 |
Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 24-01-2013 | Vytautas | Kim był Konstanty Kalinowski? |
Kim byli Konstanty Kalinowski, Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko, Stanisław Moniuszko? Polakami -- powiadacie? Gdyby ich samych o to zapytano, powiedzieliby zapewne tak samo, albo, że są Polakami, albo Litwinami z zaznaczeniem, że Litwini to też Polacy. Żaden z nich nie nazwałby siebie Białorusinem. Dlaczego? Ano, dlatego, że takie słowo wtedy, gdy żyli, jeszcze nie istniało. Dopiero w tytulaturze Aleksandra Pierwszego pojawia się nazwa Biała Ruś w takim znaczeniu, w jakim dzisiaj używamy nazwy Białoruś: Мы по божьему велению цаpь всея Великия, Малыя и Белыя Руси... Dopiero Konstanty Kalinowski, dowódca powstańców styczniowych w byłym Wielkim Księstwie Litewskim zaczął Białoruś nazywać Białorusią, a nie Litwą, a Białorusinów Białorusinami, a nie Litwinami. Mówiliby to po polsku, bo byli szlachcicami. Szlachcicowi nie wypadało mówić po chamsku, po białorusku, musiał mówić po polsku, po pańsku. Nie wypadało mu też chodzić do cerkwi, jak cham, musiał do kościoła, po pańsku. Nie raz i nie sto widzę w prasie i słyszę w radio i telewizorni głosy oburzenia, kiedy donosi się o tym, że Litwini ośmielają się pisać Adomas Mickevičius o człowieku, który Litwę nazywał ojczyzną swoją, a ostatnio.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 63 (przedawniony) | | 23-01-2013 | Bill Kilgore | Kultura techniczna |
W związku z pojawiającymi się ostatnio wątkami (dotyczącymi usterek w lotnictwie cywilnym, tudzież budowlance) i dość spolaryzowanymi opiniami uczestników dyskusji, zacząłem się zastanawiać, czy nie należałoby przyjrzeć się tym kwestiom z odrobinę szerszej perspektywy.
Pokutuje opinia, że Polacy nie są szczególnie "technicznym narodem". Pomijając już fakt, że dość łatwo jest zrozumieć pochodzenie tego stereotypu (spójrzmy rzetelnym okiem na stan przemysłu w kraju: bardziej go nie ma, niż jest - a jak już jest, to rychlej pod postacią linii montażowej, niż biura projektowo-rozwojowego), warto się być może zastanowić, jak ten status quo poprawić, jak wykształcić kulturę techniczną.
Nie wiem, jak jest teraz, ja w podstawówce miałem jeszcze zajęcia z przedmiotu "technika". Problem polegał na tym, że były generalnie beznadziejne: jakieś wycinanki, rysowanki. "Plastyka" - rzec by można, całkiem trafnie z resztą, bo obydwa przedmioty prowadziła ta sama nauczycielka. Moi rodzice zaś, na zajęciach techniki (w szkole podstawowej!) składali tranzystorowe radia, uczyli się czytać i wykonywać zgodne ze standardami rysunki techniczne, kłaść instalacje elektryczne czy w końcu nawet - spawać metale elektrodą otuloną.
Co poszło nie tak?!
Coś musiało, skoro moi rówieśnicy nie potrafią wymienić bezpieczników w samochodzie, nie odróżniają wierteł do drewna od tych do betonu a na myśl o tym, że trzeba rozkręcić obudowę komputera i wymienić dysk twardy, dostają zimnych.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 23-01-2013 | Małyska | Ksiądz |
Głośno o sprawie księdza, którego dziecko zmarło w trakcie porodu. Cała sprawa została opisana w ubiegłym roku przez "Głos Wielkopolski". Wg informacji gazety na początku 2011 r. w jednej z poznańskich plebanii 30-letnia kobieta urodziła martwe dziecko. Ojcem dziecka był ksiądz pracujący w tej parafii. Był obecny podczas porodu lecz nie pomógł matce dziecka gdy ta wzywała pomoc. Dziecko zmarło. Przed porodem ksiądz przygotował rodzącej posłanie i oddał się słuchaniu muzyki. Do rodzącej zajrzał po kilku godzinach. Kobieta krwawiła i prosiła o wezwanie karetki. Duchowny wezwał pomoc dopiero, gdy zobaczył, że dziecko nie żyje. Nie zareagowałem - przyznał ksiądz na przesłuchaniu. Nie ukrywał też, że nie chciał dziecka i żył tak, jakby go po prostu nie było. "Sprawę umorzono. Kuria "ukarała" księdza przeniesieniem z parafii do klasztoru pod Ostrów Wielkopolski. Obecnie pracuje jako misjonarz na Ukrainie. Gdy dzisiaj zapytaliśmy poznańską Kurię o księdza Mariusza usłyszeliśmy, że prokuratura umorzyła postępowanie, a poza tym jest to wewnętrzna sprawa Kościoła". ( www.gloswi(*)zwal-karetki,id,t.html?cookie=) Na pytania dziennikarzy "Głosu Wielkopolski" o sprawie księdza kuria stwierdziła, że to wewnętrzna sprawa Kościoła. Dzisiaj dowiadujemy się, że "Poznański metropolita wystąpi do papieża o przeniesienie księdza do stanu świeckiego. W oświadczeniu zamieszczonym w Internecie napisano,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 22-01-2013 | kulka_na_mole | Żenady Romaszewskiego cd. |
Swego czasu pan Zbigniew Romaszewski wypłakiwał się w różnych mediach, że nie wyobraża sobie niebycia senatorem, bo nie wyobraża sobie życia bez służbowego auta i służbowej komórki. Następnie pan Romaszewski (już pozbawiony służbowych gadżetów, bo niewybrany na senatora) kontynuował swe żenujące wypowiedzi plotąc bzdury na temat niejakiego "Starucha", w którym upatrywał "Prawdziwego Polskiego Patrioty" katowanego przez ZOMO, pardon, siepaczy Tuska za walkę o Niepodległą Ojczyznę. Dziś o panu Romaszewskim znowu zrobiło się głośno, bo decyzją sądu przyznano mu odszkodowanie za represje w czasach PRL.
"Jak tłumaczył Zbigniew Romaszewski, decyzja sądu jest wyrównaniem patologii panujących w Polsce. Dziś otrzymuje ponad 4 tys. zł emerytury, a jego żona ok. 1,7 tys. zł. Przyznane pieniądze, jak mówił, pozwolą im na godne życie." www.tokfm.(*)__budzi_niesmak__Do_glowy.html
Mam nadzieję, że to jest ostatni raz kiedy słyszę o panu Romaszewskim i pana Romaszewskiego.
Hwała bochaterom! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 22-01-2013 | ramichael | Intelektualne zabawy Piętą |
Znany i lubiany parlamentarzysta Stanisław Pięta zamieścił na swoim "fejsbukowym" koncie rozważania niejakiego prof. Bartyzela dotyczące homoaktywistów. Chodziło o kwestię czy tychże homoaktywistów należy tylko powywieszać czy jeszcze przedtem wypatroszyć. Nie myślmy jednak, że było to nawoływanie do agresji, skądże znowu. Na portalu poświęconym zamieszczono rozmowę z posłem Piętą, w której tłumaczy on, że cytuję:"Jestem przekonany, że prof. Jacek Bartyzel nie nawoływał ani do wieszania, ani do wypatroszenia homoaktywistów. To była intelektualna gra, w którą może się zabawić człowiek znający literaturę, pisma Ojców Kościoła oraz teksty polityczne. Nie było tam żadnego nawoływania do przemocy, tylko krytyka idiotycznych posunięć motywowanych polityczną poprawnością i totalitarnym dążeniem lewaków do ograniczenia wolności słowa i wolności także fizycznej, przebywania w wybranym przez wolnego człowieka miejscu. Tylko skończony lewacki głupek mógł ją zinterpretować jako wezwanie do zabijania homoseksualistów." Wow, to jest coś! Szczególnie określenie "zabawy intelektualne". A jak Wam się to podoba? Całość można przeczytać www.fronda(*)zwanie-do-zabijania,25560.html | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 22-01-2013 | Małyska | Walka posła Górskiego |
W rozmowie z Onet.pl poseł Górski zapowiedział zadeklarował walkę o prawa katolików. wiadomosci(*)odzie,1,5398341,wiadomosc.html "Mamy do czynienia z coraz szerszym zjawiskiem nietolerancji religijnej, której fala dociera również do Polski. Na Zachodzie księża i siostry zakonne coraz rzadziej chodzą w strojach kościelnych, gdyż są poniżani i wyśmiewani. W miejscach pracy często nie można chodzić z widocznym znakiem krzyża, bo można stracić pracę. Wobec lekarzy nie obowiązuje klauzula sumienia" - żali się Górski W dalsze części ubolewa, że w Polsce coraz częściej poniżane są osoby wierzące. Drwi się ze słuchających RM a co najgorsze odmawia się katolikom dostępu do TV Trwam. Sprawia to, że katolicy w Polsce są lekceważeni i dyskryminowani. Poseł zwrócił uwagę na działalność Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji, który przeciwdziała przypadkom wykluczenia religii z życia publicznego, broni mediów katolickich, w tym TV Trwam przed dyskryminacją. Zespół ma bronić miejsca krzyża w życiu publicznym i domaga się utrzymania równoprawnego miejsca religii jako przedmiotu szkolnego. Wywiad zakończył słowami :"I jeśli nawet władze nie chcą współpracować z Kościołem dla dobra obywateli, to przynajmniej powinny zagwarantować równe prawa jego wyznawcom, choćby prawo równego rozwoju mediów i prawo równego dostępu obywateli do mediów katolickich".Jeśli poseł Górski chce walczyć z nietolerancją.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 21-01-2013 | diogenes | Polskę opuszcza niemiecki Obraz Świata |
