Racjonalista - Strona głównaDo treści
W demokracji każdy głos powinien być uwzględniany

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-08-2015 22:46woma (381 punktów)W demokracji każdy głos powinien być uwzględniany
Od jakiegoś czasu demokracja oferuje mi wyłącznie wybór między złem i złem. Z grubsza potrafię ocenić, które zło jest mniejsze, a które większe. Problem w tym, że niestety tylko z grubsza. Jasnowidzem niestety nie jestem. Na czwartą władzę liczyć nie mogę, bo zamiast piętnować oszustów, sugeruje mi wybór mniejszego zła. W rzetelność polityków i szczerość ich obietnic nie wierzę od dawna. Co mi więc pozostaje? Chyba tylko skorzystać z prawa do nieuczestniczenia w wyborach. Nie uważam bowiem, że głosowanie na mniejsze zło ma jakikolwiek sens. Niestety w ten sposób mój głos - sprzeciw wobec wszystkich - nie jest uwzględniany. Uważam, że w ten sposób łamane są moje prawa obywatelskie. Dlaczego nie mogę wyrazić swego sprzeciwu? Skoro ktoś może głosować na program lub kandydata, z którym się identyfikuje, to dlaczego ja - odrzucając wszystkie programy i wszystkich kandydatów - nie mogę wybrać tego, którego najbardziej się obawiam?

Domagam się więc prawa do odebrania głosu temu, którego uważam za największe zagrożenie idei, której jestem zwolennikiem. Wystarczy by karta do głosowania zawierała opcje głosuję za i głosuję przeciw.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

zaszetka lawendy (788 punktów)
(zablokowany)
>dlaczego ja - odrzucając wszystkie programy i wszystkich kandydatów - nie mogę wybrać tego, którego najbardziej się obawiam?
A kto ci zabrania głosować na tego, którego najbardziej się obawiasz?

>Domagam się więc prawa do odebrania głosu temu, którego uważam za największe zagrożenie idei, której jestem zwolennikiem.
Chcesz odbierać prawo głosowania ludziom, którzy nie podzielają twoich poglądów?

>Wystarczy by karta do głosowania zawierała opcje głosuję za i głosuję przeciw.
Głosując "za" jednocześnie głosujesz też "przeciw".
30-08-2015 18:39 
 Ocena 1 na 1
woma (381 punktów)
Widocznie niezbyt precyzyjnie sformułowałem swoją myśl, skoro tak opacznie mnie zrozumiałeś.

Jeżeli mam do wyboru kilku kandydatów, ale żadnego z nich nie uważam za godnego wyboru i dlatego nie chcę głosować na któregokolwiek z nich, to nie mam wpływu na to, kto zostanie wybrany. Moja opinia się nie liczy. Liczą się tylko głosy "za", głosu "przeciw" oddać nie można. Tę ułomność systemu głosowania skrzętnie wykorzystują politycy. Antagonizują wyborców, obrzucając się wzajemnie błotem, by potem tę wrogość wykorzystać w czasie wyborów. Polacy stają więc przed wyborem między oszołomami a zdrajcami narodu, między tymi, którzy stoją tam, gdzie stało ZOMO, a tymi, którzy wszędzie widzą korupcję, między tymi, którzy zrujnowali kraj, a tymi, którzy chętnie złożą wizytę o szóstej rano. Co ma zrobić ktoś, kto uważa, że taki wybór to żaden wybór? Co ma zrobić ktoś, kto nie chce, żeby Polską rządzili jedni albo drudzy? Może w obawie przed głosem "przeciw" nikt nie ośmieliłby się wysunąć kandydatur J.K., A.M., R.G., M.K., K.P. i im podobnych. Może wtedy wybieralibyśmy spośród kompetentnych i bardziej kompetentnych, spośród godnych zaufania i autorytetów moralnych, a nie jak dziś - spośród znienawidzonych i budzących obrzydzenie.

Na tym forum można ocenić wypowiedź, przyznając lub odbierając punkt jej autorowi. Co stoi na przeszkodzie, by podobnej ocenie podlegali politycy?
30-08-2015 20:45 
 Ocena 1 na 1
zaszetka lawendy (788 punktów)
(zablokowany)
Twój pomysł jest dobry, ale wymaga zmiany ordynacji wyborczej w stopniu jeszcze większym niż wprowadzenie JOW-ów. Poza tym wątpię, aby wyborcom chciało się dawać "-"/"+" wszystkim kandydatom.
31-08-2015 22:57 
 Ocena 1 na 1
Anna Salman (16360 punktów)
>... Poza tym wątpię, aby wyborcom chciało się dawać "-"/"+" wszystkim kandydatom.
Wystarczyłoby postawić minus przy tych zdecydowanie niechcianych - nie obligatoryjnie.
Może pomysł wart rozważenia. Ilość głosów na takiego posła byłaby liczona per saldo, czyli pewnie najwięksi pieniacze by nie weszli.
elfir (1058 punktów)
>Twój pomysł jest dobry, ale wymaga zmiany ordynacji wyborczej w stopniu jeszcze większym niż wprowadzenie JOW-ów. Poza tym wątpię, aby wyborcom chciało się dawać "-"/"+" wszystkim kandydatom.
>

Wybory przeprowadzajmy na FB - wygrywają ci z największą liczbą like i najmniejsza unlike

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365