Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
02-05-2005Krzysztof StankiewiczNadzieja...
Komentarz do tekstu Ucieczka od wolności słowa Grzegorza Galińskiego który można przeczytać: www.racjonalista.pl/kk.php/s,4088
Od śmierci Papieża zbudowano w mediach prawdziwy bastion pro papieskiego "ach i och". Mówiąc delikatnie, mdli mnie od tego wszystkiego. Zwłaszcza gdy widzę, skądinąd ulubionych dziennikarzy, bałwochwalczo bijących pokłony społecznej głupocie polskiego "społeczeństwa większości katolickiej". Fala cenzuralnej powodzi nie oszczędziła nikogo. Mam tylko nadzieję, że niedługo woda opadnie, a ludzie dostrzegą jakie zniszczenia przyniosła; zabiorą się wreszcie do wyrzucania śmierdzącego szlamu cenzury i odnowy zniszczonych elewacji wolnego słowa. Mam nadzieję...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
02-05-2005leo_zhistorycznie zmotywowani
Patrząc z pozycji czasu Polski powojennej można zauważyć, że nauka historii w szkołach jest ważnym narzędziem swoistej "indoktrynacji" dzieci, a następnie młodzieży w postrzeganiu historii Polski jako takiej oraz kreowania stosunku wobec najbliższych sąsiadów i nie tylko. Można powiedzieć, że nauczanie historii służy bardziej do wykreowania koniunkturalnie poprawnego oglądu na określone zdarzenia historyczne niż jest nacechowane chęcią faktycznego poznania prawdy historycznej. Zgodnie z tak stawianą tezą mam pytanie: czy nasze niektóre fobie narodowe nie są po części skutkiem owej polityki koniunkturalnego traktowania nauczania historii w szkołach.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
01-05-2005Moniawskaznik racjonalizmu
Czy można by stworzyć coś w rodzaju miarki racjonalizmu w człowieku? Aby np. rzetelnie zbadać które ze społeczeństw europejskich jest najbardziej lub najmniej racjonalne? Może coś w rodzaju testu? Jakie pytania byłyby w tym teście? Może "Racjonalista" stworzy takie narzedzie? Przyznam ze nie wiem do konca kto to jest racjonalista, a ogolne sformulowania w rodzaju: rozum, rozum i jeszcze raz niczego mi nie wyjasniaja. Moja propozycja zmierza do uzyskania scislej i rzetelnej odpowiedzi na pytanie: czy sa jakies granice, jakies poglady lub zachowania ktore jednoznacznie oddzielaja racjonalistow od nieracjonalistow. Oczywiscie nie mowie to o tych oczywistych, ale o tych ze srodka, o tych ktore stoja przy stworzonej przez racjonalizm (moim zdaniem nieistniejacej) granicy. Chcialabym zobaczyc taki zestaw pytan wraz z kluczem. Chcialabym sama dorzucic tam kilka pytan.
Przy okazji zadam wspomniane wyzej pytanie. Ktore ze spoleczenstw europejskich wydaje sie byc najbardziej racjonalne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
30-04-2005JakuAborcja na trzeźwo
Autor tekstu: Anna Słota; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,3143
"Syn koleżanki kilka miesięcy temu przyniósł taką informację ze szkoły. Dowiedział się, że jego (dwuosobowa) rodzina jest patologiczna. Jakie to swojskie, prawda?"
Swojskie, ale co jest przyczyna tej swojskosci?To ze rodzina jest patologiczna czy to ze nauczycielka nie potrafi byc tolerancyjna. Nalezy leczyc przyczyny a nie skutki. Bezsensowny komentarz nauczycielki jest skutkiem jej niedorozwoju moralnego a nie tego ze uczniowi pozwolono sie urodzic z lona matki mimo tego ze nie miala meza ktoryby na nia zarabial. Lepiej pozwolic nauczycielce byc niemoralna i nie prowokowac jej do takich komentarzy nie pozwalajac na narodziny dzieci w patologicznych rodzinach czy moze lepiej pieniadze wladowane w kliniki aborcyjne zainwestowac w nauke podstawowych praw etycznych aby ludzie z rodzin patologicznych nie stawali sie obiektami takich komentarzy i otrzymywali nalezna im pomoc?leczyc skutki czy przyczyny?myslec czy nie marnowac na to pieniedzy i czasu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
28-04-2005GrochalCO Z TYM LISEM (po programie z 21.04)???
Czy widzieliście wczorajszy program "Co z tą Polską", w którym był obecny m.in. Jerzy Urban i K.T. Toeplitz? Ja byłam na nagraniu tego programu i to, co zobaczyłam, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Takiego popisu nierzetelności, stronniczości i chamstwa jeszcze nie widziałam. Pan Lis, który do tej pory był jakimś tam moim autorytetem zawodowym (jestem młodą dziennikarką) stracił zupełnie w moich oczach przez swoje żenujące zachowanie. Był przede wszystkim stronniczy do bólu i konsekwentnie forsował swój światopogląd, nie dając dojść do słowa "drugiej stronie". Przerywał jej, dogryzał, mało tego, uciekał się do zafałszowywania rzeczywistości i plecenia bzdur tylko po to, by "mieć rację" (uznał m. in. smsowe łańcuszki za papieża za wspaniałą i godną pochwały, spontaniczną inicjatywę, świadczącą o głębokiej religijności Polaków; uznał, że nie było w Polsce żadnej "histerii", mimo że niektóre posunięcia ludzi po śmierci papieża trudno uznać za racjonalne). Moim zdaniem była to zemsta za felieton Urbana, w którym stało, że "Razi Lis, który łzawi żłobiąc bruzdy na make-up." Lis chyba uważa, że cała Polska go uwielbia i uważa za ideał dziennikarski. Przez to nie potrafi znieść słów krytyki, które przecież wcale nie są aż tak drastyczne! Pan Lis zachowuje się jak sześciolatka, którą kolega z przedszkola pociągnął za warkocz. Stary chłop, a mentalność gówniarza- idola nastolatek. Doprawdy, czegoś więcej spodziewałam się po tym człowieku. Gdzie etyka dziennikarska? Gdzie dbałość o..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
25-04-2005marianwolnosc slowa
"Czy obrażając Papieża Jerzy Urban nadużywa wolności słowa?"
taka ankieta znajduje sie na stronie tomaszlis.wp.pl
wynik w chwili pisania postu:
tak 77%
nie 18%
trudno powiedziec 4%
Łącznie głosów: 31080
chcialbym poznac Wasze zdanie na ten temat
ja osobiescie mam watpliwosci co do tego czy Urban Jana Pawla II wogole obraza i bez wachania zaglosowalem na nie!
czemu u nas tak bardzo stara sie stlumic jakiekolwiek glosy krytyki?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
21-04-2005Zdzisław GromadaAkcja przedwyborcza
Szybkimi krokami zbliżamy się do wyborów. Nie wykluczone, że odbędą się już za dwa miesiące. Proponuję by redakcja RACJONALISTY przygotowała zestaw istotnych dla naszej przyszłości pytań i wysłała go do wszystkich partii które mają szansę wejść do parlamentu z prośbą o odpowiedzi. Porównanie otrzymanych odpowiedzi lub ich brak może być bardzo interesujący i byłby cenną wskazówką wyborczą dla czytelników RACIONALISTY.
Pytania jakie chciałbym zadać ugrupowaniom politycznym startującym w wyborach 2005.
1. W jakim zakresie, Waszym zdaniem, możemy (powinniśmy) zrezygnować z niezależności:
a) dla dobra Unii Europejskiej?
b) dla dobra naszego Globu?
2. "Bezrobocie jest najpoważniejszym globalnym problemem naszych
czasów spowodowanym postępem technologicznym. Jedynym sposobem rokującym nadzieję na złagodzenie tego problemu jest zmiana systemu opodatkowania i uzależnienia go od wydajności pracy. Ujednolicony w skali Globu podatek powinien premiować podatników którzy dają zatrudnienie (utrzymanie) dużej ilości ludzi tzn. z małą wydajnością pracy a być wysoki dla firm o dużej wydajności pracy." Czy zgadzacie się z tą tezą?
3. Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna mieć uprawnienie do oceny kompetencji kandydatów na posłów i senatorów przy zastosowaniu odpowiednich testów, a wyniki takiej oceny przedstawić wyborcom? Czy Waszym zdaniem:
a) w/w testy powinny być obligatoryjne i objąć wszystkich kandydatów?
b) w/w testy powinny być dobrowolne?
4. Czy popularność ugrupowania politycznego wśród..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
20-04-2005makakTrudny wybór
Szanowni użytkownicy forum!
Wielkimi krokami zbliżają się w naszym kraju wybory parlamentarne i prezydenckie. I choć nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie się odbędą, wiadomo już mniej więcej, kto zamierza w nich wystartować. W związku z tym nasunęło mi się pytanie - na kogo powinien oddać swój cenny głos polski racjonalista, człowiek przyzwoity a zarazem liberał gospodarczy (zapewniam, że znam osobiście wiele takich osób)?
Racjonaliści, którzy mają lewicowe poglądy gospodarcze nie mają takiego problemu (mają do wyboru całkiem przyzwoitych ludzi z SdPL, UW/PD czy UP), gorzej jednak z liberałami, którzy odrzucają socjaldemokratyczną, interwencjonistyczną wizję państwa opiekuńczego, uznając ją za naruszenie wolności jednostki. Który z kandydatów na prezydenta spełnia takie wymogi? Chciałbym poznać Państwa zdanie na ten temat.
pozdrawiam serdecznie
makak
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
19-04-2005jeyesOnet - coraz głośniejsza tuba katolicyzmu.
Główna strona portalu Onet, 27.03.2005, godzina 21:36.
"Dziś w portalu" (pośród 8 linków):
Jezus historyczny
Najświętsze z miast
"Wiadomości" (pośród 9 linków):
Papież udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi"
Dzisiejsze trudności papieża są wynikiem stresu"
Do tego, od dwóch dni na głównej stronie portalu, w dziale "Forum", wisi link do postu będącego prymitywnym i chamskim atakiem na ateistów.
(info.onet.(*),30402092,1526410,0,forum.html)
Oczywiście, wszystko jest OK, bo żyjemy w demokratycznym kraju, w świeckim państwie, a media są absolutnie bezstronne...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
18-04-2005agnus deiNeoliberalowie.
Czy nie zauwazyliscie 'dziwnego' faktu, ze neoliberalowie natychmiast po 'nachapaniu' sie na swej ideologii, szukaja pewniejszego utrwalenia swej pozycji i przechodza na duzo 'twardsze', prawicowe pozycje...
np. Kulczykow ciagnie chyba raczej do potomkow Lubomirskich-Lanckoronskich niz do spuscizny po Che!
O co mi chodzi... Otoz twierdze ze liberalizm i neoliberalizm sa droga do odbudowania de facto FEUDALIZMU czy neofeudalizmu. Nie sadzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)