Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Społeczeństwo i kraj

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
20-05-2016ArminiusCytatów czar - VI. Z włościańskiej perspektywy
W debacie pod wątkiem "Dlaczego Antysemita ratował Żydów", jeden z komentatorów wypowiedział opinię:"Polski antysemityzm miał swoje najmocniejsze korzenie w krzewionej przez Kościół Katolicki antysemickiej propagandzie, dalej w ksenofobii warstw najsłabiej wykształconych, a dopiero później, choć też ważne, przyczyny ekonomiczne i konkurencję na rynku pracy". Pogląd ów odzwierciedla znamienną ewolucję, która zaszła w ciagu ostatnich kilku lat. Albowiem do niedawna zasygnalizowanie owych "ważnych przyczyn ekonomicznych" na końcu wypowiedzi, narażałoby autora takowych słów na zaszufladkowanie go w kategorii "zadeklarowany antysemita". Jednakże nadal stanowi on falsyfikację rzeczywistości historycznej gdyż nieprawidłowo rozkłada akcenty. Bowiem przyczyny natury ekonomicznej i społecznej odgrywały rolę dominującą w kształtowaniu postaw polskiego chłopstwa wobec Żydów. Przyczyny natomiast natury religijnej miały charakter subsydiarny i drugorzędny. Jan Słomka, były wójt Dzikowa (Galicja), w 1929 r. opublikował "Pamiętniki Włościanina" stanowiące fascynujący obraz wsi polskiej drugiej połowy 19 w. i przemian w niej zachodzących. Jeden z rozdziałów swojej pracy poświęcił Żydom, Poniżej prezentuję kilka fragmentów owego rozdziału, zachęcając do lektury całego - który należy studiować mając w pamięci uwagi "o kwestii żydowskiej" Karola Marksa, niedawno prezentowane na łamach "Racjonalisty"(www.racjonalista.pl/forum.php/s,710038) - i całej książki.

"Ale jak ja zapamiętałem, to pożyczkami..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 119 (przedawniony)
16-05-2016Brzostowski250 tysięcy za 1 uchodźcę?!
Idę na taką wymianę. Zamieńmy 1 uchodźcę za 250 tysięcy... KODowców ! Niech jadą się ubogacać kulturowo, do ... Francji, Niemiec... do Angeli...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
16-05-2016Curtiss HelldiverMedyczna dyskryminacja mężczyzn
Co roku wysyłane są do kobiet zaproszenia na bezpłatną mammografię oraz badania cytologiczne, których celem jest wykrycie nowotworu na wczesnym etapie.
Co roku ponad 20% tych kobiet nie korzysta z tego zaproszenia, ponieważ obawiają się, że badanie może wykryć u nich chorobę (sic!). Głupota takiego uzasadnienia powala, ale ja nie o tym.
Chodzi o to, że nie ma żadnego programu zapraszania na bezpłatne badania skierowanego do mężczyzn. Żaden pan w Polsce nie dostaje propozycji zbadania prostaty czy to metodą per rectum, czy poprzez badanie krwi.
Mężczyźni są zatem dyskryminowani, zupełnie nie rozumiem dlaczego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
16-05-2016gorky105O Tomaszu Lisie słów kilka
Redaktor Newsweeka i naTemat, twarz akcji sprzeciwiającej się mowy nienawiści w debacie publicznej, oraz jeden z czołowych polskich dziennikarzy na swoje nieszczęście założył konto na Twitterze. Przyjrzyjmy się kilku jego wypowiedziom (screeny znalezione w Google grafika).






Zastanawia mnie jedna rzecz. Jakim cudem człowiek cechujący się takim chamstwem i prostactwem otrzymał stanowisko redaktora Newsweeka, oraz jest uważany za jednego z najlepszych polskich publicystów? Przecież to skrajnie upolityczniony dziennikarzyna (a w zasadzie polityk na poziomie Niesiołowskiego, lub Pawłowicz), który z obiektywnością nie ma nic wspólnego.
Nie mam nic przeciwko temu, że ma jakieś tam swoje poglądy, ale jako dziennikarz powinien chociaż starać się być bezstronnym, a nie bezpardonowo atakować tych z którymi się nie zgadza.

Na koniec jeszcze jedna wypowiedź dziennikarza Lisa.



Być może. Ale Pan Lis, twarz akcji HejtStop, również ma w tym swój udział.

Przerażające, że rzekoma elita używa takiego języka w debacie publicznej.

EDIT

Dodam jeszcze dwie wypowiedzi Pana Lisa, których screeny zrobiłem już sam, a które również są warte zaznajomienia się z nimi.

img/forum/114380/545034001462980912...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
15-05-2016wsx666bhp Sanepid...blokowanie przedsiębiorczości ???
Zakładając, że to wolny rynek powinien decydować o tym, np... gdzie jemy, gdzie naprawaimy samochód, która krawcowa wszywa nam zamek itp.. To właśnie konsumenci i indywidualny wybór powinien decydować gdzie i z jakich usług chcemy korzystać !

Wspieranie mikro przedsiębiorczości powinno polegać na zniesieniu jakichkolwiek wymagań dotyczących przepisów w sprawie toalet, kas fiskalnych, wymagań wszelkiego rodzaju.


Co właściwie chcę przekazać poprzez ten wątek? Ano poruszony ostatnio temat otwarcia punku z zapiekankami poprzez mojego znajomego...w rozmowie "przy piwku", opisał mi problemy z otwarciem takowego punku.


Koszmar....Czy nie powinno być tak, że jako mikro przedsiębiorca "osoba z jedno-osobową działalnością, Polak z nipem...zusem"..itp.. zameldowany w Polsce od urodzenia nie powinien mieć zielonego światła na JAKĄkolwiek działalność ???

To lepiej żeby jechał do Anglii, Norwegi, Niemiec??? do pracy, niż działał legalnie w kraju ?


O co chodzi... znajomy opowiedział mi, że chce otworzyć jedzenie na wynos, a sanepid uniemożliwia mu otwarcie, bo klamka od toalety na wniosku jest po prawej stronie drzwi, a w lokalu jest faktycznie po lewej stronie drzwi... absurd ???


Widziałem, i wniosek i klamkę i wiem razem ze znajomym, że powodem wstrzymania wniosku są donosy konkurencji... z lokalu z żywnością obok...

Czy to nie jest chore ? Kiedy się to w naszym kraju zakończy..sprawę prowadzi (STAŻYSTKA) bez jakiegokolwiek pojęcia o gastronomi i życiu a jej popleczniczka jest..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
12-05-2016Curtiss HelldiverPiS wymięka coraz bardziej
Cytat:
Jak ustaliło radio TOK FM pracownicy administracji rządowej decyzją Beaty Kempy będą odpracowywać wolne za 27 maja (piątek po Bożym Ciele) w sobotę 4 czerwca. Taka decyzję podjęła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Wysłała w tej sprawie pismo do dyrektorów generalnych ministerstw, urzędów centralnych i wojewódzkich.

4 czerwca to rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów 89 roku - w tym roku 27. Co roku z tej okazji organizowane są liczne imprezy. W tym roku dodatkowo na 4 czerwca zapowiadane są manifestacje organizowane przez KOD. Mają w nich wziąć udział byli prezydenci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, sygnatariusze głośnego listu o zagrożonej w Polsce demokracji i zawierającego krytykę rządu. (źródło)
Czyżby PiS-owi nie udało się obsadzić wszystkich stanowisk administracji rządowej swoimi? Czego boi się Kempa?

Jak widać PiS trzęsie portkami i spódnicami przed tą częścią społeczeństwa, która PiS-u nie popiera, a więc w PiS-ie doskonale zdają sobie sprawę jaki gnój robią w Polsce.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
10-05-2016romaroBłogosławiona wina
13 maja na ekrany kin studyjnych wchodzi film - "Błogosławiona wina". Dokument fabularyzowany o obrazie Madonny Gregoriańskiej, zwanej teraz Matką Bożą Kodeńską, który powstał na kanwie dziejów rodu Sapiehów.
Cytat:
Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy w Watykanie obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony. Po udanej ucieczce przed pościgiem papieskim dociera do podlaskiej ziemi, by tam dziękować Matce Bożej za odzyskane zdrowie. Już od pierwszego dnia obecności obrazu w Kodniu dochodzi do licznych uzdrowień. Początkowo Sapieha zostaje ukarany przez Papieża Urbana VIII ekskomuniką, jednak w wyniku licznych zasług Sapiehy, papież orientuje się, że niegodny czyn przynosi błogosławione owoce.

W rzeczywistości obraz Matki Boskiej Kodeńskiej został kupiony w Hiszpanii przez Mikołaja Sapiehe. Ma być to udokumentowane w księdze o Sapiehach ("Dom sapieżyński", oprac. Eustachy Sapieha, 1995).
Zawsze mnie uczono, że kradzione nie tuczy i nie powinno być tolerowane. A tu proszę - Na potrzeby religijne nie tylko można kraść, ale i sprokurować oszustwo. "Duch patriotyzmu" rozpościera macki coraz szerzej.
blogoslawionawina.pl/
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 213 (przedawniony)
09-05-2016romaroAborcja
W Polsce na około 10 milionów kobiet w wieku reprodukcyjnym oficjalnie wykonano 1812 legalnych aborcji w 2014 r. Polskie przepisy dotyczące przerywania ciąży nie gwarantują dostępu do legalnej aborcji. Przepisy prawa dotyczące przerywania ciąży są restrykcyjne same w sobie, ale rzeczywista sytuacja kobiet jest jeszcze gorsza.
Prawo przewiduje w niektórych wypadkach więzienie za wykonanie aborcji. Nie wykonanie nie skutkuje niczym. Jeśli więc lekarz stanie przed wyborem - wykonać zabieg lub odmówić, nawet jeżeli ciąża zagraża życiu matki, to nie mam złudzeń co wybierze gdy zostanie wprowadzona ustawa całkowicie zakazująca aborcji, o co apelują organizacje prawicowe. Można powiedzieć, że życie kobiet zależne będzie w tym wypadku od tego na ile szczęścia będą miały podczas całego okresu ciąży. Mówią, że nieszczęścia chodzą parami. Pierwsze z nieszczęść już je spotkało - mieszkają w Polsce.
Ci którzy są za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej powinni wziąć pod uwagę fakt, że po jej ewentualnym zaakceptowaniu przez parlament, życie i zdrowie naszych żon, sióstr, córek, wnuczek nie będzie chronione. Myślę, że już stało się coś złego. Po wywołanym szumie przez Fundacje SOS Obrony Poczętego Życia, która twierdzi, że doszło do złamania prawa w szpitalu im. Świętej Rodziny, mam powody sądzić, że lekarze dla własnego spokoju będą odmawiać wykonywania legalnych aborcji częściej niż to miało miejsce do tej pory.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
06-05-2016dajmonionMatura
Jan Wróbel stwierdził wczoraj, że rynek pracy to właściwie jest dość prosto skonstruowany. Jeżeli ktoś wybiera trudne studia, ciężko pracuje i kończy je w terminie to pracodawcy czekają na kogoś takiego. Na resztę nikt nie czeka.
Ja bym powiedział, że to dość szkodliwa wypowiedź i w dużej mierze nieprawdziwa. Czasami lepiej ugryźć się w język niż coś zbyt uprościć.
Po pierwsze mądry pracodawca powinien być gotów zatrudnić nawet osobę bez formalnych kwalifikacji, jeśli widzi, że ktoś autentycznie się czymś interesuje od dawna i wkłada w coś dużo energii i zapału. Są oczywiście profesje, gdzie dyplom to podstawa (medycyna, itp). Jednak w bardzo wielu przypadkach dałoby się znaleźć danej osobie odpowiednie zajęcie.
Poza tym o co chodzi z tym kończeniem w terminie? Żyjemy przecież w świecie, w którym 19 latkowi coraz trudniej wybrać zawód ze względu na ogrom możliwości. Ciągle powstają jakieś egzotyczne kierunki studiów. Czytałem, że w Niemczech coraz więcej absolwentów robi sobie roczną przerwę.
Ktoś, komu wypowiedź Wróbla zapadnie w pamięć może bać się potem przerwać studia, które powinien przerwać i zająć się czymś innym. Może nawet niekoniecznie związanym ze studiowaniem.
Po drugie w Polsce należałoby popracować nad średnim szkolnictwem zawodowym. Tymczasem takie wypowiedzi jak Wróbla nie stwarzają ku temu odpowiedniej atmosfery.
Po trzecie zbytni wysiłek to zły znak. Nie ma się co oszukiwać, że satysfakcja przyjdzie później. Pewien poziom satysfakcji powinien być cały czas..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
06-05-2016romaroBudżet Słupska
Robert Biedroń publikuje w sieci budżet Słupska. Dzięki tej publikacji mieszkańcy mogą się zapoznać z faktycznymi wydatkami miast na kulturę, oświatę, zieleń miejską czy zapewnienie bezpieczeństwa. Wszystkie pozycje budżetu przedstawione są w sposób łatwy i przystępny w formie prostej grafiki.
Gdyby "transparentność władzy" była tak zaprezentowana w każdym mieście...
www.slupsk(*)016/04/Budzet-Slupska-2016.pdf
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] [409] [410] [411] [412] [413] [414] [415] [416] [417] [418] [419] [420] [421] [422] [423] [424] [425] [426] [427] [428] [429] [430] [431] [432] [433] [434] [435] [436] [437] [438] [439] [440] [441] [442] [443] [444] [445] [446] [447] [448] [449] [450] [451] [452] [453] [454] [455] [456] [457] [458] [459] [460] [461] [462] [463] [464] [465] [466] [467] [468] [469] [470] [471] [472] [473] [474] [475] [476] [477] [478] [479] [480] [481] [482] [483] [484] [485] [486] [487] [488] [489] [490] [491] [492] [493] [494] [495] [496] [497] [498] [499] [500] [501] [502] [503] [504] [505] [506] [507] [508] [509] [510] [511] [512] [513] [514] [515] [516] [517] [518] [519] [520] [521] [522] [523] [524] [525] [526] [527] [528] [529] [530] [531] [532] [533] [534] [535] [536] [537] [538] [539] [540] [541] [542] [543] [544] [545] [546] [547] [548] [549] [550] [551] [552] [553] [554] [555] [556] [557] [558] [559] [560] [561] [562] [563] [564] [565] [566] [567] [568] [569] [570] [571] [572] [573] [574] [575] [576] [577] [578] [579] [580] [581] [582] [583] [584] [585] [586] [587] [588] [589] [590] [591] [592] [593] [594] [595] [596] [597] [598] [599] [600] [601] [602] [603] [604] [605] [606] [607] [608] [609] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)