Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
18-04-2015zbanowany_uzytkownikMożna wygrać z lekarską kliką
Cytat:
Pół miliona złotych musi zapłacić swojej pacjentce Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Taki wyrok wydał gdański Sąd Okręgowy po trwającym 10 lat procesie. Sylwia Skuza po przeszczepie szpiku, w wyniku źle leczonych powikłań, straciła wzrok.

Oprócz półmilionowego zadośćuczynienia sąd przyznał poszkodowanej comiesięczną rentę w wysokości ośmiuset złotych. UCK ma także zapłacić kobiecie 96 tysięcy złotych - to łączna kwota renty, liczona od maja 2005 roku, kiedy rozpoczął się proces.

Powyższa informacja jest i dobra, i zła. Dobra, bo okazuje się, że pacjent pokrzywdzony przez lekarzy ma szansę doczekać się sprawiedliwości w sądzie. Zła, bo proces ciągnął się przez absurdalnie długi czas.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 120 (przedawniony)
12-04-2015VonMMoralność tortur a wojna
W obliczu, kiedy wojna dotyka relatywnie coraz więcej cywilów zastanawia mnie kwestia usprawiedliwiania tortur. Hipotetycznie: Dwa państwa prowadzą ze sobą wojną. Państwo A bombarduje cele cywilne w państwie B, państwo B z kolei posiada w niewolach wielu jeńców z państwa A.

W takiej sytuacji władze państwa B wystosowują ultimatum, że jeśli państwo A nie zaprzestanie bombardowania celów cywilnych, wówczas jeńcy zostaną poddani torturom. (zwłaszcza pilotów) Powstają kontrowersyjne opinie. Władze dochodzą do wniosku, że torturowanie to nie tylko potężne obniżenie morale wrogiego wojska (szczególnie lotnictwa bombowego, bo wobec tych tortury są najokrutniejsze), ale również duży cios ekonomiczny dla wroga - poprzez konieczność zapewnienia ciężko okaleczonym ofiarom tortur całodobowej opieki medycznej i psychologicznej, wypłacania rent najbliższej rodzinie, zwiększenia wydatków na wojsko (bo morale spadło i mniej chętnych), koszty kształcenia niezbędnej kadry medycznej itp.

Ultimatum odrzucone, państwo B werbuje specjalne komanda, wypuszcza kryminalistów z więzień, zakłada im czarne mundurki z trupią główką na czapce, "korpus oficerski" formuje z lekarzy, biologów, chemików i w ten sposób rozpoczyna działalność.

Chciałbym poznać tutaj opinie, czy w sytuacji zabijania cywilów, tortury mogą być w jakiś sposób usprawiedliwione, czy były jakieś publikacje etyczne w tej kwestii, ewentualnie jakieś fakty historyczne. Bo badań nad tym, ilu mężczyzn byłoby gotowych do torturowania, jeśli..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
10-04-2015Mariusz AgnosiewiczZakończył się proces byłego wykładowcy chemii
Zakończył się proces byłego wykładowcy chemii, Brunona K. Sąd Okręgowy uznał oskarżonego niewinnym. Hipoteza zamachu forsowana przez prokuraturę nie została uznana za wiarygodną. Ustalono, że oskarżony zajmował się pracą badawczą w zakresie szeroko pojętej tematyki materiałów wybuchowych. Kwiecień miał plany syntezy związku chemicznego o nazwie heksazyna, którego istnienie teoria przewiduje, ale nikomu nie udało się go uzyskać w warunkach laboratoryjnych poza jedną wzmianką. Heksazyna powinna być stabilnym materiałem wybuchowym, który można przechowywać i sam z siebie nie eksploduje.
Sędzia uznał, że oskarżony wypuścił się na pole spekulacji o wysadzeniu Sejmu RP, na skutek prowokacyjnych sugestii agentów operacyjnych, którzy zainteresowali się pracami krakowskiego chemika, przenikając do jego zespołu badawczego.
Sędzia zwrócił uwagę podsądnemu, iż może się on ubiegać o zadośćuczynienie za dwuletni areszt.


W ramach komentarzy na gorąco, poseł Stefan Niesiołowski na antenie TVN, potępił krakowskie rozstrzygnięcie zarzucając sędziemu antypaństwowy obłęd, podnosząc jednocześnie, że oficerowie muszą się czasami uciekać do metody operacyjnej prowokacji, wobec najlepiej zakonspirowanych kryminalistów.
goo.gl/487Fpx
goo.gl/rRe2a1
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
02-04-2015unheard-of unbeknownst prerequisitesListonosz premiowany za dostarczenie przesyłki
Niedawno czytałem, że będą zmiany w systemie premiowania listonoszy Poczty Polskiej. Otóż im więcej przesyłek listonosz dostarczy adresatom, tym większą będzie miał premię. Chodzi o to, aby skończyć proceder polegający na tym, że listonosz w ogóle nie fatyguje się pod drzwi adresata, w zamian wypisuje awizo i wrzuca je do skrzynki.

