Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
09-07-2023mukhalaniKrótki przegląd polskiego społeczeństwa?
Witam! Jestem dwudziestokilkuletnim studentem z Rumunii, który chciałby lepiej zrozumieć dzisiejsze społeczeństwo w Polsce. Pomyślałem, że ten subreddit będzie dobrym miejscem do rozpoczęcia tej podróży wiedzy.

Aby dać wam trochę tła na temat moich interakcji i kontaktów z Polską i Polakami, mam dwa momenty. Odwiedziłem wasz kraj prawie siedem lat temu w ramach międzynarodowego projektu szkolnego i byłem pod wrażeniem Katowic, Krakowa i Zakopanego. Byłem pod wrażeniem tych miejsc i ludzi, których spotkałem, zwłaszcza waszej infrastruktury edukacyjnej. Byłem wtedy zbyt mały i nieostrożny, aby zauważyć lub zrozumieć jakiekolwiek inne aspekty. Ponownie, podobnie jak cztery lata temu, wyjechałem za granicę do Hagi na kolejny projekt, gdzie pracowałem z grupą polskich studentów z Gdyni (innych narodowości, oprócz mojej, byli Holendrzy, Rosjanie i Bułgarzy). Osobiście miałem największy klik z polskim zespołem badawczym z nich wszystkich. Niestety nie utrzymujemy już kontaktu. Naprawdę rozważam powrót kiedyś do Polski jako podróżnik i ponowne zobaczenie tego pięknego kraju 🤩🇵🇱🇵🇱

To powiedziawszy, czy moglibyście trochę rozwinąć, jak wygląda dzisiejsze polskie społeczeństwo, albo w końcu wysłać mnie, żebym przeczytał kilka rzeczy o waszej najnowszej historii? Jestem bardzo ciekawa, jakie są podobieństwa i różnice w porównaniu z tym, czym żyję w Rumunii.

Dziękuję za poświęcenie czasu na przeczytanie tego trochę długiego postu i ewentualne odpowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
07-07-2023athanwagoRośnie nowy problem społeczny
W całym mieście są teraz wędrujące bandy dzieci. Ciągle pojawiają się w moim domu, domagając się jedzenia. Jest to niedopuszczalne i nie do utrzymania. Zeszłej nocy było ich zero, dzisiaj miałem ich ponad pięćdziesiąt. Jeśli ta tendencja się utrzyma, do połowy listopada będą ich tysiące. Ktoś musi coś z tym zrobić.

Bardzo niscy policjanci kilka razy odwiedzili mój dom i też są w to zamieszani. Zaczynam myśleć, że to spisek.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 83 (przedawniony)
07-07-2023romaroWojna milionerów z PiS
Nie wiem jak Państwo, ale ja - tak jak Stankiewicz - przewiduję, że czeka nas kampania na bogato. Poniżej artykuł z Newsweeka tego lubianego przeze mnie redaktora, który kolejny już raz wciela się w rolę proroka.


Na czele sztabu PiS stał przez pół roku europoseł Tomasz Poręba, który dzięki stołkowi w Brukseli zarobił w ciągu półtorej dekady jakieś 10 mln złotych. Piszę to tak mimochodem, żeby małostkowo przypomnieć Państwu, ile i komu daje partia-matka.
Poręba odchodzi, bo przegrał z innym europosłem prawicy Adamem Bielanem, który prowadził zmasowaną operację obciążania go odpowiedzialnością za słabą kampanię PiS. Wyceniany oficjalnie na prawie 4 mln zł Bielan walczy o życie. Był w PiS od samego początku, ale po porażce Jarosława Kaczyńskiego w posmoleńskich wyborach prezydenckich w 2010 r. rozstał się z partią wraz z grupą twórców tamtej kampanii. Szybko ich zdradził i przez partię Porozumienie Jarosława Gowina wrócił w orbitę prezesa, coby poprawić swą wycenę. W zamian za "jedynkę" w wyborach do Europarlamentu na polecenie Kaczyńskiego zdradził Gowina, przeciągając większość jego posłów w orbitę PiS. Piszę to tak mimochodem, żeby małostkowo przypomnieć Państwu, jak prezes wynagradza zdrajców.
Podsumujmy: ze sztabu wyleciał milioner Poręba. Przyszedł milioner Bielan. Zostają milionerzy Plakwicz i Matczuk. A na czele stanął "Jojo", który też chce zarobić miliony
Ze zdrajcami jednakoż jest problem taki, że okres ich przydatności do użycia jest najczęściej dość krótki. Bielanowy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
02-07-2023szarleyZmiany nazw
wp.pl :

Cytat:
Od maja 2023 roku zalecane jest w Polsce używanie wyłącznie polskiej nazwy Królewiec, a nie rosyjskiej wersji Kaliningrad. Na zmianę zareagowała już Rosja. Chcą zmiany nazw polskich miast. Bartłomiej Wypartowicz, ekspert portalu Defence24, przekazał w mediach społecznościowych, że rosyjska Duma w porozumieniu z Radą Bezpieczeństwa chcą zmienić nazwy polskich miast.
Rosja chce, aby Wrocław był nazywany Breslau, a Gdańsk - Danzig. Na tym jednak nie koniec. Łódź w przekazach Rosjan ma nazywać się Litzmannstadt, a Szczecin - Stettin
Na polską stolicę Rosjanie chcą mówić Warschau, a na Kraków - Krakau. Służby Władimira Putina chcą także, aby Legnicę nazywać Liegnitz, a Gdynię - Gdingen.


Dobrze, że nie podjęli takich odwetowych kroków, kiedy Polacy zmienili nazwę Stalinogrodu na Katowice

Przy okazji wychodzi jednak spore błazeństwo Rosjan
Łódź ma być Litzmannstadt?

Chyba ktoś w Rosji wie mim był Litzmann "Der Löwe von Brzeziny". Niemiecki generał, który łoił Rosjanom skóry w 1914, a od chwili powstania NSDAP był jej aktywnym sympatykiem

Może jeszcze zmienią nazwę Zabrza na Hindenburg, Zabrze otrzymało tę "zaszczytną" nazwę w 1914 po tym jak von Hindenburg złoił Rosjanom d.py w Prusach Wschodnich. Jeszcze w latach 70-tych w Zabrzu stał pomnik z napisem po rosyjsku: Wyzwolicielom miasta Hindenburg (Гинденбург)

Ot, histo(e)ryczny chochlik
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
27-06-2023hanging_bishopTrzy tury wyborów prezydenckich?
Jaki jest argument przeciwko trój-turowosci wyborów prezydenckich poza kosztami?
Moim zdaniem może być ciekawej tzn. może to sprzyjać kandydatom bezpartyjnym. Wiem, że teraz Kukiz nie cieszy się zbyt dużym szacunkiem (delikatnie mówiąc) ale w drugiej turze miałby szanse pokonać kandydata PiS lub PO. A w trzeciej turze - who knows?
Denerwujace jest głosowanie z klucza partyjnego... Dla uściślenia: druga tura - 3 kandydatów, trzecia tura - dwóch kandydatów. Oczywiście nie rozwiązuje to problemu ale daje trochę więcej czasu do namysłu. Co o tym sądzicie? A może i tak by na jedno wyszło? W końcu nie słyszy się o takim rozwiązaniu i nie znam kraju w którym by ono obowiązywało.
W 1922 w Polsce (co prawda głosowali posłowie i senatorowie) było aż pięć głosowań, które dało nieoczekiwany rezultat - prezydentem został Gariel Narutowicz.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
19-06-2023romaro"Dwa lata więzienia za uśmiech na mszy"
Czyli więzienie może grozić każdemu, kogo ksiądz uzna za winnego przeszkadzania w obrzędzie religijnym.

Wreszcie jakaś porządna ustawa dla katolików. Ja tam nam szczęście, bo z natury jestem uśmiechnięty, a do kościoła już od bardzo dawna nie chodzę.

A poważnie? Jednak trzeba przyznać, że po prawicy siedzą durnie jakich Rzeczpospolita nie pamięta.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
17-06-2023romaroKlauzula sumienia do kosza!
Czy ten człowiek z Suwerennej Polski, zarządzający szpitalem, w którym zmarła kobieta, ma już postawione zarzuty? Wątpię. Jest z tego samego obozu politycznego co jego szef, więc chroni go polityczna klauzula sumienia.
Tak ta klauzula działa. Nie jest tylko religijnym fanatycznym narzędziem. Nie jest nawet chyba w ogóle religijnym narzędziem w takim rozumieniu jak sobie to wyobraża religijna, uczciwa osoba. Klauzula sumienia jest swoistą lagą dla miernot, które nigdy nie zrobiłyby kariery, gdyby się nią nie posługiwały i gdyby nie ugieli karku przed jeszcze większymi łajdakami dążącymi do władzy.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
13-06-2023Ewa Łyszczek (informatyk od trzech lat bezrobotny)Wielopoziomowy garaż z 1958r (zajezdnia służby zdrowia)
Dawna zajezdnia służby zdrowia (Stołecznej Kolumny Transportu Sanitarnego), wybudowana w latach 1956-1958 przy ul. Woronicza 19 w Warszawie, trafiła na listę zabytków:
Warszawa ma nowy zabytek: to wielopoziomowy garaż.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
07-06-2023szarleyPytanie do PanTeisty
PanTeista odmówił odpowiedzi na mój wpis
www.racjon(*)orum.php/s,906104/i,27#w906302
argumentując to faktem, że administratorem wątku jest Romaro
Zamieszczam więc mój wpis w nowym wątku, oczekując odniesienia się do argumentów i pytań. Zwłaszcza pytania, które pogrubiłem

>>Tak. W praktyce oznaczało to, że PZPR decydowała nie o tym kto będzie w Sejmie, ale o tym, kto może kandydować do Sejmu
>>Dziś to się powtarza. PiS chce decydować kto z opozycji może kandydować, a kto nie może. Dlatego uchwalił ustawę lex-Tusk
>>Następnym krokiem będzie Bereza?
>Nie podzielam Twoich obaw.

Wskaż mechanizm zabezpieczający
Ja go nie widzę
Wybory, bez udziału liderów opozycji?
Wybory, których ważność orzeka PiSowski Sąd najwyższy?

Widzę wyraźnie drogowskaz do Berezy i zrobiony pierwszy krok ku autorytaryzmowi z zachowaniem pozorów demokracji.

>Socrealizm [Bierut, Gomułka] został narzucony Polsce przez stalinowski ZSRR. Natomiast PiS został demokratycznie wybrany

Wielu dyktatorów uzyskało władzę w demokratycznych wyborach, a potem likwidowali prawo do demokratycznych wyborów. Np. Łukaszenka.
Czyż Mościckiego, który zarządził Berezę nie wybrał demokratycznie wybrany Sejm?

>w czasach gdy PO+PSL miała nadzór nad mediami.
Partie nie powinny mieć nadzoru nad publicznymi mediami
Żadna partia.
Jednak pod nadzorem PO i PSL nie słyszałem w publicznej telewizji takiego gnoju jak dziś, kiedy w "publicznej" telewizji pada sugestia, że ojciec Donalda Tuska był w SS

>Demokratyczna..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
05-06-2023romaroWedług moich wyliczeń...
Trwa dyskredytacja wczorajszego marszu. Jak się domyślacie, przez zwolenników partii rządzącej i samych urzędników PiS. Dlaczego z taką determinacją zakłamują wczorajszy obraz? Z prostego powodu:

Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)