"Dosłownie kilka dni temu niemiecka grupa Weltbild ogłosiła, że wycofuje się z Polski. Czwarte co do wielkości wydawnictwo w Polsce... Jako przyczynę ... podał brak możliwości znalezienia partnera biznesowego. Weltbild, należący do niemieckiego episkopatu (!), ...W Polsce działał 12 lat. W 2011 roku wypracował 152,5 mln zł obrotów i odnotował stratę w wysokości 20,5 mln" finanse.wp(*)292,galeria.html?T[page]=2Nie podano, że strata ta spowodowana jest skurczeniem się rynku sprzedaży książek w Polsce o 15%: www.boersenblatt.net/581643/co też ma swoje przyczyny. Wydawać by się mogło, że naturalnym partnerem biznesowym Weltbilda mógłby być Kościół, ale książki to woda nie na kościelne młyny. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 26 (przedawniony) | | 21-01-2013 | romaro | Przegrany zakonnik. |
Miałem dzisiaj okazję? Chyba tak, oglądać i wysłuchać na TVN komentarza o. Pawła Gużyńskiego. Pan ten raczył skomentować wystąpienie z zakonu Jacka Krzysztofowicza. Cytat:- To jest klasyczna przegrana zakonnika z własną pożądliwością. Idzie za miłością ludzką, a nie miłością Pana Boga - mówi o wystąpieniu z zakonu Jacka Krzysztofowicza inny dominikanien o. Paweł Gużyński. Według niego, pożegnanie byłego przeora gdańskiego klasztoru to "psychoanalityczna bajeczka". Wśród potoku bzdur jakie wypowiedział najbardziej mnie, nie wiem czy zaskoczyło, przecież nie raz te dyrdymały słyszałem, to na pewno w jakiś sposób poruszyło jedno zdanie. Człowiek który wyrzekł się ojcostwa z własnych, sobie tylko wiadomych powodów, jednocześnie nadając sobie naukowy tytuł "ojciec" twierdzi: "Ojciec, ten ludzki ojciec, w niczym nie oddaje tego ojca, którym jest bóg." Wybaczcie jestem samoukiem. Nie posiadam tytułu o. przed nazwiskiem tak jak ten dominikanin. Wydaje mi się, że gdyby i ten pan miast dopisywać sobie literki przed nazwiskiem spróbował być uczciwym ojcem, pewnie by rozumiał w jakiej paranoi tkwił. Dzisiaj mogę mu powiedzieć co najwyżej - zamień literkę z o. na s.(syn), bo tylko znasz miłość do b. Tu jest relacja www.tvn24.(*)kobieta,300202,s.html#autoplay | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 73 (przedawniony) | | 20-01-2013 | Jan Werbiński | Sąd zdecydował, że krzyż w Sejmie pozostanie |
wiadomosci(*)ie,wid,15249850,wiadomosc.html Cytat:Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest jednomyślne. wiadomosci(*)zyza-,1,5393523,wiadomosc.html Cytat:Przed wydaniem wyroku sąd - już na pierwszej rozprawie - oddalił wszystkie wnioski dowodowe powodów, włącznie z ich przesłuchaniem. Trudno mi zrozumieć, że wszystkie wnioski zostały oddalone. Być może jakiś błąd formalny? Przecież sprawa nie jest tak oczywista. Najważniejsze to zapoznać się z uzasadnieniem wyroku. Od tego zależy los krzyża i to czy będziemy musieli obwiesić całą sejmową ścianę wszystkimi innymi symbolami religii występujących w Polsce. Jako podatnik nie chcę żeby moje pieniądze szły na takie rzeczy. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 18-01-2013 | DeeDee | medytacja chrześcijańska w szkołach |
Oto nowy pomysł, jak nie dać ruszyć religii ze szkoły.. jeśli kiedykolwiek zniknie jako przedmiot, zawsze pozostanie medytacja... chrześcijańska, oczywiście. Konferencja dla nauczycieli ( ekai.pl/di(*)-dzieci-i-mlodziezy-zapowiedz/) promowana jest przez magazyn Charaktery na facebooku. Dla niezorientowanych - magazyn ten promuje wiedzę psychologiczną, kiedyś go regularnie czytałam i miałam o nim dość dobre zdanie (jako osoba tylko interesująca się psychologią). | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |