Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
10-04-2016Ordynariusz PisiewiczPolski pomysł na zwiększenie dochodów zagranicznych ginekologów
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zgłosił do Marszałka Sejmu projekt na rzecz zmiany ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.
Krótko mówiąc aborcja ma być całkowicie zakazana, a kobiety, które jej się poddały mają iść do paki.
Co jakiś czas podobne projekty są zgłaszane i nic z tego nie wynika.
Poprzednio z takim projektem wystąpił Marek Jurek w 2007 roku, ówcześnie Marszałek Sejmu z PiS-u. Wówczas dostał o3,14erdol od Jadosława Kłamczyńskiego i pożegnał się z PiS-em.

Co tym razem zarządzi Prezes? Póki co zapowiedział, że dyscypliny w PiS-ie nie wprowadzi, ale wiadomo, że może mięciutko zasugerować jak jego posłanki i posłowie mają głosować. Mięciutko czyli nakazem jak PiS-owcy muszą głosować.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
09-04-2016GrzeTor"Sprawiedliwość społeczena" a kolejność rozpartywania spraw
Ostatnio jest jakiś konflikt między Sejmem, a niektórymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego o niektóre mechanizmy działania Trybunału. Prezes TK wolałby rozpatrywać sprawy w kolejności wg własnego uznania, a ustawa nakazuje, aby TK rozpatrywał sprawy w kolejności zgłoszeń.

Jak się to ma do Konstytucji? Otóż w Konstytucji jest coś takiego jak "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.". Rozpatrywanie spraw wg kolejności w kolejce, zależnej od kolejności zgłoszenia jest zgodne ze sprawiedliwością społeczną - każdy klient dostaje równy dostęp do TK, nie ma wykluczenia polegającego na przesunięciu czyjejś sprawy w dowolnie daleką przyszłość, bo w międzyczasie pojawiły się inne sprawy priorytetowe. Nie jest to system efektywny - nie pozwala na priorytetyzację spraw ważniejszych, ale przecież sprawiedliwość społeczna z natury nie jest kompatybilna z najwyższą efektywnością.

Tymczasem to co robił dotychczas prezes TK to była wysoka priorytetyzacja spraw pochodzących od PO, zwłaszcza związanych z samym TK. Kosztem dalszego opóźniania i tak już mocno opóźnionych spraw od zwykłych obywateli. Taki podział na "lepszych", dysponujących priorytetowym dostępem do TK (i podejrzanie korzystnymi orzeczeniami!), oraz "gorszych", pozostawionych na nieokreślone potem (i z wyrokami różnej jakości - bo przecież żadnego mechanizmu zapewniania jakości w TK nie ma). Taki podział na lepszych i gorszych nie jest zgodny ze sprawiedliwości..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
08-04-2016Ordynariusz PisiewiczBudżet partycypacyjny
Co roku biorę udział w głosowaniu na projekty zgłoszone jako te, które będą mogły być realizowane w ramach budżetu partycypacyjnego. Uważam, że to ważne, iż mieszkańcy mogą zgłaszać gminom swoje pomysły i decydować, które im odpowiadają.
Jednocześnie co roku zauważam, że część zgłoszonych projektów ma na celu odkręcenie pewnych decyzji samorządowców.
Przykład 1: Umieszczenie na chodnikach ulicy koszy na śmieci, które kiedyś tam były, ale zostały zdemontowane.
Przykład 2: Umieszczenie np. na terenie parku ławek, które też kiedyś zdemontowano.
Przykład 3: Zbudowanie na podwórku osiedlowym placu zabaw dla dzieci, który... wiadomo.

Domyślam się, że te likwidacje spowodowane były oszczędnością pieniędzy, no ale czy naprawdę urzędnicy samorządowi nie rozumieją, że ich praca ma polegać na służeniu mieszkańcom, a nie na oszczędzaniu pieniędzy? A może ci obecni to rozumieją i dlatego przyjmują projekty obywatelskie i potem je realizują?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
08-04-2016Przemek GralewskiPartia Racjonalisty? Jedyna prawdziwa świecka partia.
Cześć wszystkim.
Zebraliśmy się tu jako patrioci, eurosceptycy i zwolennicy myśli racjonalistycznej a spora część na chciała by także laicyzacji Polski.
Racjonalista skupia wokół siebie wielu mądrych ludzi a nawet specjalistów posiadających wiedze z zakresu gospodarki, ekonomii, kultury itd.
Wśród nas jest zapewne wielu nauczycieli, informatyków, adwokatów a być może także i niezrzeszonych polityków.
Stronę Racjonalisty odwiedzono do tej pory 120.642.254 razy.
156 542 użytkowników facebooka kliknęło "lubię racjonalistę".
To jest niebagatelna suma gdyż jest to więcej niż posiada PSL (12k), SLD (30k), Nowoczesna (87tysięcy) czy nawet PO (95k).
Chyba wiecie dokąd już zmierzam.
Otóż wiele się teraz dzieje w Polsce. Zarówno w przepychankach związanych z konstytucją jak i rządami PIS. W ostatnich dniach za sprawą ustawy PIS na nowo zagorzała walka o invitro oraz rolę kościoła w polityce.
Tak naprawdę nie ma w Polsce liczącej się partii której można by ufać a jednym z jej postulatów było by oddzielenie Kościoła od Polski i laicyzacja kraju. Teraz na kanwie najnowszych wydarzeń byłby chyba najlepszy czas na założenie takiej partii. Sądzę że mamy wszystkie najważniejsze atrybuty by stworzyć coś wielkiego.
Na pewno pośród osób zebranych wokół portalu znalazła by się spora liczba tych którzy pomogli by w zarządzaniu i jej promocją, którzy mogli by wnieść wartość dodatnią do partii.
Pamiętajmy tez że my tutaj, skupieni wokół Racjonalisty nie jesteśmy jedyni. Istnieje wiele portali..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
08-04-2016ArminiusTopki herbowe
Wśród ukraińskich miejscowości leżących na Podgórzu Karpat Wschodnich (exempli gratia: Drohobycz, Stara Sól, Bolechów) jest wiele takich, w których herbie znajduje się charakterystyczny element, rodzaj figury geometrycznej, zazwyczaj przedstawiany w kolorze białym, często w liczbie mnogiej. Laikowi ów szczegół niewiele powie – nie domyśli się jego znaczenia. Jednakże znający trochę historię tej ziemi natychmiast się zorientuje, iż patrzy na herb dawnej żupy solnej – saliny. Bo owe białe trapezoidalne (scięty stożek) kształty – to nic innego jak tylko wyobrażenie topek soli.

Gdy mowa o soli, Polakom od razu na myśl przychodzi kopalnia Soli w Wieliczce oraz ewentualnie w Bochni – czyli historyczne żupy krakowskie. Jednakże prócz żup krakowskich były także żupy ruskie – występujące w pasie o długości ok. 250 km i szerokości ok. 30 km ciągnącym się wzdłuż Karpat od Przemyśla po obecną granicę ukraińsko – rumuńską. Pod koniec 18 wi. w tymże pasie funkcjonowały 92 żupy – w których produkowano sól metodą jej warzenia – a więc była to sól warzona, w przeciwieństwie do kamiennej z Wieliczki i Bochni (aczkolwiek w Kałuszu i Stebniku gdzie występowały grubsze pokłady soli – dobywano ją także metodą kopania). W czasach austriackich ilość żup – salin spadła do 38, a w II RP funkcjonowało już ich tylko 9, w następujących miejscowościach: Lacko, Drohobycz, Stebnik, Bolechów, Dolina, Kałusz, Delatyn, Łanczyn oraz Kosów. Warto dodać..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 50 (przedawniony)
08-04-2016TakitamŚwięta w firmie i ateista 2
W firmie, w której pracuję dostałem zaproszenie na firmowe spotkanie z okazji wielkanocy. Jestem ateistą i szukałem informacji o podobnych sytuacjach w sieci. Trafiłem na przedawniony temat na tym forum: www.racjonalista.pl/forum.php/s,384070. Postanowiłem napisać kilka słów, ponieważ wydaje mi się, że pewne istotne kwestie zostały pominięte.

Osoby nieobchodzące świąt wielkanocy, nie muszą brać udziału w wydarzeniu. Nikt nikogo nie zmusza i teoretycznie wszystko jest ok. Z perspektywy osoby nieuczestniczącej wcale nie musi wyglądać to ok. Raz, że występuje tu wykluczenie osoby z zespołu (ten/ta co nie świętuje), dwa często wiąże się to z koniecznością deklaracji przynależności do określonego wyznania lub jego braku, co może stawiać niektórych w sytuacji niekomfortowej. Może to mieć również negatywne skutki w przyszłości (przypisanie łatki "ten/ta inny").

Oczywiście, osoby innego wyznania/ateiści mogą z grzeczności/nieśmiałości/niechęci ujawniania się/itp. wziąć udział w wydarzeniu, ale prawdopodobnie, w większości przypadków nie będzie to miłe doświadczenie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
08-04-2016romaroSondaż CBOS
Sondaż CBOS (i to przeprowadzony zanim do władzy doszedł PiS). Uwzględniono w nim 3576 dorosłych Polek, które co najmniej raz w życiu dokonały aborcji. Prace terenowe trwały pół roku. Kobiety o prawicowych poglądach stanowiły aż 36 proc. spośród nich. Natomiast te, które uważają się za lewicowe, to zaledwie 27 proc. A te wyniki, to dopiero początek...

www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_060_13.PDF
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
04-04-2016Belfer00Czy "trzecia władza" (w Polsce) jest demokratyczna?
We współczesnej politycznej kulturze "europejskiej" podkreśla się wartość "demokratyczności".
Jak tę "demokratyczność" rozumieć (w odniesieniu do organów władzy, pomijam tu kwestię praw człowieka itp.)?
Chyba jako powoływanie w drodze wyboru przez obywateli i odpowiedzialność przed nimi (odwoływalność lub przynajmniej "rozliczenie" po upływie kadencji).
Władza ustawodawcza "rozlicza się" przed obywatelami co cztery lata i mają oni zagwarantowane prawo do zmiany jej składu.
Władza wykonawcza albo pochodzi z powszechnego wyboru (prezydent), albo (system parlamentarno-gabinetowy) ustanawiana jest przez parlament i podaje się do dymisji po wyborze nowego jego składu, dając możność powołania nowej.
Jak na tym tle wygląda władza sądownicza?
Głosi się przecież zasadę "trójpodziału władzy" czyli uznaje tę "trzecią władzę" za równorzędną pozostałym.
Ale nie pochodzi ona (przynajmniej w Polsce) z powszechnych wyborów, nie podaje się też do dymisji po upływie kadencji organu powołującego (prezydenta czy parlamentu).
Dlatego jej skład nie reprezentuje bieżącej woli obywateli, lecz jest wręcz często z nią sprzeczny.
Sędziowie nie są też "rozliczani" przed obywatelami po upływie ich kadencji.
Wszystko to uzasadnia się tzw. "niezawisłością".
Chyba od obywateli...
Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
04-04-2016GrzeTorCzy Trybunał Konstutucyjny aktualnie istnieje?
W szczególność: jakbrak niezawisłości sędziów wpływa na stan Trybunału?

Konstutucja art. 195 u. 1 mówi: "Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji." Proszę zauważyć, że niezawisłość nie jest tu zdefiniowana jako opcjonalny, możliwy do wyboru przywilej, z którego można zrezygnować jak się chce. Nie ma tutaj opcjonalności, jest konieczność, obowiązkowość niezawisłości.

Powstaje więc pytanie - czy instytucja składająca się z sędziów, którzy nie są niezawiśli, lecz w rzeczywistości przyjmują polecenia od partii politycznych lub innych grup trzymających władzę - czy taka instytucja w ogóle jest Trybunałem Konstytucyjnym?

Jeżeli potraktować zapisy Konstutucji jako definicję Trybunału Konstytucyjnego - to instytucja bez niezawisłych sędziów nie spełnia tej definicji, nie jest więc Trybunałem, może więc co najwyżej go udawać.

Oczywiście jest jeszcze inna interpretacja - że TK istnieje, a te zapisy Kosntutucji opisują jego poprawny, prawidłowy stan. W przypadku braku niezawisłości sędziów TK istnieje, lecz jest "zepsuty". Tak np. jak zepsuty samochód. Jeżeli tak, to pojawiają się ciekawe pytania, charakterystyczne dla każdej rzczy zepsutej, np. samochodu:

1) Do jakiego poziomu zepsucia jest to "samochód zepsuty", a kiedy jest to już tylko złom? I jak do tej analogii ma się aktualny skład sędziów organizacji twierdzącej, że jest TK? Np. czy jest tam w ogóle ktoś niezawisły?

2) Czy taki zepsuty samochód..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
04-04-2016Olek MularskiUstawa o gruntach rolnych i ...kościelnych.
Kolejnym kuriozalnym wynalazkiem pislamskiej legislatury, jakie powstały w ostatnim czasie jest tzw. "ustawa o gruntach rolnych", która zakazuje kupna ziemi rolnej wszystkim z wyjątkiem osób rolników indywidualnych. Ustawa na razie jest w czasie procedowania, w związku z czym zgłoszono do niej poprawki. Oczywiście te zgłoszone przez posłów PiS zostały przyjęte, a wśród nich m.in. wynalazek p. posła Arandowskiego, który wyłącza kościół katolicki spod nakładanego przez ustawę zakazu.
Poseł PiS argumentuje to uprzywilejowanie kościoła katolickiego szkodami majątkowymi, których doznał w okresie PRL-u i koniecznością rekompensaty...

Rekompensaty??? My przez te 26 lat zdążyliśmy już oddać tym złodziejom wielokrotność tego co stracili w czasach PRL!

Poza tym takie założenia ustawy powodują wywyższanie KK ponad inne związki wyznaniowe, co jest niekonstytucyjne!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)