Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
13-10-2009KrzyyssGasset, "Bunt mas"
Wątek przedawniony ale właśnie czytam owo dzieło i nie mogę się powstrzymać od komentarza.

Obraz społeczeństwa i jego wpływu na elity jaki maluje Gasset drastycznie odbiega od dzisiejszych realiów, a spotkałem się ze stwierdzeniami, że jest dziś nawet bardziej aktualny. Nie zgadzam się z tą opinią. Jedyne, na co wpływają (nieświadomie zresztą) masy to paleta sposobów ich dyscyplinowania przez elity. Dziś nikt nie odważyłby się używać policji politycznej i zastraszać tłumów jak za czasów carskiej Rosji. Elity stosują za to metodę nazywaną przez Nhoama Chomskiego "fabrykowaniem przyzwolenia". To nie masy wpływają na elity. Te elity kształtują przepracowane, zestresowane masy według własnych potrzeb. W TV papka dla pół-debili szczelnie oblepia mózgi coraz bardziej obojętnych i niezdolnych do samodzielnego myślenia czy refleksji ludzi. "Po co myśleć? W wiadomościach przecież wszystko wyjaśnili. Po co się z tym jeszcze męczyć? Zresztą, nie interesuje mnie to. Nudy. Lepiej meczyk obejrzeć i wypić piwko." To jest obraz dzisiejszego społeczeństwa. Rozpacz! Bo ci sami półanalfabeci obdarzeni są czynnym prawem wyborczym i decydują o tym kto będzie nimi rządził.

Gasset zdaje się tęsknić za "starym dobrym porządkiem". Masa zna swoje miejsce, elity też. Każdy ma swoje grzeszki. Jakoś to będzie. Tak jest dobrze, niech tak będzie już zawsze. Z takim podejściem nie zeszlibyśmy z drzew. To jest pochwała stagnacji. Jeżeli ludzkość ma dokonać kolejnego przełomu i osiągnąć wyższy poziom rozwoju..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
13-10-2009kanikPijani kierowcy
Oglądam wiadomości na Polsacie no i pokazują tam rozbity samochód, który prowadziła pijana niewiasta. Sama wiadomość jakoś nie bardzo szczególna, wszak więcej rozbija się trzeźwych kierowców niż pijanych ale...

W owych wiadomościach zapodali kilka faktów:

1. 400 osób ginie rocznie przez pijanych kierowców
2. Rocznie zatrzymuje policja 200 tysięcy pijanych kierowców
3. Rocznie na drogach ginie jakieś 5-6 tys. osób

Jakie płyną z tego wnioski ? Przede wszystkim skoro zatrzymują 200 tys pijanych ludzików oznacza to, że ilość pijanych kierowców jeżdżących po drogach jest pewnie kilkanaście razy większa. Sporo jeżdżę autem, a do kontroli raz w życiu mnie zatrzymali, a jeżdżę już jakieś 18 lat.

400 osób rocznie ginie przez pijanych kierowców. Pytanie się nasuwa czy ta statystyka oby na pewno obejmuje winę takiego pijanego. Wszak pijany kierowca mógł jechać całkiem z przepisami, a trzeźwy spowodować wypadek, w wyniku którego sam zginął. Podejrzewam, że za winnego uznają zawsze tego, co sobie wypił niezależnie od tego czy faktycznie była jego wina.

Jeśli weźmie się powyższe rozważania pod uwagę to wychodzi z tego jasno, że to trzeźwi kierowcy głównie sieją śmierć na drogach nie pijani.

Poza tym co to oznacza pijany kierowca ? To, że ma alkohol w organizmie nie oznacza automatycznie, że jest pijany. Matty Nykanen ponoć wielokrotnie pojawiał się na skoczni narciarskiej "pijany" i wygrywał zawody z palcem w d...

