Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
30-03-2011corelessGUS - polski rynek pracy coraz trudniejszy dla absolwentów

Jak podaje GUS:

Cytat:
W końcu lutego br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 2150,2 tys. i zwiększyła się o 2,1% (tj. o 45,2 tys.) w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 2,3% (tj. o 48,7 tys.) - w stosunku do lutego ub. roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 13,2%, tj. była wyższa o 0,2 pkt proc. niż przed miesiącem.
(...)
W końcu lutego br. w strukturze bezrobotnych 51,1% stanowiły kobiety (wobec 49,2% przed rokiem). W stosunku do sytuacji sprzed roku zwiększył się udział osób bez prawa do zasiłku (o 3,5 pkt proc. do 83,2%) oraz absolwentów (o 0,4 pkt proc. do 6,7%).
(...)
Wzrósł również odsetek osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia (o 0,7 pkt proc. do 21,1%), osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 roku życia (o 0,6 pkt proc. do 8,0%) oraz absolwentów szkół wyższych poniżej 27 roku życia (o 0,2 pkt proc. do 1,9%). Obniżył się natomiast udział osób, które nie posiadały kwalifikacji zawodowych (o 0,8 pkt proc. do 26,3%). Na poziomie zbliżonym do notowanego przed rokiem pozostał odsetek osób bezrobotnych do 25 roku życia (22,2%) oraz niepełnosprawnych (4,9%). Liczba bezrobotnych w większości wymienionych kategorii zwiększyła się w ujęciu rocznym, w największym stopniu - liczba długotrwale bezrobotnych (o 17,9%) i absolwentów szkół wyższych poniżej 27 roku życia (o 12,8%).


To jak to w końcu jest? Polska gospodarka potrzebuje młodych, wykształconych pracowników..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
30-03-2011Krzysztof Jóźwiak"Krzyż"-Solidarni 2010 -> "10.04.10"
Już jest na sieci "Krzyż" - kontynuacja Solidarnych 2010
A coś czuję, że to dopiero rozgrzewka przed "10.04.10" zapowiadanym na 6 kwietnia - mam nadzieję, że również na necie

Czego oczekujecie po rocznicy Smoleńska 10 kwietnia ? Jeszcze mocniej niż 10 marca ("Komorowski pajacu, precz z Pałacu") czy atmosfery zadumy ?

Manipulacje Gazety Polskiej/Radia Maryja (antyPO, proPiS) vs Gazeta Wyborcza/TVN24 (antyPiS, proPO)

Gra polskim raportem i odwlekanie go jak najbliżej wyborów zaogni jeszcze bardziej wojnę Polsko-Polską: miał być do końca lutego, 'popsuł' się odcień jednego wyświetlacza w kokpicie drugiego Tu - nie można było przeprowadzić 'niezbędnego' eksperymentu, a teraz w ogóle nie można tym samolotem latać... Wrzutka tylko była, że raport ma być miażdżący dla strony polskiej (PiSu). Czy Tusk dobrze to rozgrywa dla Platformy ?

link1: ("Krzyż") www.youtube.com/watch?v=RihEGb9i7hQ
link2: ("10.04.10" - trailer) www.youtub(*)NvywXI&feature=player_embedded
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
30-03-2011diogenesO żarciu i rozwoju
Wczoraj u Lisa Balcerowicz mówił o tym, że ludzie, którzy chcą żyć nieco lepiej (większe zarobki), hamują rozwój kraju. Ten facet ma zdaje się koncepcję purytańskiej, odroczonej konsumpcji: najpierw się rozwinąć, a potem się nażreć, zwinąć w kłębek i trawić. Nie dotyczy to rzecz jasna wyznawców takiej koncepcji: oni konsumują i rozwijają się równolegle.

Balcerowicz musi odejść to za mało powiedziane.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
30-03-2011kulka_na_molePolski skarb
W artykule tygodnika "Polityka" pt. "Wielkie sprzątanie" największe wrażenie zrobiła na mnie taka tabelka:



Przez jakieś 2, 3 lata przy głównym "deptaku"1 mojego osiedla stały 3 pojemniki: "szkło", "plastik", "papier". Nie wiem jak często były opróżniane, za to przynajmniej 2 z nich za rzadko. Wokół pojemników "plastik" i "papier" z czasem rosły pagórki plastikowych butelek, torebek, gazet.

Pewnego dnia w gablotkach z ogłoszeniami Spółdzielni osiedlowych budynków pojawiła się informacja, że w/w pojemniki zostały przeniesione w miejsce X. Problem w tym, że to miejsce oddalone jest od osiedlowego "deptaka" o jakieś 200 m, oddzielone jest od osiedla bardzo ruchliwą ulicą i nikomu do miejsca X nie jest po drodze, bo w miejscu X nie ma nic oprócz tych przeniesionych pojemników.

Przypuszczam, że dzięki decyzji Spółdzielni o likwidacji trzech osiedlowych pojemników czynsz za moje mieszkanie zmalał o kilka groszy. Podejrzewam jednak, że za to 86% z powyższego obrazka wzrosło.
___________________________
1 Chodnik biegnący wzdłuż większości budynków osiedla, przy siedmiu sklepach (Biedronka, apteka, kiosk, sklep komputerowy, warzywniak, spożywczak-garmażerka, kwiaciarnia), prowadzący wprost do najbliższego skrzyżowania ulic z przystankami autobusowymi i tramwajowymi.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
30-03-2011Christopher CJ JozwiakBenzyna >5 zł
Ile groszy to skutek podwyższenia VAT z 22 na 23 [%] ?

Czy obniżenie akcyzy nie byłoby odważną decyzją, wcale nie zmniejszającą wpływów do budżetu, bo >5zł/l to psychologiczny zastój. Ludzie przestają jeździć ~ brak mobilności = hamowanie rozwoju. Ale czy ten rząd podjął jakąkolwiek odważną decyzję poza próbą przeksięgowania pieniędzy z kont emerytów na ratowanie budżetu ?

Pozdrawiam,
Ruch Poparcia / SLD / Głosuj na kobiety !

PS> Aha, i oczywiście wysokie ceny paliwa to zawsze była wina rządu według PO/PiS, poza czasem kiedy sami ten rząd tworzą ;p
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
29-03-2011daddyDrżyjcie niemoralni
m.wiadomos(*)z_moralnoscia____300_tys_.html

Zaczęło się od konkordatu, zakrzyżowania przestrzeni publicznej, wprowadzenia w prawie pojęcia obrazy religijnej, teraz obrońcy moralności wykonali następny ruch. Co dalej?

A to na dokładkę
m.wiadomos(*)enia_zniczy___Profanacja_.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
29-03-2011Mariusz AgnosiewiczWojna katolicka
Będąc dziś w oleśnickim sklepiku nabyłem lokalną gazetkę, z uwagi na to, że tematem numeru była "Katolicka wojna". Gazetka to raczej proklerykalna bulwarówka (napastliwe teksty dotyczące Zuzanny po akcji krzyżowej w XIV LO), więc tym bardziej mnie to zaintrygowało.
W środku dwie wielkie strony gazety poświęcone tematowi z okładki - jak się dowiaduję jako kontynuacja z poprzedniego numeru. Dowiedziałem się z tego, że w Oleśnicy trwa totalna wojna w katolickiej fundacji, która prowadzi katolicką szkołę. Przeczytałem parę kolumn tego tekstu i zrezygnowałem z dalszej lektury i próby ustalania o co dokładnie chodzi i kto tam ma rację.

Tyle tekstu wystarczyło jednak, aby stwierdzić, że bardzo mi to przypomina sytuację w PSR. W pewnym sensie to pocieszające: te burdy i wojny interpersonalne to wcale nie domena jedynie bezbożnych organizacji pozarządowych. Z drugiej strony to deprymujące: wszyscy tkwimy po uszy w polactwie - kłótliwym, pełnym resentymentów i bezpłodnym. Przezwyciężanie tego to ogromnie trudne zadanie. Nawet nie wiem, czy można temu skutecznie zapobiec.

Szarpanina z Katolickiej Fundacji im. Księdza Sudoła trafiła na łamy prasy ku uciesze gawiedzi, która zresztą pewnie i tak nie wnika kto ma rację, tylko cieszy się, że się aktywiści pięknie gryzą.

Nie jesteśmy w tym lepsi. Nie jesteśmy gorsi. Jesteśmy tacy sami. I to jest smutne...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
28-03-2011Lucyna Sępska QuenallataO rodzinie na KURZ-u
W dniach 24-25 marca odbywa się na KURZ-u (Katolicki Uniwersytet Rzeszowski dla niepoznaki zwanym Uniwersytetem Rzeszowskim - uczelnią publiczną) odbywa się konferencja pt. Rodzina Polska poza granicami kraju - V Europejska Konferencja: \"Ocalić rodzinę = ocalić przyszłość\".
Zdecydowana większość prelegentów to księża katoliccy - eksperci w sprawach rodziny, prawa i miłości do dzieci.
Konferencja rozpocznie się mszą i zakończy mszą, a pomiędzi będą modły. Program tego wiekopomnego wydarzenia znależć można pod adresem: www.magazy(*)calic_przyszlosc_,4096,76.html
A to wszystko za publiczne pieniądze na publicznym uniwersytecie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
27-03-2011ArzofReferendum a prawa człowieka i ochrona praw mniejszości
Wczoraj wywołano temat referendum ws.elektr.atomowej w Polsce i dziś w TOK FM kilkakrotnie stawiano tezę, że generalnie rządzący powinni się częściej pytać narodu o zdanie.
I powiem szczerze, że jestem mocno zaskoczony niefrasobliwością propozycji mędrców w zakresie przykładowych tematów referendów: strefa euro, elektrownia atomowa, eutanazja, aborcja, renegocjacja konkordatu, związki partnerskie czy "miejsce w przestrzeni publicznej na symbole religijne" (czyt: krzyż na Krakowskim Przedmieściu).
Oczywiście wyraźne były stanowiska, że nie o wszystko należy pytać, bo naród w niektórych tematach pojęcia wielkiego nie ma i referendum stałoby się skutecznym narzędziem w rękach populistów (i tak de facto teraz, jako straszak, jest wykorzystywane), ale ewidentnie rozterki w temacie co można poddać pod "głosowanie ludowe" sprowadzały się do kryterium eksperckości narodu i odpowiedniego zrozumienia przezeń tematu.
I tutaj wg mnie popełnia się błąd gruby i mam o to duża pretensję do publicystów, aspirujących znawców tematu, konstytucjonalistów, gdyż od nich opinia publiczna (w tym ja ma prawo oczekiwać rzetelniejszego podejścia i bardziej dogłębnego zrozumienia tematu.
Z założenia bowiem wynik referendum będzie opinią większości i jeśli poddamy pod referendum temat istotny dla mniejszości, większość w łatwy sposób może go po prostu przegłosować bez względu na sposób konstrukcji i eksperckość pytania, co w bezpośredni sposób może zagrozić prawom człowieka (boleśnie odczutym przez tę nieszczęsną..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
27-03-2011Krzysztof JóźwiakDlaczego Ruch Poparcia ?
www.youtub(*)?v=Wl6bkeVDB2Y&feature=related

I 3 poprzednie części.

Czy mamy inną taką partię która do tego stopnia proponuje nam racjonalną rewolucję światopoglądową ? Pod tym względem SLD/PO naprawdę tkwią w XIX wieku w stosunku do Skandynawii/krajów Beneluksu - czyż nie ?? :?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)