Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 218 (przedawniony)
23-08-2016Šemū' el LönnebergCzy nieuctwo doprowadzi do zagłady człowieczeństwa?
Hanna i Paweł Lis - Kuchnia Słowian:
Wydawać by się mogło, że znajomość zbóż to wiedza podstawowa. W dodatku codziennie je jemy. Dorośli nieźle sobie radzą z wymienieniem ich nazw, dzieci już niekoniecznie. Ale - o zgrozo! - kiedy prezentujemy kłosy i prosimy o ich nazwanie, to wszyscy maja problem nawet z rozpoznaniem tak charakterystycznych odmian jak pszenica czy owies.
Oto smutny znak naszych czasów. Obecnie wszyscy doskonale rozpoznajemy laptopy i marki różnych firm, w tym spożywczych, nie rozpoznajemy natomiast podstawowych roślin, z których zrobione jest jedzenie. Ufamy produktom sterylnie zapakowanym w plastikowe opakowania i przetworzonym w wielkich fabrykach, boimy się zjeść roślinę zerwaną na łące. Wszak nie ma ona zaznaczonej daty przydatności do spożycia ani żadnego atestu.


Etnobiolodzy na podstawie swoich badań stwierdzili, że społeczności łowców-zbieraczy oraz prymitywne ludy rolnicze dysponują ogromną wiedzą z zakresu botaniki praktycznej. Członkowie tych społeczności to chodzące encyklopedie wiedzy o środowisku naturalnym. Potrafią nazywać ponad tysiąc gatunków flory i fauny, opisać je oraz wskazać miejsca ich występowania, a także określić ich użyteczność.
Współcześni konsumenci wychowani przez wielkie korporacje, koncerny, kartele, konsorcja, syndykaty i holdingi by przetrwać niewiele muszą umieć - googlować i rozpoznawać oznaczenie kupowanych produktów. Uważam, że to znacznie łatwiejsze niż rozpoznawanie zbóż i umiejętność przyrządzania..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
22-08-2016VonMPetru dał konserwatystom kpinę?
Poparcie dla partii rządzącej tłumaczone jest głównie programem 500+. W obliczu ostatniego "wywiadu" Gazety Wyborczej z nieżyjącym Księdzem Tischnerem, przyszła mi do głowy jedna rzecz, a mianowicie rola wpadek Ryszarda Petru we wzroście poparcia dla PiS. Co ma jedno do drugiego? Otóż przy klasycznej walce politycznej między konserwatystami a libertynami, ci drudzy zawsze posługiwali się kpiną, jako narzędziem zjednywania sobie wyborców, głównie młodych. Kpina z "zaściankowości" była łatwo łykana przez oceniającą przez pryzmat dowcipu politykę młodzież. Wpadki lidera Nowoczesnej pokazały konserwatystom, że oni też mogą masowo używać kpiny jako środka walki politycznej, przez co łatwiej docierają do podatnych na humor polityczny osób. Kiedyś kpina/satyra u konserwatystów była zjawiskiem niesłychanie rzadkim, teraz jest powszechna.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
20-08-2016mirek321Ustawowa weryfikacja wiernych w kosciolach.
Mam taki pomysł na obywatelski projekt ustawy, aby każdy pełnoletni obywatel Polski który w dzieciństwie został ochrzczony i wpisany do ksiąg i rejestru kościoła
- musiał pisemnie potwierdzić swoja przynależność do danego kościoła w formie deklaracji.
Chodzi o ustawę która wymogła by działanie ze strony obywatela w celu pozostania w kościele, do którego został zapisany w dzieciństwie przez rodzinę, a nie do jego opuszczenia jak to ma miejsce w obecnej chwili.
Deklaracja taka zawierała by np. dane które widnieją w księgach parafialnych, PESEL, nr dokumentu tożsamości i własnoręczny podpis.
Kopie deklaracji otrzymali by zarówno kościół jak i państwo.
Osoby mające obywatelstwo polskie a przebywające za granica mogłyby np. przesłać deklaracje listem poleconym.
Powiedzmy ze byłby wyznaczony jakiś okres od momentu wejścia ustawy w życie, np. 6 miesięcy na złożenie takiej deklaracji - dla osób które w momencie wejścia w życie ustawy miały ukończone 18 lat i wydany dowód osobisty.
Osoby niepełnoletnie lub te które nie złożyły wniosku o pierwszy dowód osobisty - składałyby (lub nie - według woli) taka deklaracje wraz z wnioskiem o wydanie dowodu.
Brak złożenia takiej deklaracji przez osoby i w czasie określonym w ustawie skutkowałby całkowita ekskomunika, wykreśleniem wiernego z rejestru, ksiąg kościelnych i statystyk państwowych odnośnie liczby wiernych.
Państwo na tej podstawie mogło by obliczyć faktyczną liczbę wiernych (a nie figurujących w kościołach często wbrew własnej woli) i..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 52 (przedawniony)
20-08-2016Curtiss HelldiverWłaściciel za ladą
Dziś jest święto, podczas którego zakazany jest m. in. handel w supermarketach i centrach handlowych. W mediach znajdziemy informację, że tzw. sklepiki osiedlowe mogą być czynne, pod warunkiem, że za ladą stoi właściciel.
Mało które media dodają, że za ladą może być również pracownik zatrudniony na umowę cywilno-prawną czyli najczęściej jest to umowa-zlecenie. Wówczas te media podnoszą, że w ten sposób przedsiębiorcy chcą obejść prawo.
Przedsiębiorcy nie obchodzą prawa, oni postępują zgodnie z nim, ale do społeczeństwa kierowany jest komunikat, że przedsiębiorcy to prawie przestępcy.
Prawodawca zostawił lukę prawną, ale wina zwalana jest na przedsiębiorców.

Osobiście jestem za zakazem handlu w święta, w tym niedziele, z wyjątkiem stacji paliw. Uważam bowiem, że dostęp do paliw powinien być nieprzerwany bez względu na święta, tak dostęp do prądu, wody, CO, gazu czyli wszelkich mediów. A że oprócz paliw na stacjach sprzedawane są inne produkty, to bez sensu byłoby zakazywać ich sprzedaży świątecznej, skoro i tak na stacjach są pracownicy.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
19-08-2016jarecki75Loże masońskie w Warszawie - adresy
Witajcie.

W Warszawie jest kilka lóż masońskich, ale nigdzie nie znalazłem w internecie ich adresów.
Gdzie one się dokładnie mieszczą?


Loża Matka "Kopernik"
Loża nr 2 "Walerian Łukasiński" - Warszawa
Loża nr 4 "La France" - Warszawa
Loża nr 7 "Pod Szczęśliwą Gwiazdą" - Warszawa
Loża nr 8 "Iwan Łuckiewicz" - Warszawa
Loża nr 12 "PI" - Warszawa

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
14-08-2016VonMUporczywe nazywanie PiS prawicą
Jak wiadomo, partia rządząca postuluje szereg rozwiązań typowo socjalistycznych - od 500+ na czele poprzez likwidację umów śmieciowych, państwowy interwencjonizm i tak dalej. Jednak co można zauważyć, mit o prawicowości PiS jest uparcie forsowany przez radykalnych albo przeciwników, albo zwolenników, podczas gdy osoby racjonalnie osądzające kroki partii rządzącej zdecydowanie większą wagę przywiązują do programu gospodarczego, nie zwracając większej uwagi na częstotliwość wizyt Dudy w kościele.

Jaka jest geneza tego zjawiska?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
13-08-2016ArminiusKto ma więcej do stracenia?
"W ubiegłym tygodniu w Bieszczadach przy granicy polsko-ukraińskiej odbyły się ćwiczenia taktyczne antybanderowskich patroli. Podzieleni na sekcje ochotnicy trenowali między innymi: skryte przemieszczanie się i docieranie w rejon działania, zakładanie baz przejściowych i posterunków obserwacyjnych, orientowanie się w terenie oraz utrzymywanie łączności i koordynację działań zmotoryzowanych patroli. Działając w pobliżu trudno dostępnych sektorów granicy zidentyfikowano jej potencjalne słabe punkty i możliwe kanały przenikania do Polski nielegalnych imigrantów lub bojówkarzy. Podczas rozmów z mieszkańcami rejonów Podkarpacia położonych najbliżej granicy uzyskano cenne informacje na temat możliwych wariantów banderowskich prowokacji w tym rejonie, obawa przed którymi jest powszechna".

W Bieszczadach anno domini 2015 i w chwili obecnej nie było i nie ma - rzecz jasna - żadnego zagrożenia ze strony "banderowców". W Bieszczadach i Beskidzie Niskim z rzadka zjawiają się ukraińscy turyści - wędrujący szlakiem nieistniejących, czy też istniejącycch szczątkowo i reliktowo wsi i cmentarzy łemkowskich i bojkowskich. W kilku miejscach zostały przez nich upamiętnione zdarzenia mające związek z poległymi żołnierzami UPA czy też akcją Wisła.
Wpis jak wyżej świasczy o tym - dobitnie - iż pod rządami PiS, skrajna polska prawica o prowienencji skrajnie endeckiej poczuła się bardzo pewnie i zaczyna eksperymentować w zakresie działań sprzecznych z polskim prawem. Bo nawet gdyby jakieś hipotetyczne..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
13-08-2016Curtiss HelldiverDobra zmiana - cd
Na czas ŚDM min. Błaszczak zablokował tzw. mały ruch przygraniczny. Odblokował go z wyjątkiem granicy z Rosją czyli z Obwodem Kalinigradzkim. Tysiące Polaków straciło źródło dochodów. Nie ma żadnego uzasadnienia dla tej blokady poza jedną: antyrosyjska fobia Jadosława Kłamczyńskiego, który wymachuje w ten sposób swoją małą szabelką w stronę Putina.

Minister (Utraty) Zdrowia Radziwiłł wymyślił Narodowy Program Prokreacyjny. W ramach tego programu będzie uczył młodzież jak się "prokreacyjnie" zachowywać i ubierać. Kobietom z nowotworem radzi wycięcie kawałka jajnika i zamrożenie go, aby po zakończeniu leczenia onkologicznego wszczepić ten kawałek. Nigdzie na świecie nie stosuje się takiej metody, więc Radziwiłł wymyślił eksperyment medyczny niczym dr Mengele, bo wszczepiony fragment jajnika może odnowić nowotwór u kobiety, jak i u "dziecka poczętego".
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
08-08-2016ArminiusŁowca wszechmogący
Stan wyższej konieczności - nie wchodząc w szczegóły - polega on na tym, iż "depenalizuje" się sytuację, która - przy spełnieniu szeregu warunków - polega na tym, iż dopuszczalne jest ratowanie dobra chronionego prawem poprzez poświęcenie inengo dobra chronionego prawem - pod warunkiem, iż dobro poświęcane nie przedstawia wartosci oczywiście wyższej niż dobro ratowane. Gdy policjant w pogoni za przestepcą naruszy własność nieruchomości poprzez wtargnięcie na nią be zgody właściciela, poczyni szkody i narazi na niebezpieczeństwo osoby tam przebywające, otwierajac ogień do przestępcy - będzie działał - najpewniej - w warunkach SWK. Gdy myśliwy w pogoni za odyńcem dokona wtargnięcia jak wyżej - ze skutkami jak wyżej - też będzie działał - najpewniej - w warunkach dpowiadających SWK. Kwestia jak wyżej, od wielu lat wywołuje emocje. Bo jaka logika stoi za tym, żeby myśliwemu nadawać uprawnienia ograniczające prawo własności zagwarantowane konstytucją? Chyba tylko logika lobby myśliwskiego, wcale potężnego, które tak jak sobie dzielnie poczyniało za rządów byłego Prezydenta, tak nadal ma się mocno i pod wodzą ministra Szyszki raczej ekspanduje ze swoimi wpływami niż się zwija. W styczniu bieżącego roku - po wielu latach niepewności, wydawało się, że ów skandaliczny przywilej myśliwych został wreszcie ukrócony - w podlinkowanym materiale są szczegóły. Niestety, szykuje się ofensywa myśliwych. Nadzieję wielu pokładało w J. Kaczyńskim, który podobno ma nie lubić myśliwych. Jednakże przygotowywa..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
08-08-2016darzecKukiz'00
"Lewactwo chyba szczęśliwe - jednego klechy mniej. Prawda, towarzysze?" - napisał na swoim profilu lider Kukiz'15.
wiadomosci(*)a-pawla-kukiza.html#BoxNewsImg

Tak wypowiada się lider parti własnego imiena, a właściwie nazwiska. On wie lepiej co "lewactwo" czuje i generalizuje. Być może jakieś jednostki są szczęsliwe z tego powodu. Dlaczego nie potępia tych, którzy dokonali tego mordu ??? Może Ci terroryści sa mu potrzebni, żeby każdym swym czynem potwierdzali jego fobie.
Czy te słowa odzwierciedlają poglądy wszystkich katolików ? Nie. Nie należy generalizować tak jak on to robi.Nie generalizując więc:"Kukizokatolików" CHYBA tak.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)