Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
22-09-2007Mariusz AgnosiewiczSąd nad Listą
W Wikipedii trwa głosowanie nad Listą Ateistów.

Po dodaniu hasła o tym projekcie dwóch adminów kolejno usuwało je. Dopiero wobec wykazania oczywistej kontrowersyjności takich kroków hasło zostało poddane pod głosowanie wikipedystów.

Lista Ateistów to jest kampania społeczna PSR podobnie jak "Niech nas zobaczą" było kampanią społeczną środowisk homo. Oni używali billboardów, my tworząc listę pokazującą różnorodność ateistów i agnostyków oraz korzystając z poparcia znanych i zasłużonych osób. "Niech nas zobaczą" jest w Wiki. W google Lista ateistów ma podobny potencjał co "Niech nas zobaczą".

Polecam zapoznanie się z dyskusją nad pozostawieniem/usunięciem Listy:
pl.wikiped(*)teistów_i_Agnostyków

oraz oczywiście z samym hasłem o ILAiA:
pl.wikiped(*)teistów_i_Agnostyków

Macie jakieś uwagi do hasła?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
19-09-2007AtlantisSerialiki z TVN (śmiać się czy płakać)
Temat może trochę banalny, może nawet niewart poruszania, ale co mi tam - podzielę się z wami drobną refleksją.
Czasem zdarzy mi się obejrzeć jakiś odcinek któregoś z niskobudżetowych seriali na TVN (Detektywi, W11, Sędzia Anna Maria...) pomimo żenującego poziomu aktorstwa i scenariuszy, a może właśnie dlatego - tzn. pierwszy powód, ponieważ aktorów bierze się tam z castingu (czytaj: z ulicy) a więc często grają tam tzw. "biedni studenci", a ponieważ pochodzę z Krakowa czasem trafi się ktoś znajomy w swojej "życiowej" roli mordercy, dilera narkotyków czy ćpuna z akademika. Po drugie scenarzyści potrafią niekiedy sprowadzić tak nisko poziom całej historyjki, że powstaje całkiem "niezła" komedia.

Jednak zauważyłem już kilka motywów, które mnie dosyć mocno zastanowiły. A mianowicie doszedłem do wniosku, że wszystkie te seriale dosyć mocno propagują katolicki model moralności. Kilka przykładów nasuwa mi się na myśl.

1) Jeden z odcinków "Detektywów" czy "W11" - sprawa jak zwykle dotyczyła znalezionego gdzieś w krzakach ciała młodej dziewczyny. Jak się okazało zginęła z powodu pomieszania kokainy, alkoholu, seksu oraz wady serca. Rozbiła mnie wtedy "doskonale" zagrana reakcja pani "detektyw" - a mianowicie: znaleziono parę, która tego wieczoru ekhm... Zaprosiła kobietę do siebie. Składają zeznania, że chcieli spróbować "czegoś nowego" itp. Wybuchnąłem śmiechem gdy padły słowa "Czego chcieliście spróbować? Czy was pogięło?" Czyli nawet nie narkotyki, ale seks w trójkącie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
18-09-2007kszanZadłużeni posłowie
Właśnie na TVN 24 podano w charakterze sensacji, że posłanka Hojarska startuje do sejmu pomimo tego, że ma 180 000 zł kredytu do spłacenia. Dziennikarz podający tę informacje drążył ten temat i drążył, starając się (moim zdaniem na siłę) zrobić z tego newsa.

Wychodzi na to (wg TVN 24), że mając kredyt powiedzmy na mieszkanie (i to małe), tracisz bierne prawo wyborcze. A co z debetem na koncie? A kartą kredytową? A pożyczką w pracy? Nie daj Boże kupić Audi A6 w kredycie 50/50 lub gorzej 3x1/3. A raty na pralkę?
Być może trzeba będzie mieć zaświadczenie o "niezaleganiu".

Rozumiem niechęć do Samoobrony, jaka S jest - każdy widzi, ale tego typu dziecinada w dość poważnej telewizji informacyjnej nie powinna mieć miejsca.
Co wy na to?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
18-09-2007KowalskiKatolickie gimnazjum i wielki problem
No więc tak : Jestem uczniem klasy trzeciej gimnazjum i w tym roku rodzice wraz z dziadkami przepisali mnie do selezjańskiego gimnazjum.Do poprzedniej szkoły chodziłem od 1 klasy szkoły podstawowej -8 lat.Mieszkam z dziadkami ale moim prawnym opiekunem jest matka.Wychowawczyni w mojej poprzedniej szkole nagadała dziadkom i mamie zew tej szkole jest przemoc narkotyki itp.Trzeba przyznać że miała troszkę racji. No więc moi dziadkowie przepisali mnie do gimnazjum salezajanskiego.Mój problem polega na tym że chce wrocić do mojej starej szkoły zanim sie nie zaczął na dobre rok szkolny bo w nowej nie można wytrzymac!Moja mam nie chce mnie przepisac bo mysli ze w tej szkole sie wiecej naucze a moi dziadkowie uwarzaja ze ta szkoła jest bezpieczniejsza.Jak według was mogbym przekonać moją rodzine do zmiany zdania??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
16-09-2007RozstrojonyCzarne barwy kampanii
Czy zmiany jakościowe w polskiej polityce zmusiły Jana M. Rokitę do ustąpienia miejsca swojej żonie? Czy mamy rozumiec, że nadeszły czasy dla osób typu sympatycznej Nelly, kobiet pełnych radości wewnętrznej, tryskających optymizmem? Może w tym nowym, prokobiecym kursie ellytarne kobiety wywalczą sobie chociaż więcej swobód ginekologicznych, ale to zależy czy i na ile Nelly jest konserwatystką i w jakim sensie.
Może też się zakocham?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 51 (przedawniony)
16-09-2007TaikenIle kosztuje "bezpłatna" szkoła?
Zebrałam się w sobie i postanowiłam podliczyć, ile w ciągu ostatnich tygodni wydałam na dwoje dzieci, z których jedno poszło do zerówki, a drugie rozpoczęło przedszkole.
Otóż, w zerówce poniosłam następujące koszty:
- komplet podręczników (3 książeczki + teczka z materiałami do pracy) - 62,00 zł
- mundurek (kamizelka) - 25,00 zł (ufff! ale zapowiadało się, że będzie 70,00, ponieważ początkowo Rada Rodziców poszła na całość i chciała zamawiać zestawy)
- artykuły piśmiennicze: zeszyty, bloki, papier kolorowy duży i mały, kredki ołówkowe, farby (w słoiczkach!), pędzelki, kredki świecowe, plastelina, bibuła, ołówki, długopisy, mazaki, patyczki do liczenia, książeczki do kolorowania, tornister, worek na kapcie, kubek do jadalni, chlebaczek na kanapki, termosik itd. - ok. 300 zł (ale ciągle coś trzeba dokupić) - dodam, że rzeczy kupowane były głównie w Tesco, a zatem dość tanio; oczywiście, musiałam niektóre rzeczy kupić w kilku egzemplarzach, np. zeszyty, bloki, papier, bibuła, plastelina, kredki, ołówki itd.
- kapcie na białym spodzie - 20 zł
- wpłata na TPD - 10,00 zł
- dopłata do mleka w szkole - 4,83 zł
- herbata w szkole - 7,20 zł
- ubezpieczenie - 31,00 zł
- wpłata (podobno dobrowolna) na Radę Rodziców - 55,00 zł (gdy w szkole jest jedno dziecko), po 45,00 zł, gdy dwoje (trzecie i kolejne chodzą "gratis" ;p) - wpłatę tę przerzuciłam na przyszły rok
----------
ok. 515,00 zł (minus 55 zł, płatne później)
Nie doliczyłam ubrań do szkoły (czarne, granatowe spodnie,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
15-09-2007placownikPatroni



   Co wspólnego mają ze sobą TVP3 Poznań i Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny"?
   Nie wiecie? To proste. Są patronami. Medialnymi.



   A co łączy Metropolitę Warszawskiego z Wojewodą Wielkopolskim i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu?
   Zapewne się już domyślacie. To też są patroni. Honorowi.

   A czemuż to patronują te szacowne instytucje? Ni mniej ni więcej tylko Kongresowi!

   A cóż to za Kongres? Co prawda tylko Krajowy, ale za to Katechetyczny!

   A poza tym, to mamy szkołę neutralną światopoglądowo i takież państwo.

   Podobno.

   Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
14-09-2007kszanRęce opadają
wiadomosci.onet.pl/1604134,12,item.html

Rosjanie tesują nową bombę próżniową (konwencjonalną) o sile atomowej. Odparowuje i topi wszystko co się rusza w promieniu pewnie kilometra albo i więcej.Wiecie jaka jest konkluzja?
Cytuje pomimo linku
"Pomimo wielkiej mocy bomby, Rosjanie chwalą jej zalety. Podkreślają, że w przeciwieństwie do ładunków jądrowych, nie jest ona szkodliwa dla środowiska, ponieważ po jej wybuchu nie ma promieniowania."

Teraz czekam na komunikat, że krzesła elektryczne w USA są zasilane wyłącznie energią odnawialną a w Afganistanie i Iraku obie strony używaja wyłącznie bezołowiowej amunicji.
Porąbany świat.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
13-09-2007Konrado5Platforma Obywatelska
Na jaką partię polityczną zagłosujecie? Ja na PO, ponieważ mają oni najbardziej rozsądny program tzn. podatek liniowy, prywatyzacja, likwidacja Senatu, ograniczenie liczby posłów. Natomiast PiS praktycznie nic nie zrobił w ciągu tych 2 lat. Poza tym zrobił dużo złych rzeczy np. nie wpuścił innych dziennikarzy niż Radia Maryja na jakąś konferencję prasową, doczepił się do dziadka Donalda Tuska (a co jest Donald Tusk winny jaki był dziadek?), wszedł w koalicję z Samoobroną i LPR, zamiast na szpitale dał pieniądze na jakąś świątynię, wprowadził becikowe (w jakim celu?). Natomiast Lepper nie ma pojęcia o ekonomii. Uważa, że można rozdać wszystkim pieniądze (emerytom, pielęgniarkom itd.), a to przecież doprowadziłoby kraj do bankructwa. Poza tym sprzeciwia się prywatyzacji czegokolwiek, a np. prywatyzacja służby zdrowia byłaby korzystna, bo doprowadziłaby do walki o klienta, a co za tym idzie wyższą jakość usług zdrowotnych. Dobrze by było, gdyby się firmom płaciło ubezpieczenia zdrowotne. Natomiast LPR ma zły program, bo próbuje narzucić pewien system wartości (chrześcijański) innym ludziom. Młodzież Wszechpolska nawet jest posądzona o stosowanie faszyzmu. Nie można też głosować na SLD ani LiD, bo lewica opiera się na założeniu, że należy rozdać pieniądze na lewo i prawo i również sprzeciwia się prywatyzacji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
13-09-2007kszanArizona dla wszystkich
Pierwotnie miałem ten wątek umieścić w dziale Nauka ale doszedłem do wniosku, że problem jest bardziej społeczny niż naukowy.

O zdrowotnych właściwościach wina powiedziano już wiele, np. że kto wino pije ten długo żyje, że zawiera taniny zbawiennie wpływające na śródbłonek naczyń, antytuleniacze, naturalne fungicydy odbudowujące nasze serce po zgubnym działaniu wódy, papierosów i stresu i wiele, wiele innych. Otóż okazuje się, że wiele z tych właściwości znika w nowoczesnej produkcji wina za sprawą E220 czyli dwutlenku siarki (SO2) dodawanego do wina w celu wytępienia niechcianych przez producenta bakterii i grzybów.
Zasadniczo można robić wino bez E220, metodą tradycyjną ale to się nie opłaca.

Na temat E220 można przeczytać tutaj: pl.wikipedia.org/wiki/Dwutlenek_siarki

Zrobiłem mały test i będac z komercyjną wizytą w Auchan'ie i Real'u przejrzałem wszystkie flaszki od 9,99 do 139,99 i na ABSOLUTNIE WSZYSTKICH znalazłem następujące napisy: zawiera siarczyny, contains sulfides, E220, contente(albo contate) sulfiti, preserved with SO2. Notabene pisane czcionką o rozmiarze 4 lub jeszcze mniej (jak oni to wydrukowali?).

No dobra, pomyślałem, supermarkety to masówa trzeba udać się do sklepu dla PRAWDZIWYCH ZNAWCÓW. I co? I znowu 100% siary. Wychodzi na to że wszyscy pijemy Arizonkę, tylko jedni kupują ją za 4 zyla a inni za 139.

Żeby być rzetelnym zrobiłem mały riserczw Medline, w celu poszukania wpływu E220 na organizm człowieka.
I tutaj sprzeczność...
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)