 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 31-08-2017 | Arminius | Reparacji nie będzie? |
W grudniu 2015 r., w wątku zatytułowanym "Kto nie czyni sztuki?" ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,687822) podniesiony został problem nadużywania symboli oświęcimskich do celów doraźnych, banalnych i komercyjnych. Ta wielce kontrowersyjna - z punktu widzenia etycznego - praktyka, została scharakteryzowana następującymi słowy: "W Muzeum Sztuki Nowoczesnej ("Mocak") w Krakowie od kliku lat eksponowana jest "instalacja artystyczna" (obiekt / stal, żarówki LED ) zatytułowana "Kunst Macht Frei". Ale dopiero ostatnio zrobiło się o niej głośno. Napis jest oczywiście wzorowany na sloganie zawieszonym nad główną bramą prowadzącą do obozu w Oświęcimiu. Domniemywać można, iż "artysta", nawiązując do oświęcimskiego napisu, chciał wyrazić analogię losu artysty - którego sztuka wcale nie wyzwala - do więźnia kacetu, którego praca też nie zawsze wyprowadzała poza druty obozu. Komentarz do instalacji zamieszczony na stronie internetowej "Mocaku" brzmi: "W tym geście nie ma lekceważenia historii, jest natomiast wykorzystanie siły jej znaku w innym kontekście". Czy aby na pewno? Czy aby na pewno występuje paralela między losem osadzonego w kacecie, a "twórczą niedolą i rozterkami" artysty "płodzącemu w bólu i pocie czoła" dzieła sztuki? Czy można zasadnie porównać los Grzgorza Klamana - autora instalacji - profesora gdańskiej ASP z losami - na przykład - Ksawerego Dunikowskiego - artysty rzeźbiarza , który spędził w Oświęcimiu kilka lat?" Zdarzenie jak opisane wyżej miało charakter prowokacji.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 30-08-2017 | Arminius | Potrzeba tortur nie byle Jakich? |
Wypowiadając się na temat ostatnich "wypadków" w Rimini, wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki napisał w internecie:
"Dla tych bydlaków powinna być kara śmierci. Choć dla tego konkretnego przypadku przywrócił bym również tortury" (pisownia oryginalna ) I dostał - nota bene - sporo "lajków". Co sądzić o......netykiecie ministra i o jego zamiłowaniu do torturowania? Traf chciał, iż kilkanaście godzin temu pijany w sztok Polak spowodował karambol na autostradzie w Wielkiej Brytanii ze skutkiem: 8 osób zabitych, 4 ciężko ranne, przy czym 7 - em z owych trupów to członkowie tej samej rodziny. Szukałem kolejnego wpisu Patryka, co tu dużo mówić, nie byle Jakiego, o potrzebie gruntownego skatowania owego pijaczka z Polski. Ale nie znalazłem. Może przeoczyłem? Może ktoś znalazł?
"31-letni Polak Ryszard M. otrzymał zarzuty za spowodowanie wypadku na autostradzie M1 niedaleko miasta Newport Pagnell w Anglii. Zginęło w nim osiem osób, a cztery zostały ciężko ranne. Według miejscowej policji mężczyzna prowadził samochód pod wpływem alkoholu. 28 sierpnia Polak stanie przed sądem w High Wycombe. Do wypadku z udziałem dwóch ciężarówek i busa doszło z piątku na sobotę, ok. godziny 3:00 czasu lokalnego (ok. godz. 4:00 w Polsce). Siedem z ośmiu ofiar śmiertelnych było członkami jednej rodziny."
