 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 19-10-2017 | diogenes | Hej, hej, hej emerytury.... |
(...) Ona biedna tam została, Przepióreczka moja mała, A ja tutaj w obcej stronie, Dniem i nocą tęsknię do niej.
Hej, hej,hej sokoły...Ale z tą tęsknotą nie będzie może tak źle... Nostalgię osiedlających się w Polsce Ukraińców ma podobno sfinansować ... polski podatnik: Cytat: Udało nam się potwierdzić niepokojące pogłoski, na temat finansowania ukraińskich emerytur z pieniędzy polskich podatników. W odpowiedzi na zadane przez nas pytania, Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że polski podatnik sfinansuje w całości emerytury Ukraińców przyjeżdżających do Polski, zarówno za lata przepracowane w Polsce, jak i za lata przepracowane na Ukrainie. Pieniądze przeznaczone na emerytury dla Ukraińców będą w całości pochodziły z polskich składek i nie zostaną w żaden sposób zrekompensowane przez stronę ukraińską. kresy.pl/w(*)rainie-rzad-nabiera-wody-usta/ | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 19-10-2017 | Arminius | Cytatów czar - LIII. M. Butrymowicz o kwestii żydowskiej. |
W roku obecnym mija 200 rocznica śmierci T. Kościuszki, która to okoliczność zaskutkowała - między innymi - koncertem pod patronatem Prezydenta RP, na którym wykonano - między innymi - utwory muzyczne skomponowane przez naszego wielkiego rodaka. Okrągła rocznica śmierci Kościuszki stanowi okazję do przypomnienia sylwetki i dzieła innego wybitnego Polaka i Poleszuka - Mateusza Butrymowicza. Poniżej zamieszczam link do jego noty biograficznej - teraz natomiast skoncentruję się na jednym z wielu zagadnień, którymi zajmował się w swoim życiu Butrymowicz. Otóż jako wielki orędownik podniesienia poziomu ekonomicznego Polesia, zbadał on wnikliwie "zagadnienie żydowskie" na jego terenie oraz w całej ówczesnej Polsce i stał się gorącym zwolennikiem stanowczych reform ( w dobie Sejmu Wiekiego) majacych na celu zasadniczą zmianę statusu i kondycji populacji żydowskiej w Polsce. Uwagi swoje zawarł w broszurze zatytułowanej "Sposób uformowania Żydów polskich w pożytecznych krajowi obywatelów" opublikowanej w 1782r. Po raz drugi ropzprawa owa pod nieco innym tytułem została opublikowana w 1789 r. Proponując radykalne reformy (uchodzące za postępowe, liberalne i biorące pod uwagę interes Żydów) mające dokonać metamorfozy diaspory żydowskiej w Polsce - Butrymowicz w wielu wypadkach dokonuje analizy aktualnego ( koniec 18 wieku) stanu rzeczy. I właśnie tym fragmentom jego rozprawy warto jest się uważnie przyjrzeć - do czego zachęcam podając link do jego dziełka. A tymczasem dla rozbudzenia zainteresowa.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 19-10-2017 | Arminius | Czy parklety wyrugują parki??? |
Parklet to mały azyl( 2-3 miejsca parkingowe) dla pieszych, zainstalowana na skraju chodnika lub na przylegającej do chodnika przestrzeni parkingowej. Jest skonstruowana zazwyczaj z drewna ( albo z dużym wkładem elementów drewnianych) lub innych materiałów naturalnych - w opozycji do betonu szkła i asfaltu - dominujących w przestzreni wielkomiejskiej. Bo parklety są tworzone właśnie w dużych miastach. Zainteresowanych wyglądem parkletów odsyłam do podlinkowanego materiału. Tymczasem skupię się na innej istotniejszej kwestii. Idea parkletu jest jak najbardziej do zaaprobowania w dużych metropooliach - i nie zmienia tej opinii fakt, iż jest to rodzaj ersatzu mającego zastąpić autentyk - oryginal. Lepsze bowiem to, niż brak jakichkolwiek, nawet mikroskopijnych oaz w wiekomiejskiej dżungli. Jednakże znając