Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
10-05-2014Jacek PrzypadekUstępowanie starszym w autobusach
Wiem, że w Szwecji ludzie starzy nie mają żadnych przywilejów z powodu wieku i nie jest praktykowane ustępowanie im miejsca. Spotykam się notorycznie w środkach komunikacji z sytuacją, kiedy młodzież siedzi a babcie stoją - i z rozmów z rodziną i znajomymi wnoszę, że nawet osoby dorosłe często uważają że ustępowanie miejsca jest nie na miejscu i generalnie: niepotrzebne. Ja ustępuję - chociaż są sytuacje, gdy w autobusie są jeszcze wolne miejsca a obok mnie (siedzącego) stoi babcia. Wtedy nie ruszam się gdyż - jak wspomniałem - są jeszcze miejsca więc może usiąść, nie koniecznie na moim.

Zastanawiam się co sądzicie na ten temat. Ustępować, nie ustępować? Nie ustąpienie jest brakiem kultury czy to ludzie starzy roszczą sobie specjalne prawa?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
08-05-2014kulka_na_molePomysłowość pracodawców
[color=#330000]Niektóre media, niektórzy politycy od jakiegoś czasu postulują likwidację tzw. umów śmieciowych, przez które zdają się rozumieć umowy zlecenia. Przyznam, że nie rozumiem o co im dokładnie chodzi, bo wspominają, iż zatrudniony na podstawie takiej umowy nie ma zapewnionych świadczeń typu ZUS/ubezp. chorobowe, co nie jest prawdą. Być może mają na myśli brak uprawnień do urlopu? Bo na pewno nie chodzi im o to, że firmy zatrudniają pracowników na zlecenie, choć warunki pracy spełniają wymogi umowy o pracę - zatrudnienie w siedzibie pracodawcy, jasno określony zakres obowiązków, ustalony czas pracy; nie wiem co tam jeszcze określa Kodeks Pracy jako podstawę do zawarcia umowy o pracę.

Ale ja nie o tym.

Ostatnio zachwyciła mnie pomysłowość pewnej firmy, która składa bardzo dobre oferty pracy "na słuchawce":
- 25 zł/h(!);
- nie sprzedaż, doradztwo;
- 6,5h pracy dziennie/2 zmiany - do wyboru;
- bardzo wysokie prowizje;
- 20 min. przerwy po 2h pracy...

Prawda wygląda następująco:
- 25 zł, ale brutto i nie za godzinę pracy, ale za godzinę przeprowadzonej rozmowy telefonicznej. W praktyce najdłużej da się rozmawiać przez 51% czasu pracy, średnio 40% czyli faktyczna stawka godzinowa wynosi 9,6 zł brutto,
- niby nie sprzedaż, ale de facto chodzi o "złapanie klienta", który podpisze umowę - oczywiście jak najbardziej są wymagane minimalne ilości podpisanych umów/"złapanych klientów", "doradztwo" polega na przekonaniu klienta do podpisania umowy;
-..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
08-05-2014UldericoJak martwić się o kwestie socjalne racjonalnie?
Na forum można ostatnio obserwować mały wysyp wątków nasyconych - jak można by to określić - zatroskaniem w kwestiach socjalnych. A to ktoś się martwi, że komuś nie chcą ustępować miejsca w autobusie z powodu jego wieku (lub raczej - pomimo); inny troska się, że jedni zarabiają za mało, a inni za wiele, a on sam też nie zarabia tyle, ile by chciał i powinien; jeszcze inni narzekają, że mieszkania za drogie, że za mało, za biednie, za cienko i w ogóle bez perspektyw. No i muszą zarabiać na życie w nonprofit.
Co uderzające, dominują narzekania, ale nikt nie proponuje jakichkolwiek rozwiązań tych problemów. Jedni wychodzą z założenia, że powinno być tak, jak chcą i myślą, i jest to oczywiste. Jak ktoś się z nimi nie zgadza, to obrywa mu się za "brak kultury", "egoizm", "samolubstwo", "chamstwo" etc. (tak jakby tego rodzaju konstatacje i epitety miały same dokonać cudownej przemiany rzeczywistości). Inni zdają się oczekiwać, że wylewanie żalów zadziała jak rodzaj czarodziejskiego zaklęcia. Czego Wy w zasadzie chcecie? Że ktoś za Was coś zrobi? Da Wam? Poprosi? Podziękuje? Nagrodzi?
A może to jakaś tajna akcja Latającego Kabaretu Trzeciego Wieku?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 51 (przedawniony)
07-05-2014Mariusz Agnosiewicz93. rocznica zwycięskiego powstania śląskiego
Polacy muszą przestać "programować" kolejne pokolenia kultem przegranych powstań i walk. To bowiem rodzi mentalność martyrologiczną. Tym bardziej, że w naszej historii są także zrywy militarne zakończone sukcesem.

W nocy z 2/3 maja 1921 wybuchło zwycięskie III Powstanie Śląskie - o cenny region przemysłowo-surowcowy. Już w trakcie wstępnych prac nad traktatem wersalskim teren ten stał się przedmiotem targów, jako jeden z najcenniejszych obszarów przemysłowych Europy. W plebiscycie wzięło udział 1 190 637 osób, z czego za Niemcami głosowało 707 393 osób (59,4%), a za Polską 479 365 (40,3%). Po niekorzystnych dla Polski wynikach plebiscytu oraz propozycjach podziału Górnego Śląska przedstawionych przez Międzynarodową Komisję Rządowo-Plebiscytową, polskie Dowództwo Obrony Plebiscytu przystąpiono do przygotowań powstańczych. Decyzję o jego rozpoczęciu podjęto pomimo sprzeciwu rządu polskiego, na czele którego stał Wincenty Witos. W dniu 5 lipca 1921 zawarto rozejm. Rząd polski oficjalnie odciął się od odpowiedzialności za powstanie. W wyniku powstania Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku zaleciła korzystne dla Polski rozwiązanie w sprawie Śląska, według którego obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. 1/3 spornego terytorium. Polsce przypadło 50% hutnictwa i 76% kopalń węgla. Rada Ambasadorów zaakceptowała tę decyzję 20 października 1921. Miało to ogromne znaczenie dla gospodarczego bytu II Rzeczypospolitej. pl.wikipedia.org/wiki/III_powstanie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
07-05-2014Jan WłasnowolnyLINIA PODZIAŁU
Jest prawda która da się z łatwością udowodnić, np. "PRAWDA" lewicowo - soviecka, Lenino-Stalino-Putinowska. Tą prawdę w Polsce wyznają takie sekty jak SLD - spadkobierczyni PZPR, jej przybudówka PSL - była ZSL, oraz Twój Ruch - Palikota.

Jest PRAWDA sprzed 500 - 300 lat z trudem dająca się udowodnić. To ta z czasów Świętej Inkwizycji i króla Jana III Sobieskiego. Tej prawdy żadna opcja nie chce przypominać, a Kościół wręcz od niej się odcina i tych, którzy o tamtych barbarzyńskich zbrodniach wspominają, traktuje jak heretyków.

Dla Kościoła obowiązującą PRAWDĄ jest najprawdziwsza z prawd, mianowicie
ta - sprzed 2000 lat - której udowodnienie jest absolutnie niemożliwe. To prawda tzw. wartości chrześcijańskich.
P i S partia opozycyjna w Polsce dąży do prawdy programowo opartej na tych właśnie wartościach.
Wartościach, które (przypomnijmy) przyświecały również Krzyżackiemu Zakonowi. Zakon ten w imię Boga grabił, zniewalał i mordował.

W Polsce obecnej takie wartości jak GOSPODARKA, EKONOMIA, ARMIA nie istnieją.
Jaki naród, takie wartości.

Priorytetem nadrzędnym nie jest Polska, ale POLITYKA. Czyli albo wiara w lewiznę cwaniaków homo sovietikusów, albo "PRAWDĘ" czasów Nerona tzn. religia w szkołach, konkordat w państwie, aborcja za granicą, krzyż w Sejmie.

Prawdy są trzy: cała prawda, święta prawda i gówno prawda
-------------- - powiedział ks.Józef Tischner

Która więc PRAWDA jest PRAWDĄ niewątpliwą ?
Czy ta, która jak punkt widzenia zależy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
06-05-2014makuśNeoliberalizm i propaganda pracy nonprofit !
hej,

Neoliberalizm i propaganda pracy nonprofit !
Pracujcie dla wartości , bez wynagrodzenia , dla idei ...
A my zajmiemy się waszymi pieniędzmi ...
Ja proponuje minimalne stawki w bankowości i zachęcanie finasistów do pracowania dla wartości ... !
Całym sercem zachęcam cały sektor bankowy , giełdy , ubezpieczenia do pracy za minimalne wynagrodzenie ... przez 45 lat ...
pozdrawiam
makuś
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
06-05-2014makuśco to jest cud ?
hej,
Co to jest cud ?
Cud to zdarzenie niemożliwe do wytłumaczenia , całkowicie sprzeczne ze wszystkimi naukowymi interpretacjami , spekulacjami
Takie cuda nie występują
To co za cuda zwykł uważać kościół lub kościoły to zdarzenia o jakimś choćby nikłym prawdopodobieństwie
Natomiast nikomu jeszcze nie odrosła ani ręka ani noga - jak mówi Dawkins : Może odrośnięcie kończyny przekracza wszechmoc stwórcy wszechświata ...
Inną odpowiedzią jest na przykład to , że bóg nie lubi się tym zajmować ... jak mówi Tim Minchin : bóg pewnie jest zajęty uzdrawianiem chorób uleczalnych dzięki medycynie


W świecie racjonalnym erupcja wulkanu , trzęsienie ziemi , potopy , epidemie są wytłumaczalne , wyjaśnialne , zrozumiałe i nie ma tam nikogo kto byłyby za to odpowiedzialny
W świecie wierzących jedynym odpowiedzialnym za wszelkie katastrofy jest bóg wszechmogący
Bowiem żadne grzechy nie są w stanie wywołać trzęsienia ziemi - tylko stwórca decyduje kiedy i który wulkan wybuchnie i ile ludzi w nim zginie albowiem nic nie dzieje się bez jego wiedzy i zgody

makuś
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
06-05-2014MatixDobrobyt w Polsce
Może mi ktoś wytłumaczyć skąd tyle narzekania na polską biedę? Przecież jak byk widzimy tutaj, że Polska jest krajem bogatszym od Norwegii, która jest wysoko we wszelkich rankingach zamożności. www.sporto(*)m_medium=rss&utm_campaign=rss/

Cytat:
Oslo może zrezygnować z ubiegania się o prawo organizacji 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku - poinformowały norweskie media po zjeździe Partii Postępu.


Więc jeśli teraz usłyszę jakieś słowa o biedzie w Polsce to popukam się w czoło. Rezygnacja kraju tak ociekającego bogactwem jak Norwegia z powodów finansowych musi być dowodem na znacznie większe bogactwo Polski, skoro tutaj władze nawet słowem nie pisną o jakimkolwiek ryzyku finansowym, a wręcz prowadzą otwartą kampanię propagandową za pieniądze podatników na rzecz poparcia dla Igrzysk. Bo jeśli to nie jest dowodem na Polskie bogactwo, to na co dowodem jest?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
04-05-2014makuśHorror medialny
hej,
znalezione dzisiaj na portalu frondy :
"Muzułmanie zgwałcili 7-letnią chrześcijankę"

Codziennie karmieni jesteśmy takimi nagłówkami . Właściwie nie karmieni lecz obrzucani jesteśmy przez media błotem ... nie wiem czy to jest wolność medialna a jeżeli to jaką wartość ma taka wolność ???
Na pewno ma konsekwencje ponieważ miliony ludzi nie potrafią się bronić przeciw zalewowi tej prymitywnej , szkodliwej brutalności , która przecież wychowuje , kształtuje postawy i poglądy ...

Jeżeli w Warszawie popełnione zostanie morderstwo to należy napisać :
Warszawiacy zamordowali człowieka
A jeśli morderca nazywa się Nowak to nagłówki powinny brzmieć tak :
Nowakowie zamordowali człowieka ...

Czy można zabronić mediom publikowanie tego typu nagłówków ?
I dlaczego nie można ?

pozdrawiam
makuś
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 41 (przedawniony)
04-05-2014MedievalNie lękajcie się ale wnioski wyciągajcie
Społeczeństwo jeszcze do szczętu nie zdurniało. I choćby przyszło sto Kolend-Zaleskich i nie wiem jak się wytężał polityczno-medialny mainstream, to nie ma aklamacji dla nowego katolickiego bożka. Nie ma nawet większego zainteresowania, co widać po frekwencji na "wspólnym przeżywaniu" na Rynku w Toruniu.

torun.gazeta.pl/torun/51,35576,15865482.html?i=20

Kreowane przez media, na czele z TVN 24, święto "wszystkich polaków, nawet tych niewierzących" pójdzie w zapomnienie za jakieś 2 dni. Tylko niedobitki będą rozważać wciąż powtarzane dziś pytanie z Ferdydurke Gombrowicza "Dlaczego (...) wielkim poetą był?". To groteska, jestem przekonany że bez większych skutków społecznych.

Jedno jest pewne, lewicowi wyborcy PO dostali mocno w kość. Trudno patrzeć na te gęby pełne kremówek, a co dopiero na nich głosować. Może ostatni raz ze strachu przed PiSem? Nie, to koniec. Media głównego nurtu zasłużyły dziś swym platformianym katolicyzmem na rządy PiS. Niech zatem będzie PiS, będzie dalej fatalnie ale uczciwiej.

Trzymajcie się i uśmiechnijcie się gdy będą pomstować na pełne propagandy rosyjskie media.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)