Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
12-11-2008KoraszewskiUwagi na Dzień Niepodległości
Uwagi na marginesie artykułu Przemysława Pieli: Chcę wstąpić do policji, czyli CHWDP
Przemek zrobił nam, znakomity prezent na Dzień Niepodległości - napisał o problemie postaw obywatelskich, o trudności przechodzenia od mentalności klanowej do mentalności członka społeczności nazywanej państwem. Przygotowując ten tekst do publikacji nie mogłem się oprzeć przewidywaniu jakie pojawią się tu komentarze. Oczywiście nie trudno było przewidzieć, że będą akcenty obrzydzenia do donosicielstwa. Członkowie klanów nie tylko nie współpracują z organami władzy państwowej, ale ich awersja graniczy tu z religijnym tabu.

Interesującym aspektem jest tu geografia. Artykuł napisany jest przez Autora z Poznania i rzecz dzieje się w Poznaniu, a więc w byłym zaborze niemieckim, gdzie do dziś istnieje znacznie większe poszanowanie prawa i znacznie silniejsze oczekiwania, że instytucje reprezentujące państwo będą działały sprawnie, chroniąc obywateli.
Zgodnie z moimi przewidywaniami w komentarzach pojawiły się głosy: "a czegoś się spodziewał". Otóż mieszkańcy byłego zaboru niemieckiego częściej niż mieszkańcy innych części Polski spodziewają się, że władza i sądy będą sprawne. Te wymagania (oczekiwania) są bardzo cenne, są wręcz niezbędne, aby można było przejść od mentalności klanowej do obywatelskiej. (Norman Davies proponował kiedyś Poznaniakom zbudowanie pomnika Bismarcka i doprawdy warto o tym przypominać właśnie 11 listopada, gdyż bez śladów pamięci o tym, że państwo może być praworządne trudno..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
12-11-2008jareklandŚwięto Niepodległości
Co prawda był już wątek o 11 listopada ale ja trochę z innej strony. Zresztą mój wątek nie dotyczy tylko tego dnia. Otóż na wiele rzeczy nie mamy wpływu, na inne nasz wpływ jest ograniczony (mówiąc "my" mam na myśli racjonalistów) ale to przecież nie jest tak że J. Piłsudski był "człowiekiem KRK". Są wypowiedzi "wysokich funkcjonariuszy Pana Boga" świadczące o nienawiści jaką KRK żywił do tego człowieka i całej idei legoinowej. Są też działania i co najmiej jedna znane mi zdani Piłsudskiego które stawia go w opozycji w stosunku do KRK.
Dlaczego pozwalamy aby w społeczeństwie utrwalało się przekonanie o tym jakoby sformuowanie: człowiek kochający Ojczyznę znaczyło miej więcej tyle co sługa KRK czy wróg przeciętnego zjadacza chleba a może potrafimy coś zrobić w kierunku aby tak nie było?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
10-11-2008enfantBarack Obama prezydentem USA
Co sądzicie o wynikach wyborów w Stanach Zjednoczonych? Co oznaczają one dla Stanów i co oznaczają dla Świata?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony) (Zamknięty)
10-11-2008Mariusz AgnosiewiczBadanie ateistów
Pracownik naukowy AGH podjął się badania środowiska niewierzących w Polsce. Chce skorzystać z naszej pomocy, przyjmując, że Racjonalista to platforma wspólnego spotkania wirtualnego polskich niewierzących. Takie badanie może nam powiedzieć wiele o naszym środowisku; jest pierwszym tego rodzaju badaniem podejmowanym w Racjonaliście - stąd też bardzo gorąco proszę o jak najliczniejszą odpowiedź na pytania Radosława Tyrała na podany na końcu jego email.

Autor publikował wcześniej w polskiej prasie artykuły o niewierzących, m.in. www.przegl(*)index.php?site=opinie&name=179

Temat badania:
Niewierzący w Polsce współczesnej jako mniejszość kulturowa

Szanowny/a Panie/ni,
Jestem socjologiem zatrudnionym w Katedrze Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zwracam się do Pana/ni z prośbą o udział w pierwszej fazie, prowadzonych w ramach mojej pracy doktorskiej, badań nad zbiorowością niewierzących w Polsce. Celem tego badania będzie przede wszystkim odpowiedź na pytanie czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, brak wiary wpływa na życie współczesnych Polaków, zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej. Podjęcie tej problematyki wydaje mi się niezwykle istotne chociażby z tego względu, że dzięki temu uzyskamy socjologiczny obraz codziennego funkcjonowania bardzo licznej zbiorowości Polaków. Zbiorowości, która po roku 1989 ani razu nie była przedmiotem dużych (a z tego co wiem, to i małych) badań socjologicznych. W tym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
09-11-2008jad11Niewidoma niemilionerka
Sprawa dotyczy niewidomej kobiety ,której odmówiono udziału w popularnym programie TVN-u "milionerzy".

