 |
Internet - chcemy wolno i drogo? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-10-2009 18:41 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Internet - chcemy wolno i drogo?
1 na 1 | Polacy wybierają wolny i tani InternetCytat:UPC Polska od kilku dni oferuje Internet o prędkości do 120 Mb/s w cenie 200 zł, a 25 Mb/s za 90 zł. Także sieć Vectra wyprzedza TP i Netię oferując opcję 24 Mb/s w cenie ok. 115 zł przy rocznej umowie. Internet: Aster, Vectra i Multimedia dogonią UPC?Cytat:Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, sieć Aster operacyjnie jest już gotowa do wdrożenia technologii DOCSIS 3.0 pozwalającej na oferowanie Internetu powyżej 100 Mb/s. Na razie jednak operator stoi na stanowisku, że klienci nie wyrażają zapotrzebowania na aż tak szybki Internet. Dostawcy żądają 200 zł za szybki dostęp do internetu i dziwią się, że nie znajdują mnóstwa chętnych na taką ofertę.
Ciekaw jestem jak to wygląda na tzw. Zachodzie? Jaką prędkość pobierania i za jakie pieniądze oferują tamtejsi providerzy?
Raport Komisji Europejskiej głosi, że "83 proc. użytkowników szerokopasmowego Internetu ma łącza wolniejsze niż 2 Mb/s." | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Piątkowski (5131 punktów) | za 10-megowy internet w UK płacimy około 20 funtów... gorzej natomiast z netem mobilnym... za nędzne łącze (niby max 3Mb/s, ale w rzeczywistości w porywach do 100kb/s) w formie "pay as you go" trzeba zapłacić 15 funtów za miesiąc, z limitem do 3 Gb danych na miesiąc...w abonamencie byłoby bez limitu, ale prędkość nadal marna...
|
|
 | 1 na 1 | marcus (876 punktów) | >(niby max 3Mb/s, ale w rzeczywistości w porywach do 100kb/s)
Prędkość internetu jest liczona w megabitach a nie megabajtach, więc żeby poznać łatwiej przeliczalną prędkość, należy podaną przez operatora wartość podzielić przez 8.
Choć droga jest bez końca, pozornie bez znaczenia, to mniemam, że mam powody, by drogi swej nie zmieniać...
|
|
|  | | Piątkowski (5131 punktów) | to wiem..tak się składa że jestem informatykiem.., ale z 3-mega powinno być blisko 400 kbajtów/sek , a niestety jest w porywach do 100.... w dodatku sygnał często jest na bardzo niskim poziomie (co za tym idzie gubione są pakiety) i zrywa łącze... taki "dongel" z netem to mus w moim fachu, tym bardziej, że prowadzę działalność gospodarczą...ale nie umywa się to do "normalnego" łącza... ani pod względem ceny, ani prędkości, ani niezawodności...
|
|
 | | Fizyk (17637 punktów) | > za 10-megowy internet w UK płacimy około 20 funtów...Polecam www.bethere.co.uk/. Za £13.50/miesiąc jest całkiem wystarczający 8 Mbit/s download a i upload jest rozsądny: 1.3 Mbit/s. Przez dwa lata częstego użytkowania tylko raz trafiłem na przerwę w łączu.
|
|
5 na 5 | Spock (187 punktów) | > Polacy> wybierają wolny i tani Internet> [cytat]UPC Polska od kilku dni oferuje Internet o prędkości do 120 Mb/s w cenie 200 zł, a 25 Mb/s> za 90 zł. Także sieć Vectra wyprzedza TP i Netię oferując opcję 24 Mb/s w cenie ok. 115 zł przyTo ja może wypowiem się z perspektywy człowieka, który pracował przez ładnych parę lat a CATV: Sprzęt EuroDOCSIS tanieje w całkiem sensownym tempie,łącza operatorskie kosztują poniżej 100zł/1Mbps symetryczny, podniesienie pasma o 100% podnosi koszty może o 15-20%  Więc jak tu nie chcieć zarabiać, skoro około 90% użytkowników wykorzystuje swoje pasmo na poziomie ~5%  Taka karta do CMTS'a czy M-CMTS'a zwraca się w parę miesięcy..a jak to brzmi - 120 Mbps ! Przeciętny człowiek w domu potrzebuje więcej niż 4 Mbps naprawdę rzadko. A i te 4 Mbps to wykorzystuje w zasadzie momentami. 4000 ludzi z łączami 2Mbps potrzebuje łącza na poziomie 300-350 Mbps - i wszystko śmiga jak marzenie  Wspomniane 25 Mbps to 4 strumienie HD720P kodowane MPEG4 ! - kto ogląda jednocześnie cztery kanały HD w IPTV ? Problemem w sieciach tego typu (CATV i ADSL) jest upstream - on leży totalnie odłogiem bo kupuje się łącza symetryczne a technologie sieciowe powodują, że każdy Mb UP od klienta jest wiele (kilkanaście, kilkadziesiąt) razy droższy niż DOWN (wymaga na ogół segmentacji sieci z racji ograniczonego pasma upstream). Tak więc parafrazując Billa Gatesa - 20 Mbps powinno wystarczyć każdemu czego by nie robił  PS Pomijam P2P - temu nigdy nie za dużo  Z dobrym filmiem i bez limitów byłem w stanie wysycić 200Mbps bez problemu
|
|
 | | sztejkat (4743 punktów) | > (...)wykorzystuje swoje pasmo na poziomie ~5% (...)No właśnie. Ja półtora roku temu przesiadłem się ze 128kbit/s na 1Mbit/s, i to wcale nie ze względu na prędkość a na cenę - 1Mbit był tańszy. W zasadzie nie rozumiem, po co więcej - film, wideo - łącza są stałe, więc co za różnica, czy będzie ściągnięty "na już" czy na rano? Komp, przynajmniej u mnie, dedykowany, i tak chodzi non-stop. Dla mnie jedyną motywacją dla szybszych łącz jest... rosnąca liczba reklam w internecie. Tak szacując, to ponad 90% tego, co leci przez moje łącze to ozdobniki na stronach i flashowe reklamki czy inne udziwnienia (strona racjonalisty nie jest od nich wolna). Czyste informacje stanowią znikomą część. I w zasadzie tylko dzięki temu, coraz gorszemu, stosunkowi informacji do ozdobników, zawdzięczam konieczność zwiększenia prędkości łącza i komputera. A szkoda. Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka
|
|
|  | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Firefox + Adblock Plus + No Script i do widzenia reklamy.
Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
|
|
| |  | | Spock (187 punktów) | > Firefox + Adblock Plus + No Script i do widzenia reklamy.To standard  Jednak racjonalista.pl ma wyjątek - jakoś zarabiać ew. muszą i tutaj "racjonalną" ilość reklam przepuszczę chętnie
|
|
| stilgar (7322 punktów) |
> [color=#660000]Dostawcy żądają 200 zł za szybki dostęp do internetu i dziwią się, że nie znajdują> mnóstwa chętnych na taką ofertę.Piszesz tak, jakby to było drogo, pomimo tego, że to jest prawie za darmo  120 megabitów to więcej niż pozwala standardowa skrętka sieciowa ( mówię o FastEthernet, nie o GigabitEthernet).
|
|
 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | > Piszesz tak, jakby to było drogo, pomimo tego, że to jest prawie za darmo 120 megabitów to więcej niż pozwala standardowa skrętka sieciowa ( mówię o FastEthernet, nie o GigabitEthernet).Nie wiem jak to jest z tak dużymi przepustowościami tzn. jak ma się deklarowana do rzeczywiście osiąganej, ale jeśli jest tak jak w przypadku mojego łącza, to płaci się za prędkość wewnątrz sieci dostawcy, a nie do Internetu. Ja mam łącze 10Mb/s - 1Mb/s. W praktyce oznacza to, że nie uzyskałem jeszcze nigdy większej prędkości "z Internetu" niż 1,2Mb/s.
Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
|
|
|  | | stilgar (7322 punktów) | > Ja mam łącze 10Mb/s - 1Mb/s. W praktyce oznacza to, że nie uzyskałem jeszcze nigdy większej prędkości "z Internetu" niż 1,2Mb/s.[/color]Ja mam 15 Mb/s z UPC i przy pobieraniu z dobrych serwerów cały czas mi leci 1.7MB/s czyli pełnią łącza. Przy 120 Mb/s chyba ciężko byłoby znaleźć serwer, który wysyłałby z taką prędkością, więc takie łącze jest ewidentnie do podziału na kilka maszyn ( ale do tego to już porządny router potrzebny, tanie zabawki nie przepuszczą 120 Mb/s  )
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|