realia polskie, obawiam się, iż owa w gruncie rzeczy pożądana idea zostanie skutecznie zdegenerowana i wykorzystana do celów dokładnie przeciwnych tym, którym ma w swych założeniach słuzyć. W Polsce istnieje bardzo poważny problem lekceważenia przez deweloperów kwestii terenów zielonych przy powstających obiektach, wtym także łamania obowiązujach w tym względzie przepisów prawnych. Deweloper budujący obiekt, musi bowiem przeznaczyć określoną (minimalną) część powierzchni na której dany obiekt powstaje na teren zielony. Co do powierzchni - jest to zawsze owe ustawowe minimum jak wyżej. Co do jakości owej zieleni - jest to zazwyczaj kiepski żart, polegający na tym, iż ów "teren zielony".. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 40 (przedawniony) | | 13-10-2017 | Arminius | Cytatów czar - LII. Generał Sikorski o zbrodniach żydowskich |
W czerwcu 1942 w odpowiedzi na skargę przedstawicieli Agencji Żydowskiej - Izaaka Grunbauma i Emila Schmoraka na dyskryminację Żydów w armii polskiej w ZSRR i nieprzyjmowanie ich do jej szeregów, Generał Sikorski - premier Polski i naczelny wódz armii polskiej zaripostował następującymi słowy:
"Informacje, jakie oficjalne koła żydowskie otrzymały o rzekomych dyskryminacjach Żydów przez polskie władze wojskowe w Rosji, są nieścisłe. Mogły być indywidualne wystąpienia oficerów, niezupełnie poprawne. Dlaczego jednak dotąd oficjalne koła żydowskie nie potępiły jawnej zdrady i innych zbrodni, jakich się wobec Polski i polskich obywateli dopuszczali przez cały czas okupacji sowieckiej."
Problem masowej kolaboracji sporej części Żydów z okupantem sowieckim ( lata 1939 - 1941 na wschodnich terytoriach II RP zajętych przez Sowietów) to ciągle temat taboo - chociaż należy przyznać, iż w kwesti tej następują zmiany na lepsze. Cytat generalski jak wyżej świadczy o tym, iż kolaboracja żydowska z okupantem sowieckim oraz zbrodnie jakie w jej wyniku zostały popełnione - pozostawały także w przedmiocie troski i zainteresowania gen. Sikorskiego. Tytułem dygresji należy dodać, iż od słów generała jak zacytowane minęło już 75 lat - a jego pytanie "Dlaczego jednak dotąd...", nadal pozostaje aktualne. Tytułem drugiej dygresji należy wyjaśnić - iż zarzut jakoby do armii polskiej nie przyjmowano Żydów - był wyjątkowo bezczelnym kłamstwem. Albowiem do formacji owej przyjęto ogromną ilość Żydów - zdecydowani.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 08-10-2017 | finerbijk | I stało się! Prezydent wystawi Niemcom rachunek za IIWŚ. |
Nie, nie ten. Żyję w tym kraju, telewizji co prawda od jakiegoś czasu nie oglądam - ale stosunkowo do niedawna i nie tak że kompletnie wcale - a dopiero do mnie dotarło, że mamy jeszcze prezydenta II RP! Tak, drugiej. Jakby ktoś był równie słabo poinformowany: jest nim niejaki Jan hr. Potocki. Przypadkowo trafiłem na informację, że jego prawnicy przygotowują pozew przeciw RFN, aby zapłacili (na początek) za zniszczenie Warszawy po Powstaniu. Chodzi o jakieś kosmiczne miliardy dolarów. A jeśli nie zapłacą, to się zajmie wszystkie ich banki w Polsce i będzie zajmować wszystkie lądujące w kraju samoloty Lufthansy. Prawda że fajna perspektywa? www.youtube.com/watch?v=J8C93O3cScUInteresujące z psychologicznego punktu widzenia jest to, o co tego typu ludziom chodzi, co nimi powoduje? To na oko nie są ludzie głupi, Pan Hrabia sprawia wrażenie dżentelmena w stylu oxfordzkim. Z pewnością wykształcony, wydaje się zrównoważony emocjonalnie i rozsądny abstrahując od twierdzeń jak wyżej. Czy oni naprawdę wierzą świadomie w to co mówią, czy może żyją w całkiem innym świecie z przyczyn medycznych, albo nie wiem już jakich? ----- Pozostając w sferze humorystycznej, ale w całkiem innym temacie, co mnie rozbawiło dzisiaj w internetach: dobrze, że planują budowę nowego krajowego lotniska w Baranowie, nareszcie rozładuje się ruch na lotnisku w Radomiu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 02-10-2017 | diogenes | Różaniec kalibru 20 mm. |
