Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 110 (przedawniony)
04-02-2010Mariusz AgnosiewiczKsiądz Dziewiecki wali w ateistów jak w bęben
[cytat]Przypadkowo natrafiłam na artykuł ks. Dziewieckiego komentujący wyrok trybunału w sprawie wieszania krzyży we włoskich szkołach. Już sam jego tytuł "Ateiści chcą określać kryteria wolności" może mówić sam za siebie, ale już w drugim zdaniu autor precyzuje co miał na myśli: "Zakazywać wieszania krzyży w krajach chrześcijańskich ze względu na ateistów to tak, jakby zakazywać pokazywania zdjęć małżeństw i rodzin ze względu na aktywistów gejowskich." Jakoś nie zauważyłam żeby zdjęcia małżeństw i rodzin wisiały w każdej klasie każdej szkoły ani w polskim sejmie, ale widać dla ks. Dziewieckiego to żadna różnica. W dalszej części swoich wywodów na temat ateistów autor opisuje w co jego zdaniem "wierzą" ateiści": "Otóż ateiści - wbrew zasadzie przyczynowości - wierzą w to, że pochodzą od czegoś mniejszego od siebie, czyli że oni, którzy potrafią myśleć i decydować, pochodzą od materii, która jest nieświadoma siebie i zdeterminowana."
Dalej jest już tylko lepiej: "Od strony praktycznej prawda o ateizmie jest jeszcze bardziej bolesna. Otóż w zdecydowanej większości przypadków tam, gdzie ateiści doszli do władzy, tej władzy oddać już nie chcieli. Ateistyczne systemy władzy okazały się najbardziej zbrodnicze w całej historii ludzkości i to nie w dalekiej przeszłości, ale w czasach najnowszych. Ofiary ateistycznej przemocy żyją nadal wśród nas. Jednak o ich wolność Trybunał w Strasburgu się nie troszczy. Wolność do niewiary oznacza dla ateistów wyeliminowanie z przestrzeni publicznej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 57 (przedawniony)
04-02-2010dstrNie kupuję w IKEI, nie jadam czekolady...
Link do wiadomości: www.fronda(*)ywala_gorzka_staje_sie_trujaca

Jak zwykle ciekawe są również komentarze.

Zastanawia mnie, kiedy zaczną jeść tylko rzeczy od "czystych" producentów, kupować meble i ubrania od chrześcijańskich producentów i komputery od papieskich inżynierów. Może zaczną stosować coś na wzór certyfikatów koszerności lub halal. Potem rzecz jasna przyjdzie czas na koszerne samoloty, szkoły, linie autobusowe... dzielnice...

Przypomina to trochę sytuację, w których znamy wiele gatunków zwierząt i ich ewolucję, ale dopiero odkrywamy różnorodność mało zaawansowanej specjacji w otaczającym nas świecie. Pewne środowisko powoli zaczyna się oddzielać od reszty społeczeństwa i w przyszłości będzie być może stanowiło osobną subkulturę. Na razie mogą się łatwo wmieszać w tłum, ale w przyszłości będą być może odstawać.

Oczywiście sytuacja nie dotyczy to tylko "głęboko wierzących". Niektórzy (z przyczyn ideowych) kupują tylko produkty ekologiczne, lokalne, bez cukru, ze znaczkiem "fair trade" albo "dobre bo polskie", noszą kapelusze lub czarne ubrania w żółte groszki. Osobiście od czasu pogłębienia wiedzy na temat sposobów uboju nie jadłem niczego co miało w nazwie halal. Nie odczuwam tego jako ostry wewnętrzny zakaz, ale, powiedzmy, preferencja.

Zastanawiam się... Czy i "my" - sceptycy, humaniści, sekularyści, racjonaliści, ateiści etc. - coś bojkotujemy? Czy są jakieś rzeczy, które nas wyróżniają poza omijaniem szerokim łukiem sklepu z dewocjonaliami...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
03-02-2010,bachirMyśli trzeźwiejącego
Myśli trzeźwiejącego alkoholika

Łatwiej nawodnić pustynię niż zmienić świadomość alkoholika . I o tej gorzkiej prawdzie wie najlepiej sam alkoholik.!A inni postronni mogą tylko gderać,narzekać,potępiać zmuszać do leczenia ,on i tak pójdzie do butelki na samo jej dno. A inni mogą pisać uczone artykuły na temat jego choroby. Podawać statystyczne dane ile w kraju jest nieszczęśliwych dzieci ,bo rodzice pija. Księża w miesiącach trzeźwości mogą z ambon nawoływać"nie pijcie"a chlupcy od butelki z tego tylko jajca robią. Nieważne,ze nałóg zniewala kontrolę nad ich życiem, prowadzi od knajpy do izby wytrzeźwień Prośby groźby mają gdzieś tam,gdzie plecy kończą swoja szlachetną nazwę. Na odczepnego,w sytuacjach podbramkowych mogą tylko obiecać,ze już nigdy więcej nie zajrzą do kieliszka ,a potem gdy zagrożenie minie to dupa blada. Tankują ,w żyłach płynnie krew zmieszana z alkoholem,a ze życie już wisi na włosku.?Każdy musi umrzeć,czy nie lepiej kipnąć na wesoło, z butelczyna w ręku? Butelki alkoholik nawet po śmierci nie chce oddać A mając świadomość,ze umrze ,blaga włóżcie mnie do trumny chociaż ćwiarteczkę. Alkoholicy nie dorobili się własnego cmentarza ze sklepem monopolowym, lezą obok kaplicy. W innych krajach stoją chociaż pomniki z napisami"zeszedł z tego świata,przepiwszy najpiękniejsze lata". "tu leży mąż który tankował wciąż ,teraz leży w grobie ,ulżył nam i sobie"
Kto poznał syreni śpiew alkoholu , który sprawiał ,że powrót do domu był goły i wesoły będzie pił samotne,pod..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 56 (przedawniony)
03-02-2010zachajJoanna Senyszyn
Joanna Senyszyn jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci polityki. Nikt tak jak ona nie walczy o sprawy , które nas racjonalistów interesują. Niezależnie od poglądów , czy to ateiści liberałowie , czy też bardziej lewicowi , nie mogą przejść obojętnie obok tego co posłanka Senyszyn głosi. Myślę , że jej zawsze wyważone i spokojne wypowiedzi przysparzają nam ateistom zwolenników , a przynajmniej nie zyskujemy nowych wrogów. Często musi debatować z ludźmi o poziomie kultury i inteligencji wielokrotnie niższym od siebie i co bardzo w niej cenie , nigdy nie ulega negatywnym emocjom. Agresywny i plugawy język jest jej obcy a przez to nie zniża się do poziomu swoich prymitywnych oponentów. Ponad to , ma dystans do siebie i poczucie humoru - co jest obce dużemu gronu polityków. Niejednokrotnie to udowodniła a ostatnio w magazynie "Machina" gdzie wzięła udział w sesji fotograficznej. Jeżeli ktoś chciałby przyłączyć się do moich słów uznania - bardzo proszę.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
01-02-2010MadmanRedakcja "Opoki" również bębni w ateistów
Ksiądz Dziewiecki wali w ateistów jak w bęben
Po przeczytaniu powyższego wątku postanowiłem na stronie "Opoki" zamieścić swój komentarz do owego wywiadu z księdzem Dziewieckim. Redakcja opublikowała moją wypowiedź, załączając swoją obszerną krytykę. Treść można znaleźć pod artykułem. Pozwolę sobie przytoczyć nieco bardziej "zabawne" argumenty:
Cytat:
Od Redakcji. Jeśli ateizm ma takich obrońców, to wbrew swoim intencjom potwierdził Pan słuszność tez ks. Dziewieckiego. Szkoda, że w swoim zacietrzewieniu nie dostrzega Pan tego. Mamy nadzieję, że prędzej czy później dotrze do Pana absurdalność tego, co Pan pisze.
Hmm... Moje argumenty były o tyle absurdalne, że naśladowały logikę księdza Dziewieckiego. Dopiero w lustrze dostrzegli sofistykę. Zarzut o zacietrzewienie ma tak niski poziom, że nie wymaga komentarza.
Cytat:
Dla przykładu: z teizmu nie da się logicznie wywieść zasady "cel uświęca środki" ani też na bazie teizmu uzasadnić działalności terrorystycznej.
Zgodnie z "logiką" Dziewieckiego wynika z tego, że teiści, nie przebierając w środkach, postępują nielogicznie.
Cytat:
Jeśli jakaś religia głosi pochwałę dla terroryzmu, to czyni to w oparciu o jakieś dodatkowe założenia, a nie wywodzi tego z teizmu.
Oczywiście. Takim dodatkowym założeniem może być Biblia. Albo Koran. A te pozycje przecież w żadnym wypadku nie mają logicznego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
31-01-2010KonowalŁże-elyty
Wydaje się, że Tusk świetnie się w tę grupę wpisuje. Można powiedzieć, że jest liderem w niej, bo po zrobieniu z Rostowskim największej "dziury budżetowej" mówienie "Premier zapowiedział walkę bardzo konkretnymi decyzjami ze zjawiskiem narastającego zadłużenia i wysokiego deficytu, nie dlatego - jak mówił - że Polska na tle innych krajów UE wypadała jakoś szczególnie źle. - Jest wręcz przeciwnie - zaznaczył." jest ...........

