Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
05-04-2018m.przybyłowskaSZALEŃSTWA ANTYABORCYJNE CIĄG DALSZY
czwartek, 05 kwietnia 2018
Małgosia Blog
Main menu
Skip to content

Strona główna

Dodany 24 marca 2018 przez admin
SZALEŃSTWA ANTYABORCYJNE CIĄG DALSZY



Nadal zostaje aktualny mój wpis na temat aborcji z dn.16.X.2016 pt.Aborcja . Niestety szaleństwo projektu ustawy antyaborcyjnej zakazującej usunięcia nawet uszkodzonych płodów i tych które stanowią zagrożenie dla życia matki znowu wywołano do tablicy jako temat zastępczy odwracający uwagę od porażki PiS-u w innych dziedzinach.Do poprzedniego wpisu dodam jeszcze ,że zauważyłam pięć grup ludzi fanatycznie reagujących na słowa aborcja.Taki zrobiłam sobie podział na grupy:

cynicy nierzadko antyintelektualiści (niezależnie od przyznanych im tytułów) instrumentalnie traktujący bliźniego
sadyści obu płci a w przypadku mężczyzn jeszcze mizogini
tchórze,którzy zazdroszczą ludziom potrafiącym rozumnie kierować własnym życiem i podejmować trudne decyzje, bo oni by się na to nie odważyli
cynicy grający kapitałem wyborczym
i na końcu grupa która spełnia wszystkie powyższe cztery kryteria jednocześnie

Tym pierwszym całkowity zakaz aborcji służy do załatwienia sobie „biletu do nieba”. Infantylna wiara w boga któremu należy złożyć ofiarę z cudzego złamanego życia daje im przepustkę do wieczności.Kobieta jest tutaj traktowana instrumentalnie jako medium zapewniający przychylność bogów,coś na kształt azteckiego wrzucania dzieci do studni,które miały zapewnić dostatek wody.

Drudzy to sadyści ,którym najwyraźni..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
04-04-2018ArminiusCo to jest???
A oto zaczerpnięty z Wikipedii biogram Andrieja Nikołajewicz Iłłarionowa urodzonego 16 września 1961 w Leningradzie – rosyjskiego ekonomisty i polityka:

"W 1983 ukończył Wydział Ekonomiczny Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego, a w 1987 aspiranturę tego uniwersytetu (temat jego pracy dyplomowej: "Istota kapitalizmu państwowo-monopolowego i jego periodyzacja: Analiza polityczno-ekonomiczna i statystyczna") i został kandydatem nauk ekonomicznych. W 1983 został asystentem Katedry Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego, od 1987 wykładał ekonomię polityczną na Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym, 1990–1992 był starszym pracownikiem naukowym Instytutu Finansowo-Ekonomicznego, 1991 odbywał staż w Birmingham w W. Brytanii oraz w Austrii. Od kwietnia 1992 do kwietnia 1993 był I zastępcą dyrektora Roboczego Centrum Reform Ekonomicznych przy Władzach Federacji Rosyjskiej, a w 1993 kierownikiem grupy analiz i planowania przy premierze Rosji Wiktorze Czernomyrdinie, brał udział w opracowywaniu programu prywatyzacji, w lipcu 1994 do 2000 był dyrektorem prywatnego Instytutu Analiz Ekonomicznych. W grudniu 1999 został ekspertem Centrum Rozwoju Strategicznego, brał udział w opracowywaniu budżetu, od 12 kwietnia 2000 do 27 grudnia 2005 był doradcą prezydenta Rosji Władimira Putina ds. ekonomicznych. Doprowadził do przyjęcia w 2001 ustawy o jednolitym podatku liniowym 13%. Po zwolnieniu ze stanowiska doradcy prezydenta Rosji został starszym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
30-03-2018ArminiusRęce precz od polskiego majątku!!!
59 senatorów amerykańskich wystosowało do premiera Polski list w którym wzywają Polskę do przyjęcia ustawy reprywatyzacyjnej "sprawiedliwej" wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust. Sprawa nie jest nowa, jest kolejną odsłoną toczącego się od długiego czasu pojedynku - którego stawką jest 230 mld złotych. Zainteresowanych detalami odsyłam do podlinkowanego tekstu, a tymczasem pozwolę sobie na kilka uwag.
Senatorom amerykańskim w ripoście należałoby - na przykład - nakazać wypłatę sprawiedliwych odszkodowań amerykańskim Indianom, którzy zostali w sposób bezwzględnie brutalny i karygodny potraktowani przez amerykańskie państwo. Jednakże krok jak wyżej sprzeczny byłby z elementarną logiką. Senatorowie bowiem jak wyżej nie reprezentują państwa amerykańskiego. Są marionetkami,tańczącymi do melodii granej przez lobby żydowsko - syjonistyczne nad Potomakiem. W związku z powyższym zdecydowanie bardziej zasadnym byłoby zaapelować do senatorów jak wyżej o to, aby wystosowali list do izraelskich Żydów, domagający się sprawiedliwej rekompensaty od państwa izraelskiego dla Palestyńczyków - za ich mienie bandycko zagrabione i nadal zagrabiane przez syjonistów.
Hipokryzja sytuacji jak wyżej powala z nóg. Ubocznym skutkiem wytworzonego stanu rzeczy będzie kolejny wzrost notowań PiS - o ile władze nie ugną się przed dyktatem senatorów i marketnigowo zdyskontują zaistniałą sytuację - bo "w narodzie" kipi od oburzenia i stanowcza, antyjudejska postawa zauważalna jest we wszystkich segmentach..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 115 (przedawniony)
30-03-2018szarleyOstrożnie! Propaganda!
Wątek nie dotyczy prawa do handlu w niedziele.