"Dla tych bydlaków powinna być kara śmierci. Choć dla tego konkretnego przypadku przywrócił bym również tortury" – napisał wiceminister Patryk Jaki (pisownia oryginalna – przyp. red.),.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 27-08-2017 | Arminius | Poślizg kontrolowany......Autosanu? |
Reprezentant firmy Autosan, przejętej w 2016r. przez PGZ spóźnił się o 20 minut ze złożeniem oferty na dostawę autobusów dla polskiej armii. W rezultacie przetarg został wygrany przez niemiecką firmę Mann. Pierwotnie sądzono, iż epizod jak wyżej jest pokłosiem bałaganu, który ciągle ma się wcale dobrze w polskich przedsiębiorstwach kontrolowanych przez państwo. Okazuje się jednakże, iż owo spóźnienie się z ofertą mogło być poślizgiem kontrolowanym - bo Autosan nie jest w stanie produkować wysokopokładowych pojazdów dla armii. W ten sposób firma chciała ominąć nakaz przystąpienia do oferty wydany przez wiceministra Kownackiego, słynącego z tego, iż siły mierzy na zamiary. Kownacki skompromitowany wyrzucił dyrektora Autosanu (odpowiedzialnego za niezłożenia na czas oferty z pracy) oświadczając - kłamliwie - iż jest to człowiek związany z poprzednią ekipą rządzącą. Równocześnie prezes Autosanu złożył oświadczenie, w którym wycofał się ze swojego pierwotnego oświadczenia - z którego wynikało, iż Autosan ma ograniczone możliwości produkcyjne, co tylko tym bardziej czyni z całej sytuacji tragifarsę. Pikanterii tej całej sytuacji dodaje fakt, iż przetarg na wyposażenie polskiej armii wygrała firma niemiecka - i to w atmosferze antyniemieckiej nagonki rozpętanej ostatnimi czasy przez PiS. Cóż, Niemcy zwą to polnische wirtschaft. www.money.(*)usy-przetarg,23,0,2358551.html"Przyznawał to w środowym oświadczeniu prezes Stachura... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 25-08-2017 | Max Golonko | Razem i Zandberg popełniają pewien błąd |
Zandberg/Razem nie ma pojęcia o rzeczywistych przyczynach migracji i swoim błędem merytorycznym może zaszkodzić całej lewicy w następnych wyborach. Piszę to jako ateista i zdecydowany wróg (prawie już faszystowskich) pisrydzyków. W Afryce trwa eksplozja demograficzna i zarazem nasilają się susze. 300 milionów ludzi chce przyjść do UE. To są imigranci ekonomiczni. Winne są Chiny (50% węgla spala sie tam!) i USA bo one odpowiadają za globalne ocieplenie. Zandberg chce popełnić samobójstwo ekonomiczne Europy i przyjmować tych ludzi w ramach wadliwie rozumianej "przyzwoitości" - ze względu na mikroskopijny udział Polaków w jakiejś wojnie w Iraku. Getta/slumsy to złe rozwiązanie - należałoby zatem zbudowć sto milionów nowych, rozproszonych terytorialnie, mieszkań. To nierealne. Zawracanie tych ludzi jest koniecznością, a inna postawa wyrzuci partię Razem i jej koalicjantów z Sejmu - za głupotę i brak wiedzy merytorycznej. Zaszkodzi to sto razy ważniejszym dziś sprawom lewicy! Ostatnie minuty filmu - Zandberg naiwnie o "uchodźcach". www.facebo(*)1583333614473/?hc_location=ufi | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 24-08-2017 | Arminius | Operacja polska NKWD |
W sierpniu 1937 r. szef NKWD Jeżow podpisał rozkaz na podstawie którego rozpoczęła się - tak zwana - "Operacja polska NKWD". W jej wyniku w latach 1937 - 1938 zlikwidowano w Sowietach ok. 110 tysięcy osób narodowości polskiej, ok. 29 tysięcy skazano na pobyt w łagrach, ok. 100 tysięcy przymusowo przesiedlono, w tym do odległych miejsc zesłania w Kazchstanie i na Syberii. Kryterium represji było sensu stricto narodowościowe. Represjom podlegali Polacy wszelkich stanów i poglądów. Operacja jak wyżej była pierwszą z całego cyklu represji wymierzonych w podszczególne grupy narodowościowe zamieszkujące Sowiety. Zaraz po Polakach przyszła kolej na Niemców. Skala prześladowań jak wyżej oszołamia, na przykład na tle represji Żydów w Niemczech hitlerowskich mających miejsce w tym samym okresie i uchodzących za wzorcowo brutalne i okrutne. Obiektywnie jednakże rzecz ujmując - III Rzesza w swych relacjach do Żydów na tle Sowietów w relacji do Polaków ( i szeregu innych nacji) jawi się niczym sanatorium, w okresie jak zawzmiankowany wyżej. Zainteresowanych detalami odsyłam do podlinkowanego materiału oraz do książek rosyjskiego historyka Mikołaja Iwanowa, takich jak "Zapomniane Ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. „Operacja polska” 1937–1938" oraz "Pierwszy naród ukarany".
"Masowe deportacje bardzo często miały charakter świadomego ludobójstwa. Ofiary pozostawiano samym sobie w miejscach pozbawionych jakiejkolwiek możliwości wyżywienia. Osoby, którym udało się przetrwać,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 20-08-2017 | Arminius | Czy będą paszporty narodowe? |
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości ma zostać upamiętniona - miedzy innymi - nową szatą graficzną polskich paszportów. I nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, iż polskie MSZ planuje w ramach owej nowej szaty graficznej umieścić zdjęcia Ostrej Bramy w Wilnie oraz Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie. Litwa już ostro zaprotestowała, Ukraina najpewniej też nie będzie usatysfakcjonowana takim obrotem spraw. Pomysł jak wyżej perfekcyjnie wpisuje się w formułę wbijania przez Rosję klina między Polskę a jej wschodnich sąsiadów - co zmusza do ponownego podniesienia problemu agentury i agentury wpływu Rosji w Polsce. Ciekawym też jest w jakim stopniu przedsięwzięcie jak wyżej przyczyni się do umacniania koncepcji Trójmorza czy też - szczególnie - Międzymorza - dla którego dobre relacje z Ukrainą to po prostu kamień węgielny. Kto sieje wiatry - zbiera burze. Nie zdziwmy się więc jeżeli - w przypadku dojścia do skutku planu jak wyżej - Polscy turyści będą zatrzymywani na granicy z Ukrainą i Litwą.........a do Polski zaczną przyjeżdżać niemieccy turyści z paszportami opatrzonymi fotografiami ratuszu w Breslau czy tarasami Hakena w mieście Sttetin. Nie zapominajmy o fundamentalnej prawdzie, iż trwałosć polskiej granicy na Zachodzie jest funkcją polskiej polityki na Wschodzie. Kwestionowanie porządku granic na Wschodzie - aktywuje taki sam fenomen na naszej granicy zachodniej. Polska "zadarła" lub zadziera z UE, Niemcami, Francją, USA, Litwą, Ukrainą. To zadzieranie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 05-08-2017 | Max Golonko | Lewica skrajna w Polsce (2017 r.) |
Jak SN spacyfikuje wybory to PIS bedzie rządził jeszcze 30 lat i cacy beda tylko znajomi posłów i ministrów z PIS a ty pisofilu choćbyś w boga wierzył przegrasz każda sprawę w sądzie przeciwko tym co mają znajomych w lokalnych strukturach PIS. Normalny komunizm a ty jestes naiwnym robolem Jarka Kaczyńskiego inaczej (ateista zresztą) jak za komuny. Pis tworzy ustroj jak mussolini - faszystowski. Lenin (czy stalin) tez mieli kochajacych ich robotników co sie potem zorientowali ze to pic. A najgłupsze jest to że ludzie nie widzą ze pis jest wlasnie skrajną lewicą! Jak tylko bedzie mial okazje znacjonalizuje co wieksze firmy. PIS = lewica = najgorsze lewaki (bo szczuja biednych na innych a w d*** ich maja tak naprawde) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 46 (przedawniony) | | 05-08-2017 | Arminius | Reparacje jako puszka Pandory |
Miesiąc temu podczas zjazdu PiS w Przysusze J. Kaczyński po raz kolejny poruszł sprawę "niezałatwionych" odszkodowań wojennych jakie powinny się należeć Polsce od Niemiec. Temat ten jak bumerang wraca co pewien okres czasu, rozgrzewając emocje, szczególnie na prawej scenie polskiej sceny politycznej. Ustosunkowując się do tej kwesti należy wziąć pod uwagę że: 1. Polska zrzekła się praw do reparacji w 1953 r. pod naciskiem....Sowietów (Sowiety podjęły taką decyzję po powstaniu berlińskim w 1953 r.) przy czym w przeciwieństwie do Sowietów, zrzekła się ich nie tylko w stosunku do NRD ale do całych Niemiec. Sytuacja jak wyżej w jakimś sensie była analogiczna do odstąpienia Polski od skorzystania z Planu Marschalla. 2. Fakt, iż owo zrzeczenie jak wyżej nie zostało zarejestrowane w sekretariacie ONZ - nie ma większego znaczenia, ponieważ w 1953 r. obowiązywała zasada, iż jednostronne akty woli jak wyżej nie muszą podlegać rejestracji. 3. W chwili obecnej tego typu "roszczenia" nie przynoszą żadnych rezultatów ( poza de facto kompromitacją) o czym świadczy casus Grecji Tsirpasa sprzed kilku lat - ciągle jeszcze wcale "gorący". 4. Podnoszenie żądania reparacji w stosunku do Niemiec jest także o tyle bezzasadne, iż Niemcy ogromną częścią swojego terytorium, które po II wojnie przypadło Polsce - de facto spłaciły należny dług. Nieodpowiedzialne jątrzenie w tej sprawie może zaskutkować przebudzeniem demonów niemieckiego rewizjonizmu, który zacznie kwestionować nasze zachodnie granice (.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 03-08-2017 | Ocykan | Nie mogę dłużej milczeć! |
Dawno nie zabierałem głosu i myślałem, że już nie zbiorę. Przestało mnie bowiem rajcować użeranie się z nieznajomymi osobami. Jednak ustawa pisowskiego sejmu o obniżeniu "esbeckich" emerytur tak mnie oburzyła, że nie mogę dłużej milczeć. Boli mnie zwłaszcza fakt, że obejmuje ona również sprzątaczki. Zwolennicy PiS-u głupio argumentują, że nie ma powodów aby otrzymywały one emerytury wyższe niż sprzątaczki biurowe lub szkolne. Tak jakby ich praca była porównywalna! A przecież praca sprzątaczek zatrudnionych w organach bezpieczeństwa była bez porównania cięższa. Te pracowite kobiety nie tylko ścierały kurze i myły okna w biurach, celach i pokojach przesłuchań. Musiały one również zmywać krew, zeskrobywać mózg, zamiatać wybite zęby i wykonywać inne, równie przykre acz niezbędne prace. Oczywistym więc jest, że sprawiedliwość wymaga aby otrzymywały one emeryturę o wiele wyższą niż ich koleżanki, które sprzątały biura lub szkoły. Mam jednak nadzieję, że (jak to się stało w przypadku dwóch ustaw "sądowych") zmasowane protesty "ulicy i zagranicy" zablokują również i tę niesprawiedliwą ustawę i przywrócą tym biednym kobietom ich godność i pieniądze.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 55 (przedawniony) | | 31-07-2017 | Mariusz Agnosiewicz | Europejska perspektywa konfliktu o sądownictwo |
Europejska perspektywa konfliktu o sądownictwo: W Niemczech sytuacja jest bardziej skomplikowana i zależy od landu (np. w Saksonii sędziów mianuje minister sprawiedliwości). Gdzie jest najbardziej upolityczniony proces powoływania sędziów? W Szwajcarii, gdzie: - sędziów niższych instancji wybierają mieszkańcy; - sędziów wyższych instancji powołuje parlament lub rząd; - sędziowie są często laikami bez wykształcenia prawniczego, często funkcja sędziego jest dorywcza obok innego zawodu, np. działalności gospodarczej. Skoro Szwajcaria skrajnie upolitycznia sądownictwo, które jest zależne od rządu lub parlamentu, to znaczy, że nie ma tam trójpodziału władzy, czyli nie ma demokracji, bo "trójpodział władzy jak wszyscy wiedzą jest fundamentem demokracji"... W rzeczywistości Szwajcaria to jedyny w pełni demokratyczny ustrój europejski. Trójpodział władzy nie jest związany z demokracją, został sformułowany przez Monteskiusza czyli monarchistę. By ustrój można było nazwać demokracją, demos czyli społeczeństwo polityczne musi mieć realny wpływ na kształtowanie i obsadzanie WSZYSTKICH władz krajowych. Ów wpływ może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Czyli albo społeczeństwo samo obsadza władze albo robią to organy wybrane bezpośrednio przez społeczeństwo. Podobnie w Szwajcarii wygląda kwestia sądownictwa konstytucyjnego, które jest bardzo niewielkie, jedynie w 5 kantonach (na 26) występują trybunały konstytucyjne,.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |