 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-01-2013 20:27 | Małyska (6054 punktów) | Ksiądz
16 na 16 | Głośno o sprawie księdza, którego dziecko zmarło w trakcie porodu. Cała sprawa została opisana w ubiegłym roku przez "Głos Wielkopolski". Wg informacji gazety na początku 2011 r. w jednej z poznańskich plebanii 30-letnia kobieta urodziła martwe dziecko. Ojcem dziecka był ksiądz pracujący w tej parafii. Był obecny podczas porodu lecz nie pomógł matce dziecka gdy ta wzywała pomoc. Dziecko zmarło. Przed porodem ksiądz przygotował rodzącej posłanie i oddał się słuchaniu muzyki. Do rodzącej zajrzał po kilku godzinach. Kobieta krwawiła i prosiła o wezwanie karetki. Duchowny wezwał pomoc dopiero, gdy zobaczył, że dziecko nie żyje. Nie zareagowałem - przyznał ksiądz na przesłuchaniu. Nie ukrywał też, że nie chciał dziecka i żył tak, jakby go po prostu nie było. "Sprawę umorzono. Kuria "ukarała" księdza przeniesieniem z parafii do klasztoru pod Ostrów Wielkopolski. Obecnie pracuje jako misjonarz na Ukrainie. Gdy dzisiaj zapytaliśmy poznańską Kurię o księdza Mariusza usłyszeliśmy, że prokuratura umorzyła postępowanie, a poza tym jest to wewnętrzna sprawa Kościoła". ( www.gloswi(*)zwal-karetki,id,t.html?cookie=) Na pytania dziennikarzy "Głosu Wielkopolski" o sprawie księdza kuria stwierdziła, że to wewnętrzna sprawa Kościoła. Dzisiaj dowiadujemy się, że "Poznański metropolita wystąpi do papieża o przeniesienie księdza do stanu świeckiego. W oświadczeniu zamieszczonym w Internecie napisano, że do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy, ksiądz - w porozumieniu z arcybiskupem metropolitą lwowskim - zostanie zawieszony w czynnościach kapłańskich. - Wobec zaistniałych nowych okoliczności arcybiskup poznański, zgodnie z przepisami prawa kościelnego, przedstawi prośbę do Stolicy Apostolskiej o przeniesienie ad statum laicalem (do stanu świeckiego) - poinformował ks. Ireneusz Dosz. Kuria dmawia dodatkowych komentarzy w sprawie".. ( wiadomosci(*),5400279,region-wiadomosc.html) Ręce opadają. O losie księdza ma decydować Watykan! Papież ma zająć się sprawą śmierci dziecka, która to nastąpiła w wyniku działania czy też zaniechania pomocy ojca - księdza? To nie ma w Polsce policji, nie ma prokuratury. Papież ma rozstrzygać w kryminalnej sprawie w naszym kraju? Gdyby lekarz czy pielęgniarka albo zwykły obywatel nie udzielił pomocy choremu lub umierającemu natychmiast stanąłby przed sadem. A co na to pouczający wszystkich biskup? Zupełnie zlekceważył śmierć dziecka, a karze winowajcę zawieszeniem w stanie kapłańskim! Ciekawe czy papież rozpatrując sprawę pociągnie do odpowiedzialności biskupa? Swoją drogą Jego Eminencja najpierw zamiotła sprawę pod dywan ale gdy dotarła ona do mediów nie ma wyjścia, musi zareagować. Kościół krzyczy o ratowaniu życia poczętego nawet kosztem życia matek, domaga się rodzenia dzieci poczętych z gwałtu, ale jeśli sprawa dotyczy księdza to nagle okazuje się, że sami księża próbują wszystko tuszować i udawać że nic się nie stało. Niech bp. Pieronek dalej krzyczy o atakach na kościół. Niech krzyczy. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
8 na 8 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Początkowo prokuratura umorzyła śledztwo (a jakże!), ale wznowiła po burzy w mediach. Tej sprawy już raczej nie da się zamieść pod dywan. Co do postawy polskiego KK - przecież to chyba pierwszy przypadek, gdy przełożeni księdza wystąpili do Watykanu o zeświecczenie księdza, uznając go zatem za winnego.
Too bad all the people who know how to run this country are busy running taxicabs or cutting hair. (George Burns)
|
|
 | 2 na 2 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) |
> Co do postawy polskiego KK - przecież to chyba pierwszy przypadek, gdy przełożeni księdza wystąpili do Watykanu o zeświecczenie księdza, uznając go zatem za winnego.Dało im to tym samym czas aby wymyślić co tu zrobić, aby jak najdłużej odsunąć nieuchronną konieczność zeświecczenia samych siebie, jako przełożonych. Jeżeli tej sprawy nie da się zamieść pod dywan ofiarując mendę ( księdza zapładniacza )jako kozła ( dla sprawy ) ich zeświecczenie będzie koniecznością. Nie należy więc - moim zdaniem - dopatrywać się li tylko pozytywów w tymże działaniu kościelnych hierarchów.
|
|
7 na 7 | grzmot (741 punktów) | >Ręce opadają. O losie księdza ma decydować Watykan! Papież ma zająć się sprawą śmierci dziecka, która to nastąpiła w wyniku działania czy też zaniechania pomocy ojca - księdza? To nie ma w Polsce policji, nie ma prokuratury. Papież ma rozstrzygać w kryminalnej sprawie w naszym kraju? Gdyby lekarz czy pielęgniarka albo zwykły obywatel nie udzielił pomocy choremu lub umierającemu natychmiast stanąłby przed sadem. Też nie mogę się nadziwić. Przecież za nieudzielenie pomocy (pomijając relacje księdza z matką i dzieckiem) art. 162 kodeksu karnego przewiduje konkretną karę - do 3 lat (i bardzo byłoby miło, gdyby prawo w tym przypadku zadziałało surowo, biorąc pod uwagę brak poczuwania się do winy księdza). Najwidoczniej ksiądz ma prawdziwy immunitet.
Opinia biegłych, że dziecku prawdopodobnie nie dałoby się pomóc (gdyby trafiło do szpitala), nie powinna tu mieć nic do rzeczy. Przecież ksiądz doświadczonym medykiem / położnikiem nie jest, i ocenić nie mógł. A nawet, gdyby mógł, to podjąć takiej decyzji nie powinien - wszak brak próby ratowania to by była eutanazja, cywilizacja śmierci itp.
|
|
10 na 10 | slik (20011 punktów) | >Głośno o sprawie księdza, którego dziecko zmarło w trakcie porodu. Cała sprawa została opisana w >ubiegłym roku przez "Głos Wielkopolski". Wg informacji gazety na początku 2011 r. w jednej z >poznańskich plebanii 30-letnia kobieta urodziła martwe dziecko. Ojcem dziecka był ksiądz pracujący w >tej parafii. Był obecny podczas porodu lecz nie pomógł matce dziecka gdy ta wzywała pomoc. Dziecko >zmarło.
No proszę - już po niespełna dwóch latach taka błyskawiczna, zdecydowana, energiczna reakcja kurii.. Jestem pod wrażeniem...
|
|
 | 1 na 1 | tomj (123 punktów) | >No proszę - już po niespełna dwóch latach taka błyskawiczna, zdecydowana, energiczna reakcja kurii.. >Jestem pod wrażeniem...
Ja także jestem pod wrażeniem! Równie błyskawiczna okazała się prokuratura!
Czyż nasze życie da się zredukować ad absurdum? Czy w tym szaleństwie jest metoda?
|
|
 | 4 na 4 | Appenzeller (3118 punktów) | >No proszę - już po niespełna dwóch latach taka błyskawiczna, zdecydowana, energiczna reakcja kurii.. >Jestem pod wrażeniem... Jak to było u Zoszczenki (cytat z pamięci)? Faraonowie wyzyskiwali biedną ludność, zmuszali do budowy piramid. Ale los jest sprawiedliwy. Nie minęło kilka tysięcy lat i faraonowie stracili władzę.
Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
|
|
| Satyr (4285 punktów) |
>Ręce opadają. O losie księdza ma decydować Watykan! Papież ma zająć się sprawą śmierci dziecka, która to nastąpiła w wyniku działania czy też zaniechania pomocy ojca - księdza? To nie ma w Polsce policji, nie ma prokuratury. Papież ma rozstrzygać w kryminalnej sprawie w naszym kraju?
Czy Ty w ogóle rozumiesz choćby kilka słów z tego, co czytasz? Tu jest napisane co ze sprawą we własnym zakresie zamierza zrobić Kościół, skąd wytrzasnęłaś wniosek, że się tym prokuratura nie zajmuje? Litości, mniej emocji, a więcej czytania ze zrozumieniem.
Pozdrawiam
|
|
 | 9 na 9 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>...skąd wytrzasnęłaś wniosek, że się tym prokuratura nie zajmuje? << No właśnie! Prokuratura od razu się tym zajęła i doprowadziła sprawę do końca. Czyli ją umorzyła. Chwała niech będzie polskiej prokuraturze! Tylko władze kościelne znęcają się nad biednym bożym pastuszkiem. Najpierw wysłano go w kierunku Syberii. Żeby chociaż dali cynk, że mają na bilet tylko do Ukrainy, to bym z własnej kieszeni dopłacił, żeby biedaczek dojechał chociażby do Bajkału. A teraz jeszcze z pracy chcą go zwolnić. Okropieństwo.
|
|
21 na 21 | Meretseger (61860 punktów) | Sprawa jest tragiczna, bo nie chodzi tylko o to, że ksiądz nie udzielił pomocy umierającemu noworodkowi. Spójrzcie, jak on potraktował kobietę - jak krowę, z przeproszeniem. Nie, nawet gorzej! Gospodarz zawsze jest przy rodzącej krowie, zwykle też wzywa się weterynarza, a ten co zrobił? Widząc, że zaczyna się poród, przygotował jej posłanie! I dalej musiała sobie radzić sama. Ależ to najgłupszy ćwok wie, że w takich przypadkach dzwoni się po karetkę, lekarza, położną choćby - to kim jest ten ksiądz, skoro jest głupszy od najgłupszego ćwoka? Chociaż moim zdaniem nie o księżą głupotę chodzi, a o kompletną pogardę dla kobiety, swojej kochanki i matki dziecka. Doprawdy dziwię się tym kobietom. Po pierwsze to katoliczki, więc grzeszą, utrzymując stosunki pozamałżeńskie, po drugie trzeba być całkiem z rozumu obranym, żeby się wiązać z funkcjonariuszem tej akurat instytucji. Jak widać na załączonym obrazku, można trafić na takiego, co ma kobietę za śmiecia. Niech to smutne wydarzenie będzie przestrogą dla młodych (i mniej młodych) kobiet, którym na widok przystojnego sukienkowego zakręciło się w głowie.
|
|
 | 5 na 5 | Kasianna132 (617 punktów) | >Chociaż moim zdaniem nie o księżą głupotę chodzi, a o kompletną pogardę dla kobiety, swojej kochanki i matki dziecka. > O pogardę i całkowity brak człowieczeństwa. Co ten człowiek (człowiek?) ma w głowie? Cała ta sytuacja wygląda wręcz nieprawdopodobnie. Czy w seminarium robią ludziom pranie mózgu czy kandydatów wybierają według pewnych cech osobowości?
|
|
 | 3 na 3 | Grey (2102 punktów) | > Niech to smutne wydarzenie będzie przestrogą dla młodych (i mniej młodych) kobiet, > I dla rodziców, żeby nie puszczali córek na rekolekcje, oazy, pielgrzymki i inne podejrzane rzeczy
|
|
1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) |
>zostanie zawieszony w czynnościach kapłańskich.
Nareszcie zrozumiałem, do czego służy krzyż... do zawieszania! Ten ksiądz zostanie zawieszony na krzyżu. A tu, na Racjonaliście, jakieś bezmózgi protestują przeciw krzyżom w każdym miejscu.... Nie rozumiecie najprostszych spraw!
|
|
 | | Paul Figura. (1368 punktów) |
>Nareszcie zrozumiałem, do czego służy krzyż... do zawieszania! Ten ksiądz zostanie zawieszony na krzyżu. A tu, na Racjonaliście, jakieś bezmózgi protestują przeciw krzyżom w każdym miejscu.... Nie rozumiecie najprostszych spraw!
Panie DyktaFon tego typu uwagi proszę zachować dla siebie.
|
|
|  | 2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) | >>Nareszcie zrozumiałem, do czego służy krzyż... do zawieszania! Ten ksiądz zostanie zawieszony na krzyżu. A tu, na Racjonaliście, jakieś bezmózgi protestują przeciw krzyżom w każdym miejscu.... Nie rozumiecie najprostszych spraw! >Panie DyktaFon tego typu uwagi proszę zachować dla siebie. >
Już milczę....
PS. Jakby ktoś nie wyczuł ironii, to uprzejmie informuję, że to był żart.
|
|
4 na 4 | Olek Mularski (3178 punktów) | Nieudzielenie pomocy to chyba trochę za mało. To celowe narażenie na utratę życia i zdrowia przez matkę i dziecko. Ksiądz działał umyślnie i z premedytacją, chciał śmierci tego dziecka, jednak nie był w stanie czynnie go uśmiercić. Wiedział jednak, że poród jest niebezpiecznym momentem i mogą pojawić się powikłania, które skutkują zgonem dziecka. Wykorzystał więc nadarzającą się okazję i opuścił rodzącą kobietę. Jeśli rzeczywiście taki był motyw jego działania zasługuje na nadzwyczajne zaostrzenie kary lub wyrok z innego paragrafu. Prokurator, który odstąpił od sformułowania aktu oskarżenia powinien zostać zwolniony z pracy.
|
|
1 na 1 | Grzegorz (5685 punktów) | >- Wobec zaistniałych nowych okoliczności arcybiskup poznański, zgodnie z przepisami prawa kościelnego, przedstawi prośbę do Stolicy Apostolskiej o przeniesienie ad statum laicalem (do stanu świeckiego) - poinformował ks. Ireneusz Dosz. Ciekawe jakie to "nowe okoliczności" wyszły nagle po takim okresie czasu. Obstawiałbym że "nowa" jest dla księdza Ireneusza przede wszystkim postawa dziennikarzy, którzy zamiast odpuścić szybko temat zaczęli go drążyć i dotarli do tego jak KRK "ukarał" winnego przeniesieniem na inną parafię gdzie być może nie zaliczy takiej wpadki jak w ostatniej.
|
|
| mucho_much (143 punktów) | Biernosc to stara dobra praktyka kleru kierujacego koscielna korporacja. W korporacjach swieckich tego typu sprawy zalatwia sie w trybie przyspieszonym, zwalnia sie przestepce, a tu przemilcza i zatuszowuje co tu i tam w konsekwencji prowadzi do minimalizacji strat materialnych. Bo przeciez o to chodzi! Roznica jest niestety duza miedzy korporacjami mimo, ze cel ten sam. Zwykla korporacja ma za cel (podany w "mission statement") robienie pieniedzy natomiast klerykalna korporacja ma za zadanie szerzyc zbawienie itd itp. Wydawaloby sie tutaj, ze zaistnial konflikt moralny, tak jest, tak jest, ale tylko symboliczny bo przeciez wszyscy wiemy, ze chodzi tlustym buziaczkom (lacznie z Pieronkiem) o ten posmak wyzszosci, tez orgazm jaki maja z poczucia wladzy moralnej nad grzesznymi duszami i prawa do gloszenia co dobre, a co zle (nie mowiac o luksusie koscielnych CEO) - do tego trzeba pieniedzy, forsy, szmalu, srodkow. Przepraszam, ze sie rozpisalem ale ten ksiadz to moralne dno. No i jak jemu podobni moga go karac...
Mod: Pamiętaj, proszę, o zasadach polskiej pisowni.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|