Wątek dotyczy propagandy, zakaz niedzielnego handlu jest tylko tłem.

Czytam wp.pl i w jednym artykule znajduje się użalanie się nad ludźmi, którym w niedzielę braknie makaronu do rosołu i co mają zrobić, informacje nt uruchomienia dodatkowych pociągów z Katowic do Ostrawy i o zacieraniu rąk przez kupców w "Czechach", na Litwie i na Łotwie
Oglądam TVN i słyszę jaką to wielką krzywdę zrobiono Polakom ograniczając ich wolność do decydowania o tym co chcą robić w niedzielę. słyszę o tym, jak biedni sprzedawcy będą musieli zaczynać pracę w poniedziałek kwadrans na pierwszą w nocy, bo towar trzeba schować do lodówek a potem wyłożyć do chłodziarek. Cóż za dramat będzie na przygranicznych targowiskach z Niemcami. Ca mają robić ludzie, którzy nie mogą robić zakupów w tygodniu bo pracują. Pokazują pełne dziś parkingi pod galeriami. Poseł Neumann protestuje przeciwko zakazowi handlu w niedziele

Czytam i oczom nie wierzę
1. Niemal połowa Polaków mieszka w miejscowościach w których w niedziele są sklepy pozamykane, a już w soboty otwarte krócej i jakoś nikt nie użala się nad nimi, że jedzą rosół bez makaronu. Po prostu kupują makaron w innym dniu. Da się!
2 Nikt nie użala się nad tymi, którzy w nocy obudzą się głodni, bułeczek nie ma, a sklepy zamknięte, a przecież każdy ma prawo decydować co robi w nocy. Jeśli chcę w nocy kupić telewizor, to w imię mojej wolności sklep ma być czynny! WOLNOŚĆ!
3 Oczyma wyobraźni widzę klienta, który wsiada..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
28-03-2018ArminiusCoraz więcej Muzułmanów w Polsce
W 2017 roku do Polski przybyło 25 tysięcy imigrantów w celach zarobkowych - z czterech azjatyckich krajów: Nepalu, Indii, Pakistanu i Bangladeszu. Cztery razy więcej niż w roku poprzednim. W Polsce brak siły roboczej - Ukraińcy już nie wystarczają - zwłaszcza jeżeli chodzi o wykwalifikowanych robotników, takich jak spawacze, ślusarze, elektrycy.
Wśród imigrantów jak wyżej - na pewno - jest sporo Muzułmanów, ze względu na dominację islamu w dwóch z wyżej wymienionych krajów oraz liczącą się obecność w trzecim.
Innymi słowy, bocznymi drzwiami, bez szumu medialnego - do Polski przybywa znacznie więcej Muzułmanów, niż miało przybyć w ramach przyjmowania przez Polskę kwot uchodźców. Jest oczywistym że część z tych imigrantów - jeżeli zechce - pozostanie w Polsce, sprowadzając tu później rodzinę.
Wątek ów dedykuję szczególnie tym wszystkim, którzy rozdzierali szaty z powodu 'widma" sprowadzenie do Polski paru tysięcy uchodźców.



"Na rynku krajowym firmy wręcz wyrywają sobie budowlańców. Kończą się możliwości pozyskania ich z Ukrainy czy Białorusi. W tej sytuacji branża chce uruchomić program ratunkowy: sprowadzać ludzi z Dalekiego Wschodu. Potencjalne kierunki to Indie, Nepal, Pakistan i Bangladesz. Dwa ostatnie kraje już sondowało kilka polskich przedsiębiorstw budowlanych. Z kolei Nepalczycy i Hindusi dali się poznać polskim firmom na budowach w Zatoce Perskiej.

