Żołnierz na pewno cywilem nie jest, bo bierze udział walce, więc trzeba go wykreślić z tej listy. Ale żołnierz nie strzela z własnej woli, strzela na rozkaz. Jeżeli rozkaz pada od kaprala, który akurat nie strzela (nie bierze czynnego udziału w walce), to kapral mimo wszystko bierze udział w działaniach wojennych i kaprala z listy cywilów skreślamy. Jeżeli kapral wydaje rozkaz strzelania, ponieważ dostał go od sierżanta, to sierżant również bierze udział w działaniach wojennych i cywilem nie jest... Jeżeli rozkaz strzelania jest podany od generała, to generał również bierze udział w działaniach wojennych. Jeżeli rozkaz strzelania pochodzi od polityka, to polityk również bierze udział w działaniach wojennych i cywilem już nie jest.
Czy to jest jasne? |