Z własnego doświadczenia powiem na koniec, iż zdarzyło mi się kilka razy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 100 (przedawniony)
12-10-2009sceptymuchaPolska demokracja
Witam!
PO wtopiła. Na horyzoncie politycznym brak sił, które można posądzać o uczciwość i racjonalność jednocześnie.
Gdy obejrzeć Teraz My z Masą jako bohaterem dostarczającym infa można popaść w depresję- wszyscy siedzą utaplani.
Jak wyjść z tego zaklętego kręgu głosowania na utaplanych?
(ja osobiście nie głosuję, ale nie uważam tego za wyjście satysfakcjonujące, więc pomijam ten wariant rozważań)
Wygląda na to, że w ławach na Wiejskiej siedzi stado osłów, które nie wie nawet, co się dzieje. Ja rozumiem, że pojedyńcza osoba nie może zajmować się wszystkim, ani czytać wszystkich ustaw poddawanych pod głosowanie i zagłębiać się w szczegóły. Koniec końców ceduje swój głos na kolegę, który miał się tym zająć (został wydelogowany do zbadania sprawy) i głosuje bezmyślnie według odgórnych wytycznych.
W firmach, np. działach księgowych istnieje coś takiego, jak sprawdzanie na drugą rękę (niezależnie przez kogoś drugiego nie podlegającego tym samym mechanizmom). W państwie jest to generowanie kilku służb policyjnych i taką rolę powinien pełnić podział Sejm- Senat. Ale nie pełni. Funkcję drugiej ręki pełnią dzienikarze lub publiczne grupy nacisku- o ile znajdą się ludzie zajmujący się akurat daną sprawą.
Moim zdaniem by poprawić jakość Sejmu należy zinstytucjalizować częściowo pisanie ustaw- upulicznić je w jak największej możliwej części.

Jeśli znacie inne rozwiązania poproszę o wpis, lub jeśli widać luki w tym, co napisałem.
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
12-10-2009kulka_na_moleSejm uchwalił nowe święto państwowe
Cytat:
A co z pozostałymi Przegranymi Powstaniami?
Dlaczego dzień wybuchu Powstania Listopadowego albo Styczniowego nie zasługuje na to, żeby stać się świętem państwowym?

Szpitale zaczęły odmawiać przyjmowania pacjentów, bo im się kasa z NFZ skończyła, ZUS zaciągnął kolejne kredyty w bankach, bo mu kasy zabrakło na bieżące świadczenia...

A posłowie, premier, prezydent zajmują się "aferą hazardową" i ustanawianiem świąt państwowych.

Nie ma chleba, to są igrzyska.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
12-10-2009Wojnowski"Afera hazardowa"
tyle już powiedziano na temat tzw Afery Hazardowej i to tak w zagmatwanej interpretacji i jazgotu, że nic nie można zrozumieć . Dlatego nie podejmuję się poruszać tego tematu . Jednak zadziwia mnie, kiedy dziennikarze i politycy przestrzegają przed nadmiernym opodatkowaniem branży hazardowej, bo straci budżet z mniejszych wpływów z powodu zejścia hazardu do podziemia.Uzasadniając analizą ministerstwa.A ja chciałbym wiedzieć , czy jest analiza jak daleko może się posunąć Państwo w przyzwoleniu na rozrost branży hazardowej, nie licząc się z wzrostem uzależnień graczy. Bo jeśli liczą się tylko wpływy do budżetu, to niech Państwo zezwoli na prowadzenie działalności każdej branży uzależniającej społeczeństwo ,w tym również branży narkotykowej. A w tedy kasa poństwa będzie pełna , a degradacja społeczna murowana.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
11-10-2009kulka_na_moleKaczyński podpisał Traktat Lizboński
Prezydent Lech Kaczyński podpisał akt ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Tymczasem:
"Nasz Dziennik": Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości grupa prawników opracowała wniosek kierujący traktat lizboński do Trybunału Konstytucyjnego.

Ciekaw jestem reakcji prezesa Jadosława Kłamczyńskiego. Jak odwróci Alika ogonem, żeby w wyborach prezydenckich mohery zagłosowały na Lecha, mimo iż "Nasz Dziennik" już zaczął prać ich berety antytraktatowymi tekstami.

PS Mój ulubiony, moherowy troll onetowy już podjął decyzję, na kogo zagłosuje:




wlodek215 popełnił literówkę. Zamiast "ztd" miało być "zyd" - wlodek215 nie używa polskich liter.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
11-10-2009Pontifex MaximusStraż Miejska czy Straż Miejska Katolików?

Zastanawiam się jak długo jeszcze żaden z polityków nie podniesie na forum publicznym debaty na ten temat. Przecież to JEST SKANDAL!

Czy PSR może zainteresować posłów tym problemem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 85 (przedawniony)
08-10-2009KoraszewskiSprawa Polańskiego
Poniekąd cieszy mnie, że sprawa Polańskiego nie rusza ani naszych autorów, ani naszych forumowiczów. Czemu zatem to zmieniam? Od kilku dni dzienniki krajowe dzień po dniu poświęcają tej sprawie każdego dnia po kilka stron dziennie. Dwa dni temu Wyborcza miała trzy strony Polańskiego, a jakby mi było mało, dołożyła mi jeszcze pełną stronę Bardot.
Informacje były w duchu sportowym. Wszystko jest u nas w duchu sportowym. Cimoszewicz przegrał mecz o fotel, naszego Polańskiego sędziowie traktują niesprawiedliwie i w ogóle mamy w sobie ducha narodowego kibica, kibola zgoła.
Filmowcy wystosowali protest, tu i ówdzie pojawiał się cichy szept, że przestępstwo jest przestępstwem, niezależnie od kraju pochodzenia i zasług przestępcy.
Milczenie w tej sprawie przynosi pewną ulgę, ale nie można milczeć tak do końca. Artysta wykorzystujący dziecko, jest jak kapłan sztuki, posługuje się tą samą manipulacją i jest równie obrzydliwy jak zwyczajny ksiądz. Nie da się tego zmienić. Nie ma właściwie o czym mówić.Tyle.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
08-10-2009kulka_na_moleInternet - chcemy wolno i drogo?
Polacy wybierają wolny i tani Internet
Cytat:
UPC Polska od kilku dni oferuje Internet o prędkości do 120 Mb/s w cenie 200 zł, a 25 Mb/s za 90 zł. Także sieć Vectra wyprzedza TP i Netię oferując opcję 24 Mb/s w cenie ok. 115 zł przy rocznej umowie.

Internet: Aster, Vectra i Multimedia dogonią UPC?
Cytat:
Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, sieć Aster operacyjnie jest już gotowa do wdrożenia technologii DOCSIS 3.0 pozwalającej na oferowanie Internetu powyżej 100 Mb/s. Na razie jednak operator stoi na stanowisku, że klienci nie wyrażają zapotrzebowania na aż tak szybki Internet.

Dostawcy żądają 200 zł za szybki dostęp do internetu i dziwią się, że nie znajdują mnóstwa chętnych na taką ofertę.

Ciekaw jestem jak to wygląda na tzw. Zachodzie? Jaką prędkość pobierania i za jakie pieniądze oferują tamtejsi providerzy?

Raport Komisji Europejskiej głosi, że "83 proc. użytkowników szerokopasmowego Internetu ma łącza wolniejsze niż 2 Mb/s."
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
08-10-2009Przemysław BiegańskiKradzież przy odczynianiu uroków
Za GW Czew -> miasta.gaz(*)z_przy_odczynianiu_urokow.html

Cytat:
Wiosną 2007 roku pod obejście Danuty i Bronisławy S. w Przegini pod Krakowem podjechał samochód. Młoda kobieta oświadczyła gospodyni, że jest jasnowidzącą z Chorwacji, widzi nad domem klątwę i może ją zdjąć. 58-letni Bronisław S. mówił potem w sądzie, że w klątwę uwierzył, bo wcześniej pokłócił się z teściową. Danuta S. zaprosiła kobietę do domu. Tam nieznajoma w trakcie odczyniania uroku poprosiła o kurę. Napoiła ją "święconą wodą", po czym kura w konwulsjach wyzionęła ducha. To oznaczało, że małżonkom grozi - z powodu klątwy - rychły zgon.

"Wróżka" poprosiła więc o pieniądze - niezbędne do odczynienia uroku. Gospodarz zebrał wszystkie oszczędności - w sumie ponad 8 tys. zł, a kobieta zawinęła je w czarną szmatkę, folię, szal i schowała pod wersalkę. Małżonkom kazała klęczeć twarzami do ściany, modlić się i przez trzy dni nie zaglądać pod wersalkę.

Za zdjęcie klątwy "jasnowidząca" nie chciała zapłaty, tylko jedzenie. Dostała kurę, królika i 10 jajek. Gdy odjeżdżała, Bronisław S. w przebłysku zdrowego rozsądku zapisał numer rejestracyjny auta. Potem małżonkowie zajrzeli pod wersalkę, pieniędzy nie było. Zawiadomili policję. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura.


Historyjka z mojej okolicy. Nie chodzi o to że akurat tu gdzie mieszkam jest tak dużo prymitywów - chodzi mi o to że jeszcze na początku 21 stulecia, gdy ogólnoświatowa sieć informatyczna..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)