biznes.int(*)st-w-momencie-zwrotnym,1431893
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
31-01-2010stilgarSzkodliwośc narkotyków
Znalazłem ostatnio na enwiki wykres:


Zaskoczyło mnie to, że szkodliwość alkoholu i tytoniu jest porównywalna do szkodliwości amfetaminy i dużo większa od tej, którą ma ecstasy, lsd czy marihuana. Jakim cudem te dwie substancje są legalne podczas gdy wszystkie te "żółte" na tym wykresie są zakazane...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
31-01-2010diogenesPodsłuch na życzenie
Wierzyć się nie chce:

rozmowy.onet.pl/3,sondy.html

Czy podsłuchiwanie i pragnienie bycia podsłuchiwanym ma coś wspólnego z podglądactwem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
31-01-2010pavvelJP II w toalecie?
Wahałem się czy temat nie bardziej do działu bazgroły pasuje.
Ale w końcu to w naszym kraju się dzieje i naszego społeczeństwa to dotyczy.
Pytanie:
Ktoś ma ochotę aby JPII towarzyszył mu przy kąpieli lub w toalecie?
Teraz to możliwe:

wyborcza.p(*)Jan_Pawel_II_na_kafelkach.html

Cytat:
Modlący się Jan Paweł II na tle chmur - ok. 10 tys. takich kafelków Ceramiki Paradyż trafi do sprzedaży. Limitowana seria płytek ma wesprzeć budowę krakowskiego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".


Kafelki mają być drogie (powyżej 100zł za sztukę), ale:

Cytat:
Głupi nie zrozumie, a mądry kupi, bo kto na Kościół łoży, tego głód nie zmorzy...


wyjaśnia nam Zbigniew Gretka, który zaprojektował papieską płytkę.

Mnie ciekawi czy płytki podłogowe też są planowane, czy tylko ścienne.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
29-01-2010zachajPrzedawkuj homeopatię !
"Przy okazji ostatnich działań TVN, promujących woo i idiotyzmy (czyżby czekał nas odcinek Uwagi popierający pomysły kreatynów?) trafiłem na świetną akcję organizowaną przez Merseyside Skeptic Society (Liverpool). Namawiają, by 30 stycznia 2010 o godzinie 10:23 w miejscu publicznym połknąć całe opakowanie środka homeopatycznego. Akcja ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat bezużyteczności i kompletnego idiotyzmu stosowania tych środków.

Może warto by było również w Polsce spróbować coś podobnego? Zostało mało czasu, ale gra jest warta świeczki."

Znalazłem to na portalu wykop.pl i popieram akcję , więc postanowiłem ogłosić ją na naszym forum. Kto ma ochotę na dużą dawkę ?

Ciekawe , że akcja odbywa się w UK. W debilnym programie TVN-u z ust jednego z homeopatów padł argument , że homeopatią leczy się na całym świecie , w tym w Anglii. Teraz właśnie odzyskałem mój szacunek do tego kraju , gdzie z głupotą starają się walczyć zwykli ludzie.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)