 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 37 (przedawniony) | | 05-08-2018 | Arminius | Efekt się wyczerpuje? |
Nie jest wykluczone, iż efekt 500 plus zaczyna się wyczerpywać. W maju bieżącego roku urodziło się 32 tysiące dzieci - o 11 % mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - a maj 2018 w tym względzie nie jest bynajmniej wyjątkiem. Zarazem z prognoz analityków gospodarki wynika, iż w 2030 roku brakować będzie na polskim rynku pracy ok. 4 mln pracowników. Ergo: sprowadzanie milionowych rzesz ekonomicznych imigrantów jest koniecznością. Białorusinów i Ukraińców już nie wystarczy - trzeba będzie sięgnąć do innych - bardziej "egzotycznych" nacji. Zresztą w coraz większym zakresie zjawisko to już ma miejsce. "W maju urodziło się 32 tys. dzieci - podał we wtorek GUS. Zaledwie, bo to o prawie 11 proc. mniej niż rok temu. Owszem, można zwalić wszystko na bazę porównawczą - w ubiegłym roku w maju przyszło na świat 36,5 tys. dzieci i był to wtedy najlepszy wynik od sierpnia 2011 r. Tyle że od listopada ubiegłego roku, z dwoma miesiącami przerwy, liczba urodzin tylko spada licząc rok do roku." www.money.(*)lus-elzbieta,86,0,2411862.html | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 106 (przedawniony) | | 04-08-2018 | vifix | Państwo neutralne światopoglądowo |
Mam wrażenie, że zwolennicy państwa neutralnego światopoglądowo to hipokryci. Jaki jest bowiem człowiek religijny? Człowiek religijny to osoba mająca zbiór poglądów na to jakie zachowania są według niego dobre a jakie złe. A jaki jest człowiek pragnący państwa neutralnego światopoglądowo? To człowiek mający zbiór poglądów na to jakie zachowania są według niego dobre a jakie złe, ale dla tego człowieka fakt, że ten pierwszy chce wprowadzić swoje zakazy jest zbrodnią i naruszeniem zasad państwa neutralnego światopoglądowo. Innymi słowy, to człowiek o moralnością Kalego. A co wy myślicie na ten temat? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 01-08-2018 | finerbijk | Skazani na 'sojuszników'? |
Jedno zastrzeżenie na początek, albo może dwa. Określenie 'lewica - prawica' wydaje mi się dziś mocno zdezaktualizowane. Ale że ogólnie każdy się orientuję z czym to się je, to pozostańmy przy nim. Zastrzeżenie nr 2: staram się słuchać (do pewnej granicy wytrzymałości) wielu stron, bo tu nie ma już jednoznacznego podziału prawa-lewa strona. Podziały są wszędzie.
PiS i PO, jako typowe partie władzy, lawirują między lepiej lub gorzej odczytywanymi nastrojami społeczeństwa, kreując się tradycyjnie na rozwiązania 'mniejszego zła'. Ruchy rzeczywiście lewicowe/prawicowe, zniechęcają do siebie często na starcie, forsując idee niemożliwe do przyjęcia dla większości. Czy tylko 'środek' może liczyć na sukces? Czy może to tylko walka stronnictwa niemieckiego z amerykańsko-żydowskim, przy słabnących raczej wpływach stronnictwa rosyjskiego? PiS prowadzi żenująco pokorną politykę wobec Usraela, PO tradycyjnie pro-niemieckie nie zmieniło obroży. Jest ktoś kto to może przełamać, bez wsparcia płynącego z właściwych ośrodków władzy? Czy może jesteśmy skazani na obijanie się od tych czy innych przepisów o aborcji i innych drugorzędnych spraw, które mają zastępczo nas zajmować i emocjonować, na rachunek przyszłych wyborów.
Powstanie Warszawskie pokazało, że nie mieliśmy i pewnie nie mamy pewnych sojuszników (nasza wina?). Słodko-kwaśne doświadczenie niezależnie od oceny. Jest sprzeczność między tym co się opłaca, a co warto zrobić. Cieszmy się, że nie musieliśmy w tym brać udziału i podejmować tych wyborów. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 36 (przedawniony) | | 01-08-2018 | Selanos | Samochody, komunikacja zbiorowa i środowisko |
Ryzykując otrzymanie łątki upierdliwego korwinisty, chciałem publicznie zbuntować się przeciwko pewnym pomysłom dot. problemu zbyt dużej ilości samochodów i zanieczyszczenia środowiska.
Rzecz do której się "przyczepię" to punt widzenia z którego omawia się pewne problemy.
Odnoszę wrażenie, że problem samochodów, spalin, zatłoczenia i bezpieczeństwa na drogach omawia się z perspektywy osób mieszkających w większych miastach, być może o większych zarobkach, wykształceniu itd. Może to kwestia tego, że osoby z większych miast mają z reguły poglądy bardziej lewicowe.
Za przykład weźmy sobie Śląsk.
Kiedy pomieszkiwałem przez jakiś czas w Sosnowcu, to komunikacja miejska była dla mnie świetną opcją. Autobusem mogłem poruszać się po całym Sosnowcu, bez problemu dojechałem do Katowic, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Bytomia itd., problemem nie było też poruszanie się po tych miastach, jak nie autobusem, to tramwajem. Możliwe jest to dlatego, że mówimy tu o trzystutysięcznym mieście(Katowice), wokół którego są 100-200 tysięczne miasta. Same miasta: na stosunkowo małej powierzchni, mamy stosunkowo dużą gęstość zaludnienia i stosunkowo dużo zakładów pracy. Czyli dużo ludzi na ograniczonej powierzchni musi się jakość poruszać, więc siłą rzeczy musi być dużo autobusów/tramwajów, które muszą dojechać wszędzie.
W takich warunkach, zachęcanie ludzi do komunikacji miejskiej czy to prośbą, czy to groźbą może się sprawdzić, bo komunikacja miejska to jest dla ludzi z tego regionu jakaś opcja, na.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 30-07-2018 | Arminius | Cytatów czar-LXXIX. Czyli jak młodzi Żydzi podwędzali maliny |
Norman Salsitz - Żyd, który spędził dzieciństwo w przedwojennej Kolbuszowej ( Rzeszowszczyzna) - w swych wspomnieniach ("A Jewish Boyhood in Poland: Remembering Kolbuszowa") zawarł, między innymi, taką relację:
"Latem na rynku chłopi (polscy - Arminius) sprzedawali poziomki, czernice i maliny, które wystawiali na sprzedaż w wielkich, ciężkich koszach. Część z tych jagód nigdy nie została przez nich sprzedana - padała bowiem łupem młodocianych wyrostków specjalizujących się w ich "podwędzaniu" - do których także ja się zaliczałem. Wespół z mym przyjacielem wykorzystywaliśmy każdą okazję aby podkraść się do koszów, znienacka chwycić garść jagód, a następnie salwować się błyskawiczną ucieczką. Dlaczego to robiliśmy? Jagody oczywiście były smaczne - ale jeszcze bardziej podniecało nas napięcie związane z aktem kradzieży, szczególnie jeżeli pokrzywdzeni chłopi podejmowali - bezskutecznie - próby pościgu za nami, w celu odzyskania utraconego dobra. Kradzież nie stanowiła dla mnie problemu natury etycznej - większy wyrzut sumienia wzbudzał we mnie fakt miażdżenia - przy okazji - dużej ilości jagód."
Wyczyny Salsitza i jego żydowskich kumpli należy - najpewniej - zaklasyfikować w kategorii łobuzerskich, niewinnych żartów. Mój niepokój wzbudza jednakże coś innego Otóż obawiam się, iż identyczne żarty - tylko a rebours - czyli ze strony polskich łobuziaków względem żydowskich handlarzy byłyby/są traktowane przez egzaltowanych filosemitów, w tym profesjonalnych historyków, jako przejawy.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-07-2018 | scriba144 | Talenty - zdolności |
W związku z tym, że osoba publiczna zwierzyła się, że nie rozumie Ewangelii Mateusza rozdziału 25, wersetów 14 -30. Czyli o talentach - zdolnościach "Będzie bowiem tak jak z człowiekiem, Jezusem Zbawicielem, który odjeżdżając, po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba, przywołał swoje sługi, swoich uczniów i przekazał im swój majątek, swoją Ewangelię" "I dał jednemu pięć talentów - zdolności, dar łaski niczym nie zasłużony (Rz. 12,6-8) A drugiemu dwa talenty - zdolności, a trzeciemu jeden talent - zdolność, każdemu według jego zdolności - talentów i odjechał, wstąpił do nieba" "A ten który wziął, otrzymał pięć talentów - zdolności zaraz poszedł, obracał nimi, otrzymane talenty - zdolności użył do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela i zyskał, dostał dalsze pięć talentów - zdolności, dar łaski" "Podobnie i ten, analogicznie do tego, który wziął, otrzymał dwa talenty - zdolności zyskał, dostał dalsze dwa talenty - zdolności do głoszenia Ewangelii Jezusa Zbawiciela" "A ten, który wziął, otrzymał jeden talent - zdolność odszedł, otrzymanego jednego talentu - zdolność nie użył do głoszenia Ewangelii Jezusa, wykopał dół w ziemi, grób dla nie użytego talentu - zdolność i ukrył pieniądze, talent - zdolność, dar łaski do głoszenia Ewangelii pana swego " "A po długim czasie powraca pan, powtórne przyjście Jezusa Zbawiciela owych sług, z otrzymanymi talentami - zdolnościami i rozlicza się z nimi, użytymi talentami - zdolnościami" " I przystąpiwszy ten, który wziął pięć talentów - zdolności przyniósł,.