Problemem są jednak przepisy utrudniające zatrudnianie obcokrajowców. - W najbliższym czasie będziemy rozmawiać w gronie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
24-03-2018ArminiusCzy Muzeum Polin godzi w interes Polski?
Problemy patologii zauważalne w mechaniźmie funkcjonowania Muzeum Historii Żydów Polski Polin były już podnoszone na tym forum w wątku "Desusy Dody w Muzeum Polin"
(www.racjonalista.pl/forum.php/s,687958 - gdzie, między innymi, napisano:

"Po pierwsze skandalem jest iż tego typu komercyjne imprezy odbywają się w murach takiego właśnie muzeum - którego cel i misja powinny a priori wykluczać odbywanie się tego typu "eventów" na jego terenie.
Po drugie, zdublowanym skandalem jest że na tego typu "eventach" zjawiają się takie "celebrytki" jak Doda, ubrane jak na załączonych fotach i redukujące się w wymiarze garderobianym do poziomu erotycznego negliżu
Po trzecie potrójnym skandalem jest, iż państwo polskie i samorząd warszawski ( środki publiczne) finansuje tego typu skandaliczne sytuacje.
Po czwarte - skandalem skumulowanym do potęgi czwartej jest status Muzeum. Otóż jest ono publiczno-prywatną instytucją tworzoną przez państwo polskie (Ministerstwo Kultury), Gminę Miejską Warszawa oraz organizację pozarzadową - Żydowski Instytut Historyczny, przy czym ŻIH posiada pozycję nadrzędną i uprzywilejowaną wobec pozostałych partnerów. Bo to ŻIH ma decydujący głos przy wyborze dyrektora i rady muzeum i to ŻIH wyraża zgodę na podział lub likwidację muzeum. Rola Organizatorów (warszawska gmina oraz Ministerstwa Kultury) jest ograniczona do nieustannego finansowania muzeum i - ewentualnego - wpływania sugestiami na politykę personalną muzeum."

Problem został ostatnio zauważony przez..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
18-03-2018ArminiusWypadki marcowe - czas na obiektywizację
W związku z 50 - tą rocznicą tzw. "wydarzeń marcowych" - temat ów wcale często gości w mediach polskich, przy czym niestety niezbyt często jest on prezentowany obiektywnie i z uwzględnieniem wszelkich istotnych niuansów - mogących rzutować na ocenę wydarzeń jak wyżej. Zaprezentuję więc kilka owych - zazwyczaj pomijanych wątków - w celu zobiektywizowania przekazu.

Po pierwsze - "wydarzenia marcowe" 1968 r. były bezpośrednią konsekwencją rozgrywki między dwoma frakcjami partii rządzącej Polską w tamtym okresie - to jest frakcja "chamów" ( "natolińczyków") oraz "Żydów" ("puławian").

Po drugie - istotny wpływ na jej przebieg i rezultat miał fakt napaści Izraela na kraje arabskie w 1967 r. oraz utrzymujące się w społeczeństwie polskim nastroje antyjudejskie - które, w dużym stopniu, wynikały z nierozliczonego udziału ogromnej ilości Żydów w aparacie represji okresu stalinowskiego - w szczególności na stanowiskach kierowniczych.

Po trzecie - z Polski pod wpływem presji zwycięskiej frakcji "natolińczyków" wyjechało ok. 15 tysięcy "puławian" i osób z nimi związanych. Ich nie wypędzono, nie było ich też kilkadziesiąt tysięcy - jak wczoraj usłyszałem w radio. Osoby pochodzenia żydowskiego, które chciały pozostać w Polsce - zostały i nadal funkcjonowały w życiu publiczno - kulturalnym kraju.

Po czwarte - wyjazd "natolińczyków" odbywał się w normalnych warunkach, nikt nie był przymusowo deportowany, po wyjeździe mogli oni bez problemu wracać na obcych paszportach do Polski, "natolińczycy",..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
13-03-2018Mariusz AgnosiewiczMiliony Polaków pomagają sąsiadom i znajomym
Miliony Polaków angażują się w pomoc sąsiadom i znajomym. Jakże rzadko takie postawy są eksponowane przez media. Jakże często media eksponują przede wszystkim postawy antyspołeczne.

Pod koniec zeszłego tygodnia Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania pt. "Praca niezarobkowa poza gospodarstwem domowym (PNZ)". W jego ramach przepytano Polaków mających 15 lub więcej lat pod kątem wolontariatu (inaczej nazywanego pracą społeczną). Wyniki cieszą, bo wskazują, że Polacy są aktywni społecznie i chętni do pomocy.

Według definicji GUS, wolontariat charakteryzowany jest jako aktywność podejmowana dobrowolnie i bez wynagrodzenia mająca na celu przyniesienie korzyści osobom lub grupie osób spoza gospodarstwa domowego (wyłączając rodzinę wolontariusza), może również być wykonywany na rzecz społeczeństwa, środowiska naturalnego, konkretnej miejscowości lub społeczności. Świadczenie wolontariatu wiąże się z poświęceniem na niego wolnego czasu.

Według wyników badania PNZ, w ciągu 4 tygodni poprzedzających realizację wywiadu około 10,8 mln osób dobrowolnie poświęciło swój wolny czas na wolontariat. Udział takich osób w populacji wszystkich mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej wyniósł 35,0%, przy czym prawie 4-krotnie więcej osób angażowało się w prace nieodpłatne, świadczone indywidualnie na rzecz osób znajomych lub nieznajomych, sąsiadów, społeczeństwa lub środowiska (bez pośrednictwa organizacji lub instytucji) niż w wolontariat w ramach organizacji, grup lub instytucji..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
12-03-2018fazimodoPatriotyzm - nie chcem, ale muszem.
Do napisania tego tekstu natchnęły mnie wydarzenia ostatnich miesięcy (a w zasadzie dwóch lat odkąd rządzi obecna partia). Chociaż głównym katalizatorem moich przemyśleń było głosowanie za nałożeniem sankcji na Polskę przez europarlamentarzystów powiązanych z obecną opozycją, ostatnia ustawa o IPN i masowe oskarżenia ze wszystkich stron Polski i Polaków o zorganizowanie Holocaustu oraz kajanie się liberalnych elit za granicą i przepraszanie za owy Holokaust. Oprócz tego powoli zbierało się we mnie i budowało poczucie, że coś jest nie tak przez obcowanie z liberalno lewicowymi mediami (TVN, GW, Newsweek itd.) czy z Polakami na portalach społecznościowych, którzy bardzo chętnie bili i biją się w pierś za cały naród Polski i przepraszali za wszystkie zło tego świata. I problemem by nie było to gdyby takie tematy pozostawały w obrębie Polski, ale ci ludzie szli o krok dalej i pisali do zagranicznych czasopism, na zagranicznych forach i portalach do ludzi z zagranicy opisując jaka to Polska jest zła i jaki każdy Polak to najgorsze stworzenie na świecie.

Tytułem wstępu wypadałoby mi także opisać po krótce swoją osobę.

Jestem młodym człowiekiem urodzonym w Polsce u schyłku PRLu w rodzinie z klasy średniej bez żadnych politycznych powiązań(z jednej lub drugiej strony), więc przemiany lat 90' odczuwałem na swojej skórze w postaci problemów rodzinnych wynikających z transformacji. Z wykształcenia jestem magistrem inżynierem mechaniki; chociaż wykształcony zostałem przez polski beton uczelniany..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
10-03-2018ArminiusO...kontrowersyjnych okolicznościach skazania gen. Fieldorfa
Dyrektor jednego z krakowskich liceów zamieścił na facebooku wpis następującej treści:

"Młodzi Żydzi powinni się wreszcie dowiedzieć, gdzie są nasze polskie niezabliźnione rany. Polskiego wielkiego bohatera gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil sądzili na śmierć przez powieszenie, nie przez rozstrzelanie, jak nakazuje status oficera, następujący sędziowie: prokurator wojskowy Helena Wolińska-Brus, polska działaczka komunistyczna pochodzenia żydowskiego, Beniamin Wajsblech prokurator pochodzenia żydowskiego, Paulina Kern sędzina pochodzenia żydowskiego, Maria Gurowska vel Sand sędzina pochodzenia żydowskiego, adwokat Emil Merz pochodzenia żydowskiego, Gustaw Auscaler polski adwokat pochodzenia żydowskiego i Igor Andrejew.
Drodzy moi Żydzi, co to się w polskich sądach po »waszym" Holocauście działo, że w nich zasiadali prawie sami Żydzi. Wszystkich Polaków Niemcy wymordowali? Taka drobna zagadka. Taka nasza polska wrażliwość. Będziemy się do waszych zatwardziałych sumień dobijać. Puk! Puk!".

Część środowisk krakowskich uznała owa wypowiedź za oburzającą czy też kontrowersyjną.
Info dotyczące skazania gen. Fieldorfa jest zgodne z prawdą, komentarz do niego utrzymany jak najbardziej w granicach kultury i prawa do ostrej krytyki, wpis został zamieszczony na prywatnej stronie dyrektora, żyjemy w państwie, którego konstytucja gwarantuje każdemu wolność słowa i prawo do ekspresji poglądów.
W czym więc jest problem? Na czym polega "kontrowersyjność" wpisu dyrektora?
Pozostaje mieć..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)