Dziś, mam wrażenie, byłem świadkiem zachowania listonosza "po nowemu". Co prawda pofatygował się pod drzwi mojego mieszkania, ale że nikogo nie zastał, więc po prostu zostawił przesyłkę na wycieraczce.
Fakt, nie była to przesyłka polecona, więc równie dobrze mógł ją wyrzucić do kosza przed budynkiem, więc jestem mu niezwykle wdzięczny, że tego nie zrobił.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
02-04-2015Christopher CJ JozwiakPrymitywny nacjonalizm < oświecony humanizm
Protestuję przeciwko wyciąganiu ludności cywilnej do wojska! Kroki podjęte przez obecne władze polskie - przymusowe szkolenia (pod groźbą więzienia)/ w przyszłości być może przywrócenie obowiązkowego poboru do wojska/ oceniam jako ze swej natury zbrodnicze! * a'la przywódców powstania warszawskiego.

-> albo armia zawodowa/technologiczna albo dążenie do absurdalnego rozlewu krwi: prymitywny nacjonalizm < oświecony humanizm.

Utrzymać sojusze i zawodową armię, a nie zwykłych ludzi ciągać na poligon żeby sobie postrzelali - to uwłacza wolności osobistej i nakręca atmosferę, że przelewanie krwi bez sensu jest spoko.

Im więcej zwykłych ludzi będzie z karabinami i czołgami się strzelać "ZA OJCZYZNĘ!" tym więcej ich zginie, a politycy którzy do tego doprowadzą będą się śmiali "co za idioci".
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
02-04-2015Mariusz AgnosiewiczTragedia narodowa
W chwili gdy tunezyjski parlament debatował, czy należy zwiększyć nakłady na wojnę z terrorem, dwóch niezidentyfikowanych sprawców w strojach wojskowych zaatakowało muzeum narodowe oraz parlament tunezyjski, zabijając kilkanaście osób, w tym kilkoro polskich turystów.
Media działające w Polsce ogłosiły całodniową żałobę narodową, polskie władze rozważają wprowadzenie także oficjalnej ("Fakt" naciska), póki co poprzestając na opuszczeniu flagi polskiej w Pałacu Prezydenckim oraz Sejmie. Prezydent powiedział, że to przełomowe dla Polski wydarzenie, gdyż Polacy stali się ofiarą terroryzmu. W mediach dominuje przekaz, że wszyscy powinniśmy się bać. Fakt pyta czytelników, czy Polska powinna uderzyć na ISIS. Prezydent powiedział, że powinniśmy zaangażować się w walkę z terroryzmem. Ciała mają zostać przywiezione rządowym samolotem. W trybie pilnym zebrał się Sztab Zarządzania Kryzysowego z najważniejszymi osobami w państwie...

Jak dużym problemem jest terroryzm w Polsce?
Łączna liczba ofiar Polaków w zamachach na przestrzeni lat: ok. 4
Jeśli ktoś naprawdę uważa, że tragiczne śmierci Polaków powinny być przedmiotem troski władz, oto najwyższe priorytety wg liczby ofiar:
Samobójstwa Polaków: 16 osób DZIENNIE
www.tvp.in(*)nie-wiecej-osob-niz-na-drogach
Wypadki drogowe Polaków: 15 osób DZIENNIE (rannych: 170 dziennie)
motoryzacj(*)ob-170-zostaje-rannych,nId,1..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
02-04-2015Mariusz AgnosiewiczGermanwings - efekt Wertera
Tragedii udało się uniknąć w niedzielę na obwodnicy Garwolina (woj. mazowieckie). Gdy autokar pędził ponad 100 kilometrów na godzinę, młoda pasażerka rzuciła się od tyłu na kierowcę. Kierowca cudem wyhamował pojazd. Kobieta przyznała policji, że chciała popełnić samobójstwo.

Jest to chyba jedyny tego rodzaju przypadek. A że wydarzył się w czasie mielenia przez media tematu pilota Germanwings, można bez większych wątpliwości przyjąć, że jest to modelowy przykład mimetyzmu społecznego w formie zbliżonej do zjawiska opisywanego jako efekt Wertera.


Czy znacie jakieś inne ciekawe przypadki tego rodzaju zjawisk?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
01-04-2015unheard-of unbeknownst prerequisitesGotówka a niewidomi
Polskie banknoty mają wypukłe elementy, które niewidomym dają informacje o nominale. Problem w tym, że z czasem te elementy tracą wypukłość, innymi słowy większość banknotów w obiegu jest dla niewidomych nierozpoznawalna.
Z monetami jest lepiej, bo wypukłości z cyframi nie zanikają aż tak szybko z wiekiem monety.

Jak w takim razie niewidomi radzą sobie z gotówką?

W budynku, w którym mieszkam, zainstalowano niedawno nowe windy. Znajdują się w nich panele dotykowe z numerami pięter. Doknięcie "guzika" z liczbą X(Y) powoduje w(z)jazd windy na piętro X(Y). Tuż poniżej każdego z "guzików" są wypukłości oznaczające liczbę w systemie Braille'a. Znakomicie, prawda? Otóż nie, bo dotknięcie dowolnej z tych wypukłości natychmiast uruchamia windę, tak więc niewidomy nie ma możliwości wybrać, na które piętro chce pojechać. I pomyśleć, że nawet telefony komórkowe sprzed wielu lat miały funkcję wybierania głosowego.

Podane przeze mnie przykłady pokazują, jak naprawdę wyglądają "ułatwienia" dla osób niepełnosprawnych, mimo tych wszystkich przepisów krajpwych i unijnych, a tkich przykładów jest przecież dużo więcej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 57 (przedawniony)
30-03-2015hampO śmierci za kraj
Wilfred Owen, Dulce et decorum Est (fragment)

Gaz! Gaz! Prędko, chłopcy! - W drżących
rąk trzepotach
Byle w maskę niezgrabną na czas głowę wcisnąć.
Ktoś nie zdążył. Zacharczał, krzykiem się
zachłysnął,
Jakby w ogień znienacka ciśnięty się
miota.
Wokół półmrok zielony, przez tafle
zamglone
Jak topielca w odmęcie dostrzegam go na dnie.
I co noc teraz we śnie spoglądam
bezradnie,
Jak dłoń ku mnie wyciąga, krztusi się
i tonie.
Gdybyś w jakimś duszącym majaku za
wozem,
Na któryśmy go rzucili, też kroczył
I patrzył w białka wywróconych oczu,
W tym grymasie wisielczym gdybyś ujrzał
grozę,
Gdybyś jeszcze usłyszał, jak świszcze
i charczy
Krew spieniona, co bucha z płuc gazem
Przeżartych,
Ohydna niczym rak albo smak ran gorzki,
Nie okłamałbyś spragnionych bohaterskiej
glorii
Dzieciaków, powtarzając z tym zapałem wzniosłym:
"Dulce et decorum est pro patria mori".


To najlepsze znane mi tłumaczenie tego wiersza, popełnione prawdopodobnie przez tłumacza książki, dzięki której go poznałem (Hitchens - Śmiertelność) - Radosława Madejskiego.
Oryginał w języku angielskim możecie znaleźć na przykład tu.
Inne niezłe tłumaczenie na polski: erpegis.

No i jeszcze podkład muzyczny do sytuacji na świecie (vide pobór):
Dezerter
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
28-03-2015krystkon_1976Doktryna państwa tożsama z doktryną religijną
Bywało już w historii ludzkości tak, że za brak wiary lub odmienne wierzenia paliło się ludzi na stosie, że kwestionowanie praw bożych kończyło się dla człowieka lochem lub torturami i tak, że w celu nawrócenia innych ludzi na własną wiarę ostrzyło się miecze.

Współcześnie mówi się o wolności religijnej, o tym, że każdy może wierzyć w co tylko zechce i że nie wolno człowieka do wiary zmusić.

Czy to prawda?

Wyobraźmy sobie teraz taką sytuację. Grupa ludzi postrzegająca dobro i zło odmiennie niż postrzegane są powszechnie, zaczyna tworzyć odrębny system społeczny. Określają właściwe sobie, odmienne zasady społeczne, odmiennie definiują własność i zobowiązania, emitują własny pieniądz, ustalają dla siebie inne podatki, zamierzają inaczej egzekwować własne reguły – określają sami dla siebie odmienne prawa i obowiązki. Nie chcą niczego więcej od państwa, którego byli obywatelami i oczekują także aby państwo to nie chciało także niczego od nich.

Czy taka sytuacja jest możliwa?

Nie, nie jest możliwa ponieważ pozostali będą przymuszać odmieńców do powszechnego porządku społecznego.

Dlaczego część zgodnych ze sobą osób NIE MOŻE pójść swoją drogą tworząc państwo w państwie? Dlaczego nie wolno tworzyć państwa w państwie?
Dlatego, że ustrój społeczny jest w rzeczywistości religią a przymiotem powszechnego systemu wierzeń jest to, że większość przemocą narzuca go mniejszości.

Dlaczego więc nie narzuca się przemocą np. religii katolickiej?
Dlatego, że ludzie przestali wierzyć..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)