Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
24-08-2006kszanPijani kierowcy
Zgodnie z polską tradycją jak w każdy długi weekend w telewizji podano statystykę policyjna dotyczącą ruchu drogowego. Zatrzymano 2800 pijanych kierowców (w czerwcu chyba 3000). Te liczby nie zmieniają się od lat, pomimo wydłużania kar, konfiskat samochodów itd. - wygląda na to, że zaostrzanie kar niewiele daje, na dodatek wielu to recydywiści. Czy jest jakiś sposób na zmianę tej sytuacji? Co wy na to? Czy pijanemu z kółkiem dać 10 lat więzienia czy np. odebrać na 10 lat prawo jazdy i skierować na jakiś kurs psychologiczny (płatny) w stylu niemieckiego "idiotentest". Co spowoduje poprawę sytuacji - zostrzenie sankcji czy może wieksza szansa na złapanie (wiecej kontroli)?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
22-08-2006MoniaRownouprawnienie i place
Feministki walcza o wyrownanie plac i bija na alarm - kobiety zarabiaja mniej od mezczyzn!!!
Z drugiej strony kazda kobieta chce ( w wielu przypadkach podswiadomie) aby jej mezczyzna zarabial wiecej od niej. Bycie z facetem do ktorego trzeba dokladac to upokorzenie. Kochanie, dokad jedziemy na urlop? Nie masz pieniedzy na Andaluzje? To ja (kobieta) Ci chetnie zafunduje...
Poza tym - to mezczyzna placi za kolacje i to on kupuje kwiaty czy upominki ( w wiekszosci) - a przynajmniej tego pragna kobiety... Owszem w czasach studenckich zycie jest na ogol skladkowe, ale mowimy o preferencjach, marzeniach...
Businessman i sekretarka, milioner i kopciuszek - dostaja pelna akceptacje spoleczna. W sytuacjach odwrotnych - bogata kobieta i malo zamozny mezczyzna - budza podejrzenia, zdziwienie, usmieszki.
To samo zreszta dotyczy inteligencji. Naprawde nie wyobrazam sobie ze facet goni intelektualnie za kobieta - natomiast odwrotna sytuacja jest wybaczalna jak najbardziej. No to po co sie denerwowac ze jestesmy slabsza intelektualnie plcia skoro w sumie tego wlasnie chcemy?? Kobieta zawsze szuka partnera wyzszego o pol glowy. W centymetrach, IQ i tzw. zyciowych sukcesach.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
22-08-2006kasinskiPolitologia, stosunki międzynarodowe
Są ludzie, którzy uważają, że gatunek polityka przez duże P wyginął...obecnie widzimy albo marionetki, będące żywywm PRem swoich zwierzchników, albo rzemieślnikow, którzy wykonują swoją pracę raczej z przymusu, inkasując przy tym odpowiednie honorarium...mam pytanie-skąd zatem taka popularność kierunków - politologia, nauki polityczne. czy jestesmy skazani na powielanie istniejących wzorców i masową produkcje kolejnych, niewiele odstających poziomem od dzisiejszych, nowych politykow. Czy są jednak szkoły, w których nacisk położony jest na wiedze, w których przedmiot zwany etyką, nie jest jedynie zapychaczem programowym?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
22-08-2006J.PatryasObalanie Cudu nad Wisłą
W dzisiejszej radiowej jedynce historyk reprezentujący wojsko wypowiadając się na temat Cudu nad Wisłą stwierdził, że do naszego zwycięstwa nad bolszewikami głównie przyczynili się polscy kryptolodzy. Zaniepokojony dziennikarz pyta się wspomnianego historyka, czy wobec tego nie było Cudu nad Wisłą? Dyżurny historyk wyjaśnił, że złamanie kodu to był . Potem w swych wywodach zapewniał redaktora i słuchaczy, że min. także uniesienie religijne przyczyniło się do naszego zwycięstwa.
Gdy w rozważaniach nad dramatyzmem wojny niepodległej Polski z ówczesną Rosją Radziecką weźmiemy pod uwagę wszystkie sytuacje militarne i zachowania dowodzących po jednej i drugiej stronie to być może trzeba szukać jakiś iracjonalnych wyjaśnień.
W najbardziej dramatycznej chwili wojny, Piłsudski przebywa w Bobowej, posiadłościach gen. Wieniawy - Długoszowskiego /bez kontaktu z armią/, a kilka dni później w kluczowym momencie Budionny nie wykonuje rozkazu Tuchaczewskiego odkrywając południowe skrzydło jego armii.
No tak ale zagubił się nam ks. Skorupka. Moja wina.
Czy nie można podchodzić do tego dramatycznego wydarzenia normalnie?
Polacy obronili swoją młodą niepodleglość bo właśnie o urzymanie tej niepodleglości walczyli na swoich terenach, bo mieli kilku wspaniałych generałów w tym gen. Rozwadowskiego a żołnierze polscy byli zdeterminowani często wykazując się wielką odwagą, a także min. dlatego że, wspomniani kryptolodzy dostarczali wiele cennych informacji. Dostrzeganie w tej wojnie cudu odbiera naszemu..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
21-08-2006ChemimanGdzie studiować?
Mam pewien dylemat związany z wyborem studiów. Mianowicie zasugerowałem sie słąwą Wojskowej Akademi Technicznej i złozyłem tam papiery dostałem sie ale dostałem sie również na Plitechnike Wrocławską. Wybrałem tą drugą uczelnie ze wzgledu na bliskość. Jednak cały czas mialem mym głównym celem był WAT. Niestety pewnego dnia zazołem oglądać statystyki i okazało sie że WAt jest wyprzedzany przez Politechnike Wroc. w rankingu o tytule "Gdzie stusiować nowe technoloie?".

Teraz główne pytania:
-Co wybrac? (może znacie poglądy studentów tych uczelni na ten temat lub sami jestećie studentami)
-Czym kierować sie przy wyborze wydziału , kierunku, czy miasta do studiowania?
Z wszelką aktywność dzięki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
20-08-2006deliryczna_majkaMłodzież-"Anarchiści".Jak oni najczęściej myślą?
Witam.
Jestem tu zupełnie nowa.</br>
Intryguje mnie postępowanie, niektórej części młodzieży, a że sama się zaliczam do tego przedziału wiekowego, więc chciałabym wyrazić moje zdanie na pewien temat. Typowy anarchista, wśród młodzieży kojarzony jest z subkulturą PUNK, i dobrze, ale anarchia to nie tylko, mówiąc kolokwialnie tzw. 'walić system'. Młodzież uważająca się za anarchistów, najczęściej nie wie za kogo się uważa. Myślą,że jeśli są choć trochę zbuntowani, mają swój styl, słuchają muzyki typu Punk, stają się anarchistami.</br>Malują spray'em powszechnie znany wszystkim znak anarchii i przekreślają swastyki.Co z tego?!
Jeśli nie chcą nic od tego systemu, jak z resztą deklarują, to czemu np. jeżdżą autobusami?! Przecież buntują się przeciw wszystkiemu i wszystkim, czemu tacy delikwenci chodzą do szkoły?! Czemu chodzą publicznym chodnikiem?! Przecież się buntują?!</br>
Są zespoły muzyczne, których słuchają "tacy anarchiści" i najczęściej te kapele przedstawiają obraz rzeczywistości, w ten sam sposób jak ta młodzież. Skoro śpiewają ,że 'nie chcą nic od tego systemu' , to przepraszam bardzo skąd mają sprzęt muzyczny ,na którym grają te piosenki?! Poszli razem do lasu i zrobili z drewna?!</br>
Takie coś to zwykłe złodziejstwo! Jeśli wypierają się systemu ,a grają na czymś co mogą mieć dzięki państwu, to co ma to byc innego ,jak nie kradzież?! </br>Osobiście nie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
20-08-2006MarkizekDlaczego komunizm był zły?
Chciałbym zapytać was dlaczego komunizm był zły?
Chodzi mi tutaj o idee a nie o system polityczny który bazował na wykorzystaniu człowieka i całych narodów.
Ideą komunizmu jest równość każdego człowieka bo każdy człowiek jest człowiekiem niezależnie od tego czy jest we wiezieniu czy na wolnosci czy madry czy głupi,bo kazdy jest człowiekiem, więc co złego było w komunizmie, procz tego ze te idee przeobraziły sie w system wyzysku zwykłego człowieka?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
20-08-2006Piotr PatuchaKategorie społeczne oraz ich znaczenie.
Siedziałem w knajpce słuchając koncertu rewelacyjnego jazzbandu kiedy przyszedł mi do głowy następujący pomysł.
Marks i Engels dzieląc społeczeństwa na burżuazję oraz proletariat zmierzali do ukazania walki dwóch klas społecznych, którą rewolucyjna akcja miała ostatecznie znieść, a dawne podziały zastapić komunistycznym ładem. Odtąd pozbawiona przywilejów burżuazja miała być zrównana z przedstawicielami proletariatu, a członkowie elit mieli wywodzić się z szeregów rządzącej Partii. Scenariusz zrealizowano także w naszym kraju, w wyniku czego społeczeństwo polskie zostało podzielone na "łże-elity" (czyli funkcjonariuszy państwa, tajnych agentów, np. kościelnych, pracowników administracji państwowej) oraz jak się rozumie proletariuszy(robotników, rolników oraz ludzi, którzy odmawiali współpracy). Główną funkcją elity było propagowanie kłamstw, jakoby Polska znajdowała się w awangardzie wysokorozwiniętych krajów oraz podszczuwanie przeciwko sobie ludzi. Sąsiad donosił na sąsiada, żona kapowała męża, a pracownik szefa. Niewydolność systemu gospodarczego państwa była oczywista i zaowocowała pustymi półkami sklepowymi oraz długimi ogonkami kolejek za mięsem. Totalitarny charakter rządów oraz bankructwo kasy państwowej wywoływały w społeczeństwie wysoki poziom niezadowolenia. Wrzące masy biernie bądź aktywnie pomstowały na politykę elit prowokując bunty.

Po 89' nastąpiła realna przemiana, ale jeszcze w latach osiemdziesiątych zaczęła tworzyć się nowa tkanka społeczna, charakterystyczn..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
19-08-2006JarekCzy Polska jest państwem wyznaniowym ?
Czy w szkole, sądzie i innych instytucjach państwowych powinny wisieć symbole religijne ( mam na myśli krzyże), są wszędzie ! Przecież Polska jest państwem świeckim nie wyznaniowym. Co na to obywatele o innych wyznaniach lub ateiści ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
18-08-2006GreysadJa? Wysiadam!
Witam wszystkich.
Od czasu do czasu zaglądam na nasza stronke i patrze na forum. Czytam światłe mysli, logicznie wyrazone poglądy, śmiałe idee. I co?
Chciało by sie odpowiedziec rumujaco: gów...
Dlaczgo? Wystarczy ,że potakiej odświerzajacej lekturze włącze TV, otworzę gazetę, czy też zmienię strone na jakikolwiek większy portal.
I co widzę? Nasza droga, kochana polskę...(z premedytacją z małej litery). Zboczony chyba jestem, bo czytam takze komentarze do informacji. Wiem, ze nie jest to miarodajne zródło informacji, ale z doswiadczenia wiem, że ogólnie jest jeszcze gorzej.
Polska:
Lustracja - żle, dobrze! SB geniusze (sfabrykowali teczkę Kaczyńskiego! - jasnowidze, czy co???) SB debile(wszystko co w teczkach jest prawdą!) - ciekawe, że mówią to ci sami politycy....
Państwo o Kościół- no przepraszam. Z podatków WSZYSTKICH Polaków finansuje sie KK w Polsce. Ja naprawdę rozumiem: Wiekszość katolicka, tradycja, itp. Ale gdzie sens i rozsądek?! Nie ma funduszy na drogi, na dzieci, na policje, szkolnictwo. Ale na Kościół-proszę! Gdzie się podziało: "Najpierw zbuduj dom, a potem Meczet"? Dom w rozsypce, a "meczetów"....
Homoseksualizm- Ach co za pole do popisu! Zboczeńcy! Ratuj sie kto może! Nooo w domu moga robic co chcą, ale na ulicy? Ochyda i obraza Boska! Zagrożenie dla rodziny (w jaki sposób!), tradycji, Narodu! Ciągła karuzela: Homoseksualizm - Pedofilia - Zoofilia! Rozmowa MERYTORYCZNA? HEhe no bez jaj...
Żydzi!- Jak wiadomo cały świat się wstydzi. Temat długi, ale ja zapytam:..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)