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 14-07-2018 | vifix | Czy karanie za nieumyślne spowodowanie czegoś złego ma sens? |
Zastanawiam się jaki sens mają kary dla osób, które nieumyślnie coś spowodowały. Czy są jakieś badania, które wskazują, że osoby, które wylądowały w więzieniu za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub życiu, poprawiły się po pobycie w więzieniu w stosunku do osób, które nie zostały ukarane za podobne "przewinienie"? A może takie kary są po prostu emocjonalną chęcią zemsty na takiej osobie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 126 (przedawniony) | | 12-07-2018 | vifix | Czy kobiety są mniej przydatne? |
"Niemal ćwierć miliona dziewczynek umiera co roku w Indiach przed skończeniem pięciu lat, bo dostają mniej jedzenia niż chłopcy, rzadziej są leczone i szczepione - dowodzą autorzy magazynu "Lancet"." wyborcza.p(*)setki-tysiecy-dziewczynek.htmlCzy według Was nie jest to praktyczny dowód na to, że kobiety są generalnie mniej potrzebne patrząc z punktu widzenia wsparcia dla rodziny? Dla mało majętnej rodziny liczy się tu i teraz, a potomek męski może zarówno pomóc w domu w większym zakresie niż kobieta jak i może dostać zatrudnienie w większej ilości zawodów, zarówno wśród zawodów fizycznych jak i umysłowych (kobieta nie ma takich perspektyw w pracy fizycznej jak mężczyzna), jest więc bardziej przydatny dla rodziny. Mam wrażenie, że takie postrzeganie kobiet wynika z tego, że kobiety są w pewnym sensie niepełnosprawne w stosunku do mężczyzn, ponieważ jeżeli uznać, że osoba np. bez nóg, jest niepełnosprawna w stosunku do pełnosprawnych osób ze względu na swoje ograniczenia, to kobieta, ze względu na swoje ograniczenia fizycznie, jest niepełnosprawna w stosunku do mężczyzny. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 106 (przedawniony) | | 10-07-2018 | GrzeTor | Zakaz aborcji eugenicznej - skutki w dalszej przyszłości |
Większość osób myśli w krótkiej perspektywie czasowej. Np. politycy - do następnych wyborów. A to wcale nie jest dobre.
Co będzie w dalszej przyszłości, jeżeli religijnym uda się zakaz aborcji eugenicznej i Dzieci Zakazu Aborcji Eugenicznej z różnorodnymi szkodliwymi mutacjami zasiją naszą populację? Po pewnym czasie podrosną i obudzą się w ich instynkty rozrodcze. I co wówczas? Niech się rozmnażają w tempie wykładniczym, potencjalnie ustanawiając nowy trzon populacji kraju? Raczej się będą rozmnażać między sobą, bo nie będą atrakcyjni dla pięknych, zdrowych, utalentowanych. A to oznacza zagęszczanie tych szkodliwych mutacji: w pierwszym pokoleniu z jedną, ale potomkowie mogą już mieć dwie - jedną po mamie, drugą po ojcu. To nie będzie wesoła sytuacja, jak powstanie grupa etniczna charakteryzująca się dużą liczbą szkodliwych genów.
No i co na to wspaniały system prawny? Teraz normalnych ludzi wsadzają do więzienia za 3 miesiące opóźnienia alimentów. Taki rodzić ze szkodliwymi mutacjami może w ogóle być niezdolny do niczego, ze swej natury. Czy więc wsadzą ich do więzienia za nieumiejętność zajęcia się dziećmi? To by znaczyło, że władza z własnej inicjatywy (zakaz aborcji eugenicznej) doprowadzi do powstania populacji, która wg zasad ustalonych przez władzę nadaje się tylko do więzienia. A może nie będą ich wsadzać do więzienia za to za co normalnch będą? Tzn. powstanie grupa o specjalnych prawach? Albo od początku zostaną ubezwłasnowolnieni. Ale to by oznaczało, że władza.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |