 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 28 (przedawniony) | | 07-06-2010 | Krzysztof Jóźwiak | Msza w tv |
TVP1 - msza; TVP Polonia - msza; TVP Info - msza; TVN24 - msza; Polsat News - msza ... Dobrze, że 'nie' żyjemy w państwie wyznaniowym  * i jest jeszcze Super Stacja gdzie można obejrzeć wiadomości w niedzielne popołudnie  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 07-06-2010 | Ocykan | Zgoda buduje? |
Bronisław Komorowski nie jest gigantem umysłowym, o czym świadczą jego liczne "wpadki" oraz błędy językowe, toteż nic dziwnego, że jego hasło wyborcze to banał. O co zresztą nie mam do niego pretensji, hasła pozostałych kandydatów również nie grzeszą oryginalnością. Jednakowoż hasło wyborcze Komorowskiego, nie dość że banalne, jest w dodatku fałszywe.
Zgoda bowiem nie zawsze buduje. Równie często - rujnuje. A jeżeli nawet buduje, to nie zawsze to, czego by należało sobie życzyć. Wszystko zależy od tego, z kim ta zgoda i na co. Weźmy, na przykład, porozumienie zawarte we wrześniu 1938 r. w Monachium pomiędzy Niemcami i Włochami oraz Wielką Brytanią i Francją. W tym przypadku zgoda zrujnowała bezpośrednio Czechosłowację, a w konsekwencji Europę i kawał reszty świata. A zgoda panująca w Jałcie (luty 1945 r.)? Owszem, zbudowała... Sowieckie imperium.
Także prezydent, zbyt zgodny z rządem, może doprowadzić do zrujnowania państwa i/lub zbudowania dyktatury partii rządzącej. Rolą prezydenta nie jest bowiem zgadzanie się na wszelkie poczynania rządu, lecz ich krytyczna obserwacja i przywoływanie rządu do porządku, gdy zajdzie taka potrzeba.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 06-06-2010 | anulex | Dlaczego mało mówi się o amerykańskich wojskach w Polsce? |
Bateria rakiet Patriot jest od dziś w Morągu. Dlaczego tak mało mówi się o stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Polsce? Mam wrażenie, że przedłużenie stacjonowania wojsk rosyjskich na Ukrainie wywołało znacznie większy szum medialny niż pojawienie się obcego wojska w naszym kraju. Czy to normalne?
Cała sytuacja - zarówno stacjonowanie amerykańskich wojsk w Polsce, jak i milczenie mediów, bardzo mnie dziwią i niepokoją. Chętnie przeczytam opinie użytkowników Racjonalisty. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 06-06-2010 | Aleksiej Siergiejewicz | Volkslista |
Kategoria 1 - Volksdeutscher - osoby narodowości niemieckiej, aktywne politycznie, działające na rzecz III Rzeszy w okresie międzywojennym (tzw. Reichslista). Kategoria 2 - Deutschstämmige - osoby przyznające się do narodowości niemieckiej, posługujące się na co dzień językiem niemieckim, kultywujące kulturę niemiecką, zachowujące się biernie. Kategoria 3 - Eingedeutschte - osoby autochtoniczne, uważane przez Niemców za częściowo spolonizowane. Kategoria 4 - Rückgedeutschte - osoby narodowości polskiej uznane za wartościowe rasowo, działające na rzecz III Rzeszy (m.in. kolaboranci).
Chcę poznać wasze zdanie na temat Volkslisty i ludzi, którzy ją podpisali? Zdrajcy ojczyzny, czy też ludzie, którzy chcieli normalnie żyć i przeżyć?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 06-06-2010 | coreless | San Juan Copala |
Od kilku tygodni organizacje ochrony praw człowieka - w tym Amnesty International - alarmują w sprawie sytuacji w mieście San Juan Copala w stanie Oaxaca w Meksyku. Czy ktoś z Sz. Forumowiczów posiada jakieś konkretne informacje na temat tych wydarzeń? Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o tej sprawie. amnesty.or(*)-artykulu/article/6980/85.html | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 06-06-2010 | Marian | Religijne prawo |
Zapewne wszyscy są świadomi tego faktu, że dzisiejszy dzień (tj. 3.06.2010) jest wolny od pracy. Wiem, że kiedyś już pisałem na forum na temat tzw. dni świątecznych, ale teraz, jako człowiek z natury swej ciekawski, postanowiłem sprawdzić jaki jest powód tego, że dzisiejszy dzień jest wolny od pracy. Dlaczego ustawodawca uważa, że w danym dniu każdy Polak, niezależnie od swojego wyznania, czy koloru czapki powinien zaprzestać pracy zarobkowej? Co jest takiego uniwersalnego w każdym z tych dni? Kwestię tą reguluje oczywiście odpowiednia ustawa: Dz. U. z 1951 r. Nr 4, poz. 28. Jest to dokument niebywale krótki i próżno szukać w nim uzasadnień. Tak jest i koniec. Z tym się już nie dyskutuje. Jednakże użyte słowa szokują w kraju podobno neutralnym światopoglądowo, który nie powinien wyróżniać żadnej ideologii: [cytat=Dz. U. z 1951 r. Nr 4, poz. 28] Art. 1.Dniami wolnymi od pracy są: 1) dni niżej wymienione: a) 1 Stycznia – Nowy Rok, [ma sens – syndrom dnia poprzedniego, przyp. Marian] b) skreślono, [było – Trzech Króli, przyp. Marian] c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy, d) drugi dzień Wielkiej Nocy, e) 1 maja – Święto Państwowe, f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, g) pierwszy dzień Zielonych Świątek, h) dzień Bożego ciała [podobno dzisiaj!, przyp. Marian] i) 15 sierpnia –.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 63 (przedawniony) | | 03-06-2010 | prof. Grabowska | Czy policjant powinien nosić broń? |
Ciągle się słyszy, że albo zabito policjanta, albo policjant kogoś zastrzelił. Ostatnio w Warszawie na stadionie policjant zastrzelił Nigeryjczyka. Zwykłego handlarza, a nie gangstera. Podobno angielscy bobbies nie noszą broni, w związku z czym naraża ich to na mniejsze ataki ze strony przestępców i na mniejszą pokusę użycia broni. Tak w zasadzie to po co policjantowi broń? Współczesne państwa to nie Dziki Zachód. Są inne, odpowiednio wyszkolone służby do walki z groźnymi przestępcami.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 03-06-2010 | Gebart | Prywatność w Polsce |
Czy myślicie, że ludzie w Polsce mają zagwarantowany dostateczny poziom prywatności, czy też należałoby prywatność ograniczyć lub zwiększyć? Czy państwo polskie nie gromadzi zbyt wielu informacji o naszym życiu osobistym? Jak wypada Polska na tle innych państw? Czy ograniczenie prywatności zwiększa czy zmniejsza poziom zamożności obywateli i jego państwa? Czy obywatele "duszą się" z powodu ograniczenia wolności czy też raczej czują bezpieczniej?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 84 (przedawniony) | | 01-06-2010 | Aleksiej Siergiejewicz | Ślązacy |
Zauważyłem, że już 2 tematy o narodzie śląskim, ale pisze, że przedawnione. Nie wiem co konkretnie to oznacza na tym forum, ale na logikę biorę, że są już zamknięte, w związku z czym otwieram ponownie  W spisie z 2002 r. 173 tys. obywateli zadeklarowało narodowość śląską, co czyni ich najliczniejszą mniejszością w Polsce; większą nawet od niemieckiej (150 tys). Pojawia się więc pytanie: czy naród, czy to grupa etniczna, a może to jacyś "rąbnięci" Polacy/Niemcy. I tutaj kolejne: co to jest mniejszość narodowa, a co to etniczna? "Narodowość jest deklaratywną (opartą na subiektywnym odczuciu) cechą indywidualną każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny (uczuciowy), kulturowy lub genealogiczny (ze względu na pochodzenie rodziców) z określonym narodem". Oznacza to, że narodowości nie można narzucić. Jeśli Ślązak czuje się Ślązakiem to za cholerę nie zrobi się z niego Niemca, Polaka, czy Czecha. Więc słucham waszego zdania i pogadamy sobie... | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |