Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
04-01-2011Grzegorzwybory i kupowanie głosów
Jak zwykle po wyborach okazuje się że tu czy tam ktoś kupował głosy:
wroclaw.ga(*)wania_glosow_w_Walbrzychu.html

Ciekawi mnie czemu jest to przestępstwo, przy czym nie chodzi mi o to aby ktoś znający prawo rzucił mi teraz numerem artykułu z kodeksu, tylko o zdrowy rozsądek. Ktoś ma dostać parę złoty za głos, głosuje, dostaje co trzeba i tyle. Zauważmy że akurat w tym wypadku kandydaci twardo dotrzymują "obietnic wyborczych", w przeciwieństwie do tego co mówią "uczciwi" politycy (ostatnią spełnioną obietnicą było chyba uchwalenie becikowego z inicjatywy LPR-u... nie wnikając chwilowo w sensowność samej tej instytucji).

Rozumiem że za uchwaleniem prawa które zabrania takiej sprzedaży głosów stoi domniemanie że facet który obieca mi za głos symboliczną "połówkę" będzie potem kierował się prywatą jako rządzący... tyle że w tej dziedzinie i tak trudno dorównać "tradycyjnym" polityk (którzy zamiast gotówki do ręki naobiecuje mi złotych gór w przyszłości)... a być może nawyk dotrzymywania obietnic wyborczych wszedłby mu w krew . Mogłoby to również doprowadzić do pewnej konkurencji między kandydatami z korzyścią dla elektoratu przy czym w przeciwieństwie do obecnego licytowania się "drugą Irlandią" i innymi mrzonkami liczyłby się twardy konkret
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 91 (przedawniony)
03-01-2011Damian JozefczykAnkieta
Witam

Kilka dni temu slyszalem w TV, ze wiekszosc Polakow jest ZA kara smierci. Pomyslalem sobie, ze to przeciez nic dziwnego, bo spoleczenstwa wierzace (wielkich religii monoteistycznych) takie wlasnie sa. Wezmy pod uwage USA - wiekszosc stanow wykonuje kare smierci (pomijajac juz fakt, ze atakuja kogo sie da nie zwazajac na zabitych). Kraje afrykanskie, czy bliskiego wschodu tez nie maja problemow z usmiercaniem ludzi.

Zastanawiam sie co pokazala by ponizsza ankieta:
1.Prosze podac plec, wiek i okreslic wyksztalcenie.
2.Czy jest Pan/Pani zwolennikiem kary smierci?
3.Do ktorej grupy sie Pan/Pani zalicza: ateista, agnostyk, deista, osoba religijna (jakie wyznanie).
Odpowiedzi moglyby okreslic co ma istotny wplyw na pytanie nr 2.

Czytalem, ze psychologowie odradzaja odreagowywanie (stresu, zlosci) w sposob agresywny (np. wyrzycie sie na przedmiocie), bo to mimo iz na chwile daje ulge to pozniej tylko poglebia problem. Kara smierci nie jest na pewno sprawiedliwoscia, jest zemsta, nie pomoze ani ofierze, ani rodzinie ofiary. Ja nie skazalbym na smierc ani Hitlera, ani Stalina, ani Mao Zedong'a. Wolalbym aby dostali dozywocie za kratkami. Uwazam, ze zabicie innego czlowieka czyni z kata takiego samego potwora - to nie jest sprawiedliwosc.

Co o tym sadzicie?
Pozdrawiam
Damian Jozefczyk
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
03-01-2011prof. GrabowskaParadoks
Psychologowie twierdzą, że każdy kontakt seksualny osoby poniżej lat 15 (w Polsce) z osobą starszą ,jest dla niej szkodliwy i KRZYWDZĄCY. Osobę młodszą nazywa się „ofiarą”, a osobę starszą „sprawcą”. Nie ma żadnego znaczenia czy „ofiara” zgadza się na obcowanie płciowe ze „sprawcą” . I dlatego też jest on surowo karany przez prawo, albowiem grozi mu za taki kontakt kara minimum dwóch lat więzienia. Warto dodać, że seksuologowie odróżniają tzw. pedofilię w sensie medycznym. Określają tym mianem skłonności seksualne dorosłych do dzieci, które nie wkroczyły jeszcze w okres dojrzewania płciowego, czyli nie mają oznak tzw. trzeciorzędowych cech płciowych. Chociaż w definicji pedofilii WHO mówi się, że aby być „sprawcą” wystarczy być o sześć lat starszym od „ofiary”. Czyli, że jeśli „ofiara” ma lat 10 to sprawca musi mieć przynajmniej lat 16, a trudno go wtedy jeszcze nazwać dorosłym. Tak więc pedofilem w pełnym tego słowa znaczeniu ( medycznym ) może być i 15-letnie dziecko. A nawet 14 letnie. Jeśli "ofiara" ma lat 9. Seksuologowie więc nie określają mianem pedofilów tych, którzy interesują się „dziećmi” w trakcie okresu dojrzewania, np. 13, czy 14-latkami. Nie przeszkadza im to jednakże poddawać ich terapii. Mówią wtedy, że przepisy prawa są dla nich rozstrzygające, no a przecież prawo zabrania kontaktów nie z dziećmi przed okresem dojrzewania, ale z 15-latkami będącymi często..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
31-12-2010kulka_na_molePolacy bogatsi o 19%
Zacząłem oglądać wczorajszą audycję EKG pana Tadeusza Mosza, który zacytował:
Polacy wydali na minione święta według oceny [...] o 19% więcej niż przed rokiem.

Jak interpretować taką informację?

Sposób nr 1: w ciągu roku dochody Polaków wzrosły o 19%.
Sposób nr 2: w ciągu roku ceny w Polsce wzrosły o 19%.

Jako że żyję w świecie realnym, a nie kreowanym przez [...], skłaniam się ku interpretacji nr 2.

A jakie jest wasze zdanie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
31-12-2010AlmentynaPani Zosiu...
Na marginesie sprawy z nauczycielką, panią magister, czego się zapiera, mam i moje obserwacje.

Szlag mnie trafia gdy gliniarz krawężnik przy oglądaniu papierów kierowcy mówi do niego/niej "panie Adamie, (pani Krysiu, Zosiu...). Nie znoszę gdy lekarz usiłuje się fraternizować używając imienia pacjenta. Ale jakoś nie umiem się zdobyć na mówienie do lekarza "panie Marku", a już do gliniarza byłoby to nadstawianiem karku.

Czy ktoś z was odważył się na zrównanie swojej pozycji wobec lekarza? Oczywiście nie mam na myśli lekarzy w rodzinie lub wśród znajomych.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 164 (przedawniony)
30-12-2010KORIUSZakaz palenia
Mimo dość liberalnych poglądów na życie trudno jest mi się zgodzić z wypowiedzią w TVN pana Roberta Makłowicza: "Jeśli w danym kraju wyroby tytoniowe są legalne, to z powodów wolności obywatelskiej nie można zakazać ich spożywania." To tylko fragment artykułu wiadomosci(*)66,wiadomosc.html?ticaid=1b3f6
Zanim zacznie się krzyczeć o absurdach należy racjonalnie pomyśleć. Mianowicie czy z legalnie kupionej broni (nawet wiatrówki) mogę strzelać gdzie mi się podoba ? Czy mogę przyjść do baru np. z legalnie kupionym gwizdkiem sędziowskim i gwizdać ? A może używać tam legalnie kupionych środków przeciw owadom ? Popsykam sobie bo są tam muchy ?! A wolność innych ? Nasza wolność musi być jednak ograniczona tam gdzie naruszamy wolność innych. Mnóstwo artykułów legalnie sprzedawanych jest do wykorzystania w domu lub innym miejscu w ściśle określony sposób.
Legalność nabycia, a legalność użycia to co innego ! Smrodzić sobie, a smrodzić wszystkim to różnica. Nikt mnie co prawda nie zmusza do chodzenia do baru, ani pracowania w nim, ale jakiś wybór by się przydał. To właśnie wolność, możliwość wyboru. W przypadku jednego pomieszczenia takiego wyboru nie ma. Dlatego nie ma co rozpaczać tylko zainwestować w pomieszczenia dla niepalących. To też klienci z pieniędzmi i chętniej przyjdą posiedzieć przy legalnym piwie (ale kupionym w barze oczywiście) bez obawy że na wylot prześmierdną nikotyną. Często odstręczało mnie przed..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
30-12-2010kkujtrzech króli
Czy znacie kogoś wierzącego, kto orientuje się co to jest za święto przez które nasza gospodarka cierpi a ja nie dostanę dnia wolnego za inne święta jeśli będą one w sobotę? (co swoją drogą też jest już trochę dziwne).

Aha wszyscy, z którymi ja rozmawiałem odpowiadają "bo kiedyś było wolne". co nie jest odpowiedzią na moje pytanie.

Z tego co wiem święto to ma jakiś mglisty związek z jedną ewangelią (MT2:1-12, w pozostałych nie ma wzmianki) jednej z najgorszych religii monoteistycznych. Jest tam dwanaście zdań o mędrcach (nie królach) w niewiadomej liczbie (>=2), nienazwanych bez opisu na czym się przemieszczali. Zgadzają się dary złota kadzidła i mirry.

Rozumiem, że Kościół Katolicki dodał sobie parę rzeczy...
Ja zaczynam zbierać podpisy, żeby 6 stycznia było świętem niedźwiedzia rozszarpującego dzieci (2Krl 2:23-24)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
29-12-2010Krzysztof JóźwiakAfera Orlikowa ?
By żyło się lepiej kolegom Mira, Zbycha i Grzecha ? (3 króli)
Największe portale podają:

1) wiadomosci(*)lic_fundament_polityki_PO.html

2) wiadomosci(*)ajace,1,4092962,wiadomosc.html

3) wiadomosci(*)25,wiadomosc.html?ticaid=1b805

Będzie coś z tego czy pod dywan tak jak z hazardową ?? Jakie jest Wasze zdanie w ogóle na te tematy ? Takie zawirowania umacniają SLD, Ruch Poparcia (Nowoczesnej Polski) czy wpisują się w wojnę POPiS i powodują głównie POPiSowy przepływ elektoratu ?

PS> Podobało mi się określenie Kaczyńskiego na badania w których PO dostaje >50% - białoruskie sondaże
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
27-12-2010Ateistka_67Wartości chrześcijańskie w statucie szkoły publicznej?
Może ktoś mi podpowie, czy słusznie razi mnie zapis w statucie państwowego Zespołu Szkół (podstawówka + gimnajzjum), do którego chodzą moje dzieci. Otóż w paragrafie o celach i zadaniach zespołu szkół zapisano między innymi: "W oparciu o wartości chrześcijańskie wspiera rozwój i dojrzewanie głęboko ludzkich postaw., "prowadzi ku wartościom", zgodnie z nauczaniem patrona Jana Pawła II"
Te wartości chrześcijańskie za państwowe / nasze pieniądze wyrażają się głównie w: obecności plebana na każdych szkolnych uroczystościach i jego błogosławieństwach ze znakiem krzyża, brakiem lekcji etyki dla innowierców (bo się nie zebrało niezbędne minimum 12 uczniów). Zapewne jest to polsko - katolicki standard, ale chciałam zapytać o opinię forumowiczów. Czy da się taki zapis jakoś oprotestować?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 65 (przedawniony)
26-12-2010Pabloss"Pała" za "Profesora"
Witam. Mam do Was Forumowicze zapytanie - czy na waszym "szkolnym" etapie życia spotkaliście się z czymś takim jak kara za nazwanie pani uczącej w szkole średniej zamiast "pani profesor" po prostu "panią" lub "panią magister"? Mam bowiem teraz problem - otóż kuzynce (uczy się w szkole średniej - II klasa) jakiś czas temu przedstawiałem różnice pomiędzy stopniami i tytułami naukowymi. Wspomniałem jej, że w 99% przypadków panie (i panowie) uczący w szkole średniej to osoby ze stopniem magistra, więc nie powinny nikogo zmuszać do nazywania siebie "profesorem" (no chyba że są po habilitacji i nadał im prezydent taki tytuł, wszak w szkołach średnich nie ma stanowiska prof. nadzw. ). Wyszedłem z założenia, że jest to bezprawne przywłaszczanie sobie tytułu naukowego, którego się nie ma. No i chyba przesadziłem - kuzynka kilka dni temu powiedziała mi, że przez moją naukę dostała pałę od "pani od polskiego" za to, że wdała się w pyskówkę na temat jej wykształcenia i śmiała nazwać ją "panią magister".

Powiem szczerze, że szlag mnie trafił. To po jaką cholerę człowiek robi doktoraty, habilitacje, żeby taka jedna pi..da ze szkoły średniej przewracała cały system edukacji do góry nogami? Jak wogóle można karać kogoś za poprawne określenie nabytego wykształcenia? Ponieważ karanie ucznia za takie rzeczy uważam za skandal stąd też nie zamierzam sprawy odpuścić .

Znam zasady nadawania i przechodzenia przez poszczególne stopnie naukowe, lecz mam pytanie (nie mam znajomego prawnika niestety) -..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)