Racjonalista - Strona głównaDo treści
Niech FSM usunie religię ze świadectw

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
02-09-2010 18:47Adriano (23 punktów)Niech FSM usunie religię ze świadectw
Witam,

Chciałem Wam przedstawić luźny pomysł na usunięcie religii ze świadectw, lub przynajmniej na zmuszenie rządzących do zrezygnowania z pomysłu na wliczanie jej do średniej.

Wystarczyłoby dać możliwość uczniom korzystania z "lekcji" religii FSM.
Dla ułatwienia takie lekcje mogłyby odbywać się przez internet. Dla szkół wystarczyłoby jedynie zaświadczenie.

Wystarczyłoby w tym wszystkim zadbać o kwestie prawne: zarejestrować religię FSM, stworzyć "lekcje" i wydawać zaświadczenia z oceną.
Z tego co wiem to nie ma przeszkód ku temu, aby lekcje danej religii odbywały się zdalnie.

Religia FSM musiałaby być traktowana na równi z innymi.

Dodatkowo uczeń zyskiwałby zwolnienie z etyki (bo formalnie korzystałby z lekcji religii, tylko innego wyznania).

Chętnych na szóstki i piątki na świadectwach by nie brakowało nawet wtedy, kiedy istniałaby opłata "kilku złotych" na pokrycie kosztów wystawienia zaświadczenia i jego wysyłki (można pomyśleć nad zaświadczeniami wydawanymi elektronicznie, do druku - tutaj nie wiem jak z kwestiami prawnymi).

Przy tworzenia prawa raczej nie przewidziano przypadku kiedy dana religia będzie chciała zautomatyzować swoje lekcje religii - pole do działań powinno być dość duże.

-----------------------------------------

Wiemy dlaczego powstała religia FSM.
FSM może dalej, analogicznie pomagać w eliminacji głupich pomysłów.

Takie coś nie przeszłoby niezauważone. Sama realizacja pomysłu byłaby ciekawostką którą podchwycą media.
Można w łatwy sposób pokazać, że obecne rozwiązania są głupie i zezwalają na absurdy.

Religia FSM nie mogłaby być dyskryminowana, bo nie istniałby żaden "punkt zaczepny".

Rządzący byliby zmuszeni coś zrobić z kwestią religii w szkołach.

-----------------------------------------

Czekam na opinie, propozycje, wytknięcie błędów w założeniach, itd.
Myślę, że nawet sam portal Racjonalista mógłby zająć się tym - z formalnościami dacie sobie radę, a dalej to już z górki przy udziale dość dużej społeczności Racjonalisty, a także FSM

Ramen.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Brzostowski (7067 punktów)
>Witam,
>Chciałem Wam przedstawić luźny pomysł na usunięcie religii ze świadectw

Po reklamach makaronu przez Sofię Loren FSM się przejadła, może spróbować z ŁUPU CUPU?

www.youtube.com/watch?v=YQ18tWxC5_A

proszę obejrzeć przynajmniej do 1:30.

PS Taka luźna idea.
Medieval (3004 punktów)
Pierwsze co można zrobić to wieszać w klasach obok godła i krzyża symbol Wielkiej Macki. To jest prostsze a efekt podobny...

Ramen
Adriano (23 punktów)
>Pierwsze co można zrobić to wieszać w klasach obok godła i krzyża symbol Wielkiej Macki. To jest prostsze a efekt podobny...
>Ramen

Z tym byłoby trudniej, bo nawet teraz istniejące religie mogą mieć z tym problem.
Różnica jest taka, że w każdej szkole, a nawet klasie, ktoś musiałby odrębnie walczyć o swoje. Nawet w przypadku wygranych przedstawiono by to jako "pojedyncze incydenty nie zagrażające obecnemu porządkowi". Większość prób skończyłaby się na próbach tylko.

W przypadku zaświadczeń: nawet najbardziej upierdliwi przedstawiciele szkół nie mogliby robić problemów - ocena musiałaby trafić na świadectwo i liczyć się do średniej.
Wojtek B. (509 punktów)
>Wystarczyłoby dać możliwość uczniom korzystania z "lekcji" religii FSM.
>Dla ułatwienia takie lekcje mogłyby odbywać się przez internet. Dla szkół wystarczyłoby jedynie
>zaświadczenie.
>Wystarczyłoby w tym wszystkim zadbać o kwestie prawne: zarejestrować religię FSM, stworzyć "lekcje"

Pomysł jest świetny! I nawet sporo osób wpadło na niego przed Tobą. Niestety, z rejestracją był problem. Ostatnie próby zarejestrowania Kościoła FSM umarły jeszcze w przedbiegach - przy próbie napisania statutu. Do rejestracji związku wyznaniowego potrzeba 120 (a może 100?) osób, każdy z podpisem poświadczonym notarialnie, a każde takie poświadczenie kosztuje kilkadziesiąt złotych. Po złożeniu wniosku trzeba jeszcze doliczyć kilka lat batalii z urzędnikami.

Pomysł jest świetny, ale żeby miał szanse powodzenia, musi się zebrać spora grupa zdeterminowanych osób.
Adriano (23 punktów)
>Pomysł jest świetny, ale żeby miał szanse powodzenia, musi się zebrać spora grupa zdeterminowanych osób.

Właśnie na forum FSM znalazłem wątek informujący o próbie rejestracji. Nawet statut się tam znalazł.
Do rejestracji potrzeba 100 osób.

Żeby to wypaliło, to musiałaby to być bardziej zorganizowana akcja.
Na Racjonalista.pl zaglądam od czasu do czasu i jakoś tamta akcja mnie ominęła.

Gdyby racjonalista.pl posiadał własną religię, to można by było dużo zdziałać i łatwiej by było zaistnieć w mediach.
Gdyby zarząd Racjonalisty przekonał się do tego pomysłu, to udałoby się znaleźć wystarczającą liczbę osób - zasięg portalu jest dość duży.

Po rejestracji pozostałby drugi etap: "wejść" do szkół.
Wojtek B. (509 punktów)
>>Pomysł jest świetny, ale żeby miał szanse powodzenia, musi się zebrać spora grupa zdeterminowanych osób.

Myślę, że niezbędnym krokiem do realizacji prawie każdego celu, przy którym potrzeba sporo ludzi, jest wcześniejsza debata.

Moja propozycja: Napisz rzeczowy tekst o możliwości utworzenia przez wolnomyślicieli własnego związku wyznaniowego, możliwych trudnościach, potrzebnych środkach, płynących z tego korzyściach. Później postaraj się o publikację w ważnym medium (np. "Racjonaliście"). Może to będzie kamyczek, który spowoduje lawinę?

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365