Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
14-01-2012KarolGMatematyka ministerialna...
Mamy nowy rok i jest nowa lista leków refundowanych. Dziennikarze jak zwykle krzyczą, że będzie drożej, więc chciałem sprawdzić u źródła. Ten ciekawy dokument jest dostępny tutaj lub w trochę bardziej czytelnej formie na blogu dra Zatońskiego.

Zacznijmy od początku listy. Zaczyna się od substancji zwanej Acarbosum, a pierwszym preparatem na liście jest "Glucobay 100, tabl., 100 mg (30 tabl.)", który bez refundacji kosztowałby 19,38 zł. Preparat ten będzie refundowany do 30% i zapłacimy 5,81 zł. Jak na razie wszystko ok.
Zabawnie robi się już przy następnej pozycji: "Glucobay 50, tabl., 50 mg (30 tabl.)". Ten sam lek, takie samo opakowanie, ale mniejsza dawka. Bez refundacji kosztowałby 14,52 zł, będzie refundowany do 30% i to daje cenę dla pacjenta: 7,74zł.
Nie pomyliłem się. Wg Ministerstwa 30% z 14,52 to 7,74. W dodatku mniejsza dawka, będzie kosztowała 30% drożej.
To samo przy następnej pozycji.
Trochę dalej "Heviran, tabl. powl., 200 mg (30 tabl. [3 blist.po 10 szt.])", jest ponoć jest refundowany w 50%. Wg Ministerstwa 50% z 16,52 to 10,24.
Takich przykładów jest oczywiście mnóstwo. Każdy może sobie znaleźć swój ulubiony. Mi się najbardziej podoba "Femara, tabl. powl., 2,5 mg (30 tabl.)", która jest bezpłatna, czyli będzie kosztować 129,43 zł. Wyobrażam sobie, co powie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
11-01-2012romaroPatriotyzm
Pamiętacie Kmicica? Przybył na Jasną Górę, rzucił na stół garść świecidełek. Te złotka olśniły oczy i rozum siedzących przy stole panów, z Jasnogórskim przeorem na czele. Swiecidełka przyćmiły prawie wszystkich, nie tylko tych przy stole, również tych, którzy o tej "historii" dowiadują się po latach. Jak mało istotne, że skarby zdobyte na rabunku, zdradzie, o ile będą przekazane na chwałę świątyni. Ilu w tym miejscu takich Kmiciców zagościło? Ale to mity.
Parę dni temu na Jasnej Górze odbyło się spotkanie z kibicami, tymi, którzy jeszcze nie tak dawno w sposób haniebny wygrażali premierowi, że Go obalą. Na tym spotkaniu sam przeor dziękował im za ich wielki patriotyzm. Nie pierwszy raz widzę, że lekiem na zło jest spowiedź a "wierny" patriotyzm odpuszczeniem.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
10-01-2012Syn Lecha6 stycznia - tzw. święto
Napiszcie co sądzicie i jak spędzacie to tzw. święto - 6 stycznia.
Ja uważam to za marnotrawstwo i stratę czasu i pieniędzy, więc będę prawie normalnie pracował, ale nie wszyscy tak mogą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 311 (przedawniony)
09-01-2012corelessCzy Europę stać na spójną politykę wobec ekspansji islamu?
Pytanie jak wyżej plus prośba o ewentualne uwagi na temat tego, czym Europa powinna się kierować w ustalaniu priorytetów tej polityki: prawami człowieka, zasadami świeckiego państwa, a może - ponieważ ekspansywny islam nie uznaje zasad gry typowych dla funkcjonowania państw kultury Zachodu - jeszcze innymi wartościami? Zapraszam do dyskusji w stylu umiarkowanie dowolnym.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
09-01-2012kulka_na_molePolska dla Polaków! (ale tych zdrowych)
[color=#330000]Miesiąc temu poruszyłem temat, którym od początku tygodnia zajmują się wszystkie media.
Przewidziałem, że chorzy będą mieli poważne problemy z zakupem leków refundowanych, ale nie przewidziałem, że:
1) niektóre z tych leków w ogóle znikną z listy, zaś ich odpowiedniki znacznie podrożeją, czasem nawet o 100%,
2) NFZ zgodnie z literą, ale niezgodnie z duchem prawa nie będzie podpisywał umów z niektórymi placówkami zajmującymi się chorymi i niepełnosprawnymi.

Odnośnie sprzedaży leków refundowanych - podobno zaledwie 0,3% obywateli nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Ilu z nich zgłosiłoby się po leki refundowane - 10%? Czy zamiast wydawać setki milionów na stworzenie i utrzymanie systemu informatycznego zawierającego spis ubezpieczonych nie byłoby taniej założyć, że wszyscy jesteśmy ubezpieczeni?

Co do pktu 2 - obejrzałem dziś w tv krótki reportaż o ośrodku dla dzieci niewidomych i niedowidzących. W tymże ośrodku nie będzie zatrudniony lekarz okulista (sic!), bo NFZ odmówił podpisania umowy z ośrodkiem, gdyż ten nie spełnił bardzo ważnego wymogu formalnego. Otóż podjazd dla wózków inwalidzkich jest za wysoki o... 1 cm.

W niektórych szpitalach nie przyjmuje się chorych już od października, bo skończyły się fundusze z NFZ. Pacjenci odchodzą z kwitkiem, a drogi i specjalistyczny sprzęt, często jedyny taki w regionie, stoi niewykorzystywany.

Kiedyś mówiło się, że socjalizm to taki system, w którym dzielnie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
07-01-2012autemeNDAA i FEMA
Poocierałem się ostatnio o kilka artykułów w sprawie podpisanego właśnie przez Obamę, kontrowersyjnego dokumentu, który znacząco zmienia sytuację w USA.

W niniejszej ustawie wprowadza się min.

-Aresztowanie na podstawie tylko podejrzenia jakiegokolwiek udziału w „działalności terrorystycznej” – a praktycznie można pod to podciągnąć jakąkolwiek działalność opozycyjną, jak np. protesty przeciwko testowaniu leków na zwierzętach, czy przywiązanie się do drzewa w obronie przyrody.
-Internowanie na okres bezterminowy, bez oskarżenia o jakiekolwiek przestępstwo
-Przesłuchiwanie i torturowanie w praktycznie dowolny sposób
-Zabijanie bez jakiegokolwiek wyroku
-Wszystko bez dostępu do obrońcy, bez żadnego postępowania sądowego, ani udziału prokuratury.

Jest to National Defense Authorization Act. Media tajemniczo milczą, co jest strasznie dziwne. To skrawki informacji...
www.forbes(*)se-authorization-act-now-what/
newworldor(*)ykanom-oficjalnie-zatwierdzona
www.amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=378

Po połączeniu tej ustawy z obozami budowanymi przez FEMA, otrzymujemy dość ciekawą sytuację.
www.eioba.(*)sza-organizacja-rzadowa-swiata

Ma ktoś z was jakieś większe rozeznanie w tej sprawie?! Interesuje mnie to, gdyż po rozmowie z politykiem z PO, dowiedziałem się, że 11 listopada 2011r. PO zastosowała..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
07-01-2012dokowskiCzy moralność jest w Polsce fundamentem prawa?
Po raz kolejny wraca dyskusja na temat systemu prawa autorskiego. Za każdym razem mamy na szczęście coraz większe rozeznanie i doświadczenie, coraz łatwiej jest formułować klarowne wypowiedzi… coraz bliższa staje się perspektywa całkowitej przebudowy systemu prawa autorskiego.

Dzisiaj, po kilku latach śledzenia debaty w tej sprawie, umiem postawić precyzyjną diagnozę problemu, choć kontrowersyjną. Źródłem problemu jest zaburzenie naturalnego instynktu rozróżniania dobra i zła. Zaburzenie to spowodowane jest nasilającą się żądzą posiadania coraz większej ilości pieniędzy przez chciwych artystów i chciwych wydawców. Najwyraźniej to widać z perspektywy niewinnego dziecka, które czuje jeszcze wyraźnie, co jest dobre, a co złe. Kolega, który pożycza książki kolegom, to dobry kolega. Gdyby mój syn, na prośbę o pożyczenie książki, odpowiedział koledze: "sam sobie kup, pisarz chce więcej zarobić, wydawnictwo też chce zarobić, a ja ich popieram", to w najlepszym wypadku dostałby od kolegi należną fangę w nos.

Jednym z fundamentów moralności jest bezinteresowne pomaganie innym. Pożyczenie, czy choćby udostępnienie komuś dzieła, które posiadamy na własność, jest czynem jednoznacznie dobrym, oczywiście pod warunkiem, że jest to robione za darmo, jak to się mówi: z dobrego serca. Dobre prawo nie może ścigać ludzi dobrych za czynienie dobra. Jeżeli mamy prawo, które pozwala ścigać ludzi za darmowe udostępnianie innym swoich książek, płyt, kaset czy plików, to znaczy, że mamy złe prawo...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 72 (przedawniony)
05-01-2012romaroBiskupie atrakcje
Niezależnie jakiej ekwilibrystyki myślowej poddamy naszą mózgownicę i tak nie pojmiemy jaki cel tym panom przyświecał, by robić sobie zdjęcie w tym miejscu. Uśmiechnięte facjaty wskazują raczej na zupełną pustkę duchową. Kto jak kto, ale oni, jako reprezentanci KK, w tym miejscu powinni zachować powagę i zadumę.

wyborcza.p(*)rzad_kleknie_w_nowym_roku.html

Żeby przekaz był bardziej wyrazisty proponuję tym panom zrobić sobie zbiorowe zdjęcie w bardziej atrakcyjnym miejscu

wiadomosci(*)ni-na-stosie-maja-swoj-pomnik/
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
01-01-2012Agnieszka NiechciałACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)
Jestem bardzo ciekawa, co o tym sądzicie?
di.com.pl/(*)iec_o_antypirackim_pakcie.html

Czym zakończą się prace nad tym kontrowersyjnym projektem? Czy będzie to kolejny martwy przepis prawa, czy wręcz przeciwnie - ACTA posłuży do znacznego ograniczenia wolności jednostki?
Czy takie ograniczenia są możliwe/akceptowalne przez współczesne społeczeństwa?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
01-01-2012słocińskipowracający 13 grudnia
Jak co roku, powrócił temat stanu wojennego, w tym wątek "wkroczyli by czy nie".
Mam w związku z tym wątkiem narodowego sporu pytanie.
Być może znajdą się w tym szacownym gronie, historycy, oficerowie WP z czasów PRL, którzy zechcą zabrać głos.
Pytanie moje : Czy interwencje wojsk sojuszu na Węgrzech i w Czechosłowacji wynikły na wskutek długofalowych przygotowań, planowania, czy też może parotygodniowego przemieszczania wojsk i koncentracji ich na granicach państw tych sojuszników?
Czy może NATO ujawniło kiedyś plany tych inwazji?
Ile czasu upłynęło wówczas, od podjęcia decyzji o inwazji, do wprowadzenia jej w życie?
Jeszcze jedno: czy nasza sytuacja mogła być analogiczna do tamtych?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)