wiadomosci(*)_w__Milionerach_.html?skad=rss

Moim zdaniem producenci programu "dali ciała" i teraz głupio się tłumaczą. Nie wydaje mi sie ,żeby był jakiś większy problem z udziałem osoby niewidomej. Pytania czyta i zaznacza Hubert. Co prawda w eliminacjach trzeba samemu wcisnąć jakiś przycisk ale zdaje się ,że przyciski są tylko cztery. Nawet niech będzie ich sześć czy siedem. Pozwolić niewidomej chwilę zapoznać się gdzie co i z pewnością sobie poradzi. Oburza mnie tłumaczenie ,że jeśli by dopuścili taką niewidomą to potem przyjdzie ktoś bez rąk. No to przyjdzie! Będzie wciskał nogami albo czołem np.

Zdaje mi się ,że w całej sprawie nie chodzi tylko o problemy techniczne. Osoby niepełnosprawne są po prostu niemedialne. Owszem, świetnie nadają się do tego by wzbudzać litość w różnych reportażach i reklamach fundacji. Nawet w programie mam talent świetnie się prezentują. Ale program kojarzący się z sukcesem finansowym ,taki jak "Milionerzy" chyba nie może zapraszać takich ludzi. To będzie straszne, odstraszające przeżycie dla widzów jeśli wystąpi ktoś bez rąk....
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
07-11-2008ŻurawŚwiat według Monsanto
Co sądzicie o tym filmie (polskie napisy):
video.goog(*)lay?docid=-1676896724527593334
Film na google jest przycięty pełne wersje tutaj:
btjunkie.o(*)9a3f319edd74e4a895c0eacbbab1d3

Napisy PL: napisy.info/Napisy98866.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
06-11-2008Władek LichaczZnieważenie prezydenta
Pewien obywatel powiadomił prokuraturę o znieważeniu prezydenta, ponieważ pisarz i felietonista Jerzy Pilch użył i to wiele razy słowa "Kaczory".

Zdarza się, że ktoś może poczuć się obrażony tym, że jest obrażany jego prezydent.

Jednakże prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa nie dopatrując się znamion przestępstwa.
Też się zdarza, tylko dziwi mnie, dlaczego od decyzji odwołała się Kancelaria Prezydenta, a nie pewien obywatel?

Artykuły o tym znalazłem tu i tutaj.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
04-11-2008KiełtykaReligia w szkole
Mam ostatnio problem z religią w szkole. Jestem w drugiej klasie LO i zajęcia mam ze świeckim katechetą. Powiem dobitnie: facet jest idiotą. Nudzi, smędzi, krzyczy, nie prowadzi zajęć na temat, każe pisać po kilka razy wypracowania typi 'JP II - Wielki Polak', czyli nic odkrywczego. Chcę się uwolnić raz na zawsze od tego człowieka, ale tu pojawia się przeszkoda. Rodzice. Nie chcą mnie zwolnić z lekcji. Czy jest jakaś opcja, żebym się zwolnił z zajęć religii bez ich zgody? Lewe zwolnienia nie wchodzą w grę
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
02-11-2008kulka_na_moleOnet propaguje zabobony
Onet postanowił szeroko rozpropagować kretyński zabobon o szczepionkach wywołujących autyzm. Na swojej głównej stronie zamieścili wielką reklamę do artykułu na w/w temat.

Już pojawiło się mnóstwo komentarzy mamusiek idiotek potwierdzających, że ich autystyczne dzieci nabawiły się tej choroby po szczepieniu.

Nieodpowiedzialność redakcji Onetu budzi przerażenie. Przecież nie zabraknie kretynek, które po przeczytaniu tych bzdetów postanowią nie szczepić swoich dzieci.

Napisałem do Onetu, żeby to zdjęli, ciekaw jestem czy i co mi odpiszą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-11-2008GołębiewskiWybory w USA
www.iftheworldcouldvote.com/

Zabawa w co by było jakby... świat miał głos w sprawie wyboru prezydenta USA.

Ja mam nadzieję, że republikanie przegrają.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)