Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
20-08-2018ArminiusKontekst historyczny przemawia przeciwko apologetom
Co roku, w rocznicę Powstania Warszawskiego odnawia się spór między jego krytykami i apologetami. Zaliczam się do tej pierwszej kategorii. Wczoraj usłyszałem argument apologety, iż przy ocenie tych, którzy podjęli decyzję o wybuchu PW należy brać pod uwagę kontekst historyczny - to jest fakt, iż rozumowali oni w kategoriach swoich doświadczeń życiowych - czyli brali pod uwagę realia...pierwszowojenne, kiedy to nastąpiło przejęcie Warszawy ( i nie tylko Warszawy) z rąk wycofujących się Niemców - w sposób generalnie bezkrwawy.
Argument jak wyżej posiada jednakże poważny mankament. Otóż PW miało miejsce latem 1944 r. - po pięciu lat doświadczeń drugowojennych, które powinny być bezwzględnie uwzględnione przez polska elitę polityczną i militarną - dywagującą nad zasadnością wybuchu powstania. Należy pamiętać, iż newralgicznym elementem kalkulacji obliczonych na sukces PW było założenie, iż Sowieci udzielą mu pomocy. Jak można było robić takie założenie, po zdradzieckim zajęciu połowy Polski w 1939 r. przez tychże Sowietów, po Katyniu, po "Burzy" na wschodzie (masowe aresztowania i prześladowania AK przez Sowietów), która rozegrała się w przededniu PW??? Oni ( decydenci) mieli to wszystko przed oczyma, to było doświadczenia bardzo świeże i bolesne. My dzisiaj po upływie kilkudziesięciu lat od tych wydarzeń - mamy prawo nie doceniać ich znaczenia. Oni takiego przywileju nie posiadali.
Drugi argument - często powielany przez apologetów - zakłada, iż bez PW Sowieci zrobiliby z Polski..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
14-08-2018szachistaSportowcy dają przykład: "Jak zwyciężać mamy!"
Sportowcy daja przykład: "JAK ZWYCIEZAC MAMY !"

Ostatnie dni tegorocznych wakacji w Polsce spedzilem glownie...przed telewizorem podziwiajac popisowe wystepy polskich Sportowcow.
Emocje, radosc i...SATYSFAKCJA!
Jubileuszowy kolarski Wyścig Dookoła Polski (zwany z obca: "Tour de Pologne") pięknie wpisał się w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Gdy obserwowalem zwycieskie zmagania w obronie żółtej koszulki Michała Kwiatkowskiego na ostatnich dziesięciu kilometrach to przed oczami przewijała się cała powojenna historia polskiego kolarstwa: od Wilczewskiego, Grabowskiego, Królaka, Lasaka, Szurkowskiego, Szozdy, Magiery, Jaskuly, Chalupczoka... i wielu innych znakomitych Rodakow.
Wyjątkowo chyliłem czoła z podziwu przed Czesławem LANGIEM. Były srebrny medalista (Moskwa 1980) pokazał kolejny talent: tym razem doskonałego przedsiębiorcy, który STWORZYŁ firme organizującą Wyścigi Dookoła Polski i to już...25 raz! Niczym niezwykłym, gdy wybitni sportowcy zostają trenerami czy komentatorami.
Mało kiedy udaje się po karierze wyczynowca zostać Super-Organizatorem. Pan Czesław LANG dokonał tego. Wielkie brawa i gratulacje panie CZESŁAWIE!

W Berlinie lekkoatleci na Mistrzostwach Europy przypominali nam o złotej epoce "wunderteamu" (tak w latach pięćdziesiątych ekipę polskich lekkoatletów nazywali niemieccy dziennikarze). Znowu ozyly wsponienia: sierpień 1958; Warszawa; stadion dziesieciolecia; mecz
POLSKA - USA. Po szalonej walce - gdzie obie strony bily rekordy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
13-08-2018Jan RylewUwaga sukces ! Polska lekkoatletyka zagrożona.
Reprezentacja Polski w lekkoatletyce odniosła niewątpliwie wielki sukces, chyba największy w swojej historii. Na zakończonych wczoraj Mistrzostwach Europy w Berlinie Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej i trzecie w klasyfikacji punktowej.
Cytat:
"W Berlinie Biało-Czerwoni zdobyli 12 medali (7-4-1), czyli tyle samo co przed dwoma laty w Amsterdamie, jednak tym razem to nie wystarczyło do wygrania klasyfikacji medalowej. W niej zajęliśmy jednak świetne, drugie miejsce, tylko za Wielką Brytanią. Z kolei w klasyfikacji punktowej (za dane miejsce w finale każdy zawodnik otrzymuje przypisaną liczbę punktów) Polacy zajęli trzecią pozycję. Co jednak ważne, nasza reprezentacja zdobyła aż 172 punkty, najwięcej w swojej historii występów w tej imprezie."
sportowefa(*)epszy-wynik-polakow-w-historii
Nawet pozostający w niegasnącej pamięci wielki występ reprezentacji Polski na ME w Sztokholmie w 1958 kiedy to Polska LA zdobyła osiem złotych medali nie robi już takiego wrażenia. Wtedy ME wyraźnie zdominowali Rosjanie, Polacy zdobyli poza złotymi tylko dwa srebrne medale i jeden brązowy, no i ostatnie ME były trudniejsze choćby dlatego, że było więcej krajów.

Uwaga! Nie jest tak pięknie jak to wygląda w klasyfikacji medalowej zwłaszcza w kontekście przygotowania reprezentacji na Olimpiadę w 2020 w Tokio. Nie jestem już wnikliwym obserwatorem polskiej lekkoatletyki, ale już pobieżne rozeznanie pozwala stwierdzić, że..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
13-08-2018ArminiusWoda nasza bezcenna!
Coraz częściej - z powodu wielkich upałów i suszy - pojawiają się w Polsce problemy z wodą. I nie chodzi tutaj o problemy jak wyżej w wymiarze ogólnym i abstrakcyjnym. Chodzi o sytuację in concreto - kiedy to po odkręceniu kurka, z kranu nic nie leci albo ledwie cieknie strużka wody.
Wodę więc trzeba oszczędzać. Trzeba się tego nauczyć, tak jak już nauczyliśmy się oszczędzać - na przykład - gaz. Trzeba wykształcić w sobie nawyk umiarkowanego korzystania z wody. A więc czas na marynarskie prysznice, redukcje w częstotliwości prania naszych rzeczy, zakręcanie kurka od kranu gdy myjemy zęby, dokładne dokręcanie kurków, oszczędne korzystanie z wody w toaletach przy spłukiwaniu nieczystości, wykorzystywanie deszczówki z dni deszczowych ( praktykuję to na dużą skalę) w dniach upalnych - i tak dalej i tak dalej. Do władz natomiast wszelakich apeluję o drastyczną podwyżkę cen wody - bo trzepnięcie Polaka po kieszeni jest najlepszych motywatorem do wyrobienia sobie przez niego nawyków jak wyżej.

“Szanowni Klienci. Informujemy, że z powodu upałów i bardzo wysokiego zapotrzebowania na wodę dostarczaną przez Aquanet, w kilku miejscowościach na terenie gmin: Mosina (Dymaczewo Stare i Nowe, Bolesławiec, Borkowice i Pecna), Kórnik (Gądki, Borówiec, Dachowa, Kamionki, Robakowo ) oraz Luboń (Żabikowo i Lasek), pojawiły się problemy z ciśnieniem wody aż do jej braku. Problemy te pojawiają się w godzinach największego rozbioru wody, tj. między 18.00 a 21.00. W związku z tym prosimy o ograniczenie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
12-08-2018szachistaPolska demokracja
Sedziow trzeba wybierac!

Zaistniala sytuacja jednoznacznie pokazuje, ze dozywotnie przyznawanie uprawnien/imunitetow sedziom jest sprzeczne z zasadami demokracji.
Ci ludzie wyrwali sie od wszelkiej kontroli i usiluja kontrolowac/cenzurowac wole LUDU (DEMOS). Wole bedaca podstawa wszelkiej demokracji.
Musimy zmienic system!!!
Sedziowie winni byc wybierani - tak jak poslowie czy senatorowie - na scisle, z gory ustalone okresy ( przykladowo 4 lub 8 lat)
W dniu dzisiejszym sa jedyna wladza nie podlegajaca wszelkiej kontroli!!!
Tym samym jest naruszona zasada rownowagi w trojpodziale wladz.
UWAGA: o tym cisza a takie zagrozenie sygnalizowal juz Monteskjusz bedacy ideowym tworca "trojpodzialu wladz)....!

Pod rozwage dwa tematy:
- Jak karac Sedziow ?!?
- Jak winna wygladac Nowa Konstytucja ?

kibic z francji
Reims 5.08.2018
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
07-08-2018MaxGolonko2Odreligijnienie państwa i szkolnictwa jako konieczność naukowa
Zagadnie ilustruje grafika

scontent-f(*)b228fe042c7c539be0&oe=5C05637E


Postulowany przez wielkie religie zakaz skutecznej antykoncepcji skutkowałby średnią dzietnością każdej statystycznej kobiety rzędu siedmiorga dzieci.
Aby nie toczyć sporów czy 7 czy 5 można założyć dzietność zaledwie 3 dzieci (czyli model rodziny 2+3 dla całej populacji ludzkiej na naszej planecie).
Mamy wtedy ciąg geometryczny.

Jeśli bieżące pokolenie liczy x miliardów ludzi to następne będzie liczyć x * (1.5) miliarda ludzi.
Idąc dalej n-te pokolenie będzie liczyć x*(1.5)^n gdzie znak ^ oznacza potęgowanie.
Obecnie ludzi jest 7.6 miliarda.

Zakładając, że Ziemia waży K kilogramów, a przeciętny człowiek 60 kilogramów jeśli wpływ duchownych na społeczeństwa nie zostanie zlikwidowany
to w którymś pokoleniu wszyscy ludzie będą ważyć wiecej niż cała dostępna na Ziemi materia co jest niewykonalne.

Oznacza to, że wcześniej musi dojść do katastrof i sytuacji bardzo niehumanitarnych (umieranie z głodu, zniszczenie całego środowiska naturalnego planety, itp).

Następne pokolenie powstaje około 25 lat po poprzednim zatem absurdalna sytuacja (kula ulepiona z samych ludzi o masie Ziemi) zajdzie za konkretny czas.

Astronomowie ustalili, że Ziemia ma masę 6*10^24 kilogramów. Zatem sami ludzie jako materiał Ziemi zaistnieją teoretycznie gdy zajdzie:
60*7600000000*(1.5)^n = 6*10^24
z tego otrzymujemy:
1.5^n..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
06-08-2018ArminiusCzy Żydzi chcą być ponad prawem w Polsce?
Kwestia skandalicznego zachowania się Żydów w Polsce ( w szczególności młodzież żydowska przybywająca do Auschwitzu i ich ochroniarze żydowscy) była już niejednokrotnie podnoszona na tym forum ("Czy zakazać wycieczek młodzieży żydowskiej do Auschwitz" - www.racjonalista.pl/forum.php/s,744386). Parę dni temu życie dopisało kolejny rozdział w tej "never ending story". Tym razem grandziarzem sprawiającym problemy okazał się być amerykański Żyd, który pod wpływem alkoholu zaczął się skandalicznie zachowywać na terenie jednej z synagog żydowskich. Personel przybytku zadzwonił na policję doszło do interwencji i obezwładnienia hucpiarza. No i zrobił się skandal międzynarodowy z interwencją amerykańskiego polityka.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału. Krakowskiej zaś policji podpowiadam - aby w sytuacjach jak wyżej postępowali jeszcze bardziej "profesjonalnie" - naśladując standardowe metody izraelskiego aparatu represji w relacjach z Palestyńczykami.

"– Nie chcieli podać swoich danych, znieważali policjantów, uderzali ich pięściami – wylicza Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji w rozmowie z Fakt24. Policjanci założyli im kajdanki i przewieźli ich na komisariat przy ul. Szerokiej. Sebastian Gleń dodaje, że Polak złożył zeznania i został wypuszczony do domu. – Amerykanina zwolniono później, bo nie miał przy sobie dokumentów. Nie chciał z nami rozmawiać, ani podać swoich danych. Dopiero jego adwokat przyjechała i przyniosła..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
06-08-2018KrystynabackCzy polskie instytucje państwowe są dla Polaków?
Chciałbym zaproponować pewien wskaźnik wiedzy w podziale na ludzi myślących w różnych językach na bazie rozpiętości i zawartości treści zamieszczonej w Wikipedii w zakresie nowoczesnych technologii. Za przykład biorę sobie kryptowaluty i ich pochodne.

Kryptowaluta
PL pl.wikipedia.org/wiki/kryptowaluta
DE de.wikipedia.org/wiki/kryptowährung
EN en.wikipedia.org/wiki/cryptocurrency

Initial coin offering
PL pl.wikipedia.org/wiki/Initial_Coin_Offering
DE de.wikipedia.org/wiki/Initial_Coin_Offering
EN en.wikipedia.org/wiki/Initial_coin_offering

Na jednym z portali czytamy także o innej pochodnej kryptowalut - Equity Token Offerrings (tokeny udziałowe)
bithub.pl/(*)ie-gielde-oparta-o-blockchain/
które Polka Zoe Adamovicz prowadząca niemiecki Neufund
neufund.org/fundraise-with-equity-token
zamierza wdrażać na Malcie.

Na innym z portali możemy poczytać o problemach BitBaya, który atakowany przez polskie instytucje państwowe przeniósł swoją działalność na Maltę.
businessin(*)-z-sylwestrem-suszkiem/tydrdzj

Mamy zatem dwóch Polaków, Zoe Adamovicz i Sylwestra Suszka, którzy dzięki własnemu rozwojowi i doświadczeniu mogliby nie tylko przekazać nam nowoczesną i potrzebną wiedzę w języku polskim ale jeszcze dostarczyć nam usługi jakich nie mamy na bazie polskiego kapitału.

Uciekają na Maltę, rozwijają..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 75 (przedawniony)
05-08-2018StefanowiczSpis powszechny
m.money.pl(*)ykul/artykul,26,0,2411546.html

Co o tym sądzicie? Zapytam naiwnie: a do czego im to potrzebne? To norma, prawda? Ciekawe czy święte obrazki będą. Ciekawe czy będzie można wyspowiadać się przez internet - zakładam, że tak (jak dobrze będzie to działać?). Takie spisy to nic nowego, ale w 2021 roku władza może się bardziej postarać (zakładam, że nadal będzie rządził PiS). Wiem, przesadzam... A ślub kościelny to jest? Uuuu.. niedobrze. Jedyne co mnie martwi, to brak zainteresowania GUSu zainteresowaniami obywatela Poglądy polityczne warto by było też sprawdzić.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-08-2018ArminiusJak Żydzi mazowieccy kolaborowali z "bolszewią" w 1920 r.
Sierpień jest miesiącem zdominowanym w polskiej publicystyce historycznej przez Powstanie Warszawskie i odgrzewane co roku polemiki co do jego zasadności między szkołą krakowską i warszawską. A przecież w tym miesiącu, 24 lata wcześniej, Polacy (wspomagani przez róznorakich sojuszników) ogromnym wysiłkiem pokonali bolszewię pod Warszawą i tym samym przesądzili na następne 20 lat o losie kraju jak i - nie ma w tym wielkiej przesady - sporej cześci Europy. Dziwi więc trochę fakt, iż sromotnej klęsce Powstania Warszawskiego poświęca się zdecydowanie więcej miejsca niż wielkiemu triumfowi oręża polskiego - Bitwie Warszawskiej. Miałem dzisiaj okazję rozmawiać z cudzoziemcem, słabo zoreintowanym w historii poslkiej, ktory wyraził wielkie zdziwienie, iż taką spektakularną porażkę jaką było PW czcimy jakby było to wielkie zwycięstwo, naprawdę zaś wielkiemu zwycięstwu z 1920 r. poświęcamu niewiele uwagi. Uświadomiłem sobie, iż "etranżer" jak wyżej trafił w samo sedno problemu - bo przecież po wyjściu z Muzeum PW ma się rzeczywiście wrażenie - iż sławi ono nie kleskę tylko zwycięstwo. Być może jest to wielki sukces propagandy - polityki historycznej - ale na gruncie sensu stricto historyczno - merytorycznym - jest to w swej istocie rodzaj kwalifikowanego curiosum. Historycy mają tendencję do generalizowania, do prezentowania problemu na wysokim pzoiomie uogólnienia - i wówczas siłą rzeczy nastepuje zniekształcenie tego "jak to właściwie było" na tym szczeblu najniższym, na poziomie wsi,..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)