W najbliższą sobotę, 7. października roku 2017, wokół granic Polski odmawiane będą modły: Cytat:Różaniec Do Granic to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W święto Matki Bożej Różańcowej, które przypada 7 października, i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich na całej długości granicy kraju ma odbyć się modlitwa "o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata". www.dzienn(*)akze-na-slasku-wideo,12530618/Przypomnijmy: 7 października 1571 r. katolicka flota pokonała turecką armadę w bitwie pod Lapento. Zwycięstwo to przypisano modlitwom odmawianym w katolickiej Europie. Na obrazie Paolo Veronese poświęconemu temu wydarzeniu widzimy, jak opatrzność kieruje losami walczącego rycerstwa i zwykłych żołnierzy.  Z okazji tegoż zwycięstwa nad Turkami dzień 7 października obchodzony jest w kościele katolickim jako święto Matki Bożej Różańcowej. Wydawałoby się, że czasy religijnej wykładni zdarzeń to już przeszłość, ale sądząc po wspomnianej różańcowej akcji w Polsce - świadomość jej uczestników błąka się jeszcze w minionych wiekach. Co faktycznie zadecydowało o zwycięstwie floty Świętej Ligii? Turecka armada miała wprawdzie więcej (mniejszych) statków, ale akurat wąska zatoka, w której rozgrywała się bitwa, nie pozwoliła na manewry żaglowców. Decydującym.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 27-09-2017 | Irracja | Zofia Kossak i nacjonalizm... cz.1 |
... niedawno obiecałem przyjrzeć się temu tekstowi. Niestety, muszę zwrócić uwagę na szereg nadinterpretacji i niedomówień w tym tekście. Cytat:Bardzo często polskie organizacje narodowe z okresu międzywojennego wpisywane są dziś w szeroki europejski nurt nacjonalizmu, który doprowadził do wojny i ludobójstw. Jest to błąd o charakterze fundamentalnym. Istniała bowiem kluczowa różnica między nacjonalizmami europejskimi a nacjonalizmem polskim. Tym fundamentalnym błędem i kluczową różnicą jest jeden fakt. Ze wszystkich narodów Europy, tylko Polacy (od 1941 roku również Rosjanie) byli przeznaczeni do takiej samej eksterminacji jak Żydzi. W Polsce hitlerowcy nawet nie starali się prowadzić jakichkolwiek rozmów o tworzeniu "satelickiego państwa". Tym samym, hitlerowcy nie dali polskim organizacjom nacjonalistycznym żadnej szansy i okazji do określenia swej rzeczywistej postawy wobec kwestii, "kolaboracji". Kto wie jakby się zachowało SN czy ONR gdyby Niemcy wyrazili chęć utworzenia "satelickiego Państwa Polskiego". ... Jan Mosdorf, Bolesław Świderski, Edward Kemnitz - parę zarzutów by się znalazło. Jednak bez względu na okoliczności udzielanej pomocy, jak i jej zakres oraz jakość, w jednym trzeba im oddać "hołd". Nawet sami Żydzi (również w samym Auschwitz) mieli niejednokrotnie problem z odpowiedzią na pytanie - "Czy ratować własne życie za wszelką cenę, czy nie?". Pod tym względem ci trzej panowie "zdali egzamin"..... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 23-09-2017 | ZaKotem | POPiS nacjonalizmu |
W zeszłym tygodniu Sejm przyjął przez aklamację - bez jednego nawet głosu sprzeciwu, wyrażającego się choćby demonstracyjnym wyjściem z sali - uchwałę gloryfikującą Narodowe Siły Zbrojne.
