnych palaczy. Zmienna ta modyfikowała zachowania młodzieży we wszystkich czterech badaniach. Wśród tych, którzy w 2003 roku deklarowali, że "uczestniczą w praktykach religijnych kilka razy w roku", było 43% regularnych palaczy, a wśród w ogóle niebiorących w nich udziału - 41% wobec 22% uczestniczących w praktykach religijnych raz w tygodniu.
Picie alkoholu
Status rodzinny, wcześniej już definiowany przez wykształcenie rodziców i warunki materialne, wpływa na prawdopodobieństwo regularnego picia piwa. Największym ryzykiem takiego zachowania..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
23-07-2005itaquasconHomofobia - experyment
Naukowcy z University of Georgia postanowili przetestowac hipoteze, ze
homofobia ma zwiazek z wypieranymi sklonnosciami homoseksualnymi.
Przeprowadzili bardzo prosty eksperyment. Wybrali 64 bialych studentow,
ktorzy zdeklarowali sie jako wylaczni heteroseksualisci (nigdy nie odbywali
stosunkow seksualnych z mezczyznami i ich fantazje erotyczne dotyczyly
wylacznie kobiet). Naukowcy najpierw oceinili stopien homofobii (tu: reakcji
dyskomfortu, niepokoju i zlosci na zjawisko homoseksualizmu). 35 studentow
otrzymalo wysokie noty (czyli okazali sie byc homofobami), 29 pozostalych
otrzymalo noty niskie (mieli neutralne lub pozytywne nastawienie do gejow).
Nastepnie kazdy z badanych otrzymal pletyzmograf, czyli urzadzenie w postaci
lassa zakladane na penisa, polaczone z komputerem ktory rejestruje zmiany w
obwodzie czlonka. Innymi slowy byl to sposob pomiaru wzwodu, ktory w tym
przypadku byl uznany za wskaznik podniecenia seksualnego. Kazdy z badanych
ogladal nastepnie (sam) trzy kilkuminutowe filmy pornograficzne:
heteroseksualne, lesbijskie i gejowskie (w roznej kolejnosci).
Okazalo sie, iz mezczyzni z obydwu grup zareagowali tak samo na flimy
heteroseksualne i lesbijskie - pletyzmografy zarejestrowaly istotne zmiany w
obwodzie czlonkow. Jednakze w przypadku filmu hejowskiego pomiedzy grupami
wystapili istotne statystycznie roznice: homofobicznie nastawieni studenci
doswiadczyli znacznie czesciej pobudzenia seksualnego niz ci, ktorym geje
nie przeszkadzaja. Dokladnie 20% homofobow..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)