NSZ nie było częścią polskiego państwa podziemnego. Była to organizacja militarna skrajnej prawicy, symetryczny odpowiednik militarnej organizacji skrajnej lewicy - czyli komunistów - Gwardii Ludowej. Organizacje te aktywnie walczyły z niemieckim okupantem, ale nie w imieniu istniejącego państwa polskiego. Twórcy GL mieli wizję państwa socjalistycznego według modelu radzieckiego. Wizja ta, nieszczęśliwie dla Polski, spełniła się kilka lat później. Wówczas nowe komunistyczne władze uznały GL za Najprawdziwszych Polaków godnych najwyższej czci. Twórcy NSZ również mieli wizję: Polski jednorodnej etnicznie, z "silną" władzą jedynie słusznej partii, kontrolującą tak gospodarkę, jak i umysły Polaków i realizującą plemienny model nacjonalizmu - słowem, według modelu III Rzeszy. Wizja ta, szczęśliwie dla Polski, nie spełniła się nigdy. Do tej pory.
To, że piskukizy uznają NSZ za przykład Najprawdziwszych Polaków godnych najwyższej czci, jest naturalne i oczywiste. Ich wizja kraju zgadza się z ONR-owską tak, jak ta wczesnego PZPR z PPR-owską. Ale widok posła .Nowoczesnej (ta nazwa kojarzy mi się teraz już tylko z "Myślami nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego) z opaską NSZ i brak jakiekolwiek sprzeciwu oznacza, że w Polsce nie istnieje parlamentarna opozycja liberalno-demokratyczna. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 19-09-2017 | niestadny | Dyskryminacja |
www.gazeta(*)u-emerytalnego-dla-kobiet.htmlFajne. Wydaje się, że cosik się niektórym pokićkało. Komisja Europejska mówi o równości płci, o dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Tylko kto jest tym dyskryminowanym? Otóż, nie wiedzieć dlaczego, przyjęła się u nas narracja sugerująca dyskryminowanie kobiet. Rzecz jednak w tym, że kobiety nie muszą - a mogą przejść na emeryturę w wieku sześćdziesięciu lat. Mogą pracować do sześćdziesiątego piątego roku życia.Trudno więc mówić o jakiejkolwiek dyskryminacji. Odmiennie rzecz ma się w przypadku mężczyzn. Mężczyzna musi pracować do sześćdziesiątego piątego roku życia by osiągnąć wiek emerytalny. Dlaczego? Dlatego, że jest mężczyzną? Według mnie to właśnie mężczyźni mają prawo czuć się dyskryminowani - i wcale nie zdziwiłoby mnie, gdyby ruszyła lawina wniosków do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze strony mężczyzn. A może jestem w błędzie? Ciekawym Waszych opinii... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 19-09-2017 | Arminius | Czarny diabeł z gwiazdą |
Dnia 17 września roku pamiętnego wróg napadł na Polskę z kraju sowieckiego. I minęła właśnie kolejna rocznica owej agresji. I mimo, że to już prawie 80 lat temu było - nadal nasza wiedza na jej temat jest stosunkowo skąpa. Wiele spraw pozostaje nadal pod znakiem zapytania, wiele kwesti wyjaśnionych - nie jest znanych szerszemu ogółowi. Gdy pada hasło "proces szesnastu" interesujący się historią mają dosyć jednoznaczne skojarzenia. Gdy pada hasło "proces czternastu" - zdarza się często, iz w oczach zawodowych historyków pojawiają się prowerbialne znaki zapytania. A przecież ów NKWD-owski proces będący zwieńczeniem operacji rozbicia lwowskiej komendy ZWZ nr 1 - był, w jakimś sensie, zapowiedzią tego późniejszego i bardziej znanego. W rozbiciu komendy oraz w zorganizowaniu procesu jak wyżej kluczową rolę odegrał NKWDzista starszy lejtnant E. M. Liebenson - traf chce że znów Żyd. Ryszard Torzecki, historyk, wybitny znawca historii najnowszych stosunków polsko - ukraińskich - w recenzji na temat pracy traktującej o procesie jak wyżej, do której podaję na końcu link - tak napisał o Liebensonie:
"M. Liebenson z brygady NKWD ZSRR, który —jak pisze Autorka — „cieszył się sławą najskuteczniejszego śledczego. Z reguły to on prowadził przesłuchania, po których powstawały spisy skompromitowanych. „Przez jego ręce przeszli wszyscy, do których zeznań przywiązywano wagę", „Jest oprawcą, a także operatywnym tropicielem tzw. skarbu ZWZ" (depozyty lombardu z Poznania),.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |